Monix2110

14

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

nehanebný knihomoľ

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

nehanebný knihomoľ

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

2021
2020
2021
2020
2018
Zobraziť viac

Moje aktivity

14
14

Monika Karolová napísala recenziu

25.10.2021 13:57

Fuuuuu, tak ani si nepamätám, kedy naposledy a či vôbec mi niekedy autor tak lišiacky a toľkokrát prešiel cez rozum, ako počas čítania tejto jednej knihy. Dlho som si vravela, že presne viem, kam všetko smeruje, kto má čo na rováši, ako sa to celé skončí a zrazu prišiel koniec prvej časti knihy a akokeby mi niekto dal facku - všetko bolo úplne inak, ako som predpokladala. Rozdýchala som to, čítala ďalej, zase som si myslela, že už viem, kde je sever, no nie, prišla facka číslo dva. A keď som čítala ďalej a myslela si, že už ma nemôže nič prekvapiť, s blížiacim sa koncom, ako sa vraví - do tretice všetko dobré, zase som ostala len čumieť, čo si to tá autorka vymyslela ...
Za mňa veľká spokojnosť, presne takýto typ psychotrileru mám asi aj najradšej a najviac bodov dávam za to, že ma dokázal tak veľmi prekvapiť svojim vývojom a rozuzlením.
.
První chybu odporúčam všetkým, ktorí si radi prečítajú dobrý prychotriler, kde sa riešia vzťahy, nevera, milostné trojuholníky a ktorí má svojou zápletkou tendenciu šokovať aj tých najdomýšľavejších čitateľov.
.
Super oddychovka

Čítaj viac

14
14

Monika Karolová napísala recenziu

25.10.2021 13:41

Hneď na začiatok musím povedať, že ma veľmi oslovila anotácia a myšlienka o prípade, kde je vrah prirovnávaný vymyslenej legende. Úvod je skvelý, akčný, napinavý, hneď vás vtiahne do deja, no po približne päťdesiatich stranách príde útlm a ďalších päťdesiat strán kniha stráca na dynamike, čo je trošku škoda. No potom sa to opäť rozbehne a až do konca ma celý prípad veľmi bavil. Čo je vo veci som začala tušiť tesne pred rozuzlením, no záver mi aj tak vyrazil dych. Tak sa takýto typ knihy zväčša nekončí. Za mňa výborný ťah a bodka, ktorá asi viacerých prekvapí.
Dvojica vyšetrovateľov mi bola na jednej strane sympatická, no na tej druhej trochu pochybujem, či by detektívom s ich rozpoložením niekto niekedy vôbec zveril tak dôležitý prípad, nieto ešte dvom takým naraz . No asi posledný knižný detektív, ktorý viacmenej nemal závažnejší problém či už s alkoholom, so ženami, alebo v hlave bol Poirot, tak to beriem .

Čítaj viac

14
14

Monika Karolová napísala recenziu

25.10.2021 13:36

Miliarda. Toľko ľudí každý mesiac používa Instagram a toľko zaň zaplatili Mark Zuckerberg, keď správne vycítil, že v pomerne novej a čoraz viac populárnej aplikácii sa skrýva veľký potenciál, no najmä nebezpečný konkurent Facebooku.
Táto kniha predstavuje detailne a poctivo dokumentárne spracovaný príbeh IG tak, ako o ňom porozprávali autorke a uznávanej odborníčke na sociálne siete Sarah Frier tí najpovolanejší - súčasní aj bývalí zamestnanci a konatelia, ľudia, ktorí boli či už pri zrode alebo neskoršej transformácii tejto aplikácie, no aj tí od konkurencie.
.
Nie je žiadnym prekvapením, že ak sa chceme pozrieť úplne na začiatok, musíme ísť do Silicon Valley. Nechýbalo veľa a možno by ani žiaden IG nebol, pretože v tom čase Zuckerberg rozbiehal svoju sociálnu sieť Facebook a do tímu vôbec prvých ľudí, ktorí stáli pri vzniku tohto gigantu a ktorí neskôr pôsobili na najvyšších postoch lanáril aj Kevina Systroma. Ten veľmi lákavej ponuke odolal a neskôr spolu s Mikeom Kriegerom prišiel s aplikáciou, ktorá sa zameriavala na fotky, no ponúkala novú funkciu, a to filtre, ktoré posunuli fotografovanie a umiestňovanie vašich záberov na sieť úplne na nový level. A teda ranná idea Instagramu nebola o technológii, veď aplikácia bola narozdiel od Facebooku oveľa jednoduchšia, bola viac o psychológii a o tom, aký zážitok užívateľovi ponúka. No akvizícia a tlak zo strany Zuckerberga a spol. no aj vonkajšieho sveta pretransformoval IG do tej podoby, ako ho poznáme teraz.
.
Kniha ponúka naozaj veľmi veľa zaujímavých informácií zo zákulisia fungovania IG a Facebooku. Dá vám predstavu o tom, čo všetko stojí za ich úspechom, čo musel kto obetovať, alebo prekusnúť, ako rozmýšľa Zuckerberg a ako zase Systrom.
Asi najlepšie vystihol postoj 'Facebook strany' ku IG po odkúpení jeden bývalý konateľ firmy IG keď povedal:
" Facebook je ako staršia sestra. Vyoblieka vás na večierok, ale nechce, aby ste vyzerali lepšie ako ona".
.
Ak vás zaujíma príbeh IG, toto je top a ak po tejto knihe siahnete, určite neoľutujete.

Čítaj viac

14
14

Monika Karolová napísala recenziu

25.10.2021 13:06

Po Hamnetovi a V okamihu som našla v knihe Druhá tvár ďalšie tatrankovské zimomriavkové čítanie.
Vravela som si, že aby ste pochopili, že túto knihu si musíte fakt prečítam, napíšem do tohto postu iba asi sto krát TOTO NAOZAJ CHCETE, TOTO NAOZAJ CHCETE, TOTO NAOZAJ CHCETE ... No táto kniha ma tak emočne dostala, že musím pridať aj ďalšie písmená, slová, vety, možno by vyšlo aj na menšiu novelu, koľko sa mi toho derie na jazyk. Ešte nikdy som nechcela byť súčasťou žiadneho bookclubu tak, ako teraz, pretože o tejto knihe by sa dalo dlhé hodiny diskutovať, polemizovať, možno by sme sa tam aj pobili. Až sa mi trasie celé vnútro, až mám opäť slzy v očiach, opäť cítim tú intenzitu a naliehavosť textu, ktorý pôsobil na mňa ako na mamu, ako na partnerku, ako na ženu.
.
Skladám klobúk dole pred autorkou, ako dokonale dokázala opísať to napätie, očakávanie, radosť, ale aj bolesť a trápenie, ktoré so sebou materstvo prináša. Ako niekedy až brutálne realisticky vedela cez myseľ a ústa Blythe dať na papier myšlienky a slová, ktoré si mnohé nechávame samé pre seba, nepovieme o nich ani tomu najbližšiemu človeku a radšej ich pochováme aj s našimi pochybnosťami, starosťami, a často aj vlastnými túžbami či potrebami hlboko vo svojom vnútri. A prečo vlastne? Bojíme sa konfrontácie? Bojíme sa, čo povedia tí druhí? Či len chceme mať svätý pokoj? Je to kvôli deťom, či partnerovi alebo partnerke? Preto si často ráno nasadíme masku, aby sme pred svetom vyzerali ako tie správne osoby, ktoré robia prirodzene to, čo sa od nich očakáva, aj keď to vo vnútri cítime inak?
Mama a stará mama už spomínanej Blythe boli ženy, ktoré sa radšej nikdy nemali stať matkami. Blythe sa na materstvo teší a svedomito pripravuje, no s jeho príchodom sa sama seba pýta, či to všetko, čo sa deje znamená, že mamou nemala byť radšej ani ona ...
Mne sa pri Blythinom rozprávaní premietali spomienky na prvé mesiace s našimi deťmi. Ako boli obaja odlišní takmer vo všetkom a ja som sa sama seba pýtala, či to je dieťaťom, alebo mnou, či niečo robím inak, lepšie, keď to druhé dobre spinká, papá, kdežto prvé takmer nespalo a veľa plakalo.
.
Výborná rodinná psychlogická dráma s nádychom trileru, ktorú NAOZAJ CHCETE

Čítaj viac

14
14

Monika Karolová napísala recenziu

25.10.2021 13:04

Toto je veľmi pekne, dojemne a s citom podaný príbeh o štyroch ženách - Klare, Annelise, Ruth a Clare - o ich túžbach, o ich vzťahoch, o nádejách a sklamaniach, o ich viere v šťastné konce a nové začiatky, o láske a odpustení, o ich živote ...
Neviem si pomôcť, no po dočítaní knihy musím stále myslieť na jej obálku. Aká je pekná a výstižná. Ako dokonale vystihuje podstatu tejto knihy. Ako jemne zachytáva veľmi dôležitý moment celého príbehu. Ako vie toho veľa povedať. Aká je pravdivá a že v nej vidím more lásky, odhodlania, no aj smútku a pochybností ...
Veľmi ma tento príbeh jednak prekvapil, čakala som viac "vojny", kdežto vojnová téma bola v úzadí a do popredia sa dostal vzťah dieťa/rodič, dcéra/matka a jednak ma svojou bezprostrednou úprimnosťou a náhľadom do životov týchto obyčajných žien veľmi chytil za srdce.
Toto je síce fikcia, no autorka čerpala inšpiráciu z vlastného života, pretože sama našla listy, ktoré písala jej prastará mama starej mame, ktorá taktiež utiekla z nacistického Nemecka a tie listy sa potom stali piliermi pre tento podmanivý príbeh.
Veľmi odporúčam

Čítaj viac

14
14

Monika Karolová napísala recenziu

21.10.2021 10:29

Noooo, tak toto bolo pre mňa ozaj veľké prekvapenie. Wau.

Kde začať. Asi začnem tým, že k tejto knihe by mali byť pribalené aj zváračské okuliare alebo štít, pretože to tam iskrí jedna radosť. Až mi je ľúto, že som knihu dočítala a nebudem svedkom nových slovných prestreliek nielen medzi Sandrou a Alexom, ktoré boli často dvojzmyselné, provokačné, horúce, sexi, no čo mňa tešilo a bavilo najviac, drvivá väčšina z nich bola neskutočne vtipná. Včera som musela samú seba upozorňovať, nech sa nesmejem tak nahlas, aby som nezabudila dieťa, ktoré spalo vo vedľajšej izbe. Baby, ak by som to mala k niečomu prirovnať, tak ku knihám Mišky Ries. Spája ich nielen GENIÁLNY humor, ale aj veľmi sympatické postavy, medzi ktorými funguje (a je aj výborne opísaná) brutálna chémia a to, že je dej zasadený do prostredia, ktoré obe spisovateľky milujú. Áno, z knihy je cítiť, že Liptov má dôležité miesto v autorkinom a počas čítania vám tak prezradí, čo má na ňom najradšej.
Čím som si nie veľmi istá, je samotný názov knihy spojený s touto obálkou. Tá sa mi sama o sebe veľmi páči, no nemyslím si, že korešponduje s tým, čo som našla vo vnútri. Na prvý pohľad by som nepovedala, že ma čaká veľmi súčasný, svieži a sexi príbeh o dvoch ľuďoch, ktorí chcú začať odznova. A bojím sa, že veľa ľudí sa k anotácii kvôli tomuto faktu ani nedostane, pretože platí to, čo aj pri jedle - prvé jedia oči.
Ale odhliadnuc od tohto faktu som s knihou veľmi spokojná .
.
Odporúčam všetkými desiatimi tým, ktorí radi čítate príbehy zo súčasnosti a kvitujete, ak vám bude občas pri čítaní horúco a ste v siedmom nebi, ak sa okolo toho budete môcť ešte aj veľa a nehanebne chichotať, možno až rehotať.
.
Veľmo dobrô

Čítaj viac

14
14

Monika Karolová napísala recenziu

19.10.2021 11:17

Postele v našich spálňach sú bezpochyby tou najintímnejšou zónou, ktorú v našich domovoch máme. Nedelime sa o ne, sú len naše a sú akousi zárukou či vidinou relaxu a pokoja na konci dňa. No nebolo tomu vždy tak. A keď ste zvedaví, čo vsetko sa dialo v spálňach a posteliach ešte predtým, ale aj po tom, ako sa stali synonymom súkromia, určite neprehliadnite knihu Čo sme robili v posteli.
.
Ako už názov napovedá, táto publikácia sa dotýka viacerých tém, ktoré sú úzko späté s posteľou. Dozviete sa rôzne zaujímavosti o spaní, o snoch, o sexe, o pôrodoch, aj o smrti a o praktikách, ktoré boli príznačné pre tú, ktorú dobu a spoločenskú vrstvu. Mapuje veľmi ďalekú minulosť, keď "posteľ" predstavovalo lístim vystlané malé, no bezpečné miestočko na konári stromu, ale aj súčasnosť a tie najmodernejšie postele, ku ktorým neodmysliteľne patrí USB port, či Wi-fi pripojenie. Kniha obsahuje množstvo informácií a pikošiek, ktoré ste ešte zaručene nepočuli. Niektoré vás rozrehocú, niektoré vás pripravia o reč, nad niektorými budete zalamovať rukami a pýtať sa samých seba, ako toto mohol niekto urobiť, či tolerovať.
.
Vyberám pár pikošiek, no neprezradím k nim všetko ... Takže, vedeli ste ...
... že jedna z prvých rozkladacích postelí sa našla v hrobke známeho faraóna? (v knihe je aj fotka)
... že starí Egypťania verili, že ak sa žene sníva o sexe s vlastným manželom, neveští to nič dobré, no keď to isté robí v sne so zvieraťom, to už je iná pesnička. Napr. obcovanie s jedným konkrétnym znamenalo, že žena bude mať dobre zariadený dom.
... že isté ženy po pôrode nešli ľahnúť na lôžko, pretože tam namiesto nich zaľahol ich manžel a ony sa museli postarať o neho.
.
Toto je len malá omrvinka z toho, čo všetko môžete v tejto knihe nájsť. Takže ak chcete vedieť, ktorý to bol faraón, zviera, či ktoré nešťastnice sa to museli starať o pôrodom vyčerpaných chlapov, neváhajte a dajte knihe šancu. Rozšíri vám obzory, mnohými faktami vás prekvapí a zaručene aj pobaví.
.
A týmto apelujem na Mikulášov a Ježiškov - toto je skvelý tip na knižný darček, či už do čižmy alebo pod stromček.

Čítaj viac

14
14

Monika Karolová napísala recenziu

06.10.2021 06:47

Veľmi slušný debut. Mne hneď od prvej strany išiel v hlave ako film s Marcinkovou, Pauhofovou (ale tie dve mám ja vo všetkých "mojich" filmoch ) a tretia sa mi tam priplietla Samatha zo seriálu Sex v meste.
Povedala by som, že pravdepodobne budete pri otáčaní stránok tušiť, čo vyparatí jedna z nich, no zároveň budete veľmi napäté, pretože budete tuho premýšľať - kedy sa to stane, kde sa to stane, kto spustí celý ten kolotoč? Prizna sa, alebo ju odhalia?
Veľmi sa mi páči, ako uveriteľne, sviežo a pritom citlivo je celý príbeh napísaný. Presne tak, ako by sa to mohlo udiať aj v reálnom živote. So všetkými slovami, čo boli povedané a aj s tými, ktoré ostali visieť vo vzduchu. So všetkými pocitmi a gestami. So všetkou bolesťou, radosťou, šťastím, láskou, túžbou, nenávisťou, sklamaním ... Od A po Z.
.
Ak máte chuť na dobrú vzťahovku, tak skúste dať šancu novinke Len raz. A je už len na vás, či si ju šupnete do kabelky a budete postupne dávkovať počas cesty do práce, na lehátku pri bazéne, alebo ako ja, pod dekou na gauči so šálkou teplého citronového čaju.

Čítaj viac

14
14

Monika Karolová napísala recenziu

06.10.2021 06:41

Labužníci, ktorí radi rozmaznávajú svoje chuťové poháriky majstrovsky pripraveným jedlom, či lahodným aperitívom a zároveň si radi ponamáhajú svoje mozgové závity pri dobrej detektívke, by rozhodne nemali prehliadnuť túto knihu s prívlastkom kulinárska krimi.
.
Diabolský plod je vskutku originálna detektívka, v ktorej sa vyšetrovateľom zločinu stáva ku podivu chlapík bez odznaku a pištole. Áno, Xavier Kieffer je talentovaný šéfkuchár, ktorý sa na vlastnú päsť rozhodne nájsť odpoveď na otázku - Čo do čerta robil jeden z najvýznamnejších kritikov jedál v jeho reštaurácii, ktorú takýto kritici nenavštevujú a najmä prečo počas svojej návštevy tam zomrel ...
.
Táto kniha predstavuje niečo úplne iné, ako tak obľúbené severské krimi, alebo detektívky všeobecne.
Drsných detektívov, ktorí väčšinu času trávia v zatuchnutých kanceláriách a zafajčených pajzloch, vystriedal uhladenejší Xavier, ktorého svet sa točí okolo vysokej gastronómie a dobrých reštaurácií. A presne tam vás aj pri svojom hľadaní pravdy zoberie a vy budete snívať so slinkou na brade o všetkých tých vyberaných ingredienciách a ukážkovo pripravených lahôdkach (môže sa stať, že budete mať dokonca chuť vyhodiť z okna hrniec aj s perkeltom, ktorý ste varili na obed a budete utekať k mäsiarovi po králika alebo kačku). Nechá vás nahliadnuť do kuchýň, ktoré sú zväčša pre hostí neprístupné a uvidíte aj odvrátenú stranu gastropriemyslu ...
Nesmiem opomenúť ani naozaj zaujímavú a dobre vymyslenú zápletku, ktorá poukazuje na nás ľudí - na spotrebiteľov a na tých, ktorí určujú, čo bude veľká časť populácie konzumovať ... Veľmi aktuálna a dôležitá téma.
.
Ak si necháte naservírovať od Xaviera tento príbeh, vedzte, že si ho budete užívať tak, ako by ste si užívali jeho jedlo - pomaly, s každým sústom bude vaša chuť po tom ďalšom rásť a budete váhať, či si dať aj tú poslednú pomyselnú lyžičku, lebo sa s ním jednoducho nebudete chcieť rozlúčiť.

Čítaj viac

14
14

Monika Karolová napísala recenziu

06.10.2021 06:39

Autorka so záhadne zmiznutými dievčatami a sympatickou detektívku Josie, ktorá sa musí popasovať nielen s problémami v práci, ale aj tými v súkromnom živote, vsadila na víťaznú kartu. Začiatok bol podľa mňa mierne kostrbatý a bolo by dobré ho trošku učesať, aby krátke kapitoly ako celok tvoriaci jeden príbeh pôsobili kompaktnejším dojmom a celkovo mi tam chýbala väčšia dynamika, no keď sa kniha rozbehla, už to bola jedna parádna jazda plná tajomstiev, zvratov a prekvapení. Pravda sa vám bude odhaľovať pomaly, kúsok po kúsku a ako to celé skutočne bolo je vymyslené tak, že to nemáte šancu hneď na začiatku uhádnuť. S Josie príde viacero ďalších zaujímavých postáv a bavilo ma, že Reganová použila aj iné farby, ako čiernu a bielu pri vykreľovaní charakterov jednotlivých protagonistov tohto zamotaného príbehu.
Ak máte radi detektívky, kde sa šokujúci prípad prepletá s osobným životom vyšetrovateľa a ktorej čítanie veľmi ochotne vymeníte za spánok, raňajky, sprchu, čokoľvek ďalšie, len nech sa čo najskôr dozviete, čo sa vlastne stalo, tak Miznúce dievčatá sú tá správna voľba.

Čítaj viac

„Pamätajme, že kto píše pre hlupákov, nájde vždy široký okruh čitateľov.“

Lev Nikolajevič Tolstoj