Zuzana Halašová

25

Moje srdcovky

Moje odznaky

2022
2021
2021
2020
2022
2021
2020
2017
2013
2011
2010
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

25
Zuzana Halašová

Zuzana Halašová prečítala knihu

07.12.2022 18:57

25
Zuzana Halašová

Zuzana Halašová prečítala knihu

03.12.2022 13:58

25
Zuzana Halašová

Zuzana Halašová prečítala knihu

24.11.2022 21:19

25
25

Zuzana Halašová napísala recenziu

24.11.2022 11:04

Reedícia sci-fi románu Nula kelvinov sleduje dve súvisiace dejové línie – jedna sa venuje Davidovi, ktorý starne dvakrát pomalšie a kvôli svojej odlišnosti sa so svojou matkou neustále sťahujú, druhá tímu vedcov-ochrancov, ktorí sa snažia o znovuzrodenie geniálneho fyzika, ktorý poškodil časopriestor a ako jediný ho dokáže napraviť. Samozrejme, v určitom momente sa linky pretnú.
Autorka je vedecká pracovníčka a v knihe spája poznatky z fyziky a molekulárnej biológie s príbehom o neľahkom dospievaní, vnútornej frustrácii, cestovaní v čase a génových manipuláciách. Dáva si záležať na kauzalite a precíznosti, čo síce miestami zanecháva dojem rozvláčnosti, umelého naťahovania a odďaľovania odhalení, koncept je však originálny a fascinujúci, dej premyslený, jednotlivé prvky do seba zapadajú a všetky otázky sú zodpovedané, nechýbajú nečakané zvraty a detailné odborné vysvetlenia a teórie, hoci niekedy na úkor akcie. Román sa viac ako na akciou presýtený dej zameriava na objasnenie súvislostí, filozofické otázky a vedu, vyrovnávanie sa časopriestoru so vznikom alternatívnych budúcností a naprávanie chýb a ich následkov vyžadujúce návrat do minulosti.
Pútavé, po emotívnej a vedeckej stránke vyvážené čítanie nielen pre fanúšikov sci-fi.

Čítať viac

25
25

Zuzana Halašová napísala recenziu

24.11.2022 11:02

Atlasova šestka ponúka jedinečnú premisu s významným potenciálom - tajná spoločnosť, výber zasvätencov, z ktorých každý je mimoriadne talentovaný vo svojej oblasti mágie, súperenie, intrigy, temné akademické prostredie, knihy, honba za poznaním a zakázané tajomstvá. Na začiatku autorka odvádza dobrú prácu s tempom a ukazuje osobnosti postáv a ich magické schopnosti. Akonáhle sa však kandidáti dostanú do tajného spoločenstva, dej sa prestane pohybovať vpred a nahradí ho zhluk pseudohlbokých diskusií, ktoré nikam nevedú, konverzácií, vnútorných monológov, neustáleho rozprávania o vede/mágii a úvah, ktoré sú zbytočne prehnane vysvetľované.
Kniha sa vo veľkej miere zameriava na postavy, ich charaktery a interakcie. Celý príbeh, sledovaný z pohľadov 6 hlavných postáv, je založený na tom, akí odlišní sú hrdinovia jeden od druhého. Problémom však je, že hoci sa uhly pohľadu striedajú, žiadna z postáv nedostane dostatočný priestor a ostávajú ploché, jednorozmerné, bez náznaku zmeny či rastu, len hovoria o morálke, zmysle života, moci a etike, navzájom sa neznášajú, neexistuje ľudské spojenie, iba sexuálna príťažlivosť a v konečnom dôsledku pôsobia dojmom partie detinských stredoškolákov zavretých v internáte.

Príbehu chýba štruktúra, atmosféra, vyváženie charakterizácie a zápletky, vysvetlenie a vizualizácia mágie, prostredie pôsobí nepripútane a nerozvinuto.
Pre čitateľa, ktorý má rád budovanie sveta, akciu, originalitu, komplikovaný magický systém a strhujúci dej, je to kniha s nesympatickými postavami, v ktorej sa väčšinou nič nedeje. Snáď druhý diel prinesie zlepšenie.

Čítať viac

25
Zuzana Halašová

Zuzana Halašová prečítala knihu

20.11.2022 11:47

25
25

Zuzana Halašová napísala recenziu

18.11.2022 21:25

Ed Catmull, bývalý prezident spoločností Pixar a Disney Animation, vo svojej knihe opisuje niektoré mechanizmy na budovanie a ochranu kreatívnej kultúry v Pixare, špecifické techniky a tradície, ktoré rozširujú uhol pohľadu – od prieskumných výletov, cez Pixar univerzitu až po ‘Braintrust’ - skupinu vrcholových predstaviteľov, režisérov a rozprávačov, ktorí s radikálnou otvorenosťou a objektívnosťou rozoberajú vykonanú prácu, rast príbehu a jeho smerovanie, rozpráva o dôležitosti úprimnosti, dôvery a tvorivej spolupráce, o narušení typického štýlu riadenia a komunikačnej štruktúry za účelom úzkeho prepojenia vedúcich pracovníkov s radovými zamestnancami, zdieľa niekoľko konkrétnych mentálnych modelov nevyhnutných pre posilnenie a podporu každého, kto je zapojený do práce na vymýšľaní niečoho nového a neustálom zlepšovaní, skúma zlyhania, chyby a ponaučenia, ktoré nazbieral za roky vedenia Pixaru, a zaoberá sa zlúčením Pixaru s Disney a výzvami pri udržiavaní firemnej kultúry.
Jednoduchými slovami kombinuje históriu spoločnosti s manažérskymi radami, načrtáva svoj vzťah so Stevom Jobsom, opisuje prerod nesformovaných, neúplných a zraniteľných nápadov, potenciálnych prepadákov, na úplne odlišné, vyzreté a emotívne animované príbehy, krok za krokom s otvorenosťou, vášňou a jasnosťou prevádza svojou obdivuhodnou cestou a ponúka neoceniteľné lekcie, ktoré sa naučil v každej fáze rastu.
Zaujímavé a inšpiratívne čítanie.

Čítať viac

25
Zuzana Halašová

Zuzana Halašová prečítala knihu

17.11.2022 14:21

25
Zuzana Halašová

Zuzana Halašová prečítala knihu

15.11.2022 16:58

25
Zuzana Halašová

Zuzana Halašová prečítala knihu

13.11.2022 21:41

„Život ide ďalej. Vždy to nejako išlo ďalej. Pochodeň, ktorú v nekonečnom štafetovom behu podával bežec bežcovi, až kým nedosiahla určený cieľ.“