Narodený v modrú stredu

Vo výnimočnej mysli autistického génia

Ponorte sa do mysle výnimočného autistického génia a prežite spolu s ním jeho komplikované detstvo, dospievanie i ťažkosti s každodenným životom. Také sú totiž zápisky zo života... Čítať viac

4,6 195 hodnotení
Vydavateľstvo
Absynt, 2020
232 strán
3-4 hodiny čítania

Ponorte sa do mysle výnimočného autistického génia a prežite spolu s ním jeho komplikované detstvo, dospievanie i ťažkosti s každodenným životom. Také sú totiž zápisky zo života Daniela Tammeta, ktorý sa narodil v jednu modrú... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

9,79 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Narozen v modrý den - Daniel Tammet
PDF EPUB MOBI
Čeština, 2021
Ihneď na stiahnutie
Novinka

9,50 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Aké je to byť iný? Iný ako väčšina ľudí? Autistický génius Daniel Tammet nám rozpráva o svojom živote, ktorý bol často plný bolesti, ale aj neuveriteľných zázrakov.

Dokázal sa naspamäť naučiť 22 514 čísel za desatinnou čiarkou čísla pí. Na to, aby sa plynule naučil rozprávať po španielsky či islandsky potreboval týždeň. Aj takéto schopnosti má výnimočný autistický génius a savant Daniel Tammet. Jeho život však nebol žiadnou rozprávkou. Prežil komplikované detstvo i dospievanie, výsmech aj šikanu. Najbezpečnejšie sa vždy cítil sám uzavretý vo svojom malom svete zloženom z nádherných číselných krajín.
Daniel Tammet sa narodil v jednu modrú stredu. Prečo práve modrú? Pretože čísla vidí ako farby, každé z nich má v jeho vnímaní iný odtieň, iný tvar, inú veľkosť aj iný charakter. Spôsobuje to záhadný a mimoriadne vzácny jav známy ako synestézia.
Narodený v modrú stredu je výnimočná autobiografická kniha o živote mladého autistického muža, ktorý vládne nadpriemernými jazykovými i matematickými schopnosťami, no mnohé bežné životné situácie sú preňho absolútne neprekonateľné. Dojemný a motivujúci príbeh Daniela Tammeta je aj o tom, ako sa dokázal popasovať so životom bez toho, aby stratil svoju vlastnú tvár.
Čítať viac

Citáty

„Túžil som ju nežne zaobaliť hebkým tichom ako do deky. “

Originálny názov
Born on a Blue Day
Počet strán
232
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
730853
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

195 hodnotení

138
44
9
3
1

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

“Človek nemusí byť postihnutý na to, aby bol odlišný, pretože odlišný je každý jeden z nás.”
Táto kniha ma od prvej chvíle, ked sa mi dostala do rúk, veľmi zaujala. Nestretávam sa moc so životopismi s takotou tématikou, ale siahla som po nej pretože ma odjakživa zaujímali príbehy ľudí. A práve tento bol veľmi výnimočný, ide o Daniela autistického savanta, ktorý vo svojej knihe opisuje ako veľmi ovplyvnil autizmus a epilepsia jeho život. Čím si prechádzal celé detstvo a ako sa vo všetkom hľadal a aké bariéry prekonal.

Určite je to veľmi inšpiratívna kniha.

Čítať viac

Ľudí ako je Daniel mnohí volaju postihnutí, hendikepovaní, znevýhodnení. Ja ich vnímam ako inak obdarených. Ako človek s Aspergerom Daniel patrí zároveň k výnimočnej skupine tzv. savantov s výnimočnou pamäťou, matematickými či jazykovými schopnosťami. Je pravda, že ako dieťa to nemal ľahké so svojím okolím a ani sám so sebou. Napriek tomu sa stal z neho úspešný a šťastný dospelý muž s fungujúcimi vzťahmi, pracovnými úspechmi a dôverou v seba samého. A toto je jeho príbeh.
Na Netlixe je super seriál Atypical, ktorého hlavnú postavu Daniel veľmi pripomína. Táto kniha je vážnejšia, vecnejšia a vidno, že jej autor si dáva záležať na každom slove, aby presne, takmer až reportážnym spôsobom opísal svoje spomienky. S pribúdajúcim vekom, ako sa menilo jeho vnímanie sveta, sa ale postupne „rozhovorí“, takže kapitoly opisujúce život po osemnástke už plynú trochu ľahšie a pútavejšie. Veľmi dobré čítanie (najmä) pre tých, ktorí svoju výnimočnosť prežívajú ako nevýhodu.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

12
20.1.2023
Aj autisti majú city
Rozprávačom príbehu je autistický gej. Poviete si, že to bude náročné a zvláštne čítanie. A pritom je táto autobiografická kniha napísaná veľmi ľahkým a dobre čitateľným štýlom.
Je to niečom medzi beletriou a odbornou literatúrou, kde sa čitateľ dozvie o rôznych výskumoch, teóriách, ale aj o myšlienkach a vnútornom svete človeka, ktorý trpí Aspergerovým syndrómom. Búra mnohé mýty, ktoré o autizme kolujú v spoločnosti a vyzýva ľudí k tolerancii.
Daniel v nej popisuje svoje detstvo, ktoré bolo náročné najmä pre jeho okolie, dospievanie a nájdenie lásky i svojho miesta v spoločnosti. Napriek svojmu „hendikepu“ dokázal veci, ktoré nedokážu viacerí „normálni“ ľudia. Jeho cieľom je poukázať na to, že nielen on je odlišný od ostatných, ale všetci. Každý človek je jedinečný a tým odlišný, je na nás ako sa s tým vyrovnáme a či dokážeme tolerovať inakosť.
Myslím, že táto kniha by mala patriť k povinnému čítaniu pre všetkých, najmä pre jedincov plných predsudkov, ktorých v súčasnosti tak často stretávame na sociálnych sieťach.
Čítať viac
24
Odpadlík - Paul Beatty
Práve čítam
Odpadlík

Prvú knihu som prečítala už ako maličká, keď som ju kompletne roztrhala na franforce :D Odvtedy sa ma čítanie drží, ale ku knihám sa už chovám s úctou :)

Jana Miklošková
Overený nákup
5.11.2022
Som rada, že sa Tammet rozhodol túto knihu napísať, pretože priblížil úskalia človeka s touto náročnou diagnózou, ktorú z určitého hľadiska komplikuje aj jeho sexuálna orientácia. Jeho vnímanie sveta je pre mňa úžasné. To ako vníma čísla, ako ich vidí, je pre fascinujúce. Veľmi sa mi páči i to, že o všetkom píše veľmi vecne, nesťažuje sa, jednoducho pomenúva veci také, aké sú. Absyntovky sú jednoducho skvelé :) Čítať viac
Mária Krošláková
Overený nákup
12.10.2022
Odporúčam :-)
Odporúčam každému kto chce lepšie pochopiť svet ľudí s poruchou autistického spektra. Zároveň si myslím, že by mohla byť aj povinným čítaním na školách, mladí ľudia by vďaka knihe mohli naozaj zlepšiť svoje EQ a prispieť k tomu, aby bol tento svet raz krajším miestom pre každého. Čítať viac
Klára
Neoverený nákup
18.9.2022
Krásny príbeh, ľahko sa čítal. Užívala som si preniknutie do jeho sveta, som obohatená jeho perspektívou, schopnosťami… Daniel má dar rozprávania, vysvetľovania.. okrem mnoho iných. mám pocit že ho vdaka knihe poznám. .. krásne Čítať viac
4
21.7.2022
Krásna autobiografia
Čitať túto autobiografiu bol neskutočny zážitok. Daniel je iný ako ostatný, vidí čísla ako farby. V knihe opisuje jeho život - cez detstvo až k dospelosti, ako si poradil s autizmom, epilepsiou, aspergerovým syndrómom, za týždeň sa naučil islandčinu a vie naspamäť presne 22 514 desatinných miest čísla pí.
A prečo modrú stredu? Lebo Daniel vidí svôj dátum narodenia namodro a stredy sú vždy modré.
Danielov svet je iný ako náš, ale cez to veľmi krásny.
Čítať viac
4

Viac knižných recenzií aj s doplňujúcimi info nájdeš na mojom Instagrame @marecek.hudak

Marek Hudák
Overený zákazník
29.4.2022
Humor a hlboké myšlienky
Knižka, ktorá mi neraz pripomenula zážitky podobné tým Danielovým. Ja som sa ich snažil pochopiť zo sociálneho hľadiska, no Daniel si proste musel naštudovať spoločenské pravidlá a zvyklosti ako učivo v škole. Nie nadarmo sa pripomína nevyhnutnosť úcty či aspoň rešpektu k druhým ľuďom.

Odhodlanie:
Daniel v detstve trávil čas najradšej sám vo svojej izby. Ako však roky plynuli, našiel si priateľov, svoju prvú lásku a dokonca aj na niekoľko mesiacov vycestoval do zahraničia. Na jeho príbehoch ma bavila najmä jeho úprimnosť a priamosť.

Zaujímavý citát:
,,Človek nemusí byť postihnutý na to, aby bol odlišný, pretože odlišný je každý jeden z nás.“
...
Viac knižných recenzií aj s doplňujúcimi info nájdeš na mojom Instagrame @marecek.hudak
Čítať viac

Čítať viac

„Ale ja nie som len zbierka symptómov. Nehoda mizerných rodičov a ešte miernejších chemických spojení. Nie som problém. Nie som diagnóza. Nie som choroba. Nie som niečo, čo sa dá zachrániť. Som človek.“

Všetky skvelé miesta - Jennifer Niven
Všetky skvelé miesta
Jennifer Niven