Pôvod

Ako Zem ovplyvnila vývoj ľudstva

Kniha Pôvod odhaľuje ohromujúci vplyv zeme pod našimi nohami na podobu ľudských civilizácií – od pestovania prvých plodín až po zakladanie moderných štátov. Nie náhodou býva... Čítať viac

Vydavateľstvo
Premedia, 2022
Počet strán
288

Kniha Pôvod odhaľuje ohromujúci vplyv zeme pod našimi nohami na podobu ľudských civilizácií – od pestovania prvých plodín až po zakladanie moderných štátov. Nie náhodou býva prirovnávaná k takým významným ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

9,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Origins - Lewis Dartnell, Random House, 2019
EPUB (Adobe DRM)
Angličtina, 2019
Ihneď na stiahnutie

9,49 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Kniha Pôvod odhaľuje ohromujúci vplyv zeme pod našimi nohami na podobu ľudských civilizácií – od pestovania prvých plodín až po zakladanie moderných štátov. Nie náhodou býva prirovnávaná k takým významným knihám ako Diamondove Osudy ľudských spoločností. Prináša fascinujúci pohľad na náš svet, ktorý určovali prírodné podmienky. Keď hovoríme o dejinách ľudstva, často sa zameriavame na veľkých vodcov, vývoj populácie a rozhodujúce vojny. Ako však náš osud určila samotná Zem? Naša planéta sa kolíše a to spôsobuje zmeny klímy, ktoré si vynútili prechod od kočovania k poľnohospodárstvu. Hornatý terén viedol k rozvoju demokracie v Grécku. Vzorce prúdenia vzduchu neskôr formovali vývoj objavovania nových krajín, kolonizácie a obchodu. Dokonca aj dnes sa správanie voličov na juhovýchode Spojených štátov riadi tým, kde sa nachádzajú 75 miliónov rokov staré sedimenty z pravekého mora. Všade je vidieť hlboké odtlačky planéty na podobe ľudstva.
Čítať viac
Originálny názov
Origins
Počet strán
288
Rok vydania
2022
Edícia
Civilizácia
Naše katalógové číslo
1722929
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

12 hodnotení

10
0
1
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

21

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
19.1.2023
Výborné
Vplyv človeka na našu planétu je značný a veľa sa o ňom rozpráva. Táto kniha ale pojednáva o vplyve samotnej Zeme na vývoj ľudstva. Dozviete sa z nej veľa od prvopočiatkov vzniku života, cez tvorbu hornín a nerastných surovín, doby ľadové a objavenie sa Homo sapiens, až po globalizáciu.
Táto kniha nie je vôbec suchým rozprávaním o vplyve Zeme a jej klímy na celé ľudstvo, ale ide o veľmi zaujímavý pohľad na danú problematiku. Pre mňa to bolo veľmi zaujímavé čítanie. Mám rada knihy, z ktorých sa dozviem veľa zaujímavostí, iný pohľad na vec a môžem premýšľať, prípadne polemizovať. Vrelo vám ju odporúčam, pretože ide o veľmi zaujímavé a vydarené dielo. A viete, že podľa Kanárskych ostrovov sú pomenované kanáriky a nie opačne? A že okrsky hlasujúce za demokratov v USA sa zhodujú s tokom rieky Mississippi a oblúkom 75 miliónov rokov starých hornín z obdobia kriedy? Zaujímavé, však? Tak čítajte!
Čítať viac
11.1.2023
Lewis Dartnell vysvetľuje, aký veľký význam mali geografická poloha, geologické planetárne procesy a klíma pre zrodenie a rozmach civilizácie. Znamenali ohromné množstvo príležitostí a pozitívnych zmien, no vedeli priniesť aj značné obmedzenia, či znevýhodnenia, niekedy znamenali len jedno - záhubu.
Suchší, "geo-faktami" nabitý text, dopĺňa rôznymi zaujímavosťami z histórie, čo ocení najmä ten čitateľ, ktorý nie je až takým veľkým fanúšikom geológie.
.
Zaujímavá kniha, dobrá na obohatenie vedomostí a aj na zamyslenie sa, kde sme a kde ako ľudstvo spejeme ...
Čítať viac
18
Dobré duše - Dietmar Grieser, 2023
Práve čítam
Dobré duše

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
6.12.2022
„Sme deťmi platňovej tektoniky.” Korene máme všetci vo východnej Afrike, voda, ktorá tvorí naše telá, kedysi tiekla Nílom, síru v proteínoch našich vlasov vychrlili sopky. Lewis Dartnell v knihe Pôvod ponúka pohľad na naše dejiny z iného uhla, cez optiku geológie.

Veľmi zrozumiteľne vysvetľuje, ako sme sa objavili na Zemi, prečo práve v Afrike, aký je pôvod prvkov v ľudskom tele, ako sme vďaka meniacej sa klíme prešli od kočovania k poľnohospodárstvu, ale aj to, ako sa rozvíjala demokracia a že na objavy nových krajín a rozvoj obchodu mali vplyv vzorce prúdenia vzduchu.

Hoci stále existujú otázky, na ktoré nemáme jednoznačnú odpoveď, je fascinujúce ponoriť sa do histórie ľudstva po inej osi ako tej, kde je v centre pozornosti človek, panovníci, vojny, ako sme zvyknutí. Geomorfologické, klimatické procesy a vývoj planéty významným spôsobom modifikoval ľudskú históriu a čítať o tom, ako sa ľudia prispôsobovali meniacim sa klimatickým podmienkam je nesmierne obohacujúce.

Ľudstvo dnes využíva tretinu zemskej pevniny na poľnohospodárstvo, ťažíme viac materiálu, ako prúdi vo všetkých riekach dokopy a priemysel uvoľňuje do ovzdušia viac CO2 ako sopky. Nedávno sme síce otočili situáciu a získali nadvládu nad prírodou, no „Zem vytvorila javisko pre príbeh ľudstva a krajina a jej zdroje naďalej riadia ľudskú civilizáciu. Zem nás stvorila.” Aj dnes má posledné slovo ona…

V každej jednej knižnici by mala mať táto úžasná kniha čestné miesto.
Čítať viac
3.11.2022
Poznaj svoje korene
Kniha Pôvod je pútavým čítaním o tom ako sme dospeli do súčasného štádia rozvoja našej civilizácie ale z nevšedného pohľadu geologických a geografických vplyvov. Je skvelým doplnkom ku knihe Osudy ľudských spoločností (originál: Guns, germs and steel) od Jareda Diamonda, ktorý ide v mnohých aspektoch ešte hlbšie.
Kniha je napísaná pútavo, populárno-náučne a je takým dezertom po Diamondovom veľdiele. Odporúčam spolu ale aj samostatne ;)
Čítať viac

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac

„Anna mu bola privysoko nie pre vonkajšie okolnosti, ale pre to, že ju nechápal, že mu bola hádankou. Taká čistota sa rozprestierala okolo nej, že sa bál k nej pristúpiť aj s najčistejším citom, aby po ňom nezostala nejaká škvrna. “

Suchá ratolesť
Svetozár Hurban Vajanský