Živica - Ane Riel, Premedia, 2017

12,95 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Živica

Severskou krimi roku 2016 sa stal román, ktorý s detektívkami nemá veľa spoločného. Temný príbeh dánskej autorky je o nezvyčajnej rodine žijúcej na izolovanom ostrove. Ďaleko od... Čítať viac

4,2 44 hodnotení
Vydavateľstvo
Premedia, 2017
232 strán
3-4 hodiny čítania

Severskou krimi roku 2016 sa stal román, ktorý s detektívkami nemá veľa spoločného. Temný príbeh dánskej autorky je o nezvyčajnej rodine žijúcej na izolovanom ostrove. Ďaleko od ľudí sa tam dejú veci, ktoré pripadajú normálne iba samotným zúčastneným... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

12,95 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo
Kniha je dostupná v 37 knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach

Naši škriatkovia odporúčajú

Fitness diár® 2024 - Fitshaker, 2023

Viac o knihe

Severskou krimi roku 2016 sa stal román, ktorý s detektívkami nemá veľa spoločného. Temný príbeh dánskej autorky je o nezvyčajnej rodine žijúcej na izolovanom ostrove. Ďaleko od ľudí sa tam dejú veci, ktoré pripadajú normálne iba samotným zúčastneným.

Čo sa stane, ak je jedinou usadlosťou na malom ostrove statok stolára, ktorý tam žije s rodinou obklopený nádhernou, no drsnou prírodou a nevyspytateľným morom? A ak otec rodiny, citlivý a vnímavý muž, opakovane prichádza o to, čo považuje vo svojom živote za najdôležitejšie? Niekto by na jeho mieste možno utiekol. Iný by začal zhromažďovať veci, ktoré ľudia vyhodili ako nepotrebné a nedokázal by sa ničoho vzdať, hoci by hrozilo, že ho odpad zavalí a pochová pod sebou. A možno by sa taký muž odhodlal ku hrozným veciam, len aby mu nezobrali to, čo mu ešte ostalo.
Kam až je žena ochotná zájsť kvôli láske k mužovi a rodine? Ak matka dobrovoľne odstrihne od sveta seba i svoje potomstvo a napokon sa stane väzňom vlastného tela, je to lojalita, oddanosť, zločin alebo šialenstvo?
Živica je románom o láske, rodine a strachu. O paranoji a krutosti. Úmyselnej aj neúmyselnej.

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziťČítať viac
Originálny názov
Harpiks
Počet strán
232
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
140×210 mm
Hmotnosť
377 g
ISBN
9788081594458
Rok vydania
2017
Edícia
Labyrint
Naše katalógové číslo
263804
Štýl
psychologický, napínavý
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Dánsko
Vydavateľstvo
Premedia
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Živica - Ane Riel, Premedia, 2017
V ľudskej koži - Jørgen Brekke, Premedia, 2016
25,90 €

Hodnotenia

4,2 / 5

44 hodnotení

24
13
2
3
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Názor čitateľa

Naozaj skvelé a znepokojujúce čítanie. Nie je to detektívka, ani triler, ale zimomriavky vám pri čítaní tejto knihy určite naskočia častejšie ako pri ostatných knihách. Je to dobre napísané a jemne desivé. Táto kniha si zaslúži, aby sa o nej vedelo.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

14

Megamilovníčka Stephena Kinga ktorá sa pri knihách rada bojí, smeje alebo plače, pokojne aj všetko v jednej. O knihách sa rada vykecávam aj na IG profile @tyrky.sova

Lenka Miklášová
Overený zákazník
6.7.2023
Absurdné, bizarné, dokonalé
Ane Riel sa dokázala veľmi realisticky vcítiť do vnímania a uvažovania sedemročného dieťaťa, ktoré nevyrastá práve v ideálnom prostredí. Poukazuje aj na vplyv prostredia na vývoj dieťaťa, na to, že detská myseľ nemá mať odkiaľ zakódované čo je normálne a čo nie - takže ak oco povie, že mať pri štedrovečernom stole mŕtvolu je s kostolným poriadkom, čo by na tom malo byť divné? A to sme ešte len začali.

Táto kniha má pomalšie, atmosférické tempo, no obsahuje nejednu bizarnú, absurdnú, miestami až nechutnú scénu. Ane Riel sa na rozdiel od iných svojich severských kolegov nevyžíva v odrezaných hlavách (hoci tu rodina na jednej žije) a vypitvaných dutinách, nepotrebuje krvavé stopy v snehu ani zavárané prsty, aby dokázala vytvoriť tiesnivé ovzdušie. Stačí je krehká ľudská psychika, ktorá nebola úplne stabilná ani v najlepších časoch, no s pribúdajúcimi ranami sa triešti na čoraz menšie kúsky. No napriek všetkému je tento príbeh presiaknutý obrovskou láskou. Chorou, obmedzujúcou, beznádejnou, zúfalou láskou, ale stále láskou. Preto som voči hrdinom knihy nedokázala pociťovať zhnusenie, odpor alebo hnev, ale iba ľútosť. A keď vo vás autor dokáže vyvolať súcit s mužom, ktorého fascinuje miazga, ale nie preto aby z nej odlieval handmade šperky, tak to je kus dobrej spisovateľskej práce.

Živica je neobyčajná kniha. Je krutá, nechutná a absurdná, ale pritom sa neobmedzuje na brutálne scény a večný svit chorej mysle. Hovorí skôr o tom, že ani najlepší človek nedokáže znášať utrpenie donekonečna a ďalej, že láska sa môže stať väzením a že dobrý úmysel nebude vždy pochopený a odmenený. Ak máte trochu silnejší žalúdok, zvládnete ju prečítať aj bez blicího pytlíčku.
Čítať viac
7

Mám 33 rokov a som mamička dvoch detí.Cez deň nemám veľa voľného času, ale večer keď deti zaspinkajú príde môj čas a čítám niekedy aj do rána.

Beatrica Juráková
Overený zákazník
6.2.2023
Živica
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
ANE RIEL - ŽIVICA

Čo je komu normálne?!

Je normálne, že chodíme na nákupy, keď sa najeme, tak umyjeme riad? Je normálne, že veci, ktoré už nepotrebujeme, vyhodíme alebo darujeme? Je normálne, že naše deti chodia do školy? Je normálne, že ako rodina si navzájom pomáhame? Je normálne, že keď nás opustí blízky človek, tak ho pochováme? Podľa mňa je... len nie pre rodinu Haarderovcov.

Je to normálne, ak radšej vyhlásim vlastné dieťa za mŕtve, aby nemusela chodiť do školy? Je to normálne, že zabijem vlastnú mamu, ktorá chce mojej rodine len pomôcť? Je to normálne, aby naše dieťa bolo svedkom ako vyrežem vnútornosti jej sestričky, ktorá sa narodila predčasne? Je to normálne žiť v takom bordeli medzi haraburdami, že sa už človek nevie pohybovať vo vlastnom dome a vo dvore? Aby sa manželka prejedla k smrti? Pre mňa je to od kosti choré a morbídne.... ale pre Haarderovcov nie!

Príbeh sa odohráva na Hlave, na malom ostrove ( doslovne tam bolo všetko na hlavu), kde žije rodina Haarderovcov. Boli to výborní stolári (dedo,otec,synovia). Vyrábali rakvy, opravovali nábytok a predávali vianočné stromčeky. Po smrti starého otca a otca obchod zdedil Jens, najmladší syn. Mal krásnu manželku a narodili sa im dvojčatá. Z tých dvojčat chlapček neprežil. Liv, jeho dcéra znamenala preňho všetko. Naučil ju na všetko, čo vedel. V noci chodili do lesa na lov.

"Nikdy neber od prírody viac než potrebuješ"

Jej otec to hovoril vždy a toho sa aj držal, okrem živice. Toho bral veľa. Naučil sa, ako zo stromov získať čím viac. Na živici bolo čosi liečivé, vražedné a ochraňujúce, čo Jensa očarilo. Hlavne to , že vedel, že pomocou živice sa dá mŕtve telo udržať na veky (mumifikovať). Po nociach chodili kradnúť na hlavný ostrov. Na začiatku spolu, potom už len Liv. Ona chodila do hostinca, čo bolo potom jej šťastie. Roald - majiteľ hostinca - ju sledoval až domov, keď prišiel nato, že ho pravidelne niekto vykráda. Keď zistil, že ide o malé dieťa, chcel za každú cenu zistiť odkiaľ je a v akých podmienkach žije! Chcel jej pomáhať!

Podarí sa mu dostať na Hlavu? Odhalí tajomstvo Haarderovcov? Zachráni sám seba a Liv pred jej zúrivým a chorým otcom? Ako sa toto všetko môže skončiť?

Pre mňa to bol veľmi morbídny, chorý a miestami strašidelný príbeh! Z každej knihy sa snažím vziať si ponaučenie. Tu som mala trošku problém. Keď chcem byť veľmi dobrá a naivná, tak by som povedala, že Jensova láska k jeho deťom a manželke bola taká silná, že ich chcel mať za každú cenu vedľa seba. Napriek tomu, že už boli mŕtvi! Hoci sa mi zdalo, že nemá srdce! Vlastným chorým spôsobom miloval svoju rodinu, preto ich odrezal od sveta, chcel ich mať len pre seba. Čo je tiež choré, lebo lásku treba vedieť prejaviť a nie zadusiť a už vôbec nie vlastniť človeka, ktorého milujeme!
Čítať viac
31.10.2022
živica
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha začína ako otec zabije starú mamu sedemročnej Liv pred jej očami a pritom Liv nahovorí, že je to normálna vec. Kniha je o rodine, ktorá žije v izolácii na ostrove v súlade s prírodou. Majú svoj svet, ktorý iní ľudia nevedia pochopiť.
Táto kniha nie je krimi ako sa píše na obálke, je to skôr psychologická rodinná dráma. Kniha sa nečíta jednoducho kapitoly sa striedajú z pohľadu sedemročnej Liv a potom z pohľadu ostatných postáv, ktoré sa tam striedajú. Rodičia Liv trpia rôznymi psychickými poruchami a prenášajú to na Liv, ktorá má potom tiež psychické problémy.
Knihe sú opisy prírody, ale aj dosť surových scén. Knihu hodnotím 4 z 5.
Čítať viac
Reňa
Neoverený nákup
14.5.2022
Fajn čítanie
Knihu Živica sme mali už pár mesiacov v knižnici. A keďže som chorá a pokukávala som som, čo si prečítať, siahla som po tejto knihe. Musím povedať, že ma veľmi milo prekvapila. Čítala sa vynikajúco. Štýl autorky mi sedel. Príbeh je miestami plný lásky, miestami morbídny, miestami napínavý. Ak si pod názvom krimi predsavíte táku kriminálku, vyšetrovateľa, postupné odhaľovanie prípadu tak to v tejto knihe určite nečakajte. Je to z iného súdka. Siahnte po knihe a sami si urobte názor. Čítať viac
28.2.2022
fuu
riadne silná kniha, a pritom začínala ako nejaká absurdná blbosť, úplne dobre spravená psychológia postav, pôvod ich psychických chorôb, to ako za to dieťa prežíval takže emócie jej zmyslený brat, a ako relatívne boli všetci dobrý ľudia, ale v konečnom dôsledku to tam bola čista psychiatria,(pasce, zabíjanie, pitvanie deti...). netradičná kniha ale osviežujúca, ešte niekoľko dni som ju spracovával, a tuším som mal aj nočne mory z tej knihy :) Čítať viac
10

Milujem vôňu nových kníh :P Už ako dieťa som milovala knihy. Aj pod stromčekom som vždy očami skenovala zabalené darčeky a keď tam bolo niečo, čo pripomínalo knihu, bola som celá bez seba :D

Macík :)
Overený nákup
25.2.2022
Knihu som si kupila, pretoze ma zaujala ukazka z nej v Citatelskom klube na FB..bolo to nieco drsne a zaroven jemne a naivne napisane.. Velmi som bola zvedava o com ta kniha je a ked sa mi dostala do ruk, precitala som ju doslova "napockanie". Rozhodne to nie je nieco, co si este budem chciet niekedy precitat znova. Nie, ze by ma to nezaujalo, naopak bolo to citanie, ktore vo mne zanechalo dojem, pre ktory si obsah nepochybne zapamatam. Fascinuje ma ako sa tu miesa krutost s laskou
Ale je to vobec laska???
Čítať viac
Sisi
Neoverený nákup
20.11.2021
Zdlhave
Dej zvacsa v prvej osobe. Zdlhave opisy. Do 90 strany som sa snazila citat vsetko, potom som preskakovala pasaze a len vdaka tomu som sa dostala na koniec. Bohuzial nezdielam nazor vacsiny recenzujucich. Čítať viac
1.6.2021
Absolútná špica, od prvej strany...
Nápis "severské krimi" na obálke knihy nie celkom správne označuje jej obsah. Žiadna vražda v hlavnom meste Osla a žiadny detektív Harry Hole vyšetrujúci podivné okolnosti. Osamotené miesto na vidieku, veľmi divná rodina s veľmi podivným životom. Od prvej strany ma rozprávanie malej dcéry z tejto nevyspytateľnej rodiny neskutočne bavilo, chvíľami bolo až úsmevné a vtipné, najmä jej samotný pohľad na ich existenciu a návyky. Samozrejme, nechýba ani vražda, ale úplne v inom kontexte, ako sme zvyknutí. Vynikajúca kniha, veľmi odporúčam! Čítať viac

Recenzie, kritiky

"Neuveriteľne krutý, ale svojim spôsobom aj krásny román. Trochu podivným postavám dáva hlas, milujúci hlas – a to je úžasné. Je to výzva na ďalšie premýšľanie."
- Bognørden

Ane Riel

Čítať viac

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac
Kúpte spolu
Živica - Ane Riel, Premedia, 2017
V ľudskej koži - Jørgen Brekke, Premedia, 2016
25,90 €

„Ať jsou bohové kdokoli, nejsou to žádní blbci. Naše posedlost slávou v nich určite vzbudzuje zároveň smích i úžas.“

Příliš blízko jatek - Charles Bukowski, 2012
Příliš blízko jatek
Charles Bukowski