Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024

Narodený v modrú stredu
E-kniha

Vo výnimočnej mysli autistického génia

Ponorte sa do mysle výnimočného autistického génia a prežite spolu s ním jeho komplikované detstvo, dospievanie i ťažkosti s každodenným životom. Také sú totiž zápisky zo života... Čítať viac

4,6 207 hodnotení
Vydavateľstvo
Absynt, 2020
232 strán
3-4 hodiny čítania

Ponorte sa do mysle výnimočného autistického génia a prežite spolu s ním jeho komplikované detstvo, dospievanie i ťažkosti s každodenným životom. Také sú totiž zápisky zo života Daniela Tammeta, ktorý sa narodil v jednu modrú... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

10,50 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Narozen v modrý den - Daniel Tammet, Host, 2021
PDF EPUB MOBI
Čeština, 2021
Ihneď na stiahnutie

11,29 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Aké je to byť iný? Iný ako väčšina ľudí? Autistický génius Daniel Tammet nám rozpráva o svojom živote, ktorý bol často plný bolesti, ale aj neuveriteľných zázrakov.

Dokázal sa naspamäť naučiť 22 514 čísel za desatinnou čiarkou čísla pí. Na to, aby sa plynule naučil rozprávať po španielsky či islandsky potreboval týždeň. Aj takéto schopnosti má výnimočný autistický génius a savant Daniel Tammet. Jeho život však nebol žiadnou rozprávkou. Prežil komplikované detstvo i dospievanie, výsmech aj šikanu. Najbezpečnejšie sa vždy cítil sám uzavretý vo svojom malom svete zloženom z nádherných číselných krajín.
Daniel Tammet sa narodil v jednu modrú stredu. Prečo práve modrú? Pretože čísla vidí ako farby, každé z nich má v jeho vnímaní iný odtieň, iný tvar, inú veľkosť aj iný charakter. Spôsobuje to záhadný a mimoriadne vzácny jav známy ako synestézia.
Narodený v modrú stredu je výnimočná autobiografická kniha o živote mladého autistického muža, ktorý vládne nadpriemernými jazykovými i matematickými schopnosťami, no mnohé bežné životné situácie sú preňho absolútne neprekonateľné. Dojemný a motivujúci príbeh Daniela Tammeta je aj o tom, ako sa dokázal popasovať so životom bez toho, aby stratil svoju vlastnú tvár.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
730853
Originálny názov
Born on a Blue Day
Počet strán
232
Rok vydania
2020
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

207 hodnotení

146
47
10
3
1

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

“Človek nemusí byť postihnutý na to, aby bol odlišný, pretože odlišný je každý jeden z nás.”
Táto kniha ma od prvej chvíle, ked sa mi dostala do rúk, veľmi zaujala. Nestretávam sa moc so životopismi s takotou tématikou, ale siahla som po nej pretože ma odjakživa zaujímali príbehy ľudí. A práve tento bol veľmi výnimočný, ide o Daniela autistického savanta, ktorý vo svojej knihe opisuje ako veľmi ovplyvnil autizmus a epilepsia jeho život. Čím si prechádzal celé detstvo a ako sa vo všetkom hľadal a aké bariéry prekonal.

Určite je to veľmi inšpiratívna kniha.

Čítať viac

Ľudí ako je Daniel mnohí volaju postihnutí, hendikepovaní, znevýhodnení. Ja ich vnímam ako inak obdarených. Ako človek s Aspergerom Daniel patrí zároveň k výnimočnej skupine tzv. savantov s výnimočnou pamäťou, matematickými či jazykovými schopnosťami. Je pravda, že ako dieťa to nemal ľahké so svojím okolím a ani sám so sebou. Napriek tomu sa stal z neho úspešný a šťastný dospelý muž s fungujúcimi vzťahmi, pracovnými úspechmi a dôverou v seba samého. A toto je jeho príbeh.
Na Netlixe je super seriál Atypical, ktorého hlavnú postavu Daniel veľmi pripomína. Táto kniha je vážnejšia, vecnejšia a vidno, že jej autor si dáva záležať na každom slove, aby presne, takmer až reportážnym spôsobom opísal svoje spomienky. S pribúdajúcim vekom, ako sa menilo jeho vnímanie sveta, sa ale postupne „rozhovorí“, takže kapitoly opisujúce život po osemnástke už plynú trochu ľahšie a pútavejšie. Veľmi dobré čítanie (najmä) pre tých, ktorí svoju výnimočnosť prežívajú ako nevýhodu.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

41

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
22.9.2023
Knihu som si veľmi užila
Autor tejto knihy je iný v mnohých smeroch - je autista, génius, gay, ale myslím si, že zároveň aj dobrý človek. Ako sám tvrdí, narodil sa v modrú stredu, pretože čísla vidí ako farby a vlastne všetko okolo seba vníma úplne ináč než obyčajní ľudia (nemyslím tých z politiky, pri nich by sa o normálnosti a nenormálnosti dalo toho veľa diskutovať :D). Daniel podáva svoj životný príbeh a čitateľ tak môže nazrieť do jeho hlavy, ako funguje je mozog a aké je jeho vnímanie. Je matematický a jazykový génius, ale niektoré bežné životné situácie sú preňho náročné. Napriek všetkému sa dokázal včleniť do života a žiť v partnerstve. Zaujalo ma, že rád varí, ale jednoduché to preňho je kvôli prepočtom hmotností surovín - veď matematika :)
Táto kniha je veľmi dobre napísaná a mňa zaujala od prvej strany. Bolo fascinujúce čítať o Danielovom samotnom vnímaní a celý svoj príbeh podal pre mňa veľmi pútavo. Nevynechal ani náročné obdobia zo svojho života a myslím si, že i napriek všetkému ním dokáže obdivuhodne plávať. Ak ste ešte tento inšpiratívny príbeh nečítali, tak ho skúste. Mne osobne sa veľmi páčil.
Čítať viac
5
Veľké leto - Ewald Arenz, 2023
Práve čítam
Veľké leto

Cez rozprávky a poviedky som sa ako osem ročná dostala do sveta Harryho Pottera a odvtedy som vášnivou knihomoľkou, ktorá má stále v ruke alebo aspoň po ruke knihu. Mám rada hlavne beletriu, príbehy zo života, reportáže, životopisy a občas sa ešte nechám zlákať aj fantasy literatúrou. Mojím obľúbeným sú talianski autori, ku ktorým so sa dostala cez vydavateľstvo Inaque. Mám rada knihy, ktoré sa ma tak chytia za srdce, že si pri čítaní robím poznámky. Ak mám chuť na oddychovú literatúru siaham po detektívkach.

Dominika Körmendi
Overený zákazník
16.3.2023
“Človek nemusí byť postihnutý na to, aby bol odlišný, pretože odlišný je každý jeden z nás.”

Vo výnimočnej mysli autistického génia, savantu.
Byť iným nie je jednoduché. Danielov mozog poznamenala epilepsia, Aspergerov syndróm a syneztézia. Nemal ľahké detstvo, dospievanie, vždy bol a je iný, a predsa dokáže byť vzorom. Vzorom ako sa dá naučiť fungovať s hendikepom. Keby si pozriem jeho TED prednášku nezainteresovane, myslela som by som si, že je to pre neho úplne v poho. Nie, nie je. Obdivujem ako sa naučil komunikovať, udržiavať očný kontakt, ako cestoval a vystupoval pred ľuďmi. Pre neho je to náročnejšie než len vystúpiť z komfortnej zóny. Daniel je výnimočný a veľmi užitočný aj pre vedcov pretože málo autistov dokáže popísať ako funguje jeho myseľ, čo vidí a cíti.

Kniha je naozaj veľmi pútavo písaná a mnohé skutočnosti, ktorým som nerozumela mi vysvetlila. Po prečítaní som si pozrela aj dokument, ktorý nájdete na youtube s názvom The Boy with the Incredible Brain. A! Konečne aj Rain Mana.
Čítať viac
19.2.2023
Príjemné čítanie
Túto knihu som si po prečítaní v slovenskom jazyku zadovážila i v angličtine, pretože som ju chcela čítať so synom. Tiež má rád matematiku. Jeho ale kniha veľmi nezaujala. Mňa áno. Je to dobrá kniha, písaná zľahka, vtiahne vás do deja. Páčilo sa mi nahliadnuť do sveta géniov, dozvedieť sa ako vnímajú čísla a ako im "funguje" rozum. Nie je to síce kniha s výnimočným dejom, ktorú si v sebe ponesiete, pretože vás svojim obsahom celých "počmára", ale i tak ju odporúčam. Čítať viac
20.1.2023
Aj autisti majú city
Rozprávačom príbehu je autistický gej. Poviete si, že to bude náročné a zvláštne čítanie. A pritom je táto autobiografická kniha napísaná veľmi ľahkým a dobre čitateľným štýlom.
Je to niečom medzi beletriou a odbornou literatúrou, kde sa čitateľ dozvie o rôznych výskumoch, teóriách, ale aj o myšlienkach a vnútornom svete človeka, ktorý trpí Aspergerovým syndrómom. Búra mnohé mýty, ktoré o autizme kolujú v spoločnosti a vyzýva ľudí k tolerancii.
Daniel v nej popisuje svoje detstvo, ktoré bolo náročné najmä pre jeho okolie, dospievanie a nájdenie lásky i svojho miesta v spoločnosti. Napriek svojmu „hendikepu“ dokázal veci, ktoré nedokážu viacerí „normálni“ ľudia. Jeho cieľom je poukázať na to, že nielen on je odlišný od ostatných, ale všetci. Každý človek je jedinečný a tým odlišný, je na nás ako sa s tým vyrovnáme a či dokážeme tolerovať inakosť.
Myslím, že táto kniha by mala patriť k povinnému čítaniu pre všetkých, najmä pre jedincov plných predsudkov, ktorých v súčasnosti tak často stretávame na sociálnych sieťach.
Čítať viac
28

Prvú knihu som prečítala už ako maličká, keď som ju kompletne roztrhala na franforce :D Odvtedy sa ma čítanie drží, ale ku knihám sa už chovám s úctou :)

Jana Miklošková
Overený nákup
5.11.2022
Som rada, že sa Tammet rozhodol túto knihu napísať, pretože priblížil úskalia človeka s touto náročnou diagnózou, ktorú z určitého hľadiska komplikuje aj jeho sexuálna orientácia. Jeho vnímanie sveta je pre mňa úžasné. To ako vníma čísla, ako ich vidí, je pre fascinujúce. Veľmi sa mi páči i to, že o všetkom píše veľmi vecne, nesťažuje sa, jednoducho pomenúva veci také, aké sú. Absyntovky sú jednoducho skvelé :) Čítať viac
Mária Krošláková
Overený nákup
12.10.2022
Odporúčam :-)
Odporúčam každému kto chce lepšie pochopiť svet ľudí s poruchou autistického spektra. Zároveň si myslím, že by mohla byť aj povinným čítaním na školách, mladí ľudia by vďaka knihe mohli naozaj zlepšiť svoje EQ a prispieť k tomu, aby bol tento svet raz krajším miestom pre každého. Čítať viac
Klára
Neoverený nákup
18.9.2022
Krásny príbeh, ľahko sa čítal. Užívala som si preniknutie do jeho sveta, som obohatená jeho perspektívou, schopnosťami… Daniel má dar rozprávania, vysvetľovania.. okrem mnoho iných. mám pocit že ho vdaka knihe poznám. .. krásne Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Láska je, keď sa nám niekto zdá jedinečný. Taká láska nemusí byť výhradne erotická, telo v nej nemusí spievať prvý hlas, no zistil som, že aj ona má obmedzenú trvanlivosť - ako dlho nám človek pri každodennom styku vydrží byť jedinečný? Zistil som, že je to podobne ako zaľúbenosť iba fáza, ako každý vonkajší náter, aj jedinečnosť sa časom ošúcha.“

Letmý sneh - Pavel Vilikovský, 2014
Letmý sneh
Pavel Vilikovský