Štyria chlapci - Michal Škombár, GD IDENTITY, 2020

12,00 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Štyria chlapci

Kniha Štyria chlapci vás vtiahne do napínavého deja hneď prvými riadkami. Ocitáte sa v malom meste, ktoré je každoročné skúšané raz za rok sa musí niekto obetovať, inak hrozí... Čítať viac

Vydavateľstvo
GD IDENTITY, 2020
237 strán
3-4 hodiny čítania

Kniha Štyria chlapci vás vtiahne do napínavého deja hneď prvými riadkami. Ocitáte sa v malom meste, ktoré je každoročné skúšané raz za rok sa musí niekto obetovať, inak hrozí celému svetu zánik. Smutné však je, že o hrdinoch... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

12,00 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v piatich knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Dievča v Auschwitzi - Eti Elboim, Sara Leibovits, Tatran, 2024
Štyria chlapci - Michal Škombár, GD IDENTITY, 2020
12,00 €

Viac o knihe

Kniha Štyria chlapci vás vtiahne do napínavého deja hneď prvými riadkami. Ocitáte sa v malom meste, ktoré je každoročne skúšané. Raz za rok sa musí niekto obetovať, inak hrozí celému svetu zánik. Smutné však je, že o hrdinoch, ktorí obetujú svoj život, nik okrem obyvateľov mesta netuší. Všetko sa mení, keď sa o miestnu záhadu začnú zaujímať štyria chlapci. Ich bezstarostné detstvo sa zrazu mení a ich spoločné cesty sa rozchádzajú. Jeden z nich sa rozhodne stať hrdinom a vstúpi do sveta, kde číha smrť na každom kroku.
Vy sa spolu s chlapcami zrazu nachádzane v deji naberajúcom na tajomnosti v paralelných svetoch, či už v súčasnosti alebo v minulosti, v časoch, keď v meste vládol komunizmus.
Nechajte sa vtiahnuť do napínavého príbehu, pričom do poslednej stránky netušíte či svet
ostane v ostňoch smrti alebo víťazstva.

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Počet strán
237
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
140×208 mm
Hmotnosť
300 g
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
833673
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
GD IDENTITY
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

9 hodnotení

3
6
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

2

Som introvertná duša, ktorá sa najlepšie cíti s knihou v ruke. Popri čítaní sa venujem fotografovaniu, je to také moje hobby, ktorému chcem postupne venovať viac času a zdokonaľovať sa. Okrem toho, rada trávim čas so zvieratami a staraním sa o rastliny, ktoré zachviľu zaplnia väčšinu mojej izby.

Veronica Faye
Overený zákazník
29.6.2021
Tlieskam :)
Príbeh, v ktorom sa prelínajú postavy, svety a všetko do seba pekne zapadá. Kniha Štyria chlapci v sebe ukrýva prvky sci-fi a vyžaruje z nej tajomnosť. Autor ma veľmi príjemný štýl písania, žiadne extrémne dlhé opisy a nezrovnalosti v texte. Ponúkaný príbeh je rozdelený do troch väčších celkov, v ktorých spoznáme chlapcov, potom sa dostaneme do minulosti a nakoniec zakotvíme na druhej strane. V príbehu sa vyskytujú hlboké myšlienky, ale aj vtipné pasáže, ktoré dokazujú autorov zmysel pre humor. Autor vymyslel naozaj zaujímavý príbeh, v ktorom cestujeme medzi prítomným a minulým časom a ešte ďalej. Ako hlavných hrdinov si zvolil štyroch chlapcov, ktorých detstvo sa rapídne zmení, akonáhle sa začnú zaujímať viac o ich mestskú záhadu. V príbehu nastane viacero zvratov, ktoré som spočiatku nečakala a príbeh tak postupne gradoval a zvyšovalo sa aj napätie a zvedavosť. Tiež som mala možnosť na príbeh a jeho časti nahliadnúť z rôznych perspektív, keďže sa v ňom striedali aj postavy. Všetko sa postupne dostávalo do finále a zapadalo ako puzzle. Čo sa týka úplného záveru knihy, trošku som ho odhadla, ale neprekážalo mi to. Niekde by som si tam však priala pár strán navyše (ak sa nechystá nejaké pokračovanie), lebo by ma zaujímalo pár vecí, ktoré si musím asi domyslieť. Knihu určite odporúčam, lebo je naozaj veľmi dobrá a čítala sa rýchlo, bavila ma. Ak máte radi sci-fi, záhady a celkovo určité napätie, dajte knihe šancu. Myslím si, že to neoľutujete. Čítať viac
13.6.2021
Jedinečná.
1. apríl - deň bláznov? v tomto meste skôr deň hrdinov.
alebo lepšie: deň Lukáša Haraslina. aj on bol hrdina, teda aspoň sa to o ňom hovorilo… 1. aprílový deň znamená dobrovoľníka, ktorý svojou smrťou zachráni svet. ale čo ak sa jedného dňa žiaden nenájde? nastane skutočne koniec sveta?

| na opis tejto knihy možno použiť jeden výstižný výraz - jedinečná. s ničím podobným som sa doteraz nestretla.
pre vysvetlenie, na úvod ťa hneď odkrágľuje “prológ”, potom sa príbeh uberá ležérnejším tempom a v polovici knihy príde obrovská retrospektíva, ktorá ťa premiestni niekam úplne inam a spôsobí ti stratu pamäti. a na záver všetko do seba zapadne ako velikánske puzzle.
štyria chlapci ma veľmi bavili, okamžite som sa dostala na ich vlnu a užívala si ich svet plný horúcej čokolády a kvalitných disov.
chválim autorov štýl, je veľmi originálny a plodný na naozaj vydarené vtipy (fakt som sa úžasne bavila), a zároveň nie je skúpy na hlbšie myšlienky. oceňujem aj autenticitu reči postáv a schopnosť povedať veci narovinu: “otec sa rozreval z celej duše.” alebo “… okamžite nato začali ziapať aj ostatní.” výborné.
príbeh v tebe zanechá niekoľko nezodpovedaných otázok, ale to je na ňom super, že každý si na ne môže odpovedať po svojom.
palec hore aj za grafické spracovanie. :)
Čítať viac
Beáta Kováčová
Neoverený nákup
31.3.2021
Prekvapenie
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Táto kniha ma na prvý pohľad zaujala. Netušila som síce čo ma čaká, ale to, čo prišlo, bolo skvelé.

Príbeh hovorí o štyroch kamarátoch, ktorí žijú v malom mestečku sužovanom každoročnou obetou. Každý rok sa musí prihlásiť dobrovoľník, ktorý sa v daný dátum musí postaviť na koľajnice a už len čakať, kým si ho vezme vlak, lebo inak by ohrozil nie len celé mesto, ale možno aj svet. Keď však zmizne jeden z chlapcov, ostatní sa vydajú ho hľadať a odhalí sa veľa nečakaného.

Hlavnými postavami sú mladí chlapci, ktorých priateľstvo je nie len o doberačkách a dobrodružstvách, ale aj o vernosti a sebaobetovaní. Každý z nich je rozdielny a z iných pomerov, no priateľská chémia medzi postavami bola citeľná. Celkovo, dialógy boli pre mňa doménou knihy, boli veľmi prirodzené, nevyumelkované, autentické a skrátka tam sadli. Atmosféra knihy bola veľmi tajomná a ponurá, keďže obyvatelia žili vo večných obavách z nevedomosti, čo by sa stalo, keby sa nikto neobetoval. Miestami mi to pripomínalo Stranger things v slovenských pomeroch. Námet tajomného vlaku a paralelných svetov bol veľmi originálny a finálne rozuzlenie nečakané a nepredvídateľné. Štýlovo to bolo písané pútavo a do príbehu sa čitateľ dostane hneď od prvých stránok. Informácie však nie sú čitateľovi predkladané prvoplánovo, ale premyslene a postupne si vytvárate obraz o tom, čo sa v meste vlastne deje.

Ešte musím vypichnúť jednu vec, že veľmi sa mi páči, že aj napriek žánru, kde by sa to nemuselo v prvom pláne celkom hodiť, sa autor rozhodol dej osadiť do nášho prostredia a využíva slovenské mená a názvy. Mne osobne veľmi sympatické a myslím, že to vypálilo skvele.

Sama som išla do knihy s tým, že neviem, do čoho idem a ostala som veľmi milo prekvapená, že naša slovenská knižná sci-fi scéna sa rozrastá o knižky, ktoré nevyznejú oproti svetovej konkurencii smiešne, silene a neoriginálne. Ja reálne netuším, čo by som mala knihe vytknúť...od obsahu, až po grafické spracovanie, na mňa to jednoducho zafungovalo. Ja môžem túto knihu odporúčať každému sci-fi fanúšikovi a tiež každému, kto rád podporí našu domácu tvorbu, lebo mňa v poslednom čase presviedča o tom, že si zaslúži omnoho viac pozornosti
Čítať viac
6.3.2021
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Príbeh sa začína naozaj veľmi zaujímavo. Je o Petrovi, ktorý sa obetuje vraždiacemu vlaku. Okrem obyvateľov mesta sa však o jeho obete nedozvie nikto. Každoročne ľudia v slovenskom meste vrhajú pod vlak svojho spoluobčana pre pokojný beh mesta. Či už dobrovoľne alebo "náhodným výberom". 

Po tejto prvej krátkej zoznamovacej kapitole je kniha rozdelená na tri časti. Príbeh rozpráva o životoch štyroch chlapcov, kamarátov Jožka, Krištofa, Tomáša a Mikuláša. Majú 12 rokov a zažívame s nimi ich bežné dni, až sa niečo stane. Chcú prísť na kĺb tomu prečo sa každý rok niekto musí obetovať a kam ten človek zmizne. Štyria kamaráti a ich príbeh ma veľmi bavil, začítala som sa a zvedavosť ma hnala vpred. Avšak keď sa kniha prehupla do minulosti,druhej časti knihy, a čo všetko za záhadou s vraždiacim vlakom stálo,knihu som pár krát odložila. Nebolo to nudné, všetko mal autor perfektne premyslené. Neviem čím to bolo,ale nebavilo ma to. Komunistický režim,vedci s ambíciami brzdení diktatúrou, vývoj prelomového vynálezu, ktorým sa západu vytrie zrak... Akonáhle som sa prelúskala týmto, príbeh ma opäť vtiahol. Dokonca som bola napätá, ako toto celé dopadne. V niektorých pasážach ma prepadal smútok a dojatie.Pre mňa bola záverečná časť, celé rozuzlenie príbehu super. Žiadna moja otázka- kto, prečo, kvôli čomu- nezostala nezodpovedana.
V konečnom dôsledku je to perfektná kniha! 
Čítať viac
17.1.2021
Štyria chlapci
Za mňa je toto dobrá knižka od slovenského autora. Dej vás chytí a budete potrebovať vedieť, ako to skončí :D.
Od autora som čítala predtým Na rozhraní dvoch svetov a už v tejto knižke mi sadol jeho štýl písania. Inak to nebolo ani tu, pretože sa mi to fakt dobre a rýchlo čítalo.
Keď som sa začítala, tak som nevedela prestať a potrebovala som vedieť koniec.
Mala som iba jeden problém, a to to, že som sa na začiatku nevedela dostať do deja. Trvalo mi to asi len 30 strán, ale potom to už išlo veľmi rýchlo.
Na začiatku to nevyzeralo ako niečo sci-fi, ale keď som čítala ďalej, bola som viac a viac prekvapená. Originálna myšlienka s vlakom, pre ktorý sa treba obetovať, sa mi ihneď zapáčila. Myslím, že som niečo podobné ešte nečítala. To, ako sme sa postupne dozvedali všetko ohľadom vlaku, prečo tam je, či je reálny, alebo kam tí ľudia idú...neprestávalo ma to prekvapovať, pretože to autor fakt dobre vymyslel.
Taktiež je tu aj krásne opísaný vzťah štyroch chlapcov. Ich priateľstvo sa mi veľmi páčilo. Aj keď si navzájom dávali rôzne nepekné prezývky a stále sa urážali, v tom najhoršom sa vždy zachovali ako priatelia. Presne tu platí “v núdzi spoznáš priateľa”.
Za mňa naozaj krásna knižka s prvkami sci-fi, je originálna a podľa mňa vás bude baviť. Určite odporúčam!
Čítať viac
Michaela
Neoverený nákup
11.1.2021
Príjemné prekvapenie
Túto knižku by som vedela popísať jedným slovom - zaujímavá. Knižka ma dosť prekvapila - či už zápletkou, postavami...

Do štýlu písania je veľmi jednoduché sa začítať. Autor nepíše len z pohľadu jednej postavy - opisuje vlastne myseľ každého, u koho sa deje niečo zaujímavé. Viem si predstaviť, že niekomu to môže prekážať.

Stretávame sa tu zo zaujímavou, originálnou zápletkou - vlak, ktorý sa každý rok vynorí odnikiaľ a odnesie si jednu obeť, pretože keby sa nik neobetoval, svet ako taký by skončil. Prvá polovica knihy sa venuje štyrom malým chlapcom. Sú veselí, bezstarostní a takí, ako by človek od chlapcov ich veku očakával... no ich bezstarostnosť je aj tak poznačená tajomnou každoročou obetou. Chlapcov som si hneď obľúbila. No tie ďalšie postavy, ktoré sa v knihe  vyskytovali, mi boli nesympatické, zrejme preto som sa v polovici knižky zasekla a nie a nie sa pohnúť ďalej.

Dej naozaj pekne plynul. Neboli tu výplnkové časti, žiadna vata.

Čo mi možno trošku prekážalo, boli nedokončené opisy. Mali sme tu opis niečoho a zrazu bum, akoby z neho usekli ďalšie vety. A tiež mi celkom prekážalo, že niekedy, v opisovaní pocitov postáv, boli v odstavci vety, ktoré mali prakticky úplne ten istý význam, len boli inak napísané.


Štyria chlapci boli pre mňa príjemným prrkvapením, ku ktorému sa určite raz vrátim.
Čítať viac
1.1.2021
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Jožko Dysko, Mikuláš Škvarka, Tomáš Berky a Krištof Skála tvoria partiu 12-ročných kamarátov z tajomného mesta, v ktorom sa každý rok vyžaduje obeta.
Kniha je rozdelená na tri celky. Prvá nás zavedie práve medzi chlapcov. Vďaka skvelým a vtipným opisom a prirovnaniam je veľmi ľahké si postavy predstaviť a obľúbiť, prežívať s nimi ich zážitky a huncútstva. Po spoznaní chlapcov sa s nimi vrháme na hľadanie vysvetlenia a lúštenie miestnej záhady, k čomu ich vedie aj zmiznutie kamaráta Krištofa “Krišwalkera” Skálu.
Druhý celok nás vracia 56 rokov dozadu, do doby komunizmu, a spoznávame vedcov Antona Srnku a Ruda Hánika zaoberajúcich sa inou realitou. Táto časť sa mi čítala trochu ťažšie, najmä kvôli novým postavám, ktoré som si nevedela úplne zatriediť, na druhej strane je tu však vysvetlené cestovanie do iného sveta a Rudove pohnútky.
V treťom celku sa zásluhou Krišwalkerovej obety ocitáme v inej realite, vo svete zničených budov, rozrytých ciest, pozostatkov ľudí, ktorí sú zmenení na nepoznanie a stali sa z nich krvilační zabijaci. Všetky informácie do seba postupne zapadnú a príbeh prináša nevšedný svet a realitu.

Veľmi dobrý opis a spracovanie myšlienky alternatívneho sveta spolu s napínavým dejom a výborným vykreslením postáv robí z knihy Štyria chlapci veľmi zaujímavé čítanie.
Čítať viac
Patrícia
Neoverený nákup
25.12.2020
Zaujímavá kniha výborne napísaná dokáže vtiahnuť čitateľa do deja a to je pre mňa na knihách to najdôležitejšie. Určite odporúčam Čítať viac

Michal Škombár

Čítať viac

„Dážď netrvá večne a keď opäť zasvieti slnko, všetko sa bude ligotať.“