Lenka

16

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Megamilovníčka Stephena Kinga ktorá sa pri knihách rada bojí, smeje alebo plače, pokojne aj všetko v jednej. O knihách sa rada vykecávam aj na IG profile @tyrky.sova

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Megamilovníčka Stephena Kinga ktorá sa pri knihách rada bojí, smeje alebo plače, pokojne aj všetko v jednej. O knihách sa rada vykecávam aj na IG profile @tyrky.sova

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Verný zákazník
Môj názor pomáha
2023
Pravý knihonaut
Člen Čitateľského klubu
Fanúšik strachu
Netvor z Čiernej hviezdy
Študent mágie
Obyvateľ Stredozeme
Winter is coming!
Stopár
Iná než ostatné
Drozdajka
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Šťastných 7
2020
Šťastných 7
2019
Šťastných 7
2018
Šťastných 7
2017
Šťastných 7
2015
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

16
16

Lenka Miklášová napísala recenziu

07.06.2024 11:09

V dnešnej uponáhľanej dobe si človek ťažko hľadá čas sám na seba, a o to ťažšie je nájsť si ho pre iných. Nehľadiac na to, že môže ísť o osobu, ktorá by na svete ani nebola, keby ste sa tak nerozhodli (alebo keby ste nepodcenili dôležitosť chráneného styku, ale o tom inokedy). Zabudnuté deti však nie sú iba o tom, že po návrate z práce, upečení štyroch koláčov, natočení vlogu o delenej strave a pokropení izbovej kveteny dáte dieťaťu do ruky tablet, aby sa váš srdcový tep ustálil na prežiteľnej úrovni.
Alfréd Zabudnutý je zabudnutý v najdoslovnejšom význame. Jeho otec sa vybral na služobnú cestu a Alfrédovi venoval menej pozornosti než tamagočimu. Alfréd uvažuje, ako dlho dokáže prežiť na suchých cestovinách bez elektriny a financií, keď mu tajomný návštevník prehodí nutrične vyváženú večeru cez poštovú schránku. V duchu hesla "keď nič nemáš, nemáš čo stratiť" sa rozhodne dobrodinca konfrontovať a naďabí tak na Amandu, výstrednú dámu, ktorá má viac výnimočných schopností, než že dokáže z jablka vykúzliť večernú hostinu s 10 chodmi.

Táto knižka je tak úžasná. V podstate je nekonečne smutná - bez príkras ukazuje nefunkčné rodiny, v ktorých deti trpia pre ignoranciu, únavu, či dokonca závislosť svojich rodičov. Anja Portinová však dokázala takéto tragédie jemne postriebriť rozprávkovým čarom, ktoré obsahuje štipku mágie a štedrú porciu elementárneho ľudského dobra. Obávala som sa, či Zabudnuté deti nebudú podprahovou motivačkou pre zaneprázdnených rodičov, no autorka sa prihovára práve deťom, ponúka im roztomilý príbeh plný nádeje, láskavého humoru, jabĺk a priateľstva.

Zabudnuté deti nemajú v čitateľovi vzbudzovať naivnú dôveru, že keď už svet stojí naozaj za starú deravú bačkoru, stačí počkať, kým vám cez schránku nespadne do lona jablko a nový život. Knižka citlivo a sympaticky poukazuje na to, že kým človek nestratí sám seba, nikdy nie je úplne stratený, a že pokrvná rodina nie je nutne tá, do ktorej musíte patriť. Odporúčam každému malému či veľkému čitateľovi, ktorý túži po milom pohladení pre dušu s hlbokým posolstvom.

Čítať viac

16
Lenka

Lenka Miklášová prečítala knihu

03.06.2024 14:30

Lev - Conn Iggulden, 2024
Lev
  • Conn Iggulden
3,8
22,30 €
16
16

Lenka Miklášová napísala recenziu

03.06.2024 14:30

Na rovinu hovorím, že táto kniha mi dala zabrať a bez hanby priznávam, že to mohlo byť skôr mojimi ustrelenými očakávaniami. Lebo darmo, keď je reč o Grékoch a ich bitkách, tak ja aj tak vidím chlapíka v plátovej sukničke čo máva odseknutou hlavou pred prerastenou chobotnicou, a v tomto prípade sa autor viac než na krvavé lázne zameral na politické a sociálne prostredie. Náhľady do života v starovekom Grécku boli super. Autor zdôraznil dôležitosť divadla nielen pre kultúrny a spoločenský život, ale aj pre politické postavenie - zjednodušene, robiť sponzora autorovi hier mohlo byť odrazovým mostíkom k rozhodujúcejším funkciám. Alebo cestou do pekla a na ulicu, ak bola hra prepadák. A hoci bola grécka armáda vysokoorganizovaným profesionálnym útvarom, to, že sme na jednej lodi, neznamená, že aj sme na jednej lodi.

Čo ma však rušilo, boli tematické a časové skoky a neuzatváranie jednotlivých vedľajších dejových liniek (tu musím podotknúť, že ide o prvú časť série, takže mnohé veci sa zrejme vysvetlia neskôr). Aj Sparte by som dopriala viac priestoru, než dostala, hoci tuším, že ešte riadne zamieša pexesom v pokračovaní.

Ak máte radi historické fikcie úzko naväzujúce na skutočnosť, ale nepotrpíte si na obrazy vyhreznutých čriev a ľavého pľúcneho laloku napichnutého na bronzovom oštepe, Lev je rozhodne kniha pre vás. Príjemne spája hodinu dejepisu s čitateľnosťou beletrie, aj keď u mňa tá čitateľnosť trochu pokrivkávala - to je len subjektívny názor.

Čítať viac

Lev - Conn Iggulden, 2024
Lev
  • Conn Iggulden
3,8
22,30 €

16
16

Lenka Miklášová napísala recenziu

27.05.2024 11:22

Holly zosobňuje zlomenú dušu, ktorá sa dokázala s vypätím všetkých síl a chemoprénu pozliepať dokopy a vymaniť sa spod vplyvu osôb, ktoré jej odmalička húdli do hlavy, že za nič nestojí a nikdy nič nedosiahne, takže ani nemá zmysel snažiť sa. Namiesto toho, aby sa z nej stala zatrpknutá stará dievka, obklopená mačkami a pirátskymi kópiami filmov s Robertom Redfordom, je z nej stará dievka s neobyčajne bystrou hlavou a malým, ale o to tesnejším okruhom priateľov.

Dej má nižšiu dynamiku, nikam sa neponáhľa, nechá všetko dozrieť...a potom prezrieť a prejsť všetkými štádiami hniloby, až je z toho niečo, čoho sa dotknete len v gumových rukaviciach po lakte. Je skvelé, že Holly neposkladá tisíckový puzzle obrázok z troch dielikov, ale postupne zbiera informácie, niektoré irelevantné, niektoré dôležité, hoci ich z počiatku prehliada, až kým jej postupne nezačne svitať. Počas jej pátrania zároveň prostredníctvom retrospektívnej linky pozorujeme páchateľov, ich motívy a postupy. King nepíše poirotovské detektívky, v ktorých je vrahom zásadne ten, čo by to byť nemal, on vám zmrda predstaví v celej svojej kráse, ale sledovanie toho, ako sa jeho trajektória postupne približuje k tej Hollynej, nie je o nič menej strhujúce a napínavé.

No čo vám mám povedať? King stále vie písať. Holly síce nepatrí k jeho hororovým klasikám a ani sa ňou nesnaží byť, je to krimoška bez nadprirodzených prvkov, ale nie je o nič menej desivá. Navyše spojil krvavý a napínavý príbeh s ľudskou a sympatickou hrdinkou a výsledkom je kniha, ktorá sa fest dobre číta.

Čítať viac

16
Lenka

Lenka Miklášová prečítala knihu

27.05.2024 11:22

16
16

Lenka Miklášová napísala recenziu

21.05.2024 19:10

V prvej časti knihy som mala fest problém sa začítať a keď sa mi to aj podarilo, môj krpatý vnútorný skeptik sa nevedel zmieriť s predstavou, že cudzie decko prijmú do bez otázok a odstupu, že synovia nežiarlia, že spolužiaci nešikanujú, nikto na dievčinu spoza oceánu nečumí ako na dvojhlavé teľa čo vie jódlovať....Teda, niežeby som Beatrix nedopriala aspoň zopár rokov idylického detstva, len tam tej idylky bolo naraz priveľa. No autorka pekne opísala Beinu dilemu identity, to, ako s postupom času nové dojmy gumovali z jej mysle nielen život v Londýne, ale aj vlastných rodičov, a aké náročné bolo potom si k nim znovu nájsť cestu.

Kniha mapuje rozsiahly časový úsek a zároveň sa v nej striedajú pohľady mnohých postáv, takže sa musíte pripraviť na pomerne intenzívne skoky v čase, ale nepôsobilo to na mňa rušivo, skôr naopak - tým, že kniha neopisuje turbulentné historické udalosti a používa ich skôr ako kulisu každodenných životov, posuny v čase pomáhajú dynamike deja. Neskôr naberie príbeh celkom prijateľné tempo a aj tá idylka sa rozpadne na zlatý prach, životy hrdinov naberú reálnejšie kontúry. Unáhlené rozhodnutia, neuspokojivé manželstvá, skrachované vzťahy, zamlčané vyznania, chlad sálajúci z rodinného krbu, frustrácia z nenaplnenej sebarealizácie, námetov sa tu nájde viac než dosť. Napriek tomu musím povedať, že ma záver sklamal. Osobne sa neviem zbaviť pocitu, že autorka postavila diaľnicu krížom cez národný park a všetkých donútila po nej jazdiť.

Dva brehy oceánu sú citlivým, krásnym príbehom o tom, že rodina nie je len meno, s ktorým sa narodíte, že 5 rokov môže byť niekedy celý život a že celý život môže smerovať k jedinému okamihu.

Čítať viac

16
Lenka

Lenka Miklášová prečítala knihu

19.05.2024 20:14

16
16

Lenka Miklášová napísala recenziu

19.05.2024 20:14

Keby išli Fitzekov zmysel pre zvraty, Addamsov absurdný humor a Kingov temný rozprávačský talent spolu na swingers party, o nevyhnutne potrebnú dobu by prišlo na svet Stačí podpis. Čo sa týka pokúšania smrteľníkov, podľa Lux si s nami Satanovi služobníci veľa roboty nedajú. Buď ich zavoláme sami, alebo stačí trpezlivo čakať, kým si zničíme život do takej miery, že si guľku do hlavy natlčieme kladivom, lebo nemáme poruke pištoľ.

Ani rodina Harrisonových nepotrebuje na cestu do Pekla sprievodcu. To, čo spočiatku vyzerá ako vydarená rodinná dovolenka, naberá postupne čoraz temnejšie kontúry, minulosť vstáva z plytkého hrobu a objavujú sa súvislosti, ktoré mali radšej zostať skryté. Nemôžem tvrdiť, že by bol pre mňa celkový vývoj nečakaný - keď už máte prečítaných zopár trilerov, viete celkom dobre odhadnúť situáciu, takže mnohé z mojich tušení sa aj naplnili, ale vôbec mi to neubralo na zážitku z čítania a hlavne v poslednej tretine by som asi bola schopná aj zapredať dušu, len aby som nemusela knihu odložiť. Claudia Lux možno nedovysvetlila všetky detaily, aby príliš nebrzdila dynamiku, no dovolím si tvrdiť, že takejto knihe sa to dá odpustiť. Ak chcete dokonalú logiku, kniha o Pekle, v ktorom si vyvolení môžu googliť akúkoľvek pozemskú entitu za sprievodu tvora, ktorý by mal byť zviera, ale vyzerá skôr ako zarážka do dverí z aliexpresu, nebude úplne pre vás.

Táto kniha je zábavná, plná irónie a nadhľadu, ale pritom ponúka temný a napínavý príbeh, v ktorom je jedinou nerealistickou vecou iba pekelný tablet, čo dokáže všetko vyriešiť.

Čítať viac

16
16

Lenka Miklášová napísala recenziu

12.05.2024 19:04

Kniha ponúka akciu nadupaný dej, plný zvratov, šokov a prekvapení, z obdobia keď autá jazdili pomaly (aj keď si to ľudia nemysleli) a whisky kvasila rýchlo (lebo nebol čas). Ku koncu už bolo na mňa tých prekvapení trochu veľa - v závere knihy to začalo naberať mierne telenovelový nádych, keď je každý skrížený s každým a človek aby sa bál niekomu aj pusu dať, či náhodou nepácha incest, ale všeobecne ma postupné odkrývanie vrstiev rokmi nahromadenej špiny bavilo. Hej, všetci máme svoje koníčky.

Sallie je citlivá a dobrosrdečná, hoci to nemá potrebu ostentatívne vytrubovať do sveta, nemá v hlave nasrané, ale nebojí sa priznať, že sú situácie, s ktorými si skrátka nevie rady, a občas je nútená prehltnúť svoju hrdosť, zásady aj sebaúctu na úkor prežitia. A stále je odolná a húževnatá ako dvojročná mrkva, ale keď je toho už priveľa, tak si proste sadne na zem a reve, lebo na každý fúrik môžete nakladať len kým sa neurve koliesko.

Modré z neba bolo pre mňa knihou, ktorú bolo fakt ťažké pustiť z ruky, pretože sa stále niečo deje, problém strieda tragédiu a tá potom hovno na podrážke, a Sallie sa musí naozaj obracať, aby sa jej to celé nezosypalo na charlestonový klobúčik. Kniha približuje obdobie prohibície, keď si v Amerike politici vydupali zákon, ktorým zadupali nižšie vrstvy do zeme a dej ukazuje, že správne a legálne nemusí nutne znamenať to isté.

Čítať viac

16
Lenka

Lenka Miklášová prečítala knihu

12.05.2024 19:04

„Chcel somsa len zahrať, na divoký západ a zmiznúť v jednom z nich. Vypadnúť na pláž, popíjať rum a sledovať, tú dokonalú Božiu prácu, pri chôdzi v plavkách.“