Kosec

Dvaja tínedžeri sa budú musieť naučiť „umeniu zabíjať" v mrazivej trilógii o cene za nesmrteľnosť. Vo svete budúcnosti už neexistujú vojny, choroby ani hlad – ľuďom sa podarilo... Čítať viac

4,7 293 hodnotení
Vek
14-18
Vydavateľstvo
Slovart, 2018
416 strán
6-7 hodín čítania

Dvaja tínedžeri sa budú musieť naučiť „umeniu zabíjať" v mrazivej trilógii o cene za nesmrteľnosť. Vo svete budúcnosti už neexistujú vojny, choroby ani hlad – ľuďom sa podarilo zbaviť všetkého utrpenia a dokonca zvíťaziť... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

8,99 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Scythe - Neal Shusterman
EPUB (Adobe DRM)
Angličtina, 2021
Ihneď na stiahnutie

12,90 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Dvaja tínedžeri sa budú musieť naučiť „umeniu zabíjať" v mrazivej trilógii o cene za nesmrteľnosť.
Vo svete budúcnosti už neexistujú vojny, choroby ani hlad – ľuďom sa podarilo zbaviť všetkého utrpenia a dokonca zvíťaziť aj nad smrťou. Jediní, kto má právo ukončiť niečí život, sú „kosci" – ich úlohou je zaistiť, že nedôjde k preľudneniu. Žatva, alebo pravidelné prerieďovanie populácie, so sebou nesie veľkú moc, no aj zodpovednosť, osamelosť a odriekanie.
Citra a Rowan ešte ani nedosiahli plnoletosť, no boli vybraní, aby sa stali učňami poslov smrti – pritom ani jeden by si dobrovoľne túto cestu nezvolil. Najmä keď ich jediná chyba môže stáť život. Napriek rozdielnym povahám sa počas zdokonaľovania v smrtonosom remesle postupne zbližujú, ani dokonalý svet však nie je imúnny voči nevyspytateľnej ľudskej povahe, a tak ich zrada a intrigy z najvyšších kruhov čoskoro postavia proti sebe. Ten, čo v najťažšej skúške uspeje, prežije – a podpíše tým druhému rozsudok smrti.

Komu sa kniha môže páčiť: Milovníkom nadupaných tínedžerských dystopií, pripravde sa na poriadnu ľudskú žatvu!
Čítať viac
Originálny názov
Scythe
Počet strán
416
Rok vydania
2018
Vekové odporúčanie
14-18
Naše katalógové číslo
463571
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Slovart
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

293 hodnotení

180
31
6
3
4

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Zaoberali ste sa niekedy myšlienkou moderného sveta, ktorý by nahradil ten náš, ako ho poznáme? Ja áno, no nikdy mi nenapadol taký koncept, ako vytvoril Neal Shusterman vo svojej dystopickej fantasy. Žiadne draky, čarodejníci, jednorožci či škriatkovia. Len nesmrteľní ľudia, Nimbus a kosci tvoriaci dokonalý svet. Môže však byť nejaký svet skutočne dokonalý? Kniha ma úplne pohltila a zvraty v príbehu, ktoré ma šokovali, len umocňovali môj záujem. Príbeh je plný hlbokých myšlienok, doplnený o zamyslenia sa koscov nad životom a smrťou. Vskutku zaujímavé čítanie. Hoci nie som fantasy fanúšik ani teenager, veľmi sa teším na druhú knihu tejto ságy.

Čítať viac

Moje najobľúbenejšie sci-fi je alternatívna budúcnosť. S ňou prichádza aj geniálny Shusterman v jeho trilógii Žatva smrti. Ľudia už viac neumierajú, existuje liek na všetko, staroba nie je definitívna. Všetko sa javí ako dokonalé. Ľudia sa nemusia báť smrti, môžu žiť celé storočia. Je to ale naozaj pravda? Nie sú ale práve naopak v neustálom strachu, že kedykoľvek môže prísť Kosec a skončiť ich život? Je to na uváženie. Okrem futuristekej tématiky sa stretávame aj s morálnymi zásadami hlavných hrdinov, s akčným bojom a zabíjaním všetkého druhu, so zápletkami a napätím a je tu cítiť aj jemnú love story, skrátka každý si tu niečo nájde. Knižka Kosec osloví teenagera, či už chlapca alebo dievča ale aj staršieho čitateľa. Určite zaujme fanúšikov trilógie Divergencia či Hry o život.

Čítať viac

Svet zdanlivo dosiahol dokonalosť, neexistujú choroby, všetko je riadené umelou inteligenciou. Aby však bola zachovaná krehká rovnováha na Zemi a zabránilo sa preľudneniu, existuje spoločenstvo koscov. Človek sa koscom stáva po náročnej príprave a záverečnej skúške ostatnými koscami. Rowan a Citra sú tínedžeri, ktorí boli zvolení na výcvik a musia sa naučiť zodpovednosti a súcitu, aby sa z nich nestali krvilační poslovia smrti. Počas tejto cesty musia zápasiť nielen so skrytými zákutiami svojej duše, ale aj so zákulisnými ťahmi a faktom, že koscom sa môže stať iba jeden z nich. Stanú sa z nich súperi až na smrť, alebo budú spoločne bojovať za dobro sveta? Ako rýchlo som hltala jednotlivé strany, tak sa teraz neviem dočkať ďalšieho dielu, jednoznačne odporúčam!

Čítať viac

Svet v ďalekej budúcnosti, kde je život braný ako samozrejmosť a smrť je len vzdialenou spomienkou… až kým si vás v podobe vykúpenia i strachu nevyberie kosec (a už nemáte na výber). Niekto však musí udržiavať rovnováhu vo svete nesmrteľnosti. Nie je však cena, ktorú musia Citra a Rowan "zaplatiť" za nový život, príliš vysoká?
Kosec vás pohltí v neskutočne dobrom príbehu, očarí ľahkosťou akou sa číta a zbaví slov po dočítaní poslednej kapitoly.

Čítať viac
Martinus
20
5. novembra 2019

Knižky z kategórie young adult čítam veľmi málo, ale keď už, som rada, ak sú také, ako Kosec - napínavé, pútavé, dobre napísané, so sympatickými postavami a premysleným dejom. Nemohla som sa dočkať konca, aby som zistila, ako to s Citrou a Rowanom nakoniec dopadne. A hoci to ani zďaleka nebol happyend, aký som si pre nich vysnívala, teším sa, že príbeh pokračuje v ďalších dieloch a ja tak budem môcť s nimi (a v ich neuveriteľne dokonalom futuristickom svete) ešte chvíľku pobudnúť.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

14

Milovníčka sveta fantasy a mýtov. Moja láska k fantasy ide ruka v ruke s láskou k histórií, zvykom, folklórnym príbehom, a tak sa v mojej čarovnej knižnici nachádzajú aj knihy o historií, starých civilizáciach. Do sveta magických bytostí a čarovných slávností ma v detstve priviedli knihy ako Pán prsteňov a Temné hmoty, a nemienim tento svet opustiť :)

Dominika Szabóová
Overený zákazník
30.1.2023
prekvapenie roka
Toľko rokov som ignorovala existenciu týchto kníh, bola som presvedčená, že ďalšiu YA knihu ma už nikto neprinúti čítať. Aká som len rada, že som ich dostala ako darček! Originálny príbeh, uveriteľné postavy a kniha sa číta sama. Čítať viac
27.12.2022
Zaujímavý pohľad na budúcnosť
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Táto kniha bola extrémne vyhajpovana v roku 2018. Ja osobne som sa jej dlhšiu dobu vyhýbal a počkal som si, kým sa na knižku trošičku pozabudne. Keď mi kniha prišla, strašne som sa tesil a hlavne mal som obrovské očakávania. A ja si myslím, že je to dôvod, prečo som tomu dal iba 4 hviezdy. Veľké očakávania. Vo výslednú je kniha výborná, ale podla mňa zbytočne moc vyhajpovana. Behom knihy som si kládol veľa otázok, na ktoré som nedostal odpoveď. Ale to preskočim. Co knihe vyzdvihnem sú záporné postavy, ktoré si Rowana zobrali do parády. Vyzdvihnem aj zvrat v strede, ktorý má ohromil. Veľmi sa mi páčil koniec, ale ako hovorím, vzhľadom na také kladné recenzie som čakal väčšiu pecku. Čítať viac
4
23.10.2022
Geniálne
Naozaj geniálna kniha. Skvelé postavy aj celkový nápad.
Autor nás zavedie do ďalekej budúcnosti. Smrť už neexistuje; všetci sú viac-menej nesmrteľný. Ale aby nedošlo k priveľkému nárastu obyvateľstva, máme tu aj koscov, ktorý majú na starosti smrť.
Vynikajúca kniha. Teším sa na pokračovanie.
Čítať viac
8
10.5.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
O knihe som počul veľa - predovšetkým zo zahraničia, kde si knihu Smrtka, pod pôvodným názvom Scythe, neuveriteľne vychvaľovali. Bol som preto zvedavý na to, čo sa z knihy "vymotá". A nemohol by som byť nadšenejší.

Prirodzená smrť už dávno svet netrápi, všetky choroby, vek alebo nehody nikoho neovplyvňujú. A od toho vznikli smrtky. Spolok ľudí, ktorých cieľom je udržať hladinu ľudskej populácie bez toho, aby sa zvyšovala. A to zahŕňa kosenie - náhodný výber ľudí, ktorí sú zavraždení.

Citru by v živote nenapadlo, že by sa mohla stretnúť so Smrtkou, rozhodne nie tak krátko po jej narodení. A potom sa stane učeníčkou jednej z nich, rovnako ako Rowan, ktorý o nič podobné nestál. Ani jeden z nich netuší nič o nebezpečenstve, ktoré sa okolo nich točí.

Kniha sa delí do dvoch dejových línií, každá z pohľadu hlavného hrdinu. Pozitívne je, že sa tie dve neprekrývajú a perfektne nadväzujú jedna na druhú. Nemusíme teda zbytočne čítať určité pasáže viackrát.

Bonusom sú denníkové zápisky smrtiek, ktoré v knihe stretnete alebo sú tu spomenuté - tu sa čitateľ dozvedá predovšetkým viac o histórii sveta v knihe.

Je skvelé, že ani hlavní hrdinovia si nie sú vôbec podobní. Citra je perfektná ukážka tvrdohlavosti a cieľavedomosti, pretože je schopná urobiť čokoľvek, aby Rowana prekonala. Rowan je oproti tomu veľmi silný, odvážny a rozumný. Je ochotný obetovať sa pre druhých, bez zaváhania.

Aj medzi vedľajšími postavami môžeme nájsť pár skvelých charakterov. Drzého a odporného záporáka, ktorého by ste najradšej pokosili sami, alebo smrtku, ktorá vôbec nie je taká zlá, ako by sa mohla zdať.

Nebyť príliš rýchleho začiatku, zápletka by bola ideálna. Ste totiž vrhnutí priamo do víru vecí. Čitateľ nemá čas zoznámiť sa s postavou alebo sa rozhliadať v novom svete. Nevyhovovalo mi to a aj chvíľu trvalo, kým som do knihy "zakusol".

Inak spádov, zvratov a nečakaných prekvapení má kniha nespočetné množstvo. Nikdy si nemôžete byť istí tým, čo sa stalo, pretože nakoniec to aj tak dopadne inak. A to ani nehovorím o tom, ako sa autor vyžíva v popisovaní kosenia. Je dosť možné, že by slabšie žalúdky mohli mať pri čítaní problémy, pretože krvavé scény sú popísané až s fascinujúcou detailnosťou.

Neal Shusterman píše skvele! To bolo milým zistením, pretože som od neho žiadne dielo nečítal, ale štýlom písania mi sadol. Vie skvele naladiť atmosféru, zdôrazniť niektoré scény a predovšetkým ladne prechádzať z pohľadu Citry a Rowana.

Za seba som si čítanie Smrtky neskutočne užil a nenávratne sa zaradila medzi moje obľúbené knihy.
Čítať viac
1
29.4.2022
Kosec
Zaujímavo vykreslená budúcnosť, kde vládne Nimbus - dokonalý systém. Jediná chybička krásy sú kosci - existencia koscov je nutná, ale aj kosec je len človek, ktorému môže zlyhať ľudský faktor a stúpnuť sláva a moc do hlavy.
Kniha je síce 14+, ja by som ju dal vekovo neobmedzene, nakoľko aj takého starého capa ako ja kniha a príbeh bavili. Napriek tomu som mal zo začiatku strach, že celý príbeh sa bude točiť okolo dvoch mladých ľudí, ktorí boli vybratí za budúcich koscov, ale autor ma milo prekvapil svojím rozprávačským talentom a celkovo po obsahovej stránke - vydarené myšlienky, tempo príbehu, opis a charakter postáv....teším sa na ďalšiu jazdu so Shustermanom.
Čítať viac
Iveta Kaľavská
Overený nákup
2.2.2022
výborná
kniha sa páčila ,dej je zaujímavý až prekvapivý ,
prečítala som ju takmer v jednom dychu je ťažké sa od nej odpútať
teším sa na druhý a tretí diel ktoré som si zakúpila súčasne a neľutujem
Čítať viac
8

Som úplne normálna žena, mäso, kosti, koža a orgány. Pre niekoho inteligentná, pre iného hlúpa blondínka. Niekedy kľudná a niekedy bláznivá. Žena, ktorá miluje knihy a pocit ponorenia sa do príbehu (danej knihy). Najkrajší čas na oddych je pre mňa zababušiť sa do deky, na stole horiaca sviečka, teplý čaj a v ruke skvelá kniha.

Katarína Tomková
Overený nákup
1.2.2022
fantázia
Famózny spisovateľ Neal Shusterman prišiel so skvelou fantasy knihou. Kniha je písaná pútavo a čitateľ má problém sa od knihy odtrhnúť. Príbeh sa odohráva v budúcnosti, kde neexistuje choroba, staroba, ani žiadne smrteľné nehody. Všetkého je dostatok a všetci sú si seberovní. Aby nevzniklo preľudnenie, existuje spoločenstvo koscov, ktorí majú právo skosiť člena spoločnosti. Skosenie môžu robiť len kosci a tí sú nad samotným zákonom. Koscami sa môžu stať len ľudia, ktorí sú ctižiadostiví, úprimní a nemajú skazený charakter. Hlavná hrdinka Citra sa stáva učňom všade uznávaného kosca Faraday-ia, ktorý ju učí všetkým schopnostiam a zručnostiam koscov. Samozrejme je tu aj menšia romantický zápletka, ale tá absolútne nezatieni skvelý príbeh. Tak čo? chceš vedieť ako sa bude dariť Citre pri tréningoch? Či prejde skúškami pred porotou koscov a či sa stane Koscom so zázračným prsteňom, ktorí môžu nosiť len Kosci aby mohli udeľovať imunitu. Skvelá kniha, určite odporúčam... všetkými 10timi :) Čítať viac
3
16.1.2022
Strhujúce čítanie
Úplnou náhodou som natrafila na túto knižku,ale je úplne úžasná. Pri čítaní vám strany utekajú ani neviete ako. Stále ju chcete čítať. Každého s môjho okolia som ju odporúčala a dávala čitat .Odporúčam ju každému je to oddychové zaujímavé čítanie . Čítať viac
Eva
Neoverený nákup
29.12.2021
Túto knihu odo mňa dostala dcéra na Vianoce. Výber bol skôr len taký tip, podľa ostatných recenzií, ale musím povedať, že to vyšlo. Od knihy sa nevie odtrhnúť a každému z nášho okolia o knihe rozpráva. Výborná voľba pre milovnikov sci-fi a čierneho humoru Čítať viac

Čítať viac

„Byla však pravda, že tehdy poprvé pochopil, že lidé, kterým se naučil důveřovat, by ho stejně mohli někdy zradit, a že je to sice zklamání, ale zároveň je to nevyhnutelné a že život ho bude pohánět pravidelným tempem vpřed, protože za každého, kdo ho nějakým způsobem zklame, se najde přinejmenším jedna osoba, která to nikdy neudělá.“

Malý život - Hanya Yanagihara
Malý život
Hanya Yanagihara