Prečítate na zariadeniach:

  • Pocketbook
  • Kindle
  • Smartfón či tablet s príslušnou aplikáciou
  • Počítač s príslušnou aplikáciou

Nie je možné meniť veľkosť písma, formát je preto vhodný skôr pre väčšie obrazovky.

Viac informácií v našich návodoch

Prečítate na zariadeniach:

  • Pocketbook
  • Kindle
  • Smartfón či tablet s príslušnou aplikáciou
  • Počítač s príslušnou aplikáciou

Viac informácií v našich návodoch

Prečítate na:

Neprečítate na:

Ako čítať e-knihy zabezpečené cez Adobe DRM?

Origins
E-kniha

How the Earth Shaped Human History

Human evolution in East Africa was driven by geological forces. Ancient Greece developed democracy because of its mountainous terrain... Čítať viac

4,8 17 hodnotení
Vydavateľstvo
Random House, 2019
Počet strán
352

Human evolution in East Africa was driven by geological forces. Ancient Greece developed democracy because of its mountainous terrain... Čítať viac

Predaj skončil
Ach, mrzí nás to, ale platnosť licencie na predaj tohto titulu vypršala. Nemôžeme ho už bohužiaľ predávať :-(
Ďalšie e-knižné vydania

Naši škriatkovia odporúčajú

Martin Baláž:Epizódy z polí.Klobúk,2026

Viac o e-knihe

Táto e-kniha je zabezpečená cez Adobe DRM

Aby vydavateľ zabránil pirátskemu kopírovaniu, chráni túto e-knihu šifrovaním. Prečítať si ju môžete len na čítačkách a aplikáciách, ktoré podporujú Adobe DRM.

Prečítate na:

Neprečítate na:

  • Kindle
Ako čítať e-knihy zabezpečené cez Adobe DRM?
Human evolution in East Africa was driven by geological forces. Ancient Greece developed democracy because of its mountainous terrain.

Voting behaviour in the United States today follows the bed of an ancient sea.

Professor Lewis Dartnell takes us on an astonishing journey into our planet's past to tell the ultimate origin story. Blending science and history, Origins reveals the Earth's awesome impact on the shape of human civilisations - and helps us to see the challenges and opportunities of the future.
Naše katalógové číslo
1732133
Počet strán
352
Rok vydania
2019
ISBN EPUB
9781473547339
Jazyk
angličtina
Pôvod
Spojené kráľovstvo, zahraničný
Vydavateľstvo
Random House
Kategorizácia

Našli ste chybu alebo škodlivý obsah? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu alebo škodlivý obsah

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5
15
1
1
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

Lucia
Neoverený nákup
6.8.2024
Pôvod
Výborná kniha, prepojenie histórie a geografie objasňuje mnohé udalosti našej minulosti. Ako učiteľka dejepisu a geografie nesmierne oceňujem mnohé fakty, ktoré odpovedajú na otázky prečo sa udalosti v histórii udiali práve na určitých miestach. Knihu odporúčam všetkým, ktorí sa zaujímajú o históriu a antropológiu. Je napísaná dostatočne vedeckým štýlom, ale zároveň jej to neuberá na zrozumiteľnosti.
Tomáš Mišina
Overený nákup
23.2.2024
Výborná kniha, ale...
Táto kniha odhaľuje fascinujúce súvislosti medzi miliónmi rokov starou históriou Zeme a súčasnosťou. Skvelé čítanie. Je veľkou škodou, že prekladateľ a editor čiastočne odflákli svoju prácu, keďže v knihe zanechali množstvo gramatických a štylistických chýb, ktoré kazia celkový zážitok z čítania.
Overený zákazník
6.2.2023
Skvelé
Táto knižka bola skvelá! Nečakala som, že to bude viac geografická kniha, ako historická, ale nebola som sklamaná. Pri čítaní mobil a notebook odložte do inej miestnosti, lebo budete mať neustále nutkanie googliť si ďalšie informácie o veciach, ktoré autor spomína.
Overený zákazník
19.1.2023
Výborné
Vplyv človeka na našu planétu je značný a veľa sa o ňom rozpráva. Táto kniha ale pojednáva o vplyve samotnej Zeme na vývoj ľudstva. Dozviete sa z nej veľa od prvopočiatkov vzniku života, cez tvorbu hornín a nerastných surovín, doby ľadové a objavenie sa Homo sapiens, až po globalizáciu.
Táto kniha nie je vôbec suchým rozprávaním o vplyve Zeme a jej klímy na celé ľudstvo, ale ide o veľmi zaujímavý pohľad na danú problematiku. Pre mňa to bolo veľmi zaujímavé čítanie. Mám rada knihy, z ktorých sa dozviem veľa zaujímavostí, iný pohľad na vec a môžem premýšľať, prípadne polemizovať. Vrelo vám ju odporúčam, pretože ide o veľmi zaujímavé a vydarené dielo. A viete, že podľa Kanárskych ostrovov sú pomenované kanáriky a nie opačne? A že okrsky hlasujúce za demokratov v USA sa zhodujú s tokom rieky Mississippi a oblúkom 75 miliónov rokov starých hornín z obdobia kriedy? Zaujímavé, však? Tak čítajte!
Overený zákazník
11.1.2023
Lewis Dartnell vysvetľuje, aký veľký význam mali geografická poloha, geologické planetárne procesy a klíma pre zrodenie a rozmach civilizácie. Znamenali ohromné množstvo príležitostí a pozitívnych zmien, no vedeli priniesť aj značné obmedzenia, či znevýhodnenia, niekedy znamenali len jedno - záhubu.
Suchší, "geo-faktami" nabitý text, dopĺňa rôznymi zaujímavosťami z histórie, čo ocení najmä ten čitateľ, ktorý nie je až takým veľkým fanúšikom geológie.
.
Zaujímavá kniha, dobrá na obohatenie vedomostí a aj na zamyslenie sa, kde sme a kde ako ľudstvo spejeme ...
Overený zákazník
6.12.2022
„Sme deťmi platňovej tektoniky.” Korene máme všetci vo východnej Afrike, voda, ktorá tvorí naše telá, kedysi tiekla Nílom, síru v proteínoch našich vlasov vychrlili sopky. Lewis Dartnell v knihe Pôvod ponúka pohľad na naše dejiny z iného uhla, cez optiku geológie.

Veľmi zrozumiteľne vysvetľuje, ako sme sa objavili na Zemi, prečo práve v Afrike, aký je pôvod prvkov v ľudskom tele, ako sme vďaka meniacej sa klíme prešli od kočovania k poľnohospodárstvu, ale aj to, ako sa rozvíjala demokracia a že na objavy nových krajín a rozvoj obchodu mali vplyv vzorce prúdenia vzduchu.

Hoci stále existujú otázky, na ktoré nemáme jednoznačnú odpoveď, je fascinujúce ponoriť sa do histórie ľudstva po inej osi ako tej, kde je v centre pozornosti človek, panovníci, vojny, ako sme zvyknutí. Geomorfologické, klimatické procesy a vývoj planéty významným spôsobom modifikoval ľudskú históriu a čítať o tom, ako sa ľudia prispôsobovali meniacim sa klimatickým podmienkam je nesmierne obohacujúce.

Ľudstvo dnes využíva tretinu zemskej pevniny na poľnohospodárstvo, ťažíme viac materiálu, ako prúdi vo všetkých riekach dokopy a priemysel uvoľňuje do ovzdušia viac CO2 ako sopky. Nedávno sme síce otočili situáciu a získali nadvládu nad prírodou, no „Zem vytvorila javisko pre príbeh ľudstva a krajina a jej zdroje naďalej riadia ľudskú civilizáciu. Zem nás stvorila.” Aj dnes má posledné slovo ona…

V každej jednej knižnici by mala mať táto úžasná kniha čestné miesto.
Overený zákazník
3.11.2022
Poznaj svoje korene
Kniha Pôvod je pútavým čítaním o tom ako sme dospeli do súčasného štádia rozvoja našej civilizácie ale z nevšedného pohľadu geologických a geografických vplyvov. Je skvelým doplnkom ku knihe Osudy ľudských spoločností (originál: Guns, germs and steel) od Jareda Diamonda, ktorý ide v mnohých aspektoch ešte hlbšie.
Kniha je napísaná pútavo, populárno-náučne a je takým dezertom po Diamondovom veľdiele. Odporúčam spolu ale aj samostatne ;)
Timea
Neoverený nákup
3.10.2024
Diamond ma velmi slabe, az ziadne znalosti z evolucnej biologie, neurologie, antropologie. Takze pisanu historiu ludskeho druhu (a kusok nepisanej) stavia na dost chybnych zakladoch a pozorovane javy si neprepojil spravne. Vyvoj cloveka ako druhu, priciny jeho spravania a nasledne retazove reakcie (aj za poslednych 10 000 rokov) nechape. Ciastkove, uzkoprofilove temy z poslednych 10 000 rokov mohol ponat dobre (to ani nie je nezvycajne, ak je niekto na nejaku temu odbornik). Keby ich vsak vsunul do hlbsieho a sirsieho kontextu, takmer cele by sa mu to zrutilo ... Na lepsie pochopenie ludskeho druhu davam napriklad tieto tipy: Lieberman,Long-Molecule of more, Sapolsky- Behave, Sapolsky-Determined, Bohanon-Eve (How the female body drove 200 millon years of human evolution).
Overený nákup
17.9.2020
Oplatí sa čítať
Kniha o histórii ľudstva, ktorá k obvyklej časovo-priestorovej ose, čo, kde a kedy, pridáva geomorfologické a klimatické procesy, ktoré vytvárali kulisy a boli zdrojom pre vývoj ľudskej spoločnosti.
Autor vedie čitateľa históriou vývoja Zeme ako vesmírneho telesa cez miliardy rokov, aby ukázal ako tento vývoj modifikoval a modifikuje našu ľudskú históriu. Fascinujúce čítanie o tom, ako ľudia sa prispôsobovali a využívali tieto procesy resp. ich výsledky až do stavu, kedy
sme podmienenosť vývoja ľudstva uvedenými procesmi začali nevedomky otáčať a nechtiac sme sa stali novým generátorom geomorfologických a klimatických zmien.
Kniha nieje len faktografiou súvislostí medzi uvedenými procesmi a históriu ľudstva, ale obsahuje aj mnohé prekvapujúce a aj zábavné detaily napr. o pláne cesty Krištofa Kolumba do Indie.
Aj keď nikde v knihe nieje zrejmý úmysel autora sa dotýkať súčasných klimatickýchproblémov,
po jej prečítaní si čitateľ uvedomý rozdiel medzi zmenou teploty 2 K za 100 rokov a 20 K za 100000 rokov a položí si otázku „kam že to utečieme?“.

Miliardy a miliardy hviezd. Miliardy a miliardy svetov. Zdanlivo nekonečné možnosti- nie fiktívne, ale skutočné. Tam hore. Teraz. Oveľa viac, ako v živote uvidí. Oveľa viac, ako stihne navštíviť. Stačí mu jediný letmý pohľad, aby vedel, že to všetko je navždy mimo jeho dosahu.
Kniha: Niečo viac (Patrick Ness), 2017
Niečo viac
  • Patrick Ness