Ľubica

6

Moje srdcovky

Moje odznaky

Môj názor pomáha
2023
Drozdajka
Šťastných 7
2023
Šťastných 7
2021
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

6
6

Ľubica K napísala recenziu

21.02.2024 11:24

Ak patríte k skalným fanúšikom Jane Austen a jej pozoruhodného diela, nenecháte si ujsť nič, čo v slovenčine vyjde. A aj keď je táto prerozprávaná verzia veľmi zjednodušená a určená mladším ročníkom, zaujala ma, pretože Rozum a cit patrí k mojim najmilovanejším románom. 
Knižka je veľmi zrozumiteľná a celú zápletku opisuje veľmi jasne. Myslím, že deti nebudú mať najmenší problém pochopiť súvislosti. Dokonca obsahuje rodokmeň postáv a tiež vysvetlivky pojmov ako "chudobinec", či ako fungovalo dedičstvo a iné, vďaka čomu môže mladý čitateľ lepšie porozumieť historickému obdobiu, do ktorého je príbeh vsadený. Nechýba ani krátka poznámka o živote a diele "úžasnej Jane" a taktiež autorky prerozprávaného textu a ilustrátorky. 
Občas som si počas čítania musela pripomínať, že čítam detskú knihu a nemôžu ma prekvapovať jednoznačné rozhovory a vysvetlenia, ktorými sa eliminuje možnosť polemizovať, čo tým asi chcel drahý autor povedať. Veľmi som zvyknutá na fakt, že klasická kniha je spravidla náročnejší text a trochu mi chýbalo hľadanie významov "medzi riadkami", no po pár kapitolách som si zvykla a naplno sa ponorila do zbožňovaného príbehu. Bolo to ako sadnúť si s čajom k obľúbenej adaptácií s Emmou Thompson. Ilustrácie sú rozkošné a vtipné, vydanie je krásnym doplnením knižnice. Knižka je určená čitateľom od 8 rokov.

Čítať viac

6
6

Ľubica K napísala recenziu

16.02.2024 13:58

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

"Na Rosemary Bartonovú, ktorá zomrela takmer pred rokom, myslelo šesť ľudí." - musím povedať, že Agatha ma neuveriteľný talent zaujať už prvou vetou. Túto považujem za jednu z najlepších. Opäť ide o prípad, ktorý nevyšetruje Poirot, ale nájde sa tu iná osoba s podobne bystrou mysľou, je ním plukovník Race a verte či neverte, prípad rozlúskne priam učebnicovo.
- - -
Keď sa počas prípitku na narodeninovom večierku sama oslávenkyňa zvalí na stôl v bezvládnom kŕči, pripíšu jej smrť pochrípkovej depresií. Nebolo totiž možné, aby sa počas večere k pohárom so šampanským niekto dostal, navyše keď už z nich predtým hostia bez ujmy pili, a vyšetrovatelia uzavrú prípad ako samovraždu.
No bola pani Bartonová skutočne tak melodramatická, aby sa otrávila uprostred večierka na jej vlastnú počesť, kde na ňu zízali desiatky zvedavých očí?
Ten prípad smrdí vraždou a vie to sám čitateľ od prvej kapitoly, no ako číta ďalej, prekvapí ho, ako sú o samovražde skalopevne presvedčení všetci jej príbuzní a priatelia. Okrem toho, majú na toto vysvetlenie pomerne rozumné dôvody a od udalosti ubehol už necelý rok - každý sa s tým viac-menej vyrovnal.
Dej ubieha veľmi rýchlo (s výnimkou niekoľkých stránok plných duchoprázdnych rečí pani Drakeovej, ktorej výlevy sotva niekto zniesol a Agatha nám ich mimoriadne uveriteľne zreferovala), najskôr sa dozvedáme o živote jednotlivých postáv, ktoré s príbehom súvisia, neskôr sa ich cesty viac prepoja a na povrch vyplávajú súvislosti. Vraha som neodhalila, podozriví boli všetci pri stole. :)

Čítať viac

6
6

Ľubica K napísala recenziu

07.02.2024 14:47

"Samovražda zlou životosprávou trvá večnosť. Naše telo to s nami ťahá v dobrom aj zlom."

Príručka pre užívateľov ľudského tela je geniálny nápad ako vysvetliť fungovanie nášho organizmu. Autor poníma rozprávanie nielen s humorom, ale aj s doplnením zaujímavostí z laboratórií, či súvislostí z histórie. Ak sa napríklad zameriava na vysvetlenie fungovania krvného obehu, spomenie okrem odborných faktov aj choroby s ním súvisiace, rôzne štatistiky, výsledky štúdií, ponímanie problematiky v minulosti a tiež vlastné postrehy. Vyvracia zopár mýtov o ľudskom tele a občas sucho konštatuje tisícročia prítomné pravdy.
Stačí sa len začítať, alebo, ako to bolo v mojom prípade, započúvať. :)

Čítať viac

6
6

Ľubica K napísala recenziu

21.01.2024 21:03

"Ľudské šťastie vzniká skôr vďaka malým radostiam a pôžitkom každodenného života než na základe veľkého šťastia, ktoré sa vyskytne len zriedka." - to sú slová Benjamina Franklina a dokonalo vystihujú koncept filozofie HYGGE.
- - -
Hygge môžeme cítiť, keď si vychutnávame domáci jablkový koláč, pečený s rodinou počas zamračeného dňa.
Počujeme ho v útrobách praskajúceho ohňa, pri chôdzi po vŕzgajúcej podlahe, v ťahoch štetca po papieri, v šuštiacom lístí či v dažďových kvapkách bubnujúcich na okennú tabuľu.
Hygge vonia ako horúci čaj, útulná obývačka či letná chatka, ktorá vynára spomienky na detstvo, skrátka nostalgiou a bezpečím.
Hygge cítime ak vezmeme do rúk obľúbenú šálku na kávu, starú detskú knižku, drsné drevené kreslo vystlané mäkkučkou kožušinou.
A napokon ho aj vidíme - v pomaly padajúcich vločkách, v tlmene osvetlenom interiéri aj v sledovaní plameňov v krbe.
Hygge skrátka útočí na všetky zmysly a jeho symbolmi sú sviečky (veľa sviečok!), mäkká deka, obľúbený (teplý!) nápoj, sladké mlsanie, knižka, vlnené ponožky a sveter, prítomnosť blízkej osoby a neodolateľný pocit útulného domova.
- - -
Knižka je krásne spracovaná, dozvedela som sa hromadu drobností o návode na šťastnejší každodenný život, ktoré autor doplnil vlastnými zážitkami. Občas sa málinko opakoval, ale niet sa na čo sťažovať, nakoľko kniha o Hygge predsa musí byť plná Hygge. :)

Čítať viac

6
6

Ľubica K napísala recenziu

11.01.2024 10:45

Sara je rozkošná a je tak trochu ako Anna. Okrem svojho drahého otecka nadovšetko miluje aj príbehy a ich rozprávanie. Vďaka svojmu daru nekonečnej fantázie je očarujúcou rozprávačkou a každý trochu túži aspoň na chvíľu nazrieť do jej sveta. Do sveta, v ktorom sú bábiky živými priateľkami, morské víly skutočnými bytosťami a zázraky sú na každom kroku. No a vďaka svojmu talentu na všetko a veselej povahe je rovnako obdivovaná, ako nenávidená. Kým niektorí prahnú po chvíľke v jej spoločnosti, druhí jej šarm nemôžu vystáť. Sara má na všetko vlastné vysvetlenie, vlastné pravidlá a napriek bohatstvu otecka, ktoré je jej každodenným chlebom, nerobí rozdiely a nie je nadradená či pyšná. Svoje postavenie považuje len za dielo šťastnej náhody a rada sa podelí o kúsok torty s pomocnicou v kuchyni alebo - vznešeným Sariným jazykom - "s dievčaťom, ktoré sa stará o oheň". Osud zariadi, že Sarin život sa zo dňa na deň zmení, v doteraz známych tvárach sa už neobjavia iskierky poznania a skúškou prejdú aj charaktery jej priateľov. Ona však nestratí lesk Malej princeznej.
Táto literárna klasika bola v mojom hľadáčiku už veľmi dlho, dokonca mám doma jeden anglický paperback, no kým nevyšla táto nádherná ilustrovaná verzia, takmer som na dielo zabudla. Veľmi sa teším, keď knižku raz prečítam vlastným deťom. Je to príbeh o odvahe drobnej dušičky, ktorá nestratila samu seba ani v najtrpkejších chvíľach a zároveň nezabudla na ostatných. Šťastný koniec knižky je absolútnou definíciou šťastných koncov - z príbehu som sa veľa naučila a verím, že sa mi podarí časom prečítať aj ďalšie autorkine diela.

Čítať viac

6
Ľubica

Ľubica K získala odznak Horúce novinky

18.12.2023 06:47

Ďakujeme za prihlásenie sa do newslettera. Keďže naša ponuka sa stále rozširuje a nové skvelé tituly pribúdajú, radi vám pomôžeme zorientovať sa v nich a nezmeškať najlákavejšie knižné ponuky.

Horúce novinky
6
Ľubica

Ľubica K získala odznak Šťastných 7

17.12.2023 10:31

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7
6
6

Ľubica K napísala recenziu

08.12.2023 13:27

Autorke patrí môj obdiv za krásnu "slowburn" romantiku (takú zbožňujem najviac) a tiež za zápletku, ktorú dobre premyslela a napriek zopár otrepaným momentom (ovdovený fešák rozhodnutý nikdy viac sa nezaľúbiť; problém alkoholizmu a finančné problémy smotánky) bola netradičná a podnecovala ma čítať ďalej a ďalej. Predovšetkým chcem však vyzdvihnúť spôsob, akým autorka priblížila vtedajšie spoločenské pomery a vzťahy jednotlivých postáv. Dôverne vystihla detaily všemožných protokolov správania a nepísaných pravidiel, ktoré boli pre bohatých pánov svätým zákonom, kým vo svete obyčajných ľudí boli popri každodenných starostiach zanedbateľné, veľmi neosobné či dokonca smiešne. Kontrast medzi vrstvami spoločnosti sa nesie celým dejom a čítať o problémoch z toho vyplývajúcich bolo osobitne zaujímavé, pretože na podobné skutočnosti by som sama nikdy nepomyslela. 
Záver knihy uspokojil môj smäd po odpovediach - v pár kapitolách na konci sa mnohé objasnilo a autorka zároveň dožičila svojim postavám šťastný koniec - aj keď, nie všetkým. Spravodlivosti bolo učinené zadosť aj tým, ktorí si zaslúžili odpustenie, no vďaka tomu je knižka reálnejšia. Ak sa chceš nechať prekvapiť, neodporúčam čítať anotáciu, na môj vkus prezrádza priveľkú časť príbehu.

Čítať viac

6
6

Ľubica K napísala recenziu

01.12.2023 10:28

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

4,5/5* HABIBI je všetko čo (ne)mám rada ;)

láska a nenávisť
pre mňa je tento typ vzťahu neuveriteľný a nechápem ho :D. v osobnom živote sa snažím vyhýbať problémom a ľuďom, ktorí mi berú energiu, takže netuším ako je vôbec môžné vzbudiť záujem o človeka, ktorého nemôžem vystáť alebo mi komplikuje život...

dark romance
je presne taká odpudivá ako som očakávala :D. bola som pripravená na neuveriteľné zverstvá a tu ich teda bolo dosť, no nebola som ani šokovaná, ani pobúrená. bol to svet bez cenzúry, takže som v tom nehľadala nič "ružové". (teda okrem neónového nápisu LocalX). čo je tiež dôležité spomenúť je fakt, že kniha nič z toho neidealizuje. opisuje realitu takú aká je a nepoukazuje na to, že by taká aj mala byť.

Harry - the badboy
#ohboy ako môže ktokoľvek zbožňovať badboyov? s chlapmi habibiho typu absolútne nesympatizujem. ja skrátka neznesiem aroganciu a neochotu čo i len na moment potlačiť svoje obrovské ego. a k tomu tá prehnaná dominancia a neomylnosť spojená so zatrpknutosťou prameniacou z temnej minulosti plnej zrád... pričom stále je tu jedna osoba, pre ktorú má dotyčný slabosť a tá osoba verí v posledné percento dobra, ktoré v ňom ostalo. ja nie :D keď sa raz ukážeš ako kretén, tak ním pre mňa aj ostaneš, lebo ti žiaľ nedám viac šancí dokázať mi opak. obdivujem ľudí, ktorých práve toto tak ťahá. čiže za mňa nie, nemám na Harryho crush, je pre mňa ohromne neatraktívny :D ale! veľmi ma bavil, čokoľvek povedal bola perla. a oceňujem, že uňho nedošlo k tej klišoidnej premene z badboya na milujúceho dobráka. privítala by som viac kapitol z jeho POV. :)

Cassie - na môj vkus trochu naivná a s prehnanou potrebou stále čosi niekomu dokazovať. občas som mala pocit, že nechce prekonať svoje strachy, iba sa predvádzať. svojimi šialenými rozhodnutiami ma dostávala do kolien, ale rešpektujem ju, ľudia zvyknú konať samočinne, nie všetci sú predsa tak otravne racionálni ako ja :D ani trošku ma neprekvapilo, že Cassie zahorela láskou k človeku, ktorého nenávidela - tipovala som, že bude ten typ. :D to či je takáto láska aj skutočná alebo len vedie k tzv. #toxicrelationship je už na osobitnú diskusiu... môj názor na ňu poznáte. ;)

táto kniha je stelesnením mnohých vecí, ktoré vyslovene nemám rada, a predsa som jej úplne podľahla a hodnotím ju ako výbornú. pre mňa je totiž dôležitý ten celkový dojem, ktorý si z knihy odnesiem a Habibi, vážení, bol jeden skvelý čitateľský zážitok. nie je to prvý krát, čo som čítala Baju a aj keď toto bolo z celkom iného súdka, namotala som sa rovnako. viem, že HSE som prečítala za tri dni a dokola sa k príbehu vracala a pri Habibim sa história zopakovala - extrémne veľa pocitov a takmer nemožné odložiť knihu bokom! netuším ako to robíš, Baja, ale nikdy s tým neprestaň. nepochybujem o tom, že by si dokázala pútavo podať aj, povedzme, návod na obsluhu mikrovlnky...
a ten epilóg, doprdele s ním! doprdele s Candym, potrebujem ho!

povedať, že kniha plná nerestí a erotiky sa mi páčila, je proti všetkým mojim zásadám, ale nemôžem inak. je prekliato dobre napísaná!

Čítať viac

6
6

Ľubica K napísala recenziu

01.12.2023 10:26

moja prvá kniha od autorky a myslím, že nebude ani posledná.
zaoberá sa veľmi ťažkou témou neplodnosti. celý čas mi to lámalo srdce.
Quinn som sa snažila porozumieť najlepšie ako viem a myslím, že by som si v jej situácii počínala veľmi podobne. mala by som obrovské problémy s prijatím seba samej, svojho tela a len ťažko by mi ostalo pochopenie pre manželov smútok.
Graham je jeden s najlepších hrdinov s akými som sa doteraz stretla. naozaj úžasný chápavý chlap. uverila by som mu úplne všetko a chcela by som vedieť o všetkom čoho sa dotkol, s čím súvisel. z hĺbky srdca by som bo obdivovala už len za to kým je.
myslím, že tvorili s Quinn dokonalý pár, všetko medzi nimi krásne hralo.
ďakujem autorke, že ich stvorila a previedla nás ich životným príbehom.

Čítať viac

„Alice stála uprostred kruhu a hľadela na tváre, ktoré ju obkolesovali tak tesne ako lupene nový púčik. Hoci narodeniny mala ona, tým, že sa podelila o svoj hlas, obdarovala všetkých naokolo.“