Pôvod - Lewis Dartnell, Premedia, 2022

14,99 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Pôvod

Ako Zem ovplyvnila vývoj ľudstva

Kniha Pôvod odhaľuje ohromujúci vplyv zeme pod našimi nohami na podobu ľudských civilizácií – od pestovania prvých plodín až po zakladanie moderných štátov... Čítať viac

Vydavateľstvo
Premedia, 2022
Počet strán
288

Kniha Pôvod odhaľuje ohromujúci vplyv zeme pod našimi nohami na podobu ľudských civilizácií – od pestovania prvých plodín až po zakladanie moderných štátov... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina
16,95 €

14,99 €

-12 %
Na sklade 2 ks
  • Osobný odber 30. 5.
  • Na vašej adrese 30. 5.

Osobný odber

Kníhkupectvá
30. 5.
balíkovo
30. 5.
AlzaBox
30. 5.
Packeta
30. 5.
Slovenská pošta
(na poštu)
30. 5.
BalíkoBOX
30. 5.

Doručenie na adresu

Kuriér Packeta HD
30. 5.
Kuriér GLS
30. 5.
Slovenská pošta
(na adresu)
30. 5.

Dostupné v 22 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania (2)
Origins - Lewis Dartnell, Vintage, 2020
Brožovaná väzba
Angličtina, 2020
Viac ako 30 dní
-9 %

13,15 €


Origins - Lewis Dartnell, Bodley Head, 2019
Brožovaná väzba
Angličtina, 2019
Vypredané

Z kolekcie: Tipy vydavateľov

Naši škriatkovia odporúčajú

Cestujúci - Ulrich Alexander Boschwitz, Absynt, 2024

Viac o knihe

Kniha Pôvod odhaľuje ohromujúci vplyv zeme pod našimi nohami na podobu ľudských civilizácií – od pestovania prvých plodín až po zakladanie moderných štátov. Nie náhodou býva prirovnávaná k takým významným knihám ako Diamondove Osudy ľudských spoločností.
Prináša fascinujúci pohľad na náš svet, ktorý určovali prírodné podmienky. Keď hovoríme o dejinách ľudstva, často sa zameriavame na veľkých vodcov, vývoj populácie a rozhodujúce vojny.
Ako však náš osud určila samotná Zem? Naša planéta sa kolíše a to spôsobuje zmeny klímy, ktoré si vynútili prechod od kočovania k poľnohospodárstvu. Hornatý terén viedol k rozvoju demokracie v Grécku. Vzorce prúdenia vzduchu neskôr formovali vývoj objavovania nových krajín, kolonizácie a obchodu. Dokonca aj dnes sa správanie voličov na juhovýchode Spojených štátov riadi tým, kde sa nachádzajú 75 miliónov rokov staré sedimenty z pravekého mora. Všade je vidieť hlboké odtlačky planéty na podobe ľudstva.
Čítať viac
Originálny názov
Origins
Počet strán
288
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
150×230 mm
Hmotnosť
522 g
ISBN
9788082421135
Rok vydania
2022
Edícia
Civilizácia
Naše katalógové číslo
1470297
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Spojené kráľovstvo
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

16 hodnotení

14
1
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Tomáš Mišina
Overený nákup
23.2.2024
Výborná kniha, ale...
Táto kniha odhaľuje fascinujúce súvislosti medzi miliónmi rokov starou históriou Zeme a súčasnosťou. Skvelé čítanie. Je veľkou škodou, že prekladateľ a editor čiastočne odflákli svoju prácu, keďže v knihe zanechali množstvo gramatických a štylistických chýb, ktoré kazia celkový zážitok z čítania. Čítať viac
40

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
19.1.2023
Výborné
Vplyv človeka na našu planétu je značný a veľa sa o ňom rozpráva. Táto kniha ale pojednáva o vplyve samotnej Zeme na vývoj ľudstva. Dozviete sa z nej veľa od prvopočiatkov vzniku života, cez tvorbu hornín a nerastných surovín, doby ľadové a objavenie sa Homo sapiens, až po globalizáciu.
Táto kniha nie je vôbec suchým rozprávaním o vplyve Zeme a jej klímy na celé ľudstvo, ale ide o veľmi zaujímavý pohľad na danú problematiku. Pre mňa to bolo veľmi zaujímavé čítanie. Mám rada knihy, z ktorých sa dozviem veľa zaujímavostí, iný pohľad na vec a môžem premýšľať, prípadne polemizovať. Vrelo vám ju odporúčam, pretože ide o veľmi zaujímavé a vydarené dielo. A viete, že podľa Kanárskych ostrovov sú pomenované kanáriky a nie opačne? A že okrsky hlasujúce za demokratov v USA sa zhodujú s tokom rieky Mississippi a oblúkom 75 miliónov rokov starých hornín z obdobia kriedy? Zaujímavé, však? Tak čítajte!
Čítať viac
11.1.2023
Lewis Dartnell vysvetľuje, aký veľký význam mali geografická poloha, geologické planetárne procesy a klíma pre zrodenie a rozmach civilizácie. Znamenali ohromné množstvo príležitostí a pozitívnych zmien, no vedeli priniesť aj značné obmedzenia, či znevýhodnenia, niekedy znamenali len jedno - záhubu.
Suchší, "geo-faktami" nabitý text, dopĺňa rôznymi zaujímavosťami z histórie, čo ocení najmä ten čitateľ, ktorý nie je až takým veľkým fanúšikom geológie.
.
Zaujímavá kniha, dobrá na obohatenie vedomostí a aj na zamyslenie sa, kde sme a kde ako ľudstvo spejeme ...
Čítať viac
21
Chvála pomalosti - Carl Honoré, 2024
Práve čítam
Chvála pomalosti

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
6.12.2022
„Sme deťmi platňovej tektoniky.” Korene máme všetci vo východnej Afrike, voda, ktorá tvorí naše telá, kedysi tiekla Nílom, síru v proteínoch našich vlasov vychrlili sopky. Lewis Dartnell v knihe Pôvod ponúka pohľad na naše dejiny z iného uhla, cez optiku geológie.

Veľmi zrozumiteľne vysvetľuje, ako sme sa objavili na Zemi, prečo práve v Afrike, aký je pôvod prvkov v ľudskom tele, ako sme vďaka meniacej sa klíme prešli od kočovania k poľnohospodárstvu, ale aj to, ako sa rozvíjala demokracia a že na objavy nových krajín a rozvoj obchodu mali vplyv vzorce prúdenia vzduchu.

Hoci stále existujú otázky, na ktoré nemáme jednoznačnú odpoveď, je fascinujúce ponoriť sa do histórie ľudstva po inej osi ako tej, kde je v centre pozornosti človek, panovníci, vojny, ako sme zvyknutí. Geomorfologické, klimatické procesy a vývoj planéty významným spôsobom modifikoval ľudskú históriu a čítať o tom, ako sa ľudia prispôsobovali meniacim sa klimatickým podmienkam je nesmierne obohacujúce.

Ľudstvo dnes využíva tretinu zemskej pevniny na poľnohospodárstvo, ťažíme viac materiálu, ako prúdi vo všetkých riekach dokopy a priemysel uvoľňuje do ovzdušia viac CO2 ako sopky. Nedávno sme síce otočili situáciu a získali nadvládu nad prírodou, no „Zem vytvorila javisko pre príbeh ľudstva a krajina a jej zdroje naďalej riadia ľudskú civilizáciu. Zem nás stvorila.” Aj dnes má posledné slovo ona…

V každej jednej knižnici by mala mať táto úžasná kniha čestné miesto.
Čítať viac
3.11.2022
Poznaj svoje korene
Kniha Pôvod je pútavým čítaním o tom ako sme dospeli do súčasného štádia rozvoja našej civilizácie ale z nevšedného pohľadu geologických a geografických vplyvov. Je skvelým doplnkom ku knihe Osudy ľudských spoločností (originál: Guns, germs and steel) od Jareda Diamonda, ktorý ide v mnohých aspektoch ešte hlbšie.
Kniha je napísaná pútavo, populárno-náučne a je takým dezertom po Diamondovom veľdiele. Odporúčam spolu ale aj samostatne ;)
Čítať viac
17.9.2020
Oplatí sa čítať
Kniha o histórii ľudstva, ktorá k obvyklej časovo-priestorovej ose, čo, kde a kedy, pridáva geomorfologické a klimatické procesy, ktoré vytvárali kulisy a boli zdrojom pre vývoj ľudskej spoločnosti.
Autor vedie čitateľa históriou vývoja Zeme ako vesmírneho telesa cez miliardy rokov, aby ukázal ako tento vývoj modifikoval a modifikuje našu ľudskú históriu. Fascinujúce čítanie o tom, ako ľudia sa prispôsobovali a využívali tieto procesy resp. ich výsledky až do stavu, kedy
sme podmienenosť vývoja ľudstva uvedenými procesmi začali nevedomky otáčať a nechtiac sme sa stali novým generátorom geomorfologických a klimatických zmien.
Kniha nieje len faktografiou súvislostí medzi uvedenými procesmi a históriu ľudstva, ale obsahuje aj mnohé prekvapujúce a aj zábavné detaily napr. o pláne cesty Krištofa Kolumba do Indie.
Aj keď nikde v knihe nieje zrejmý úmysel autora sa dotýkať súčasných klimatickýchproblémov,
po jej prečítaní si čitateľ uvedomý rozdiel medzi zmenou teploty 2 K za 100 rokov a 20 K za 100000 rokov a položí si otázku „kam že to utečieme?“.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Namiesto toho, aby sa zaoberal tým, čo sme urobili so Zemou, skúma, čo urobila ona s nami, pričom jasne, logicky a zábavne prepája prírodné a spoločenské vedy. Úžasná kniha.“ – Gerard DeGroot, The Times

„Dartnell našiel dokonalú kombináciu vedy a histórie. Je to kniha, ktorá nielenže spochybní naše predsudky o minulosti, ale mala by nás prinútiť veľmi dobre sa zamyslieť nad budúcnosťou ľudstva.“ – Simon Griffith, Mail on Sunday


„Originálny a aktuálny pohľad na ľudskú históriu prostredníctvom materiálov a prírodných zdrojov, ktoré náš druh tak efektívne využíva. Mal by si ju prečítať každý, kto sa zamýšľa nad tým, ako dlho môže pokračovať vykorisťovanie na obmedzenej planéte.“ – Richard Fortey


„Lewis Dartnell nekonečne pútavo vysvetľuje, prečo dejiny ľudstva a ľudských kultúr vychádzajú z hlbších dejín samotnej Zeme. Zábavná a poučná kniha o nepredvídateľnosti – a dôstojný nástupca textov Stephena Jaya Goulda.“ – Ted Nield

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac

„Celkom názorne som zistil, akú moc predstavuje pevná viera a aké jednoduché je vyvolať ju. Stačí, aby si ty vedel o niečo viac ako tí, čo majú veriť. Potom je ľahké robiť zázraky.“

Alamut - Vladimir Bartol, 2004
Alamut
Vladimir Bartol