Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?
Založiť si profilObľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Moje srdcovky
Moje čitateľské kolekcie
Moje aktivity
Roubini, ktorého prezývajú aj Mr. Doom pre jeho negatívne predikcie budúceho vývoja finančných trhov, sociologických javov a všeličoho ďalšieho, zhŕňa v tejto najnovšej knižke tie najväčšie hrozby, ktorým bude ľudstvo v blízkej budúcnosti čeliť. Mnohé z nich už môžeme vnímať ako blížiace sa trendy, ak ale chcete vedieť, ako sme sa do tejto šlamastiky dostali a aké možné scenáre rôzni vedci a organizácie predpokladajú, tento veľmi detailný a dátami podložený vedecký elaborát si rozhodne nenechajte ujsť. Napriek výživnosti sa číta dobre a ľahko, až na to, že občas zviera hrdlo... odporúčam piť dostatok tekutín :)
Čítať viac
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Lovelock je jedným z najvýraznejších autorov environmentálneho hnutia (terória Gaia). V tejto veľmi pôsobivej knižke, ktorú zhltnete za jeden večer alebo cestu medzi Prahou a Bratislavou píše o tom, že Antropocén už skončil a aktuálna geologická doba by sa mala nazývať Novocén, kedy pokrok v umelej inteligencii definuje našu blízku budúcnosť. Na rozdiel od autorov ako Ray Kurzweil ktorý sa venujú téme singularity, teda momentu, kedy stroje predbehnú ľudí v kognitívnej vyspelosti, podľa Lovelocka budeme pre stroje partnermi, pretože aby na našej planéte fungovali, budú potrebovať udržať klímu na uzde. Ak vás zaujíma pohľad vedeckých a literárnych velikánov na našu budúcnosť, určite odporúčam prečítať si Lovelockovu víziu Novocénu.
Čítať viac
Osobne nerozumiem, prečo toto dielo nie je povinným čítaním a prečo nenahráda povrchné a veľmi orientačné učebnice histórie, pokiaľ ide o pôvod a vývoj ľudskej civilizácie na planéte Zem.
Je to obsiahle veľdielo ktoré do detailu zodpovedá na všetky možné otázky o našom pôvode - o tom čo ovplyvnilo evolúciu z opice na moderného Homo sapiens, o tom ako sme osídlili kontinenty, kde a prečo vznikali rozdiely, prečo niektoré skupiny boli úspešnejšie ako iné a mnoho ďalšieho.
Táto kniha mení pohľad človeka na vnímanie ľudskej rasy a je dôležitá pri formovaní každého jedinca, preto by ju mali čítať už školopovinné deti.
Kniha Pôvod je pútavým čítaním o tom ako sme dospeli do súčasného štádia rozvoja našej civilizácie ale z nevšedného pohľadu geologických a geografických vplyvov. Je skvelým doplnkom ku knihe Osudy ľudských spoločností (originál: Guns, germs and steel) od Jareda Diamonda, ktorý ide v mnohých aspektoch ešte hlbšie.
Kniha je napísaná pútavo, populárno-náučne a je takým dezertom po Diamondovom veľdiele. Odporúčam spolu ale aj samostatne ;)
Tony Juniper ako autor roky skúma dianie v svetových pralesoch a v tejto veľmi pútavej knihe upozorňuje na závratné tempo, akým tieto dôležité centrá biodiverzity strácame.
Kniha ponúka pohľad dovnútra fungovania dažďových pralesov ako komplexných ekosystémov a ich dôležitosť pre našu civilizáciu. V 3 kapitolách mapuje drancovanie pralesov na všetkých kontinentoch našej planéty a v závere preberá problémy súvisiace s deforestáciou.
Odporúčam pre každého, kto chce vedieť, čo sa naozaj deje vo svetových dažďových pralesoch a kam nás to môže doviesť...
Monbiot je jedným z tých, ktorý dlhodobo hlásajú upustenie od individualizmu a prehnanej rivality a návrat ku kolektívnemu zápasu o dobro všetkých prostredníctvom zmeny nášho správania k životnému prostrediu a zdrojom planéty.
Dielo ako také neprináša nové myšlienky, skôr iba nanovo formuje tento svetonázor. Zamrzí, že niektorým čitateľom sa môže zdať ako vyzývanie na návrat do socializmu, no nie je to celkom tak. Monbiot poukazuje na výsledky nových výskumov v oblasti ľudského altruizmu a snaží sa čitateľovi ukázať, že politika spolupatričnosti je tým správnym smerom, ktorý nám môže dopomôcť k znovuobjaveniu nášho zmyslu pre spoluprácu na dosahovaní spoločných cieľov so zameraním na ochranu prírodného prostredia v ktorom žijeme.
Odporúčam pre tých čitateľov, ktorý sa s týmto svetonázorom chcú blišie oboznámiť alebo chcú počuť predstavu iného z autorov píšucich v tejto oblasti, ako napr. Naomi Klein, alebo Graeme Maxton...
Veľmi často odporúčaná ako jedna z najdôležitejších kníh o začiatkoch environmentálneho hnutia a dôležitá aj v dnešnej dobe, kedy stále striekame naše plodiny pesticídmi - Rachel Carson zasvätila život (takmer doslovne) štúdiu vplyvov týchto chemických látok na životné prostredie a naše zdravie a opisuje často aj našu pomýlenú motiváciu bojovať s prírodou nesprávnymi prostriedkami. Odporúčam prečítať každému, koho vplyv pesticídov na naše zdravie zaujíma, hoci možno dnes využívame iné látky, presadzovanie ich používania je stále podporované rovnako klamlivými argumentami a popieraním skutočností. Kniha zdôrazňuje že s prírodou sa dá bojovať iba jej vlastnými zbraňami.
Čítať viac