Knihy
E-knihy

Zuzana Halašová

13

Moje srdcovky

Moje odznaky

2020
2020
2017
2013
2011
2010
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

13
Zuzana Halašová

Zuzana Halašová prečítala knihu

27.09.2020 16:02

13
13

Zuzana Halašová napísala recenziu

26.09.2020 19:16

Temný les, druhý diel trilógie, sa od prvého zásadne líši. Kým Problém troch telies mal prvky hard sci-fi, bol plný komplikovanej vedeckej teórie a pripravoval pôdu pre nastolenie základného rámca a myšlienky pre pokračovania, Temný les je dejovo viac zameraný na skúmanie ľudskej rasy. Autor vytvára veľmi zložitý svet v budúcnosti, v celom príbehu pociťujeme hrozbu medziplanetárnej vojny a pozornosť sa sústredí na to, ako postavy a civilizácia ako celok reagujú na vzniknutú krízu.

Príbeh je rozdelený na dve časti. Prvá polovica sa týka príprav ľudstva na inváziu a projektu meditátorov, hoci prítomnosť mimozemskej technológie obmedzuje možnosti vývoja. Druhá polovica nás zavedie do budúcnosti a sledujeme zmenu spoločnosti a kultúrny šok tých, ktorí sa prebudia v novom svete.

Kniha opäť ponúka zaujímavé technologické detaily, je nabitá zložitými projekciami vývoja ľudstva, kladie početné filozofické otázky a dotýka sa aj kozmickej sociológie, v ktorej axiómach sa skrýva niečo, čo Trisolaranov desí.
Liou ukazuje, že technologické zmeny nie sú lineárnym a nevyhnutným procesom. Nadmerné spoliehanie sa na technológie môže navyše nebezpečne narušiť odolnosť.

Hoci je jedinou dobre koncipovanou postavou hlavný hrdina Luo Ťi (oproti prvému dielu vidieť pokrok vo vývoji postáv, stále je však ich rozpracovanie slabé) a niektoré pasáže sa mi zdali nadbytočné (niekoľko opisov Luo Ťi-ho života a fantázií o imaginárnej žene,...), zápletka, celkový spád deja a záver tieto nedokonalosti vynahradia a určite odporúčam prečítať. Obzvlášť na mňa zapôsobila základná teória "temného lesa" - vysvetlenie Fermiho paradoxu.

Čítaj viac

13
Zuzana Halašová

Zuzana Halašová prečítala knihu

26.09.2020 12:07

13
13

Zuzana Halašová napísala recenziu

24.09.2020 09:44

Problém troch telies sa odohráva v Číne, čiastočne v priebehu kultúrnej revolúcie a čiastočne v súčasnosti. Medzi dejovými linkami z minulosti a súčasnosti nám Liou Cch’-sin predstavuje virtuálny svet zvaný Trisolaris, ktorý, ako už názov napovedá, predstavuje svet s tromi slnkami. Problém troch telies pramení z týchto troch slnečných telies a ich vplyvu na planétu.

Zo začiatku sa mi tento sci-fi román zmiešaný s históriou, filozofiou a prvkami spoločenských vied čítal ťažšie, najmä kvôli čínskym menám a striedaniu časových a dejových rovín. Niektoré časti sú trochu zmätené a neohrabané, ale kniha má svoje tempo a na záver sa celková dejová štruktúra javí ako starostlivo premyslená a postupné odhalenia a rozuzlenie sú jedinečné. Kniha predstavuje pozoruhodný pohľad na fyziku, astrofyziku, matematiku a ekológiu a zaoberá sa ľudským aspektom, ktorý ich spája.
Hoci sa štýl písania výrazne líši od toho, čo nájdete v súčasnej ‘západnej’ literatúre a postavy nie sú príliš dobre vyvinuté, jazyk je nádherný, miestami až lyrický a príbeh je plný vedeckých nápadov a zaujímavých myšlienok.
Výborné čítanie pre ľudí obľubujúcich dlhé pasáže vysvetľujúce fungovanie určitých aspektov teoretickej fyziky. Kniha je len začiatkom skutočnej myšlienky a posolstva, ktoré naplno prekvitajú v druhej časti trilógie - Temný les.

Čítaj viac

13
13

Zuzana Halašová napísala recenziu

21.09.2020 13:48

Kniha pojednáva o udalostiach, ktoré viedli k 1. svetovej vojne, o samotnej vojne a o udalostiach po nej, počnúc rokom 1911 a končiac rokom 1924. Na svojej ceste pokrýva rozmach komunizmu v Rusku, dotýka sa prvých udalostí týkajúcich sa nacizmu v Nemecku, práv žien a mnoho ďalších. Sleduje rôzne postavy v Anglicku, Rusku, Nemecku a Spojených štátoch. Pokrýva politickú a sociálnu atmosféru v tychto krajinách a podáva obraz o rôznych konfliktoch týkajúcich sa vojny a účasti na nej.
Follet si dal prácu s preskúmaním histórie a vytvoril strhujúce dielo o dejinných udalostiach. Prepracovaný epický román je preplnený desiatkami zaujímavých a presvedčivych postáv a dejových línií. Spája náboženstvo, národnosť a triednu vojnu, strháva čitateľa do genézy 1. svetovej vojny a dotýka sa výziev, ktorým čelia ľudia zo všetkých spoločenských vrstiev, od waleských baníkov, cez americkych a nemeckých štátnikov až po ruských robotníkov.
Ponúka niekoľko pohľadov na dané historické obdobie. V osobnej rovine ide o zakázanú lásku, spoločenské povinnosti a účinky vojny na jednotlivcov, rodiny a mestá. Na politickej úrovni ide o získanie moci, potrestanie odporcov a význam začatia vojny. Na globálnej úrovni ide o národnú hrdosť, odmietnutie vzdať sa a hrôzy, ktorým sú vystavení ľudia povolaní do boja.
Postavám sa krížia cesty, priatelia a rodiny sa rozchádzajú, neznámi objavujú nečakané spojenectvá, všetci sa snažia prežiť ďalší deň v búrlivom svete, kde sa zrazu zmení všetko, čo bolo dovtedy isté.
Výborné čítanie a teším sa na ďalší diel.

Čítaj viac

13
13

Zuzana Halašová napísala recenziu

21.09.2020 13:45

Ohnivý stĺp nepripomína Piliere Zeme ani Na veky vekov. Kým prvé dve knihy sa sústreďujú na život ľudí v Kingsbridgei a udalosti, ktoré ich ovplyvňujú, táto kniha má oveľa širší rozsah a spája rôznorodé historické udalosti v celej Európe - Anglicku, Škótsku, Belgicku, Holandsku, Francúzsku, Španielsku. Napínavé rozprávanie je utkané okolo veľkých udalostí alžbetínskeho veku vrátane hugenotskej vojny, teroru pod Máriou Tudorovou, vzostupu Alžbety I. a obrany Anglicka pred španielskou armádou kráľa Filipa.

Ken Follett je majstrom v zakomponovaní fiktívnych postáv do histórie. V Ohnivom stĺpe zamenil gotickú architektúru za politiku a diplomaciu a vsadil svoje postavy do centra európskych dejín a náboženských vojen. Brilantné písanie zaručuje, že investujeme do ich životov, zdieľame ich nádeje, sny, bojíme sa ich strachu pri nešťastných a často krutých udalostiach doby, nenávidíme intrigánov a záporakov.

Cítiť, že výrečnosť Kena Folletta pochádza zo skutočnej lásky ku všetkému, čo tvorí dobrú historickú fikciu: dej, detail, postavy, napätie, dráma a rozuzlenie. Príbeh vždy posúva vpred a núti čitateľa knihu doslova zhltnúť.

Čítaj viac

13
Zuzana Halašová

Zuzana Halašová prečítala knihu

20.09.2020 18:52

13
Zuzana Halašová

Zuzana Halašová prečítala knihu

18.09.2020 18:52

13
Zuzana Halašová

Zuzana Halašová prečítala knihu

17.09.2020 12:34

13
Zuzana Halašová

Zuzana Halašová prečítala knihu

13.09.2020 16:33

„Milý, píšem vám celkom nahá, lebo chcem byť jednoduchou a úprimnou“

Človek na ulici - Ivan Horváth
Človek na ulici
Ivan Horváth