V. Knihách

17

Moje odznaky

2022
2021
2020
2022
2020
Zobraziť viac

Moje aktivity

17
17

Val V.knihách napísal recenziu

24.09.2022 20:45

Krásny príbeh s ešte krajšími ilustráciami. Deti sa tak môžu veľa naučiť a počas dňa je knižka skvelým pomocníkom. Zabaví malých neposedov trénovaním vnímavosti, pretože kresby majú plno detailov… Staršie detičky si knižku môžu čítať sami. Ak sa ale rozhodnete čítať Zajačiky v núdzi pred spaním,padne vám vhod, že je príbeh rozdelený na kapitoly.

Čítať viac

17
17

Val V.knihách napísal recenziu

24.09.2022 20:32

Viete čo je na tejto knihe najhoršie? Nie? Tak čítajte…
Hmmm…predsa čakanie na pokračovanie X( žiaľ, sklamem asi nejedného náročného čitateľa, ale okrem toho, že to autorka opäť usekla v tom najlepšom, v ‘Kráľovstve’ nevidím (pravdepodobnejšie je, že nechcem vidieť) žiadne nedostatky.
ZKaP sa končí veľkolepým vyhlásením o svadbe. Na tú si budeme musieť pár stoviek strán počkať XD mimochodom, autorka vymyslela krásny obrad s tradíciami, o akých som doposiaľ nečítala. Klobúk dolu. Ale pomyselný klobúk snímam aj pred erotickými výbojmi. Obávala som sa, či mi pri tých horúcich scénach nevzbĺkne kniha v rukách. Ale nie, nebolo to len o sexe(aj keď ;)). Veľmi veľa sme sa dozvedeli o Hawke-ovi. O jeho minulosti, ex-priateľke, bratovi, aj o zverstvách, čo sa na ňom páchali počas zajatia, tiež o jeho krajine a ľuďoch v nej, o jeho rodičoch, aj jeho úmysloch s Poppy. No a Poppy je Poppy. Občas nebojácna, občas ustráchaná. Občas dôverčivá, občas rázna. Presne taká, aké by malo byť dievča, ktoré samo nevie čo od dobroty, keď zrazu za ňu nikto nerozhoduje. Učí sa za pochodu kým je a kým nechce byť. A to mi je veľmi sympatické. Čo sa týka postáv, stretávame sa so známymi, ale aj kopou nových. Strašne ma mätie Alastir. Na jednej strane mi hrozne pripomína otcovského Viktera, no na druhej strane mám pocit, akoby sa snažil manipulovať Poppy, akoby jej chcel zle… Bojové scény, ktorých je požehnane,zase raz Jenny napísala parádne. Počas čítania som si neraz povedala, že ma už autorka isto ničím nemôže prekvapiť. Ale môže a aj prekvapí. A to každú chvíľu.
Čo teda nájdete v knihe? Zaujímavé postavy, šokujúce odhalenia, krvavé bitky, nečakané zvraty, vtipné dialógy, nejedno vyjednávanie, ale aj veľa veľa vášne. Záver bol veľkolepý, no bez hanby priznávam, že si nie som istá, či som sa naladia na myšlienkové pochody autorky a stalo sa to, čo sa stalo. Či chápem udalosti správne alebo nie, sa definitívne dozviem v tretej časti a bola by som povďačná, keby to je čím skôr. Trpezlivosťou neoplývam.

Čítať viac

17
17

Val V.knihách napísal recenziu

22.09.2022 20:40

Príbeh je skvele spracovaný, premyslený do detailov, plný zvratov a veľmi sa mi páči, že jednorožce, ako ich poznáme my, autorka “prerobila”. Nie sú to žiadne roztomilé koníky kakajúce dúhu, ale krvilačné potvory ovládajúce elementy- vodu, zem, vietor a oheň. Čo sa týka kakania…no, nečakajte dúhy, ale autorka vás pobaví horiacimi prdmi, ktorými sa jednorožce radi bavia.
Skandar, hlavný hrdina, sa dostal na ostrov, kde výcvik jazdcov prebieha, bez skúšky.Vôbec tam nemal byť. Celá táto záhada je perfektná. Kto ho na ostrov dostal, z akých dôvodov, prečo musel takmer rok klamať? Všetky tieto otázky sú postupne zodpovedané, no Steadman si vymyslela toľko zvratov, že od knihy som sa nevedela odtrhnúť (sranda,nie? Keďže je to kniha pre deti XD). Aby som vás nalákala na Skandara, nemusíte mať 10, 13, 22 ani 35 rokov… Ak ste fanúšikmi ľahkej fantasy, túto sériu si zamilujete.
Príbeh je prešpikovaný tajomstvami, klamstvami, zlobou, zradou, láskou, strachom, oddanosťou, dobrodružstvom, akčnými scénkami, ale aj plnými humoru. Nájdete tu všetko, čo sa od fantasy očakáva. Skvelé postavy, vysvetlenie ako funguje svet jednorožcov s jazdcami, silné puto priateľstva a najmä šokujúce odhalenie v závere…Ja mať 10 rokov, milujem prdiace jednorožce kŕmiace sa divými králikmi viac ako tie plyšové s dúhovou hrivou.

Čítať viac

17
17

Val V.knihách napísal recenziu

21.09.2022 21:40

Štvrté pokračovanie voľnej série s názvom Moonlight Square mám prečítané. Síce predošlé nie, ale už ich mám na zozname kníh, ktoré si chcem prečítať. Prečo?
Je to jednoduché…. Foley píše skvele. Síce sa občas opakovala, tie isté frázy, obmenené slová vo vetách toho istého významu…
Ale!
Gaelen od začiatku písala príbeh, ktorý ma natoľko zaujal, že som musela čítať. Aj keď čitateľa veľmi nenecháva na pochybách, aké sú jej zámery, kroky postáv sú záhadou. A presne pre toto bolo čítanie úžasné. Nemám v obľube hrubé knihy, no Temný vojvoda s takmer 550 stranami som si užila od začiatku do konca. Dohodnuté manželstvo z rozumu sa zmenilo na dobrodružnú jazdu, pri ktorej sa po prvom “náhodnom”stretnutí dvaja ľudia rozhodnú spoznať svojho budúceho partnera. Okrem opisov prostredia, ktoré autorka používa len na dotvorenie kulís (žiadne blabla omáčky),sa Gaelen venuje často aj vnútorným monológom a myšlienkovým pochodom postáv(tu nastávalo niekedy až zbytočne opakovanie, ale autorka má odpustené). Je to dokonalé, pretože môžme nahliadnuť do hláv a zistiť, čo ich vedie k aj zvláštnym činom. Najviac sa mi, ako inak, páčila postava Silversmokea(svojského banditi) a Lucasa(rodeného herca). V sympatiách rozhodne nezaostávala ani lady Portia. Jej odvaha bola viac ako obdivuhodná. Odhodlanie a zápal, s akým sa túžila dozvedieť, čo sa stalo s Joelom, jej zmiznutým nápadníkom, bolo niečo, čo sa len tak nevidí. Postavy boli rozmanité, kladné, záporné, priateľské aj intrigánske. Páčili sa mi všetky, spolu dotvorili zmes charakterov, na základe ktorých autorka vyšpekulovala originálne zápletky. Počas celej knihy sa niečo dialo, samozrejme, nie vždy to bola akcia, ale striedanie romantických, vášnivých či dobrodružných častí bolo akurátne vyvážené. Musím povedať, že záverečné gesto Luca v kostole bolo taaaak romantické, že by roztopilo srdce aj ľadovej kráľovnej.Proste nádherné!
Napriek výhrade mi nedá inak ako hodnotiť tak krásny príbeh plným počtom.

Čítať viac

17
17

Val V.knihách napísal recenziu

20.09.2022 21:25

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Dnes nebudem veľmi pozitívna a dosť ma to mrzí, ale nebudem tvrdiť, že som bola z knihy paf, keď to tak nebolo.
Knižka je naozaj útlučká,nemá ani 200 strán. A toto je podľa mňa veľký problém. Ja osobne som teda veľkým fanúšikom tenších kníh, nakoľko som pomalý čitateľ, ale knihe Zázrak týchto pár popísaných strán naozaj uškodilo.
Príbeh rozpráva štyridsiatnička Bea. Je so svojim životom spokojná, aj keď zo zdravotných dôvodov nemôže mať deti. Neraz spomína ako je s tým vyrovnaná, avšak opak je pravdou. Miluje svoju priateľku a jej rodinu a nazýva ich vlastnou rodinou, pričom nie je sirota a nejako vôbec nebolo vysvetlené, čo sa medzi ňou a rodičmi stalo, prečo sa nenavštevovali, až v závere knihy sa rodičia ukázali a vlastne ich vzťah bol ako zázrakom v poriadku.
Tiež mi nejde veľmi do hlavy ako sa niekto môže len tak zobrať a odsťahovať do cudziny. Dobre, v práci to mala vybavené,ale bývanie? Pretrhať všetky vzťahy? A podotýkam, že po odchode sa jej nikto z jej všetkých “detí” ani raz neozval. Bea mala dosť finančných prostriedkov aby lusknutím prsta dokázala kúpiť dom v Taliansku pri mori- šťastná to osoba. Tiež som zostala v pomykove, keď na strane 21 bolo spomenuté, že Mia(dcéra kamarátky Alex)mala polovičku Michaela. Po incidente,asi na strane 50(?) Bei volala Alex, že:neuveríš do koho je Mia zaľúbená… Áno, do toho Michaela, ktorý je jej polovičkou! Divné, nemyslíte? Možno keby sa to stane o 150 strán skôr, tak si to človek ani tak neuvedomí, ale 30 strán na takýto zvláštny zvrat je naozaj málo a musí si to všimnúť každý čitateľ.
Veľkým sklamaním pre mňa bol rozvíjajúci sa vzťah, v ktorom nestihla byť ani štipka iskry, tak to bolo rýchle. Rovnako tak tajný majiteľ hotela, šéfkuchár, plavec a personalistika Katka. Šokom mi bola Alex a jej angažovanie vo vybavovaní vyšetrení v Nemecku! Keď má človek diagnózu 20 rokov, nemyslím, že by práve takto ich rozhovor prebiehal…Všetko to bolo predvídateľné a prvoplánové. Plus, neuveriteľne rýchle! Akoby ste si zaplatili vyhliadkovú jazdu na golfovom vozíku, ale omylom vás posadia do Ferrari a šliapnú pedálom až na doraz… Príbeh bol len rozmazanými útržkami a to mi nestačilo. Pritom to mohol byť krásny a dojemný príbeh….naozaj, krásny príbeh lásky a zázrakov, avšak by mu prospelo ďalších 300 strán. Vtedy by to bola TÁ PRAVÁ pomyselná vyhliadková trasa, užila by som si všetky emócie, ktoré mi v tomto hop-šup príbehu neskutočne chýbali :/ veľká škoda…

Čítať viac

17
17

Val V.knihách napísal recenziu

20.09.2022 21:09

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Olymp ako ho nepoznáme. Zeus, malicherný, zákerný “Boh”-pretože v tomto príbehu sú obyvatelia Olympu smrteľníci. Svoje úlohy bohov si dedia. Alebo sa do úlohy dostanú ako Déméter. V tomto Olympe sú mobily, internet, večierky usporadúvané Diom pre 13tku( označenie pre bohov) a ich najbližších, samozrejme v paľbe bleskov bulváru. Déméter svoju dcéru Persefonu sľúbi Diovi ako tretiu Héru( predošlé manželky vraj zabil).Na luxusnej párty to Zeus oznámi pred tlačou a celou smotánkou, ona z poslušnosti žiadosť o ruku prijme. Má strach. Nechce skončiť ako predošlé Héry. Hnevá sa na matku. Chce si prevetrať hlavu, ale dvaja neznámy muži ju prenasledujú a nasmerujú k rieke Styx. Zo strachu Persefona prejde na druhú stranu, vpadne do náruče Hádovi. Od tohto momentu je to “žhavé” čítanie. Chémia medzi postavami vzniká postupne a čo si myslía, vieme vďaka striedajúcim sa kapitolám. Vrelo odporúčam nečítať osobám mladším ako 18 rokov! Dokonca aj dospelé ženy sa môžu červenať….Miestami sa to zvrhne na porno, exhibicionistické a veľmi, veľmi detailné :D príbeh však nie je len o sexe. Práve toto netradičné a novátorské poňatie legendy bolo skvelé. Taktiež druhá strana rieky Styx…vraj podsvetie, pritom Hádes v tomto príbehu stvárňoval stelesnenie empatie, dobra, veľkodušnosti, starostlivosti…presne tak vyzeral aj jeho “breh rieky”. Prosperujúce mesto so spokojnými obyvateľmi a uctievaným Hádom.Postavy sú skvelé, dej dynamický, bez zbytočných omáčok, väčšina knihy je zameraná na vzťah Persefony a Háda, ako ich činy môžu ovplyvniť obyvateľov Olympu a možnú hrozbu zo strany Dia. Hlavnú zápletku som čakala skôr a aj rozuzlenie bolo narýchlo, ale aspoň to autorka umelo nepredlžovala.
Katee nám predstavila úplne nový Olymp a ja verím, že sa vám zapáči rovnako ako mne.

Čítať viac

17
17

Val V.knihách napísal recenziu

20.09.2022 21:03

Príbeh o Piper, rozmaznanej instagramovej a párty kráľovnej, ktorej najdlhší vzťah trval 3 týždne a Brendanovi, kapitánovi na lodi loviacej kraby, ktorý má rád svoj stereotypný malomestský život. Piper mu doň vtrhne ako zmoknuté kura, ale s gráciou a aurou, ktorá strháva všetku pozornosť len na seba. Kapitán si ju zaškatulkuje a dá jej to aj patrične najavo.
Jeho potláčané sympatie sa rozplynú ako ranná hmla v prístave, už pri druhom stretnutí. Tu sa musím pozastaviť a vrátiť sa o pár strán späť.Piper bola naozaj ako otlak na nohe od prvých strán. Síce krásna, ale ľahkovážna a pri svojich 28 rokoch sa správala skôr na polovičný vek. Avšak pri príchode do Westportu, kam ju nevlastný otec za trest premiestni ako do vyhnanstva (lebo tie sparťanské podmienky som nečakala ani ja, nie to ešte slečinka, ktorá v živote nenakupovala ani potraviny, nie to s obmedzeným rozpočtom existovala v zdevastovaných priestoroch s nezvanými návštevníkmi!), sa nám predstaví úplne iná osoba. Táto Piper je tvrdohlavá, odhodlaná, vtipná, uvoľnená… Nič z týchto vlastností by ste u L.A. Piper nenašli. Ja som sa autorky zastala, pretože medzi “ortieľom”Daniela(nevlastného otca) a novým životom bolo rozmedzie pár týždňov, ktoré autorka preskočila. Tak dúfam, že sa práve počas posledných dní v Los Angeles Piper nad sebou zamyslela. Inak by to bolo presne to, čo v príbehoch nemám rada( autori si menia povahu postavy tak, ako im to vyhovuje). Čo ale autorka zvládla skvele bolo, že Piper sa celkom od sociálnych sietí neodtrhla. Občas sa pristihla pri tom, ako jej to chýba napriek tomu, čo novým životom v prímorskom mestečku získala. Brendan sa naopak, držal svojho správania a presvedčenia. Chybu si dokázal priznať, bojoval o náklonnosť nedosiahnuteľnej akožecelebrity a snažil sa jej dopriať to, čo mala doma, len aby bola šťastná. Šťastie nikdy netkvie v materiálnych veciach.
Vzťah postáv bol turbulentný, ale vôbec to nevadilo. Obaja mali obmedzený čas na konečný verdikt, či sa Piper vráti a bude pokračovať tam, kde ju adoptívny otec stopol.
Celá kniha srší vtipom a humorom, popretkávaná vážnymi témami a vnútorným strachom/napätím postáv. Príbeh gradoval, zápletky som nepredvídala, intímne scény boli fajn a aby som to zaklincovala, boli aj slzy. V závere mi stiahlo hrdlo, nad ľútosťou a (zdanlivou)zbytočnosťou existencie Piper a po pár stranách sa zo mňa vyplavili emócie úplne. Niekedy je to proste tak- pokiaľ vám niekto nepovie, čo preňho znamenáte, máte dojem, že v jeho blízkosti len existujete. Nemusí to tak byť…

Čítať viac

17
17

Val V.knihách napísal recenziu

20.09.2022 20:33

Prvá časť série Holmes & Moriarity bola perfektná a ja dúfam, že vydavateľstvo Conqueer preloží aj zvyšok série. Prečo?
Hlavný hrdina Christopher ‘Kit’ Holmes, autor detektívnej série o starej panej s mačkami, ktorá rieši vraždy, sa pod nátlakom svojej literárnej agentky zúčastní spisovateľskej konferencie,so zmeneným imidžom a vidinou možnej záchrany svojej upadajúcej kariéry. Pred cieľom sa mu pokazí auto, pokračuje v ceste pešo a narazí na mŕtvolu. Horko-ťažko sa do hotela doplahočí v zúriacej búrke, kvôli ktorej sú odrezaní od zvyšku civilizácie. Jedným z účastníkov konferencie je aj mladší, bývalý policajt, úspešný autor JX Moriarity, s ktorým Kit prežil vášnivý víkend pred 10. rokmi .
Znie to zaujímavo a netvrďte mi, že nie. Mňa si Lanyon získala už od prvej strany. Jej štýl písania mi ulahodil a oceňujem aj voľbu väčšieho písma. Vďaka tomu, gradujúcemu deju a skvelej hlavnej postave, ktorá vás neraz rozosmeje, sa stránky otáčali naozaj rýchlo. Na to, že Kit vo svojich knihách prostredníctvom svojej vymyslenej postavy, pani B., riešil vraždy,bol dosť veľký sraľo. Ale musím uznať, že mu to celkom ‘pálilo’.S JXom, ktorý sa na vlastnú päsť rozhodol vyšetrovať, vypočúvať a zbierať dôkazy, trávil veľa času ( počas 3-dňovej konferencie). Musím Josh struhnúť poklonu, lebo za páchateľa budete považovať raz toho, raz tamtoho. Rozhovory medzi postavami (aj vedľajšími a je ich dosť) vám predostierajú rôzne motívy k vraždám, takže vrahom môže byť ktokoľvek. A aj ďalšou obeťou…
Mrazivé, upršané počasie s hmlou, vraždy a tajomno by vo vás mohli evokovať strach, no Kit tieto pocity rozdupe svojimi vtipnými monológmi. Romantická/milostná linka bola pre mňa príjemným prekvapením. Milostný akt,aj to, čo mu predchádzalo, vyplynulo z okolností úplne prirodzene, nenútene, a to sa mi veľmi páčilo.
Nenápadná (?) červená obálka v sebe ukrýva perfektný príbeh a do zvoleného formátu knihy sa zamilujete tiež.

Čítať viac

17
V. Knihách

Val V.knihách získal odznak Šťastných 7

13.09.2022 19:28

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

17
17

Val V.knihách napísal recenziu

08.09.2022 22:40

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Sci-fi nie je veľmi vyhľadávaný žáner v Instagramovej komunite. Aspoň ja to tak vnímam. Je to však škoda, pretože medzi knihami tohto žánru som našla už pár skvostov,a to až tak často po sci-fi nesiaham.
Jednou z perfektných kníh Science Fiction je práve táto od českej autorky. Na debut je to perfektne prepracovaný svet, skvelé postavy, prostredie toreádorov, absencia spánku a krimi zápletka. To v skratke, ale poďme sa tomu pozrieť na zúbok bližšie.

Hlavným hrdinom je Jacob. S jeho priateľom Noahom sú toreádormi, v aréne musia bojovať proti robobýkom. Tým si zarábajú na živobytie. V Novom svete majú všetci na zápästí čipy. Do nich sa im nahrávajú kredity(platobná mena) a všetky osobné údaje- ľudia žijú v kvadrantoch, rozdelení do spoločenských vrstiev. Jednotka sú boháči, majú všetkého dostatok a vedia si zabezpečiť aj občasný spánok. Vo štvorke žijú najchudobnejší obyvatelia. Namiesto jedla majú výživové koncentráty, ktoré ich držia pri živote, nemajú žiadnu chuť a o spánku môžu len snívať (haha to sa mi podarilo). Preto si niektorí, ako Jacob, privyrábajú nelegálnym obchodovaním so Sladkým snom. Tabletka, ktorá navodí 8 hodinový spánok. Sladký sen je nelegálny, pretože ľudia môžu (v 3. a 4.kvadrante musia) pracovať aj 20 hodín denne,a predsa ledva vyžijú. Jacob sa zoznámi s Dashiellom a jeho neterou Maud. Vtedy sa začnú diať veci!
Neskutočné, ako autorka do detailov zapracovala na novovzniknutom svete a čitateľovi vysvetlila, čo tomu predchádzalo. Bez zbytočných opisov vás Kateřina dokáže vtiahnuť do deja, nebudete sa strácať čo sa prečo deje, všetko sa vyvíja plynule- náhodne nenáhodné stretnutia, intrigy, účinky “drogy”, pravidlá v aréne, svalové kŕče po fyzickej námahe spôsobené nespavosťou, čipy, kvadranty, kredity, boje ľudí, ale aj s “plechovými” býkmi, zmiznutie priateľa… Vskutku originálne, prepracované dielo, navyše písané ľahkým, čtivým štýlom. Čo viac si priať? Snáď len pokračovanie, pretože autorka mi dala málo odpovedí a zanechala príliš veľa otázok. Budem sa snažiť byť trpezlivá… Sladké sny si zaslúžia čakať na pokračovanie…

Čítať viac

„Sklouzla rukou k srdci a spočinula na něm dlaní. Zde se skrývá síla, na níž záleží, řekla její matka neskutečně dávno. Ať jsi kdekoli, ať se ocitneš jakkoli daleko, zavede tě domů.“

Království popela - Sarah J. Maas
Království popela
Sarah J. Maas