Harriet Beecher Stowe: Chalúpka strýčka Toma. Ikar, 2023.
Metro 2033 (slovenský jazyk) - Dmitry Glukhovsky, Ikar, 2010

13,99 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Metro 2033 (slovenský jazyk)

Odvtedy, čo Arťom býva v metre na stanici VÚNCH, na povrchu bol iba raz, a aj to tajne. Po jadrovom výbuchu už totiž zem nie je pre ľudí bezpečná... Život na stanici je dobre... Čítať viac

4,5 357 hodnotení
1. diel série
Metro
Vydavateľstvo
Ikar, 2010
352 strán
5 hodín čítania

Odvtedy, čo Arťom býva v metre na stanici VÚNCH, na povrchu bol iba raz, a aj to tajne. Po jadrovom výbuchu už totiž zem nie je pre ľudí bezpečná... Život na stanici je dobre zorganizovaný a prebieha takmer normálne, ale v sústavnom strachu... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina
15,90 €

13,99 €

-12 %
Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Tŕňové puto (Posledná hodina 3) - Cassandra Clare, Slovart, 2023

Viac o knihe

Dostupné aj v kolekcii dvoch titulov a tiež v kolekcii troch titulov.

Odvtedy, čo Arťom býva v metre na stanici VÚNCH, na povrchu bol iba raz, a aj to tajne. Po jadrovom výbuchu už totiž zem nie je pre ľudí bezpečná... Život na stanici je dobre zorganizovaný a prebieha takmer normálne, ale v sústavnom strachu – začali na ňu útočiť nebezpeční čierni mutanti. A preto sa Arťom podujme na splnenie úlohy od záhadného Lovca, aby pomohol zachrániť nielen svoju stanicu, ale celé metro.

Takto sa začína postapokalyptické putovanie celým moskovským metrom uzavretým za hermetickými bránami, kde nie je rozdiel medzi dňom a nocou a univerzálnym platidlom sú náboje. Arťom má rád príbehy a legendy o metre, spomienky pamätníkov života na povrchu, trápia ho hororové sny a občas halucinácie, celkom dobre strieľa zo samopalu, trpí strachom z otvoreného priestranstva, politiku priveľmi nesleduje, čosi čítal o antických dejinách, neje potkanie mäso a na svojej ceste nachádza a stráca priateľov, nepriateľov, nové druhy života, fanatikov, revolucionárov, raketometníkov... aj knihovníkov a cestujúcich, ale tí dvadsať rokov po jadrovej vojne vyzerajú trochu ináč. A všetko sa rozhodne tam, na povrchu – na Ostankinskej veži.

Dobrodružný filozofický sci-fi triler odhaľuje tajomstvá tunelov v moskovskom metre i ľudskej podstaty. "Ukončite nástup, dvere sa zatvárajú..."
Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Počet strán
352
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
145×227 mm
Hmotnosť
457 g
ISBN
9788055121406
Rok vydania
2010
Naše katalógové číslo
80481
Jazyk
slovenčina
1. diel série
Metro
Vydavateľstvo
Ikar
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

357 hodnotení

242
76
27
6
5

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Cesta do vnútra ľudskej povahy

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aké by to bolo, keby sme mohli ako ľudstvo začať odznova? Taký fresh start pre našu spoločnosť?
Glukhovsky sa nám to pokúsil priblížiť cez jadrovú vojnu. Amerika a Rusko sa rozhodli že už bolo dosť konfliktov, a ukončia to raz a navždy. Samozrejme že to nemohlo dopadnúť ináč, ako nukleárnou zimou. Ľudia v Moskve mali však šťastie, lebo priamo pod ich nohami sa nachádza najväčší kryt vôbec, v podobe metra.
Sledujeme príbeh Artyoma, mladého chlapca ktorý si už svet mimo metra nepamätá. Nebudem samozrejme písať čo sa v knihe stane a ako sa jeho príbeh bude vyvíjať, ale prezradím, že počas jeho cesty naprieč metrom sa stretneme s rôznymi ľuďmi, skupinami, anomáliami a tvormi, ktorých by ste v temných tuneloch metra stretnúť nechceli. V podstate tento príbeh nieje strašidelný ako horor.. skôr je desivý.. Ale iným spôsobom.
Ľudská povaha je príšerná. Človek ako indivíduum je neškodný, ale keď sa ľudia rozhodnú zdielať spoločne svoje idey, a vytvárať spoločenstvá na nich založené, stáva sa z toho nebezpečná zbraň. V tejto knihe zistíte že ľudia sú naozaj nepoučiteľní a aj napriek tomu že skoro vymreli, a už nie sú na vrchole potravinového reťazca, nedokážu v sebe nájsť trocha ľudskosti. Česť výnimkám.
(( K tejto knihe som sa dostala cez počítačovú hru, ktorá vomne zanechala úžasne neopísatelné pocity. Myslím že pán Dmitry to pekne vystihol. Všetko. ))

Čítať viac

Recenzie čitateľov

31.10.2022
Nuda
Tento žáner obľubujem, ale pre mňa to bolo sklamanie. Recenzie úžasné aj odporúčania, ale v podstate je to taká kniha bez deja, nič sa skoro nedeje, čakal som napínavejší príbeh a viac akcie, neustále filozofovanie a opis tunelov už boli unavujúce a ani hlavná postava mi veľmi nesedela. Dalo sa podľa mňa z tohto námetu vyžmýkať viac, potenciál to má obrovský. Škoda. Môj názor. Čítať viac
26
Čtyři roční doby - Stephen King, 2014
Práve čítam
Čtyři roční doby

Prvú knihu som prečítala už ako maličká, keď som ju kompletne roztrhala na franforce :D Odvtedy sa ma čítanie drží, ale ku knihám sa už chovám s úctou :)

Jana Miklošková
Overený zákazník
2.3.2022
Ruské post-apo, ktoré sa oplatí vlastniť a čítať. A čítať s porozumením. Pretože ten príbeh je za aktuálnych okolností ešte hrozivejší. A rozuzlenie na posledných dvoch stranách vás prinúti uvažovať a zvažovať. Ak váhate, choďte do toho! Čítať viac
22.11.2021
Ruská post-apo
Áno, áno, áno! Konečne tu máme mrazivú post-apo knihu a dej nie je situovaný do žiadnej gýčovitej americkej lokality. Rusko sa na uväznenie v metre hodí dokonale. Dmitry Glukhovsky predstavil naozaj hutnú a vydarenú zápletku a atmosféru. Rôzne frakcie a zoskupenia tomu dodávajú nádych reality. A to, čo útočí zvonku,... no, prečítajte si. Odporúčam. Čítať viac
Samuel
Neoverený nákup
18.8.2021
Super
Po dlhom čase som sa konečne dostal ku knihe metro 2033. Bol to super zážitok modernej ruskej literatúry. Celú knihu som hltal, pritom som od nej nemal vôbec veľké očakávania. Odporúčam Čítať viac
10

Zbožňujem fantasy, ktoré dokáže človeka odpútať od problémov, starostí a všednosti reálneho sveta, ale nepohŕdnem ani históriou a geografickou literatúrou. Momentálne čítam nemecké knihy v zmysle hesla : Dva v jednom (umenie a vzdelanie)

Veronika M
Overený zákazník
5.5.2021
Odporúčam
Knihasa ku mne dostala v audio formáte v anglickom jazyku, na ktorej by som jednoznačne vyzdvihla skvelú prácu Ruperta Degasa – ak budete mať možnosť vypočuť si, jednoznačne tak urobte.

Dej sa mi však hodnotí ťažšie. Na jednej strane bolo úžasne realistické a desivé zároveň, že sa ľudia aj v zložitej situácii, v akej obyvatelia metra jednoznačne boli, dokázali deliť na frakcie na základe ideológie a nedokázali sa preniesť cez politiku, ktorá ich rozdeľovala. Filozofické pohľady jednotlivých postáv na ich bezprostredné okolie a zároveň udalosti boli tiež veľmi zaujímavé. Ruské názvy staníc, mená, dokonca niektoré slovíčka, ktoré v anglickej verzii zazneli a veľmi sa podobali slovenčine, pridávali knihe skvelú atmosféru. Dokonca aj mená staníc, ktoré sa mi veľmi dlho plietli a miatli ma, len prispievali k opisu veľkosti moskovského metra. Na strane druhej bol dej...no, nezaujal ma a vtiahol ma až po časti, keď hlavný hrdina opustil „bezpečie“ podzemia. V popredí bol síce Artyom, ale prekážalo mi, že sa vo všetkom ocitol akoby náhodou  a bol viac pasívnym pozorovateľom (hoci bol dej naviazaný na jeho cestovanie), ako aktívnym prvkom. 

Knihu by som však odporučila aj kvôli tomu, že ju napísal ruský autor. Minimálne pre mňa to bol prvý z tohto prostredia a postrehla som pár veci, o ktorých si myslím, že by ich spisovateľ zo "západných" krajín napísal inak.
Celkovo to bolo zaujímavé, ale označila by som ju viac ako filozofické beletristické dielo, než sci fi.
Čítať viac
Marcela J.
Neoverený nákup
14.3.2021
Metro 2033
Kniha je zo začiatku trochu nudná, no časom človeka vtiahne do deja. Pocity hlavného protagonistu sú veľmi dobre opísané a vy sa doslova vžijete do hlavnej postavy a jej cítenia. Čítať viac
Lucia
Neoverený nákup
22.7.2021
pani myslela dystopicky a to snad viete co je :) Čítať viac
Luigi44
Neoverený nákup
27.5.2021
Prosím o vysvetlenie - čo je dyatopický. Mne to ani všemocný ujo Gúgl nenašiel.
Za odpoveď ďakujem.
Čítať viac
10.11.2020
.
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Filozofovanie o živote ako takom, ešte v podmienkach kde na postavu číhajú rôzne nástrahy a nebezpečenstvá je asi základom ľudskej nátury. Miestami metaforické prirovnávanie ľudí ako takých k príšerám pod zemou je mrazivé. Možno škoda dlhého čakania na Huntera a Arťoma kým sa rozhýbe a opustí svoju stanicu, od tej dalšej sa to ale slušne rozbehne. Nechýba napätie, zvedavosť, či samotné zamýšľanie sa nad osudom ľudí v metre Čítať viac
Martinus
10
Kníhviazač - Bridget Collins, 2021
Práve čítam
Kníhviazač

Snažím sa dohnať zameškané a čítať. Mám rada všetko možné aj nemožné. Rada poradím a nechám si poradiť.

Barbora Kontrišová
Overený zákazník
24.10.2020
Podarené postapo, kde si ľudia poradili s nehostinnými podmienkami a zaliezli do svojej "nory". Zachránili sa tak pred jednou hrozbou, ale ešte mnoho ich čaká a napokon môžu si za to sami. Napínavé čítanie a zaujímavý dej. Rozhodne jeden z tých, ktoré si treba prečítať. Čítať viac

Recenzie, kritiky

Metro 2033 – Dmitry Glukhovsky fantasyknihy.multiverzum.sk

Dmitry Glukhovsky – Metro (Peter Rúfus), peterrufus.com

Dmitry Glukhovsky

Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„Tak prečo máme ustavične ambíciu milovať? Pretože láska je bod, kde sa stretáva pravda s mágiou. “

Roviny života - Julian Barnes, 2014
Roviny života
Julian Barnes