knizny_blond

15

Moje srdcovky

Moje odznaky

Môj názor pomáha
2023
Môj názor pomáha
2022
Knihy roka 2021
2021
Člen Čitateľského klubu
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

15
15

Kristína Puziová napísala recenziu

05.09.2023 19:55

Kedysi som prečítala veľa kníh z edícii Evitoviek. Niektorí majú voči nim predsudky, ale faktom je, že v sebe ukrývajú príbehy písané životom. A najnovšia Evitovka nie je výnimkou.

Príbeh je zostavený striedaním dvoch časových línii. Ich rozpätie sú dva roky. Mňa osobne bavili viac kapitoly z prítomnosti, ale len vcelku dávajú zmysel. A vďaka striedaniu, som sa viac tešila na moje obľúbené kapitoly, čo ma nútilo len čítať ďalej a ďalej…

Autorka Adelu charakterizovala naozaj nedokonalo reálne. Sú situácie, pri ktorých sa mi chcelo na ňu kričať, aby sa vzchopila, prestala byť naivná a dala sa do poriadku. Kto ale som, aby som súdila? Kto ste vy, aby ste súdili? Ak sme nekráčali v topánkach toho človeka, nemáme právo určovať, ktoré rozhodnutia sú nesprávne. A netreba zabúdať, že rozhodnutia so sebou nesú aj následky, napríklad aj tie, ktoré sú súčasťou príbehu.

Takisto autorka využíva rôzne slovné spojenia, ktoré sú typické pre slovenskú kultúru a tým ešte vyzdvihuje reálnosť v tom zmysle, že to môže byť kľudne príbeh o vašej susede…

Som veľmi rada, že po dlhom čase som prečítala PRÁVE TÚTO Evitovku. Veľmi by som si chcela prečítať aj ďalšie od autorky, pretože túto som si naozaj užila.

Čítať viac

15
15

Kristína Puziová napísala recenziu

03.09.2023 18:38

Špiritiska je druhou knihou od autorky, ktoré sa rozhodlo vydavateľstvo vydať. Jej predchádzajúca kniha Stratená apatekárka zožala úspech, čo môžeme vidieť v pozitívnych recenziach na ňu. Tú som ja ešte nečítala, preto Špiritisku ani nemám s čím porovnať.

Na úvod by som hneď priznala, že od knihy som očakávala viac, alebo skôr niečo iné, ale zároveň ju stále považujem za veľmi dobrú.

Špiritizmus je schopnosť alebo snaha komunikovať s mŕtvymi prostredníctvom média. A na základe tejto témy je vystavaná celá kniha, ktorá sa odohráva sa v roku 1873.

Ústrednou postavou je špiritiska (médium) Vaudeline a jej žiačka Lenna. Počas špiritistických seáns sa snažia nadviazať kontakt s mŕtvym a odhaliť tak jeho vraha, aby mohol byť spravodlivo potrestaný. Medzi týmito dvomi ženskými postavami bola navyše taká brutálna vášeň, aká sa niekedy nenájde ani v erotických románoch. Autorka ňou okorenila celý príbeh.

Táto okultná téma je sama osebe zaujímavá, no jej spracovanie v seansách, či informácie ohľadne postupov, skúseností boli očarujúce.
Príbeh ale viac smeroval do takej menej tradičnej detektívky vzhľadom na vyskytujúce sa prvky. Minimálne si však vyžadoval viac priamej komunikácie s mŕtvymi.

Napätie v príbehu krásne začína gradovať po jeho polovici. Posledná tretina je nabitá dynamikou, ktorá zvýšila celkový dojem.
Vyzdvihnúť musím aj Poznámky autorky, pretože v nich boli veľmi obohacujúce historické fakty z tejto témy.

Čítať viac

15
15

Kristína Puziová napísala recenziu

03.09.2023 18:32

Poviedky v tejto knihe sa neodporúčajú čitateľom/kám mladším ako 18 rokov a takisto tým, ktorí radi zostávajú vo svojej komfortnej zóne. Obsahuje totiž vulgarizmy, sexuálne scény a témy, ktoré poznáme, ale snažíme sa ich vytesniť z konverzácie…väčšinou.

Autorove postavy sú obyčajnými ľudmi. Nedodal im umelé prvky, len preto, aby pred čitateľmi/kami vyzerali lepšie. Tieto postavy sa odhaľujú tak, ako ich Boh stvoril a spoločnosť pretvorila.

Podľa mňa týmito poviedkami autor priniesol na knižný trh niečo nové, nový pohľad na sexualitu a ľudskosť ako takú. Respektíve, aby som bola presnejšia, dal von to, načo by sa neodhodlal len tak hocikto.

Samotné poviedky majú čo ponúknuť. Ja som ich „zhltla” na dve posedenia. Pri niektorých som sa aj schuti zasmiala, pretože som sa naozaj bavila. A hoci ma autor na obsah poviedok vopred upozorňoval, nevnímala som ich ako niečo čo by ma nijakým spôsobom pobúrilo.

V druhej polovici knihy som si neskôr začala uvedomovať, že poviedky smerujú do toho istého a nemajú už čím prekvapiť. A predsa prišlo potom niečo, čo ma ohúrilo! Až na ten čas, kedy som sa začínala nudiť (a autor kľudne mohol ešte pritvrdiť), som bola nadmieru spokojná. Odporúčam!

Čítať viac

15
15

Kristína Puziová napísala recenziu

29.08.2023 20:55

Po dočítaní môžem povedať, že rozumiem všetkým nadšeným ohlasom na túto knihu. Podľa mňa sú oprávnené. Kniha mi učarovala na plnej čiare a jej opätovné prečítanie by som určite zvažovala.

Dej sa odohráva na Aljaške, na mieste, kde takmer nič nie je. Zima tu má tú najcharakteristickejšiu podobu. Jej opisy dopomohli k tej správnej atmosfére.

Primárnou témou je chýbajúce dieťa v manželstve jedného staršieho páru. Príbeh je inšpirovaný ruskou rozprávkou, na základe ktorej si bezdetný pár vytvorí zo snehu dievča, ktoré ožije. O tejto rozprávke som doposiaľ netušila, ale autorka ju ďalej rozvíja.

Ďalšími témami sú smútok straty dieťaťa, neschopnosť komunikovať o svojich pocitoch medzi dvomi ľudmi alebo len o chvíľkových naplnení prázdna.

Precítenosť by dokonalo charakterizovalo túto knihu. Je napísaná tak, aby čitateľ/ka mohla nahliadnuť do oboch strán. Vo mne vyvolávala smútok, radosť, nádej, očakávanie, zvedavosť…

Obsahuje aj prvky fantasy. V tomto smere kniha neponúka úplné či presné vysvetlenie, vyvoláva skôr väčšie otázky, ale nevadí, pretože v knihách autori nemusia predkladať všetko ako na podnose.

Čítať viac

15
15

Kristína Puziová napísala recenziu

29.08.2023 20:38

Keď som prečítala Končí sa to nami, ktorá je predchádzajúcou knihou, potrebovala som ihneď pokračovanie. Podľa mňa Lily a Atlas potrebovali svoj šťastný koniec, ktorý by sa neopieral len o vlastné dotvorenie čitateľa/ky. Preto keď som sa dozvedela, že pokračovanie naozaj existuje a vydavateľstvo Ikar ho plánuje vydať, moje srdce zaplesalo. Ak plánujete alebo ak ste už čítali, pokračovanie určite potrebujete.

Objektívne môžem zhodnotiť, že táto kniha je slabšia oproti predošlej, ale je to preto, že to nie je také vážne, emocionálne zdrvujúce čítanie, ako sme u autorky zvyknutí. Zo začiatku som sa sama seba pýtala, či naozaj Lily a Atlas potrebovali svoj príbeh, tak ako som si myslela, či kniha naozaj potrebovala pokračovanie? A dospela som k odpovedi…

Nemusí byť každé čítanie ťažšie, na to aby bolo krásne. Po tom čo si Lily s Atlasom prežili, si zaslúžili ľahšiu cestu a autorka do knihy vložila jednu úprimnú lásku. K záveru príbehu som mala z jej slov až zimomriavky, ktoré boli ale príjemne.

Postavy síce poznáme, ale v tejto knihe autorka prináša nové informácie o Atlasovi. Jedna vec, ktorá vyplávala na povrch ma nečakane prekvapila a autorka ju využila tak, aby sme opätovne videli Atlasove veľké srdce.

Kniha môže priniesť sklamanie, ak očakávate to, načo ste pri autorke zvyknutí, ale ak sa pozriete na to inými očami, budete spokojní. Navyše, autorka využila svoj dar slova a do celého príbehu vložila hĺbku. Stačí ju len nájsť.

Čítať viac

15
15

Kristína Puziová napísala recenziu

28.08.2023 10:40

Léto mezi řádky napísala česká autorka a ide o Young Adult knihu. Jej ústrednou témou je láska medzi dvoma ľudmi rovnakého pohlavia.

Hlavným hrdinom je Denis, ktorý so svojou priateľkou Vendy odchádza na leto do Španielska robiť animátora. A tam spoznáva Vincenta…
Autorka využíva slow burn romantiku, čím prispieva k autenticite vnútorného prežívania hlavného hrdinu, ktorý neskôr zvádza svoj vnútorný konflikt.

Príbeh ako taký nie je obkolesený veľkým napätím, ale je skôr zameraný na detaily. Je písaný citlivo, s dôrazom na priebeh hľadanie seba samého.

Tým, že Denis mal najskôr priateľku, príbeh nie je jednotvárny. Hoci už v tomto vzťahu si môžeme všimnúť určité varovné signály, ale neskôr aj to, že Denis je veľmi vnímavý a empatický. Denisova postava je charakterizovaná precízne, a brala by dostal takýto priestor aj Vincent.

Aj vďaka tejto knihe si môžeme pripomenúť, že homosexualita je viac ako len prirodzená, ale láska v nej môže byť rovnako silná ako ktorákoľvek iná. A sme to len my, ľudia, ktorí okolo nej vytvárajú obmedzenia.

Čítať viac

15
15

Kristína Puziová napísala recenziu

25.08.2023 06:56

V minulosti som si nedokázala vytvoriť vzťah k motivačnej literatúre. Hoci som občas nejakú otvorila, text mi prišiel lacný. Avšak, posledné 2-3 roky keď po nejakej siahnem, nie som sklamaná a každá mi niečo odovzdá.

Motivačná literatúra nie je ako čarovný prútik, že si ju prečítate a daný problém zmizne. Niektoré ale práve takúto moc sľubujú. Našťastie, Prečo mi to nikdy nepovedal?, nie je a ani nechce byť motivačnou knihou, ktorá vám poradí, že musíte myslieť pozitívne. Ona odovzdáva cennejšie rady.

Autorkou je psychologičkou. Na základe svojich poznatkov a vedecky podložených metód a skúseností so svojimi klientmi napísala túto knihu. Autorka využila pristupný a zrozumiteľný jazyk. Okrem toho trochu využíva aj grafické znázornenia pre lepšie porozumenie.

Kniha je venovaná témam v problémových psychických oblastiach života jednotlivca akými sú napr. zlá nálada, motivácia, stres či negatívne emocionálne rozpoloženie. Venuje sa aj nedostatku sebavedomia a jeho riešeniu. Ak potrebujete vo svojom živote niečo zlepšiť, táto kniha je vhodnou voľbou. Každému môže poskytnúť cenné informácie. Autorka ich vo svojej knihe prirovnáva ku kufrík s náradím, „z ktoré si vyberiete, čo práve potrebujete.” Je výhodou, že sa na akúkoľvek kapitolu môžete vrátiť vždy, keď to bude pre vás aktuálne.
Navyše, každá kapitola obsahuje krátke zhrnutie, čo umožňuje lepší prehľad.

Názov tak vôbec nie je scestný. Naozaj si pri niektorých veciach (ako aj ja) budete klásť otázku - Haloooo! Prečo mi to nikto nepovedal skôr?!

Čítať viac

15
15

Kristína Puziová napísala recenziu

25.08.2023 06:54

Skrinka času je debutovým románom, ale vôbec to nevidieť. Nielenže ide o zaujímavý a originálny námet, aj jeho spracovanie je výborné!

Ústrednou témou je spoznanie času, ktorý človeku zostáva. Každý kto dosiahne 22 rokov, dostane malú drevenú skrinku, ktorá obsahuje povrázok určujúci kedy človek zomrie. Na základe povrázkov sa spoločnosť začína deliť na 2 skupiny - krátkopovrazci a dlhopovrazci.

Než som začala knihu čítať, bola som presvedčená, že takúto svoju skrinku by som určite otvorila. Po prečítaní knihy je moje stanovisko jasné NIE! Nevedomosť je z určitého uhľa pohľadu naozaj krásna… Keďže sa kniha zameriava na niekoľko postáv, môžeme nahliadnuť do viacerých životov a v nich vidieť aj dôsledky povrázkov.

Neviem, čo týmto dielom chcela autorka presne povedať. Účel možno vnímať rôzne. Napríklad ja som v príbehu videla široké politické pozadie. Niečo, čo sa v skutočnosti deje bez toho, aby sme vlastnili skrinky s povrázkami. Politický kandidáti vedeli všetko zlé neužiť vo svoj prospech, ľudia, ktorí si boli vedomí svojho dlhého života znepríjemňovali život tým, čo umrú skôr, alebo diskriminácia vo viacerých oblastiach.

Famózne dielo, ktoré sa oplatí prečítať.

Čítať viac

15
15

Kristína Puziová napísala recenziu

25.08.2023 06:46

Miška je pre mňa spisovateľkou, pri ktorej nemusím vopred čítať anotácie, môžem mať vysoké očakávania a nebudem vôbec sklamaná.

Volanie krvi som musela začať čítať hneď, ako sa mi dostala do rúk. Nedala mi spať a preto som ju ešte v ten deň v noci dočítala.

Miška vo svojej tvorbe, rovnako ako v tejto knihe využíva hĺbku. Podarí sa jej ju zachytiť na miestach, kde by možno iní ani nevedeli, že jestvuje. Takmer z každej jej vety kričia silno zakorenené emócie. Prirovnania a jazyk, ktoré používa majú v tomto kontexte osobitné čaro.

Volanie krvi je príbehom, ktorý pohltí od svojej prvej strany až do poslednej strany. Nie je ľahko predvídateľný. Neviete či pokračovanie a vôbec koniec bude mať trpkú príchuť alebo očakávanú rozprávku. Dej som však vnímala ako maximálne autentický. A Miškin talent doňho vdýchol život.

Špecifickým prvkom tvorby autorky je aj humor. Aj v tejto knihe ho nájdete, ale nie v takom veľkom rozsahu. No najlepšie na tom je, že vám to vôbec nebude vadiť.

Prajem si, aby si Miškina tvorba našla miesto aj na zahraničných trhoch, pretože mi trhá srdce vedomie, že toľko čitateľov a čitateliek je o ňu ochudobnených.

Čítať viac

15
15

Kristína Puziová napísala recenziu

15.08.2023 10:00

Kto by nepoznal Chandlera Binga zo seriálu priatelia? Kniha Priatelia, lásky a jedna hrozná potvora však nevznikla preto, aby opisovala úspešnosť jeho seriálovej postavy. Táto kniha je autobiografiou, v ktorej Matthew rozpráva o svojom živote od detsva až po súčasnosť.

Vezmite si dieťa, ktorému odišiel otec už v útlom veku. Povedali mu, že sa neskôr vráti, a tak čaká a čaká, ale otec domov nechodí. Už nikdy nepríde. Aké následky si z tejto traumy dieťa ponesie? O tom hovorí, sám Matthew vo svojej spovedi.

Samozrejme, že za všetko zlé nemožno nájsť vinníkov z jednej udalosti. Ale pre dieťa ide o veľký stres, ktorý ho sprevádza po celý život. A potom je tu ešte skorá choroba - závislosť od alkoholu a neskôr liekov.

Vo svojej spovedi sa Matthew otvoril svetu tak, že zostal úplne nahý… Takže ďaľší dôvod prečo ho obdivovať - pre jeho odvahu.

I keď jeho život, tak ako ho memoruje vo svojej knihe - bol plný bolesti, závislosti, trápenia, žien a slávy, ponúka možnosť nahliadnuť aj do jeho duše a vytvoriť si voči nemu ešte väčšie sympatie.

Menším mínusom v čítaní je chronológia, kedy autor skáče z jednej udalosti na druhú a pre riadnu časovú postupnosť to pôsobí mätúco, ale aj napriek tomu budete potrebovať čítať ďalej a ďalej, a nakoniec sa len budete zaňho modliť, aby sa mu v živote ešte stihlo splniť všetko, čo si zo srdca praje…

Čítať viac

„Všetko sa vždy začína a končí pravdou.“