Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Šťastných 7
2010
Šťastných 7
2009
Plány do budúcnosti
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

9
9

Roman Popik napísal recenziu

23.02.2024 23:04

Isaac Asimov nás opäť zavádza do fascinujúceho sveta v jeho knihe "Pod holým nebom", pokračovaní príbehu, ktorý sme spoznali v "Ocelových jaskyniach". Hneď na začiatku nás kniha vtiahne do napätej atmosféry, avšak niektoré aspekty príbehu mohli byť o niečo menej zahalené, čo by prispelo k lepšiemu uvedomeniu hlavného diania.

Hrdina sa musí vydať na ďalekú planetu, aby zistil dôležité informácie, čo vzbudzuje zmätok a nejasnosti. Avšak, hoci sa niektoré časti príbehu mohli javiť ako nereálne, autor nás prekvapuje svojou schopnosťou písať zrozumiteľne a udržiavať čitateľov v napätí.

Jedným z najväčších lákadiel knihy je presun príbehu mimo Zeme a Asimovove zaujímavé reflexie nad strachmi a predsudkami ľudskej spoločnosti. Témy, ako strach z otvoreného priestoru či predsudky medzi ľuďmi a vesmírnymi bytosťami, sú podané s jemným rukopisom autora.

Hoci niektoré myšlienky autora môžu vyznievať trochu archaicky a nie úplne presvedčivo, jeho schopnosť vytvárať nové svety a inšpirovať čitateľov zostáva neprehliadnuteľná. Aj keď rozuzlenie príbehu môže pôsobiť mierne nedôveryhodne, zaujímavosť a dynamika príbehu stále dokážu udržať čitateľov v napätí a zvedavosti až do poslednej stránky.

Celkovo, "Pod holým nebom" je ďalším zaujímavým prírastkom do sveta Asimovových diel a určite stojí za prečítanie pre všetkých fanúšikov sci-fi literatúry.
Najvýraznejším momentom pre mňa bola pasáž, kedy hlavný detektív kráčal po planéte pri zapade slnka, uvedomujúc si nekonečnosť vesmíru a našu nepatrnú úlohu v ňom. Táto meditatívna scéna ponúka hlbšie premýšľanie nad naším miestom v univerze a zanecháva nezabudnuteľný dojem.

Ďalším zaujímavým prvkom knihy je jej rozhovorová štruktúra. Asimov však prezentuje väčšinu príbehu prostredníctvom dialógov, čo môže byť pre niektorých čitateľov monotónne. Niekedy sa zdalo, že mohol hlavný detektív zostať doma a riešiť všetko z pohodlia svojho domova.

Tieto pripomienky o štruktúre a prezentácii príbehu sú dôležité pre budúcich čitateľov, aby mohli zvážiť, či je kniha pre nich vhodná. Napriek týmto aspektom však "Pod holým nebom" ponúka fascinujúce pohľady na vesmír a ľudskú podstatu, ktoré určite stoja za to preskúmať.

Čítať viac

9
9

Roman Popik napísal recenziu

18.02.2024 22:50

"Ocelové jaskyne" od Isaaca Asimova

"Ocelové jaskyne" od Isaaca Asimova nás zavádza do sveta budúcnosti, ktorý je možno o niečo archaicky optimistický. V tomto inovatívnom sci-fi príbehu sa stretávame s obrovskými zabetónovanými mestami, kde obyvatelia žijú v strachu z otvoreného priestoru a neba.

Hlavným zápletkou je vyšetrovanie tajomnej vraždy na kolonizačnom svete, ktoré sa stáva výzvou pre detektíva Elijah Baleyho a jeho robotického partnera R. Daneela Olivawa. Aj keď nie je kniha typickou detektívkou, jej silou sú medziľudské dialógy, ktoré vystihujú etické dilemy a filozofické otázky, ktoré znejú stále aktuálne.

Asimovov schopnosť vytvoriť presvedčivý svet je fascinujúca, aj keď niektoré jeho predstavy o budúcnosti môžu pôsobiť naivne. "Ocelové jaskyne" ponúkajú pohľad do sveta plného záhad a filozofických úvah, aj keď niekedy môžu byť ich koncepty a dialógy trochu archaické.

Pre tých, ktorí majú radi sci-fi príbehy s hlbším zmyslom a zápletkami, bude "Ocelové jaskyne" neodolateľnou voľbou. Asimovova genialita vytvára príbehy, ktoré ponúkajú priestor na reflexiu a inšpirujú k zamysleniu sa nad budúcnosťou a výzvami technologického pokroku.

Čítať viac

9
9

Roman Popik napísal recenziu

06.02.2024 16:52

"Problém troch telies" od Čchi-čhuna Liua ma od prvých stránok zaujal svojím nezvyčajným prístupom k sci-fi. Déj sa začína v prostredí nedávnej minulosti a zdá sa, že vôbec neobráva smer k vedeckej fikcii. Postupne však kniha odhaľuje svoje tajomstvá a pretvára sa v fascinujúcu vedeckú odyseu.

Práve táto netradičná atmosféra ma lákala na ďalšie stránky. Autor umne strieda dejové linie a vytvára napätie okolo záhadných úmrtí vedcov a záhadnej 3D hry, ktorá sa zdá byť viac než len hrou.

Napriek komplexnosti príbehu som sa ľahko orientoval aj v cinských menách, čo prispelo k prehľadnejšiemu vnímaniu postáv. Detektívne prvky a tajomstvá postupne vyvíjajú príbeh, pričom napätie stúpa s každou stránkou.

Zvláštne vedecké koncepty ako viacdimenzionálne protony a komunikácia svetlom rozvíjajú atmosféru záhadnosti a inovácie. Záverečné rozuzlenie ma nečakane prekvapilo a vytvorilo nové perspektívy pre pokračovanie príbehu.

"Problém troch telies" je pre mňa vynikajúcou ukážkou toho, ako sci-fi literatúra môže spojiť vedecké koncepty s dobrodružstvom a záhadou. Teším sa na pokračovanie tejto úžasnej sci-fi ságy, ktorá ma vtiahla do svojho unikátneho sveta a nechala ma túžiť po viac.

Čítať viac

9
9

Roman Popik napísal recenziu

19.12.2023 06:13

V Gibsonovej "Mona Lisa na plne gule" som objavil fascinujúci kyberpunkový svet, v ktorom sa miešajú rozličné prostredia a dejové línie. Príbeh začína pôsobivou kolážou postáv a miest, ako Londýn s mafiánskou dcérou a pustatina so záhadnou továrnou. Radosť mi prinieslo, keď sa príbeh dotkol známych postáv z predchádzajúcich dielov, vytvárajúc tak peknú atmosféru nostalgického spomínania.

S Gibsonovou charakteristickou výbušnou energiou sa príbeh rýchlo rozvíja a ponúka nám pohľad do kyberpriestoru prostredníctvom postavy Bóba Nulaka. Návrat k tomuto virtuálnemu svetu, spolu s voodoo témami, pridáva príbehu záhadu a mystérium.

Oceňujem autorovu schopnosť vytvárať komplexné a multidimenzionálne postavy, ktoré sa pohybujú v rámci jedinečného kyberpunkového prostredia. Hoci príbeh kladiem medzi náročnejšie čítania, Gibsonova umelecká zručnosť vždy udržuje záujem čitateľa.

"Mona Lisa Overdrive" ma vtiahla do sveta, kde sa realita mieša s virtuálnym, a kde nejednoznačné otázky nechávajú priestor pre vlastné úvahy. Pre milovníkov kyberpunku a technologických intríg je táto kniha neodolateľnou jazdou, plnou prekvapení a zaujímavých rozuzlení.
.. no a teraz si idem zahrat cyberpunk 2077 :)

Čítať viac

9
9

Roman Popik napísal recenziu

31.10.2023 08:47

Po prečítaní románu "NULAK" (Count Zero) som zistil, že autor William Gibson urobil veľký krok vpred oproti svojej predchádzajúcej knihe "Neuromancer". Táto kniha je prehľadnejšia a ľahko čitateľná, pričom postavy sú dobre vykreslené a nám všetko lepšie vysvetlené.

Jedným z najviac fascinujúcich aspektov knihy bolo jej detektívne napätie a rozvetvený dej. Autor nás zaviedol do viacerých zápletkových liniek, čo knihe dodalo dynamiku a držalo ma v neustálom napätí.

Nemohol som si nepomôcť, ale potešil ma prvok, ktorý som si užíval aj v hre "Cyberpunk 2077" - Voodoo Boys. Ich zjavenie v príbehu pridalo tú správnu dávku tajomstva a mystiky.

Avšak, záver knihy ma necháva s otázkami. Bol to návrat do ducha prvej knihy, kde všetko bolo nadhladové a výsledok sa zdal nezmyselný. Bohužiaľ, nepochopil som úplne, čo presne predstavovali tie Voodoo bytosti, ani aký bol cieľ Vireka s tým zariadením vo vesmíre. Môže to byť Gibsonov spôsob, ako nás nechať premýšľať a interpretovať príbeh sami.

Celkovo vzaté, "Count Zero" ma vtiahlo do sveta kyberpunku a poskytlo mi dobre vytvorené postavy a pútavú zápletku. Aj napriek otázkam na záver knihy, to bol príjemný oddych a zmena prostredia v tejto fascinujúcej kyberpunkovej sérii.

Čítať viac

9
9

Roman Popik napísal recenziu

31.10.2023 08:34

Kniha ma na začiatku prekvapila tým, že som nevedel, že podľa nej bola vytvorená hra cyberpunk . Ihneď ako som sa do čítania pustil, objavil som veľa známych prvkov, čo knihe pridalo niekoľko bodov.

Čo sa týka samotnej knihy, čítala sa relatívne dobre, aj keď mi chvíľu trvalo, kým som sa v nej zorientoval, a to takmer po každom odstavci. Štýl písania je taký, akoby všetko bolo v poriadku, hoci sa v knihe deje kdečo.

Vzhľadom k tomu, že kniha bola napísaná v roku 1984, jej zastaranosť mi tak veľmi nevadila. Je to akási alternatívna realita, takže všetko je v poriadku. Lákala ma aj myšlienka kyberprostoru nazývaného "matrix," čo bola zrejme inšpirácia pre film.

Kniha niesla určitú tajomstvenosť, ktorú som chcel odhaliť, a postupne sa to stalo samozrejmosťou. Zmeny prostredia a niektoré postavy občas prišli príliš rýchlo, a ja strácal prehľad, ale nakoniec som sa dostal k uspokojivému záveru. Je to trochu iný druh knihy, ale bolo to celkom v poriadku."

Čítať viac

9
9

Roman Popik napísal recenziu

21.08.2023 08:54

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

aj posledná kniha bola jazda, i keď trocha krutá, ako tam skončili niektoré postavy, myslel som že aj ten prieskumník čo sa vrátil donesie nejaké informácie ktoré rapídne zmenia situáciu, bolo to už také trocha akčnejšie ale stále dobre, no a ako sa rozhodli vyriešiť celu situáciu na konci, .. .ako stále som myslel že tam majú tie zariadenia keby náhodou niekto mal chuť sa uspať.. ale že tam posli všetci... a to číslo na ktoré sa nechali uspať... :D to mi zamotalo hlavu... super séria

Čítať viac

9
9

Roman Popik napísal recenziu

21.08.2023 08:48

no bol som veľmi zvedavý ako bude pokračovať dej po prvej knihe, keď to bolo v podstate už uzatvorene, a originálny nápad už bol vyčerpaný.
nakoniec zvolili spôsob nadviazania hneď na dej, uchopili to celkom uveriteľne, trosku to pôsobilo ako detektívka záhadne, ale stále pútavo, že ako sa to nakoniec rozuzli, zaver bol uspokojiví, hlavne preto že hneď po ruke som mal ďalšie pokračovanie :D

Čítať viac

9
9

Roman Popik napísal recenziu

21.08.2023 08:38

knihu som so záujmom precital ako nič, bol som stále motivovaný čítať ďalej lebo som sa chcel dozvedieť čo sa kurník deje v tomto meste, úplne som bol z toho zmetený tak ako aj hlavná postava,
.. akurát ta pasáž s honom bola pre mňa taká trochu slabšia, len som sa cely čas bal aby sa došlo k nejakému postačujúcemu rozuzleniu, čo sa nakoniec stalo, a zaver bol celkom fajn, malo to logiku. páčilo sa mi to, i spôsob ako to bolo písane aj ta myšlienka, aj ta atmosféra toho mestečka.

Čítať viac

9
9

Roman Popik napísal recenziu

12.07.2023 07:56

knizka s peknou atmosferou ostrovnej pevnosti, na knihe ma bavilo ako sa tam k niecomu schylovalo, kazdy tam mal nejake dovody a uz len som cakal kde co praskne a co sa stane, bolo to zaujimave, atmosfericke , trocha zamotane, taka fajn detektivka, precital by som si viac takych knih.

Čítať viac

„Nejprve myšlenka, a pak rozhodný pohyb v přímém směru po jediné koleji k určenému cíli. Může jedno dávat smysl bez druhého? Není snad zhoubné mít cíl a nekráčet k němu - nebo naopak kráčet jen tak, bez cíle? Odkud pramení zloba, která se šíří světem, která se ze všech sil snaží oddělit jedno od druhého, poštvat jedno proti druhému? “

Atlasova vzpoura - Ayn Rand, 2014