Vianoce

Zuzana Halašová

20

Moje srdcovky

Moje odznaky

2021
2020
2021
2020
2017
2013
2011
2010
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

20
Zuzana Halašová

Zuzana Halašová prečítala knihu

05.12.2021 21:44

20
Zuzana Halašová

Zuzana Halašová prečítala knihu

01.12.2021 15:54

20
20

Zuzana Halašová napísala recenziu

26.11.2021 21:17

Ján Gálik prináša vo svojom prvom románe fantasy príbeh plný mágie, dobrodružstva, pomsty, oddanosti, odvahy, zabijakov, bojov, krvi…a na začiatku všetkého sú draky a hroziaca záhuba obyvateľov Kráľovstva čarodejov.
Príbeh má zaujímavú zápletku, plynie dynamicky, nechýba akcia a dejové zvraty a bojové scény sú načrtnuté veľmi živo. Vysoké tempo však uberá priestor opisom a súvislostiam, ktoré mi trochu chýbali pre lepšiu obrazotvornosť a preniknutie do sveta a postáv. Hoci sa iní čitatelia siahodlhým opisom radšej vyhýbajú, u mňa množstvo detailov a vývoj charakterov prispievajú k budovaniu, pochopeniu a dotvoreniu sveta a prostredia.
Autorov štýl je pútavý, svižný a priamy s miestami humorným podtónom, ľahko si udrží Vašu pozornosť, nesústredí sa na epiku, ale na činy, od úvodu vtiahne do príbehu a vzájomná interakcia medzi Randorom McMeddanom a Cathanom Morenheimom oživuje celý dej.

Ak vyhľadávate knihy zo žánru meč a mágia zamerané na dej a napätie, pri ktorých priam vidíte striekance krvi, rozdrvené tváre a vybité zuby a počujete ruch bojiska a treskot železa, Odvrhnutí by mohla byť dobrá voľba.

Čítaj viac

20
Zuzana Halašová

Zuzana Halašová prečítala knihu

25.11.2021 19:21

20
20

Zuzana Halašová napísala recenziu

24.11.2021 13:34

Kniha Dolores Claiborneová je veľmi sugestívny, pútavý a fascinujúci román, ktorý sa sústreďuje okolo života hlavnej postavy - Dolores. K Dolores sa pripájame v momente, keď sedí v miestnosti na policajnej stanici a je pripravená podeliť sa o svoj príbeh. Vie, kto je a nemieni sa ospravedlňovať za rozhodnutia, ktoré v živote urobila.
Príbeh je rozprávaný ako súvislý monológ Dolores, bez kapitol, ktoré by ho rozdelili. Sila príbehu je v hlase, ktorý nás ním sprevádza, v detailoch a v skvelej charakterizácii a psychológii hlavnej postavy. Časová os sa posúva zo súčasnosti do minulosti a hoci tieto posuny nie sú lineárne, nepôsobia mätúco. Sú dobre premyslené a zapadajú do rozuzlenia celého rozprávania.
Príbeh skúma nielen vývoj vzťahu medzi Dolores a Verou a minulosť Dolores, ale otvára aj temné témy skľučujúceho manželstva bez lásky a niektorých aspektov materstva, vďaka ktorým si uvedomíte, aká hlboká a nebezpečná môže byť materská láska. Psychologický triler je prepletený napínavými a znepokojivými momentmi, ktoré do príbehu vnášajú prvok hrôzy.
Dolores Claiborneová je ďalším príkladom toho, ako King dokáže písať naprieč mnohými žánrami a vytvárať nezabudnuteľné postavy a diela.

Čítaj viac

20
20

Zuzana Halašová napísala recenziu

24.11.2021 13:32

Nedokončené príbehy sú zbierkou príbehov, esejí, poznámok a podrobností o Stredozemi, v chronologickom poradí rozdelených do viacerých častí, ktoré rozširujú predtým publikované Tolkienove diela. Mnohé z týchto príbehov a spisov neboli počas života J.R.R. Tolkiena dokončené alebo sú dokonca v rozpore s inými fragmentmi, ktoré Tolkien napísal, ale jeho syn Christopher odviedol pri úpravách dobrú prácu, keď vedie čitateľa k pochopeniu niektorých procesov autorského myslenia, komentuje a objasňuje zamýšľaný smer a pridáva podstatné informácie k tradícii Stredozeme. Štýlom má bližšie k Silmarillionu ako k Hobitovi alebo Pánovi prsteňov; je to skôr historická kniha ako ucelené rozprávanie, dopĺňa vytvorený svet a okrem iného prináša zaujímavé príbehy a postavy, ktoré nenašli miesto v hlavných dielach. Detaily, ktoré Tolkien zahrnul do svojej práce, sú obdivuhodné a vytvárajú príbeh, v ktorom je Stredozem sama osebe vierohodná. Nielenže vytvoril históriu, systém stvorenia, jazyky a ich vývoj, ľudí a ich kultúru, ale aj mýty, krajinu, kráľovstvá, rodokmene, mágiu a príbehy pre každú postavu a pri formovaní sveta sa zaoberal každou drobnou jednotlivosťou.
Nedokončené príbehy nie sú tak jedinečne dejovo alebo charakterovo riadené ako iné Tolkienove knihy, ale vypĺňajú medzery, odpovedajú na otázky a ďalej ilustrujú unikátny fantastický svet, ktorý autor vytvoril.

Čítaj viac

20
Zuzana Halašová

Zuzana Halašová prečítala knihu

21.11.2021 20:36

20
Zuzana Halašová

Zuzana Halašová prečítala knihu

21.11.2021 10:36

20
Zuzana Halašová

Zuzana Halašová prečítala knihu

17.11.2021 14:32

20
20

Zuzana Halašová napísala recenziu

16.11.2021 21:39

Tretí diel série Páchateľ neznámy prináša ďalší polit-krimi príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktorý opäť odhaľuje nefunkčnosť policajných zložiek, ich prepojenie na politických predstaviteľov a mafiu a dovolí nám nazrieť aj do väzenského prostredia. Stretávame sa s postavami známymi z predošlého dielu a v knihe sa prelína riešenie niekoľkých prípadov s priblížením policajnej práce, prostredia a postupov a pomerov v PAKA. Vďaka tomuto prelínaniu, krátkym kapitolám a postavám s osobitými motiváciami je dej dynamický a pútavý, jazyk je jednoduchý a po štylistickej stránke je text o kúsok lepší ako v predchádzajúcej knihe. Čo na mňa však pôsobí rušivým dojmom je nejaká nevysvetliteľná fixácia na kávu, ktorej pitie je opísané snáď v každom okamihu, keď sa dej presunie do kancelárie policajných predstaviteľov, a miestami obsahovo (vzhľadom na vek postáv) nepravdepodobné dialógy.
Kniha začína vetou „Tak ako v každej rozprávke dobro víťazí nad zlom...tak aj v tejto knihe dobro víťazí nad zlom...“, ale zdá sa, že dobro nemá šancu zvíťaziť nad skorumpovaným systémom a túžbou po moci, vplyve a prepychu, počas čítania krútite hlavou nad policajno-politickou situáciou v slovenskom štáte a držíte palce Julovi Tvrdému v boji proti policajným krivákom, ktorí pomáhajú a chránia len určitú skupinu ľudí.

Čítaj viac

„Daždivé dni by sa mali tráviť doma, so šálkou čaju a dobrou knihou.“

Bill Watterson