Pochovajte ma za lištu - Pavel Sanajev
Pochovajte ma za lištu

14,95 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Pochovajte ma za lištu - Pavel Sanajev
Pochovajte ma za lištu - Pavel Sanajev

Pochovajte ma za lištu

Kniha Pochovajte ma za lištu sa krátko po vydaní stala bestsellerom a vyvolala v Rusku veľké polemiky. Nominovali ju na cenu Veľká kniha a v roku 2009... Čítať viac

4,6 27 hodnotení
Vydavateľstvo
Slovart, 2014
184 strán
3-4 hodiny čítania

Kniha Pochovajte ma za lištu sa krátko po vydaní stala bestsellerom a vyvolala v Rusku veľké polemiky. Nominovali ju na cenu Veľká kniha a v roku 2009... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

14,95 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Kniha Pochovajte ma za lištu sa krátko po vydaní stala bestsellerom a vyvolala v Rusku veľké polemiky. Nominovali ju na cenu Veľká kniha a v roku 2009 bol na jej motívy nakrútený úspešný film.


Hlavný hrdina Saša Saveliev má sedem rokov a žije v Moskve u babky a dedka. Celý jeho svet, to sú samé zákazy, babkin večný hnev a strašné kliatby, pichľavé vlnené pančuchy, pravidelné kúpanie a zvláštne liečebné procedúry, ba aj zlatý stafylokok, ktorý údajne prebýva v jeho malom tele. Saša je presvedčený, že život sa skončí šestnástimi narodeninami, a za jediné svetielko vo svojom krátkom a biednom bytí považuje svoju vzdialenú matku. Tá, hoci ho veľmi ľúbi, syna vymenila za upíra trpaslíka a ako ťažké krížisko zavesila na krk babke, ktorá je k chlapcovi hrubá, ale kdesi hlboko v srdci ho taktiež veľmi ľúbi. Saša verí, že jedného dňa si matka poňho príde, odvedie ho, a všetci budú šťastní.
Čítať viac
Počet strán
184
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
316 g
ISBN
9788055608174
Rok vydania
2014
Edícia
MM
Naše katalógové číslo
167493
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Slovart
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

27 hodnotení

20
4
2
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

8

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na IG: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
15.6.2022
Životný pribeh vyrozprávaný iba sedemročným hrdinom Sašenkom Savelievom vo vás vzbudí širokú paletu emócií od hnevu po úžas. Sašenka býva u babky a dedka v Moskve, tam ho totiž odložila jeho mama, ktorá sa spustila s upírom-trpaslíkom… takto nejako znie úvod k tejto pozoruhodnej tragikomickej knihe.

Saša to nemá ľahké, je chorľavý a aby toho nebolo málo, tak jeho neurotická babka-vychovávateľka vyvreskuje košaté nadávky. Vyrastá v prostredí bez radosti, hier, zdravej lásky a navyše v strachu o to, že čoskoro zomrie. Jeho matka sa vzdala výchovy syna len “dočasne”. Snaží sa ho navštevovať a doniesť mu vždy nejaký darček. Návštevy mamy sú Sašovým jediným svetlým bodom a potešením, aj keď poväčšinou končia predčasne a to hneď hádkou, vyvolanou psychicky chorou babkou.

Čítanie, ktoré si Vás napriek ohavnostiam a kriku získa. Hlavne vďaka malému Sašenkovi, ktorý ako všetky deti, vie byť tak rozkošne naivný.
Čítať viac
30
10.6.2022
Ruské Slunce, seno, ...
Na toto dielo rozhodne nie je škoda míňať papier ani peniaze. Lebo po prečítaní dodá odvahu povedať niekomu na kom vám záleží, ako veľmi ho máte rád ešte predtým, než bude neskoro. Posilní vo vás schopnosť empatie a akceptácie, pretože aj keď sa na vašu adresu nevyjadruje pekne, možno to s vami nemyslí zle, len je to jeho jediná šanca sa vyventilovať. Veľmi fajn. Čítať viac
12
13.4.2022
Overený nákup
Pochovajte ma za lištu je príbehom sedemročného Sašu žijúceho so starými rodičmi, ktorého výchovu má v plnej moci večne nahnevaná a uvrieskaná babka. Okrem jej bezdôvodného kriku, urážok a nadávok musí údajne vážne chorý Saša trpieť jej prehnanú starostlivosť spojenú s obavami, že zomrie.

Chudák Saša prežíval detstvo, v ktorom mu bola odopretá akákoľvek radosť; detstvo bez (normálnej) lásky; detstvo, ktoré by nemalo zažiť žiadne dieťa. O to hrozivejšie bolo moje zistenie, že autor sa pri tomto diele inšpiroval svojím vlastným životom.

Počas čítania mnou lomcovali všetky druhy emócií od hnevu a znechutenia cez ľútosť až po radosť. Áno, naozaj sa v tejto knihe nájdu aj radostné chvíle, kedy ma Saša dojímal svojím nevinným detským zmýšľaním, túžbami a snami.

Drsné, ukričané a intenzívne čítanie, ktoré (minimálne v mojej knižnici) nemá dvojníka.
Čítať viac
5
31.1.2022
Vďaka Sanajevovi som si voľný deň užila s dosť veľkou dávkou hnevu, smútku a smiechu. Keďže rozprávačom je dieťa, sedemročný chlapec, príbeh sa vám dostane pod kožu a zavŕta sa do mysle akosi viac a emócie sú silnejšie. Pri čítaní som sa veľakrát zasmiala, no potom som sa svojho smiechu zhrozila, pretože to, čo chlapec vo svojom živote s babkou prežíval, nebolo vôbec smiešne. Práve naopak, bol to život plný zákazov, chorôb, kriku a strachu, kde len občas vyšlo slnko. Chlapec to všetko príjmal, odmietnutie a nesúhlas neviedli k ničomu dobrému, to iba choroba dokázala obmäkčiť babkino srdce. Občas mu na záchranu prišiel dedko, no ani ten napokon nemal dosť energie. Ešte šťastie, že nakoniec to "zriedkavé šťastie, ktoré sa končí, skôr ako pocítim, že som šťastný" nabralo odvahu a zatvorilo dvere. Viac neprezradím, pretože tento trpko úsmevný román, ktorý síce prekypuje nezdravou láskou, ale predsa vás chytí za srdce, stojí za to si prečítať. Čítať viac
5
14.10.2021
Smiech cez slzy, alebo slzy cez smiech?
Prečítané takmer na jeden hlt. Autor Vás okamžite "vyberaným" slovníkom energickej ruskej babičky vtiahne akoby do filmového deja, v ktorom striedavo plačete od smiechu alebo sa premáhate neplakať nad ťažkým osudom hlavných postáv. Dej je energický, román sa dobre a ľahko číta. A ak máte bohatú predstavivosť ako ja, tak pri čítaní tejto knižky budete mať pocit, že ste súčasťou grotesknej ruskej rodinky z predmestia Moskvy. Ostatné detaily sa dozviete z knižky :-) Prajem Vám príjemné chvíle humoru, ale aj vážneho zamyslenia sa. Čítať viac
15
Športový gén - David Epstein
Práve čítam
Športový gén

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
12.9.2021
Románový debut ruského scenáristu Pavla Sanajeva Pochovajte ma za lištu je tragikomický príbeh sedemročného chorľavého chlapca Sašu Savalieva, ktorý žije s babkou a dedkom. Keď píšem tragikomický, tú komickú časť si v tomto prípade treba predstaviť naozaj drsnú, s poriadne trpkou príchuťou. Asi som suchár, ale moc som sa nenasmiala, skôr som sa na celý príbeh pozerala očami matky, driapalo mi srdce a držala som Sašovi palce. Saša nie je sirota, jeho matka nie úplne dobrovoľne prenechala výchovu svojho syna na starých rodičov a odišla za svojou láskou.

Jej občasné návštevy sú asi jediným svetlým bodom v živote malého chlapca, pretože inak je jeho každodenná rutina plná liekov, príkazov, zákazov, babkinych nadávok a hromženia. Román by sa dal rozdeliť na dve časti. V prvej cez naivný, detský pohľad autor priblížil, ako na malú, neskúsenú dušu vplývajú dospelácke naťahovačky, spory jeho matky so starými rodičmi a mnoho ďalších scén, ktoré za normálnych okolností rozhodne nepatria do typickej rodinnej idylky. Babkine neustále proroctvá o jeho skorej smrti kvôli chabému zdraviu ho dokonca prinútia k takýmto úvahám:

“Poprosím mamu, nech ma pochová u seba doma za lištu, vymyslel som si raz. Tam nebudú červy, nebude tam tma. Mama bude chodiť popri mne, ja sa na ňu budem pozerať cez škáru a nebude mi tak strašne ako, keby ma pochovali na cintoríne.”

Druhá časť vrhá svetlo na to, prečo sa jednotlivé postavy správajú tak, ako ich v prvej časti vnímame. Zrazu chápete, prečo chlapca týra vlastná rodina bez toho, aby si to niekto vôbec uvedomil. Súcitíte, no máte zároveň chuť ich všetkých prefackať.

Je to príbeh o rôznych formách lásky, naozaj netradičných uhloch pohľadu na lásku, ktorý vám vyrve srdce z hrude. Fantastický preklad Jána Štrassera robí z tohto diela naozaj skvelý čitateľský zážitok.
Čítať viac
8
23.1.2021
Pochovajte ma za lištu
Overený nákup
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Ak ste ešte nečítali túto knihu, tak ja vám ju môžem (za seba) len odporúčať. A ak ste sa doteraz ešte nestretli s menom Pavel Sanajev tak vám radím si toto meno zapamätať.Lebo práve jemu sa podarilo napísať naozaj silný príbeh, ktorý obstojí aj v konkurencii slávnych ruských klasikov. Denník Le Figaro napísal: "Výnimočné dielo ruskej literatúry; moderné , ale zároveň obdivuhodne verné tradícií Dostojevského literárnej burlesky. (Nie celkom tomu rozumiem, ale znie to múdro.)
V skratke ide o tragikomický príbeh malého chlapca vyrastajúceho v Moskve u svojich starých rodičov. Príbeh ktorý je smutnou ukážkou toho, ako sa detskými očami aj tie najhoršie osudy stávajú samozrejmými a prijateľnými. Príbeh, ktorý vás pobaví, pohorší, ale aj prinuti sa zamyslieť. Príbeh na konci, ktorého nebude nik koho by bolo treba ľutovať či odsudzovať.

“Poprosím mamu, nech ma pochová u seba doma za lištu, vymyslel som si raz. Tam nebudú červy, nebude tam tma. Mama bude chodiť popri mne, ja sa na ňu budem pozerať cez škáru a nebude mi tak strašne ako, keby ma pochovali na cintoríne.” (Úryvok z knihy)
Čítať viac
Olja
2.11.2015
Názor čitateľa
Výborná kniha, pre náročnejších čitateľov, smutno smiešna, niekedy som vyprskla od smiechu aj keď príbeh bol v podstate veľmi smutný, trochu som si pospomínala na niektoré scénky z detstva na dedine Čítať viac
Mária
20.10.2014
Názor čitateľa
Súhlasím, veľmi dobré čítanie. Pri niektorých pasážach som sa smiala tak, že mi tiekli slzy. Napriek tomu je to kniha vážna a hoci tiež čítavá i pútavá, zaoberá sa zložitými témami, preto potrebuje pripraveného čitateľa, teda čitateľa, ktorý sa nepotrebuje iba baviť či pri čítaní si oddýchnuť. Čítať viac

Čítať viac

„Láska, povedal, je ako tá najjasnejšia galaxia, ktorá nikdy nezhasne! “

Ryby nemajú nohy - Jón Kalman Stefánsson
Ryby nemajú nohy
Jón Kalman Stefánsson