Uhádneš, komu patria Tajomné knižnice?   Súťažiť
Zoznam prianí - Viktória Dominová, Venupress, 2022

12,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Zoznam prianí - Viktória Dominová, Venupress, 2022
Zoznam prianí - Viktória Dominová, Venupress, 2022

Zoznam prianí

Jeden zoznam, tisíc prianí, avšak jedno zatieni všetky ostatné

Chvejúce sa kolená, mravčenie v žalúdku, zrumenené líca, váhavé pohľady... To je nič v porovnaní s tým, čo cíti Sára v Adamovej blízkosti. Zdôveriť sa môže len svojmu strelenému... Čítať viac

4,3 64 hodnotení
Vydavateľstvo
Venupress, 2022
288 strán
4 hodiny čítania

Chvejúce sa kolená, mravčenie v žalúdku, zrumenené líca, váhavé pohľady... To je nič v porovnaní s tým, čo cíti Sára v Adamovej blízkosti. Zdôveriť sa môže len svojmu strelenému kamošovi a babičke, ... Čítať viac

  • Kniha
  • Slovenčina

12,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Zoznam prianí - Viktória Dominová, Venupress, 2022
12,90 €

Viac o knihe

Chvejúce sa kolená, mravčenie v žalúdku, zrumenené líca, váhavé pohľady... To je nič v porovnaní s tým, čo cíti Sára v Adamovej blízkosti. Zdôveriť sa môže len svojmu strelenému kamošovi a babičke, v ktorých nachádza oporu. Tí veľmi dobre vedia, ako bojuje so svojimi citmi a snaží sa pred nimi ubrániť skúšané srdce.

Keď na osemnáste narodeniny dostane od babičky denník, do ktorého by si mala zapisovať svoj zoznam prianí, v hlave má iba to jediné a nedosiahnuteľné. Dávno sa zmierila s myšlienkou, že Adam navždy zostane jej platonickou detskou láskou, ktorá pretrvala do dospelosti.

Lenže čo ak je všetko inak, ako si pôvodne myslela? Čo ak jej najtajnejšie prianie nie je také bláznivé, ako sa nazdávala?
Čítať viac
Počet strán
288
Rozmer
125×202 mm
Hmotnosť
326 g
ISBN
9788099972286
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1467725
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Venupress
Pre koho
young adult
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

64 hodnotení

39
18
0
0
7

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

2
12.3.2023
Zoznam prianí
Pamätáte sa na svojich sladkých 18? Na strednú školu? Tiež v nej kraľovali tie najkrajšie dievčatá a všetky baby chceli toho najsexi chalana?

V príbehu Sáry, ktorá hneď na začiatku oslávi svoje 18-te narodeniny nič z toho nechýba. Viki Dominová tento príbeh (aspoň z môjho pohľadu) napísala skutočne fantasticky. Bolo to tak realisticky a prirodzene napísané, až som mala miestami pocit déja vu.

Nájdete tu všetko - prvé lásky, prvé sklamania, prvé pochybenia a zlé rozhodnutia, prísnych profesorov aj otravných spolužiakov, ale hlavne krásne priateľstvo, silné rodinné zázemie a ešte silnejšie rodinné putá.

Vydarený bol nielen príbeh, ale aj hlavné postavy. Sárka bola typické 18-násť ročné dievča, takže všetky jej neistoty aj bláznovstvá som autorke hltala. Jej najlepší kamarát Timo, to bola kapitola sama o sebe. Bol vtipný, jemne cynický, poriadna tlčhuba, ale hlavne oddaný priateľ. A mňa si získal. Špeciálne krásnou postavou bola babička ??. Viki sa netají tým, že jej ako inšpirácia pre túto postavu slúžila jej vlastná milovaná babička, a to bolo citeľné z každého slova a každej vety okolo. Vďaka tomu podľa mňa kniha dostala nový rozmer.

Príbeh bol nádherný - vtipný aj bolestný, ale hlavne citlivý, pretkaný množstvom krásnych myšlienok a s ešte krajším posolstvom. A aj keď sa radí do žánru young adult myslím si, že dokáže osloviť a zaujať kohokoľvek. Ja ako fanúšik toho typu kníh som si čítanie veľmi užila.
Čítať viac
Ema007
Neoverený nákup
8.3.2023
Slabé, nezáživné
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha ma absolútne vôbec nezaujala, a to som sa na ňu celkom tešila. Príbeh je slabý, nezáživný až nudný. Taký nemastný-neslaný. Plný zbytočných dialógov, plný zbytočných situácií. Romantická linka ma navyše vôbec nebrala a celé mi to prišlo také nasilu.

Vývoj vzťahu medzi Sárou a Adamom mi vôbec nedával zmysel. Hneď v úvode autorka píše, že hoci sa Adam a Sára poznajú odmala, Adam ju berie len ako mladšiu sestru svojho najlepšieho kamoša a neustále behá za inými babami. A zrazu ju z ničoho nič pozve na oslavu narodenín svojho známeho - medzi samých chlapov, prosím! -, a hoci vie, že Sára nepije, tak s ňou súťaží v prevracaní pohárikov, aby ju potom opitú takmer pobozkal a následne sa tváril, že neexistuje. A podobných čudných situácií a nezmyselného správania obidvoch hlavných postáv je tam na môj vkus akosi priveľa.

A to, ako sa báli toho, ako by na ich vzťah zareagoval Patrik... To sa fakt nejaký brat až tak ochranársky správa voči svojej mladšej sestre?!?!? Neverím. A to, ako zaútočil, keď našiel Sáru bozkávať sa so SVOJÍM NAJLEPŠÍM KAMOŠOM... to mi už fakt prišlo hrozne pritiahnuté za vlasy.

Skrátka... nebavilo ma to.
Čítať viac
4
7.3.2023
Kniha Zoznam prianí je milá, vtipná, teen, vážna, smutná, ale aj plná lásky a nádeje.

Bolo zaujímavé sledovať ako sa hlavná hrdinka, ktorou je 18 ročná Sára, vysporiada so svojimi citmi, bratom, najlepším kamarátom, veľkou stratou, ale aj nájdením niečoho, čo je pre život potrebné, a to je láska.

Až do záverečných kapitol som si myslela, aká je to fajn YA oddychovka.
To, čo sa dialo potom, som vôbec nečakala. Bol to útok na slzné kanáliky.
Bolo cítiť, že autorka dala do toho kus seba a kniha nabrala na inej hodnote, ako je tá finančná.

Niekedy ma štvalo Sárine správanie. Mala 18 rokov, ale správala sa na 13. Spočiatku to bolo asi jej nízkym sebavedomím, keď sa ocitla pri bratovom kamarátovi Adamovi, do ktorého bola zahľadená. Ale je to asi prirodzené láska pobláznila už nejedného jedinca a priviedla ho k nezmyselnému správaniu.

Každopádne som si čítanie užívala, smiala som sa, bol aj ‘facepalm’ aj slzy. Všetko tam pekne sedelo.
Čítať viac
5
Dvojitý kríž - Chris Carter, 2018
Práve čítam
Dvojitý kríž

Mám 33 rokov a som mamička dvoch detí.Cez deň nemám veľa voľného času, ale večer keď deti zaspinkajú príde môj čas a čítám niekedy aj do rána.

Beatrica Juráková
Overený zákazník
19.2.2023
Zoznam prianí
VIKTÓRIA DOMINOVÁ - ZOZNAM PRIANÍ

Čo by ste mali v zozname prianí?

Pri čítaní tejto knižky sa mi otvorili staré rany, ktoré som si myslela, že sú dobre zahojené! Ale zahoja sa rany, ktoré vznikli stratou blízkeho človeka? Väčšina z nás má to šťastie poznať svojich starých rodičov a prežiť s nimi krásne chvíle, a keď nás navždy opustia, to miesto v našich srdciach nikto a nič nevie nahradiť.

Musím sa priznať, že knihu som zatvorila dvakrát s tým, že to ďalej nebudem čítať! Prvýkrát hneď na začiatku, keď som sa s našou Sárou nevedela stotožniť za jej detinské správanie. Ale našťastie počas príbehu si pomaly dávala dole tie svoje ružové okuliare. Druhýkrát na konci, keď sa stalo to nešťastie a od sĺz som už nevidela na stránky.

Do knihy som sa pustila tak, že som anotáciu vôbec nečítala. Myslela som si, že to bude lúbostný príbeh. Mám taký pocit, že tu prvá láska hrala vedľajšiu úlohu.

Kniha nám ukáže viac podôb lásky a to lásku k rodine, lásku priateľstva, lásku, ktorá najprv nie je opätovaná a prehnanú lásku súrodencov (ach Paťo).

Sára oslavuje svoju 18-ku a od babičky dostane denník s odkazom:

"Nikdy neprestaň snívať a túžiť po naplnení svojich snov. Avšak nedávaj si príliš vysoké ciele, pretože dlhá cesta vedúca k nim by Ťa mohla odradiť. Radšej voľ drobné medzistupienky, ktoré Ťa tam raz určite dovedú."

Timo, najlepší kamarát bol pre mňa ako svieži vánok. Treba si vážiť takýchto priateľov, lebo , bohužial, je ich málo.

Prečítajte si túto knihu! Je to ako veľká emociálna horská dráha a má v sebe obrovské posolstvo. Aby sme nemárnili svôj drahocenný čas s ľuďmi, ktorí si to nezaslúžia a nelámme si hlavu nad vecami, ktoré sa nám nepodaria alebo sa zdajú byť nedosiahnuteľné. Veď "nie cieľ je dôležitý, ale cesta"! Nikdy nemôžeme vedieť ktorý deň je náš posledný...

Na záver musím napísať, že tu som sa stretla s najkrajším venovaním v živote a to už pár kníh mám prečítaných.

Autorke prajem veľa úspechov v živote, má veľký talent!
Čítať viac
12
17.2.2023
Niekedy nie je dôležitý cieľ, ale cesta.
Nejedna kniha sa mi dostala pod kožu a ostala v mojej mysli ešte dlho po dočítaní. Často som mala pocit, že príbeh je písaný o mne alebo pre mňa. Je zaujímavé, čo dokáže s človekom urobiť „pár“ stránok, že?

A hoci je to už nejaký ten piatok, čo som knihu čítala, pri spomienke na ňu mi naskakujú zimomriavky a v očiach sa objavujú slzy. Možno niekomu príde, že preháňam, no to, čo so mnou urobila táto kniha, sa ešte žiadnej nepodarilo. Už samotné venovanie mi podlomilo kolená a záver to celé podčiarkol. Myslím si, že sila knihy nespočíva len v samotnom príbehu, pretože rovnica obsahuje viacero premenných a niekedy aj najmenší detail dokáže nemožné.

Kniha v sebe skrýva viac ako mladú lásku. Je to príbeh plný emócii, príbeh o priateľstve, rodine, dospievaní a vzťahoch. Toto bola v poradí tretia kniha od Viki, kt. som si prečítala a zároveň sa stala mojou obľúbenou. Veľmi sa mi páčil nielen štýl, ale aj posolstvo, či dynamika jednotlivých vzťahov - každý z nich bol iný a čímsi výnimočný, vo veľkej miere realistický. Najviac som si obľúbila babičku. Kamaráta, akým bol Timo, by mal mať po svojom boku každý z nás a potom tu je naša hlavná hrdinka. Tú som zo začiatku nemala rada, pretože mi nesedelo jej správanie, ale aj to, že niekt. veci brala príliš ako samozrejmosť. Na druhej strane, to, čo urobila pre babičku, bolo nádherné gesto.

Čítať Zoznam pianí bolo naozaj emotívne. Smiala som sa, hnevala, smútila, dokonca som siahla po denníku a zapísala si svoj zoznam. A hoci som si pri mnohých YA knihách povedala, že som na ne stará, som preveľmi rada, že sa nájde výnimka.
Čítať viac
Lina
Neoverený nákup
29.1.2023
Zoznam prianí
Wow, kniha je skvelá! Veľmi odporúčam. Je to moja prvá kniha od tejto autorky no určite nie posledná. Čítať viac
9
Overený zákazník
25.1.2023
Milý a dojemný YA príbeh o mladej Sáre, o jej kamarátstve s Timom, o jej láske ku bratovmu naj kamarátovi Adamovi, o jej krásnom vzťahu s babičkou a bežných strastiach násťročných.

Tento príbeh by mohol byť svojou hlavnou myšlienkou určený naozaj každému, bez rozdielu veku. Krásne posolstvo, ktoré sa nám autorka snažila predať, by si mal k srdcu zobrať každý, ale…

… napriek tomu cítim, že naozaj už nie som cieľovka. Autorka má skvelo zmáknuté trilery, ktoré zbožňujem a taktiež vidno, že má zmáknutý aj YA žáner, pretože toto je naozaj čítanie, ktoré by ma naplno nadchlo, keď som bola na strednej. Tým nevravím, že ma teraz nenadchlo.

Príbeh sa číta sám, stránky ubiehajú jedna radosť, vďaka príjemnému štýlu písania, lenže kniha je tenučká a veci v nej nedostali toľko priestoru, ako by bolo potrebné. Kľudne by som pridala aj 100 strán naviac.

Čo mňa osobne trošku rušilo, bol vývoj vzťahu Sáry a Adama, na to, že sa poznali od mala mi niektoré situácie či dialógy prišli divné, také neprirodzené.

No, ak obľubujete YA žáner určite túto knihu nevynechajte, užijete si v nej krásne momenty, vtipné chvíle, milú romantiku, no aj dojemné časti, ktoré chytia za srdce. Napriek tomu, že toto už nie je moja šálka kávy, dokážem príbeh oceniť a rozhodne si všetky vysoké a nadšené hodnotenia zaslúži.
Čítať viac
Miška
Neoverený nákup
23.1.2023
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha Zoznam prianí a jeho podtitulek - jeden zoznam, tisíc prianí, avšak jedno zatieni všetky ostatné.

Moji zlatí, když píšu tyto řádky, přiznám se, je to dost těžké.
Začátek knihy začíná krásně, vtipně a cítíte, že to bude romantická oddechovka pro náctileté. I když už nepatřím do této kategorie, ráda tento žánr čtu.

Příběh je psán z pohledu hlavní hrdinky Sáry, která v knize dovrší plnoletosti.
V příběhu sledujeme vztahy a nejen ty rodinné, ale i mezi přáteli. A hlavně sledujeme neopětovanou dětskou lásku, ale nemyslete si, že by se stala centrem příběhu. Tato kniha toho obsahuje více. A zároveň není vše jak se zdá.

Postavy byly vážně skvěle vykreslené. Sára byla sympatická, Timo byl podle mě vážně skvělý kámoš, takový crazy, což mě vyhovuje a přiznám se, že jsem si ze začátku myslela, že bude gay, takže smekám autorce, protože to dost dobře napsala. A co se týká Adama? On je kapitola sama o sobě. Dokonalý, takže se nedivím, že už v brzkém věku Sara byla zabouchnutá.

Uch a teď přichází část... Ta část, kdy si uvědomíte, že tato kniha nebude jen úsměvná, vtipná a oddychová. Ucítíte velký příval emocí. A věřím, že nejedno oko zůstane suché. Holky mě varovali, ať si připravím vreckovky, ale já si říkala, že až také to nebude... Omyl, bylo a vreckovky byly potřeba.

Toto je opravdu silný příběh, plný emocí až mi přejížděl mráz po zádech.
Moc bych chtěla poděkovat autorce @vikidominova za tento zážitek. Příběh byl opravdu silný a krásný.

Ještě si neodpustím tento úryvek :

"Nikdy neprestaň snívať a túžiť po naplnení svojich snov. Avšak nedávaj si príliš vysoké ciele, pretože dlhá cesta vedúca k nim by ťa mohla odradiť."

Vřele doporučuji si Zoznam prianí přečíst.

Vaše MM
Čítať viac
25

Som milovníčka kníh, čaju, prírody a života. ... som knihomoľka so svetom vône kníh. Píšem odporúčania a inšpirácie, nie recenzie a rady. Tak ako to ja hovorím, každá kniha má svojho čitateľa len si ho musí nájsť. Viac z môjho sveta nájdeš na IG @_dennyto alebo na blogu www.dennyto.sk

Denisa Tomíková
Overený zákazník
31.12.2022
Krátky rozsah s dobre spracovaným príbehom
Rozhodne túto knihu odporúčam ako oddych, napríklad na dovolenku. Myslím, že by si mohli prísť na svoje aj mladšie ročníky, pretože je v knihe všetkého tak akurát a príbeh môže byť v mnohých ohľadoch aj poučný. Napríklad, že človek môže robiť chyby, priateľstvá a vzťahy sú dôležité a treba sa o ne starať, že človek v živote zažíva aj straty, život je aj o skúškach, ktorými musíme prejsť a že si má vážiť všetko krásne, čo život ponúka. Takže táto kniha môže byť aj pekným darčekom pre teenagerku či teenegera. Čítať viac
14
22.12.2022
Máte svoj zoznam prianí?
Máte svoj zoznam prianí?
Sára ho má. A povedzme, že fešný Adam s tým má tiež, čo to spoločné.

To, že čítam YA knihy, ako na bežiacom páse viete, to, že tých slovenských býva, u mňa, až na pár výnimiek ako šafránu tiež. No skvelé ohlasy na Zoznam prianí ma nalákali a veru, neoľutovala som, práve naopak.

Dobre napísaný príbeh, s peknou zápletkou, naozaj sympatickými postavami (babka vedie) a celou plejádou pocitov, ktoré patria k dospievaniu a prvým láskam. A, čo si budeme, skôr sa stotožníš s problémami baby zo Slovenska ako puberťáčky z poza oceánu, no odbieham.

Tak ako aj iný, aj ja som bola dojatá zo vzťahu medzi Sárou a jej babičkou. A Adam? Ja sa tej Sárinej pobláznenosti vôbec nečudujem. Kamoš Tim? Toho som mala ešte o chlp radšej.

Toto bude znieť zvláštne, ale pôsobilo to na mňa nádejne, trošku naivne (to k tomu veku patrí) a zároveň realisticky. Tieto pojmy sa bijú, no pri čítaní pochopíte.

Problémy bežného dňa, kamarátstva, prvá láska, rodina. O tom všetkom v Zozname prianí.

4*/5* odporúčam.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

RECENZIA: Viktória Dominová – Zoznam prianí (Denisa Patáková), precitane.sk

Viktória Dominová

Čítať viac

„Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné.“

Malý princ - Antoine De Saint-Exupéry, Antoine De Saint-Exupéry (ilustrátor), 2019
Malý princ
Antoine De Saint-Exupéry, Antoine De Saint-Exupéry (ilustrátor)