@libri_victoria

11

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Môj knižný profil nájdete na Instagrame pod menom : @libri_victoria . Úplne obyčajná osoba, ktorá patrí do knihomoľského sveta a je na to hrdá!

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Môj knižný profil nájdete na Instagrame pod menom : @libri_victoria . Úplne obyčajná osoba, ktorá patrí do knihomoľského sveta a je na to hrdá!

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Môj názor pomáha
2021
Knihy roka 2021
2021
Pravý knihonaut
Člen Čitateľského klubu
Mladé témy
Drozdajka
Robert Langdon
Šťastných 7
2023
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

11
11

Viktória Pauliková napísal recenziu

14.04.2024 22:01

Ak napíšem názov diela „Kto chytá v žite“, pravdepodobne každý z nás o tom niečo vie aspoň z počutia. Tí, ktorí ho ale čítali, majú môj obdiv. Salingerovo čítanie totiž nie je vôbec tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad možno zdá. Predpokladám, že najväčším problémom je práve autorov jedinečný svojský štýl písania + jazyk, ktorý nie úplne každý hneď pochopí a nie každému sadne, preto je dobré si najprv nechať uležať v hlave jeho slová. Kniha sa delí na dve časti a odohráva sa v 50.tich rokoch v prvej časti máme pohľad Franny na to, čo aktuálne prežíva, hľadá svoj zmysel života a odhaľuje svoje city, ktoré prechováva k jej priateľovi, v druhej časti je príbeh písaný z pohľadu Zooeyho, ktorý uprednostňuje samotu a jeho hereckú kariéru. Hovoríme o dvoch najmladších súrodencoch z rodiny Glassovej, rodiny nesmierne nadaných detí, bohužiaľ s nie najlepšími osudmi. Veľmi sa mi páčilo, akým smerom autor viedol túto knihu a na čo sa zameral. Nesnažil sa nahromadiť kopu udalostí či zvratov. Práve naopak, využíval množstvo opisov (aj filozofických), do popredia dával rozhovory medzi jednotlivými rodinným príslušníkmi, cez oči postáv spomínal na ich detstvo a rodinné chvíle. Najviac priestoru dal rozhovorom medzi Zooeym a Franny, ktorej pomáhal dostať sa z existenčnej krízy, a ich matkou Bessy. Jedno, čo mne osobne nelahodilo, boli náboženské úvahy, no neboli silené, neboli podané v takom fanatickom štýle, ktorý vás núti presedlať na takú a takú vieru alebo všeobecne veriť v niečo. Táto kniha jednoznačne nie je pre mladých čitateľov, pretože aj dospelý človek sa musí naozaj poriadne zamýšľať nad tým, čo číta. Keď som ju začala čítať, na základe prvej časti Franny som si myslela, že sa bude ťahať úplne iným smerom, a práve preto bol zvyšok pre mňa pomerne prekvapením. Najviac som sa ale obávala, aký bude záver, keďže aj keby neviem ako chcete, nemáte šancu uhádnuť, čo Salinger pre jednu z hlavných postáv vymyslí :))

Čítať viac

11
11

Viktória Pauliková napísal recenziu

14.04.2024 21:59

Nesúď knihu podľa obalu či ako? Nuž, v tomto prípade musím a to z dôvodu, že milujem tento typ knižných obálok od vydavateľstva @venupress . Rovnako tak celé prevedenie vnútri veľmi sa mi páči, ako obohatili knihu a taktiež čitateľa s predstavením hlavných postáv, je to niečo, minimálne pre mňa nové a tento nápad za mňa je 10 z 10.
Stretávame sa s 5 hlavnými postavami, s ktorými prežívame ich životy, ich strasti, túžby, dospievanie. Andrea, Boris, Nora, Sofia a Maroš. Veľmi sa mi páčilo, že každý z nich bol rozdielny a predsa si boli tak blízky. Pretože každý z nás zažíva v živote či už ťažké situácie, bojuje s problémami, ktoré ľudia absolútne nechápu, vybočujú z davu, ba robia také veci, aby vôbec prežili. Všetci vidia iba zovňajšok a väčšina nechce vidieť to, čo sa v nás naozaj odohráva, a preto radšej idealizujú. Je veľmi cítiť, koľko reality bolo vložené do tohto príbehu, takže určite neočakávajte sladkú YA knihu, nie veru, žiadne prikrášlenia.
Znovu pochvala pre autorku, že sa pustila do tém, ktoré sú bohužiaľ v našej spoločnosti veľmi tabu, aj keď poomaličky to začína byť lepšie. Opísala tieto témy neskutočne výstižne :)

Čítať viac

11
11

Viktória Pauliková napísal recenziu

04.04.2024 21:59

Na túto ospevovanú krásku (alebo skôr fešáka) boli takmer z každej strany pozitívne ohlasy. A ja som bola veru veľmi zvedavá, či aj ja budem môcť takto pozitívne hodnotiť.
Pravdepodobne, keď sa začítate do tejto knihy, poviete si „sakra, to je ale klišé a miestami až infantilné“, ale verte mi, že či chcete alebo nie, minimálne niečo zo seba, zo svojho života v nej nájdete a potom sa nad tým pousmejete a kývnete nad tým rukou.
Dej ma pohltil hneď, pretože zbožňujem, ak sa v knihách používajú správy, emaily, záznamy, listy a pod. A teraz si predstavte, že jedna správa z úplne neznámeho čísla vám môže byť osudná a že vďaka nej zažijete veľa dobrodružstva a lásky. Presne to sa stane dvom hlavným postavám (medzi ktorými to riadne iskrilo). Od začiatku som si obľúbila ich doberanie, ich konverzácie a dokázala som sa v mnohých veciach nájsť. Bolo to proste rozkošné, sladké a bavilo ma to! Autorka vie ako naložiť s humorom a rôznymi situáciami a zachrániť tým aj menej akčný dej. Aj pri tejto knihe sa ocitnete na konci ani neviete ako veľmi rýchlo sa číta. Ja osobne som ju prečítala za jeden večer, riadne som sa pri nej nasmiala a spomínala na niektoré chvíle. A teraz ešte späť ku koze naozaj, mať v byte kozu ako domáceho miláčika? To som ešte nevidela a je to originálny nápad. Vlastne táto „postava“ mláďatka o dosť oživila príbeh najmä o vtipné situácie.
Zábavná, návyková, plná humoru, sarkazmu, klišé, priateľstva, romantiky, veru aj bláznivá. Predpokladám, že nie každému sadne, ale ak sa chcete „vypnúť“ od tohto sveta a zmeniť svoje myšlienky, určite vám ju odporúčam :)

Čítať viac

11
11

Viktória Pauliková napísal recenziu

04.04.2024 21:56

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Keď som vždy spomínala to, ako zbožňujem Eloise, nevedela som, že ešte viac budem zbožňovať najmladšiu zo všetkých súrodencov - víchricu Hyacinth. Nemyslela som si ani to, že takto takmer na konci sa dočkám tak úžasného príbehu, ktorý sa zaradil na poprednú priečku v mojom zozname obľúbenosti kníh z tejto série.
Jej jedinečná a svojská povaha si ma získala celým srdcom (a to ani nehovorím o tom, že je to osoba, ktorá musí mať vždy posledné slovo :D ). Vo veľa prípadoch som sa s ňou stotožnila, s rôznymi myšlienkami, nad ktorými som sa pozastavila, že počkať, toto sa až moc podobá mne. A ktorý muž by si chcel vlastne v tom období vziať tak ukecanú a vzdelanú mladú dámu, ktorej sa málokto vyrovnal? Alebo ostane Hyacinth starou dievkou? Aj v tejto časti sa stretávame s vedľajšími postavami, ako napríklad Lady Danbury, ktorá tvorí s Hyacinth neskutočné duo. Milovala som, ako sa vzájomne podpichovali, ich spoločné hlášky a tak nejak „ohovárali“ druhých. Pri podpichovaní a doberaní sa, sa ešte pozastavím, pretože tu prichádzam postupne k jednej postave Gareth. Muž, ktorý vyrastal bez rodičovskej lásky a v klamstve, ktorého vietor zaveje práve k najmladšej Bridgertonovej. A teraz vám niečo poviem...konečne poriadna chémia medzi postavami! Ich dvoch som doslova zbožňovala, to iskrenie medzi nimi a vášeň, spoločné dobrodružstvá a odhaľovanie minulosti jednoducho milujem. Tento diel teda za mňa 5* :)

Čítať viac

11
@libri_victoria

Viktória Pauliková získal odznak Šťastných 7

17.06.2023 20:40

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7
11
11

Viktória Pauliková napísal recenziu

12.08.2022 14:56

Sama som si nebola istá, do čoho idem, ale predpokladala som, že to bude riadna dávka romantiky, ktorá ma prenesie do Paríža – už len na základe obálky. Roztápala som sa pri čítaní príbehu o mladej Aurélii prežívajúcej nie najradostnejšie obdobie života, ktorá vlastní reštauráciu a o Andrém, ktorý je introvertský redaktor vo vydavateľstve. Ich osudy spojí jeden román, vďaka ktorému sa ocitnú v rôznych situáciách. A ja som sa ocitla snáď v tých najrôznejších zákutiach Paríža, ktoré autor dokonale opísal.
1. Dej je písaný z pohľadu oboch hlavných postáv
2. Prostredie Paríža a jeho zákutia
3. Prostredie vydavateľstva, kníh, reštaurácií a francúzskych jedál
4. Autor má neskutočný cit pre písane románov
5. Recepty na záver ako čerešnička na torte
6. Poodhalenie kultúry a správania Francúzov
7. Skvelá zápletka
A teraz k samotnému autorovi – ako som už spomenula vyššie, autor má cit pre písanie romantických kníh, už len na základe myšlienok, ktoré do príbehu vložil a toho, ako vykreslil postavy a aký osud pre nich nachystal. Príbeh je napísaný nežne, nečakajte pikantné pasáže. Možno o tom takto básnim preto, lebo knihu napísal muž a nie som na to zvyknutá. Zvyknutá, že postavy sa konečne správajú zodpovedajúc svojmu veku – slušne a že majú problémy, ktoré riešia adekvátne. Veľmi sa mi páčilo vyváženie – či už humoru, rôznych hlbších myšlienok, rozhovorov, komplimentov, opisov. Krátke zhrnutie – príjemné čítanie o láske, strate, živote takom, aký je, ktoré očarí nejednu romantickú dušu a vyčarí naozaj úsmev na tvári ženy :)

Čítať viac

11
11

Viktória Pauliková napísal recenziu

12.08.2022 14:04

Úprimne som sa na tento 6. diel veľmi tešila, pretože Francesca patrila medzi postavy, ktoré boli spomínané pomenej. Páči sa mi, že autorka prišla s nápadom venovať každú jednu knihu jednému zo súrodencov, vďaka čomu sme sa mohli dozvedieť o každom z nich niečo zaujímavé, zamerať sa priamo na ich povahy a podobne. Pre mňa bola postava Francescy od začiatku taká utiahnutá, tichá, introvertská bytosť, ktorú sme našli v knihách iba mihnutím oka. Je vykreslená ako dospelá a rozumná dáma, ktorej ostalo „na hlave“ veľa dôležitých povinností. Ani absencia Lady W. nijak neovplyvnila knihu, hoci musíme uznať, že kým nás sprevádzali jej úvodné listy, tak sa bolo vždy na čom zasmiať už hneď na začiatku každej kapitoly. Tentokrát nás na začiatku kapitol čakali listy od hlavných postáv. Jedno, čo na Julii zbožňujem je to, že každým postávam dáva vlastný príbeh, ktorý sa neopakuje. Každý z nich je niečím výnimočný a predovšetkým nikde nechýba dostatočná dávka romantiky a aj spicy pasáž. Chémia medzi postavami – áno a veľmi sa mi páčil vývoj ich vzťahu! Rýchle pristavenie sa pri Michaelovi – jeho postava mi sadla už od začiatku a ich dvoch pokope som si zamilovala. Páčilo sa mi, ako autorka vyhradila priestor aj pre jeho myšlienky, aby sa čitateľ mohol zamerať na jeho pocity a prežívanie. Čo môžem viac dodať... naozaj príbeh plný vášne, dvoch ľudí, ktorých spojí láska aj napriek všetkým prekážkam.

Čítať viac

11
11

Viktória Pauliková napísal recenziu

12.08.2022 14:02

Čakala som všetko, ale toto nie. Píšem to v dobrom, pretože tento silný príbeh ma očaril. Miškove knihy sú ako z úplne iného sveta a som neskutočne rada, že na Slovensku máme takýchto autorov, ktorý majú čo dať a posunúť ďalej do sveta. Nie je to prvá kniha, ktorú od neho čítam , a preto hovorím to, čo hovorím. Pripadá mi to ako mix fantasy a YA, no podľa mňa práve tým vyobrazením, ktoré má predstavovať fantasy... skrýva sa za tým oveľa viac. Ak som raz dobre postrehla informáciu, že táto kniha je spoveď autora, tak musím uznať, že tá spoveď je skrytá v úžasnom príbehu a za mnohými skrytými významami. Už po prvých stranách som usúdila, že Michal do toho naozaj vložil značnú časť seba.
K samotnému príbehu – Postavy spája strata blízkych, postupne ich spojí aj silné priateľstvo a vlastný démoni, s ktorými bojujú a snažia sa ich premôcť.. Trávia s nimi takmer každý deň, privádzajú ich takmer do šialenstva, spôsobujú im zlé myšlienky, sebaobviňovanie, strach, nenávisť voči sebe samému a najmä výčitky za veci, ktoré sa už stali. Démoni / netvory v tejto knihe sú podrobne vykreslení a sužujú človeka presne tak, ako si dokážeme predstaviť. Napriek ťažkým témam v tejto knihe, autor nezaháľal a využil aj sarkazmus a čierny humor, ktorý ja naozaj môžem a zbožňujem! Postavy na konci dochádzajú k sebauvedomeniu a pochopeniu. Kniha sa číta pomerne rýchlo a zmáknete ju raz dva vďaka pútavosti a nápadom či fantázií, ktorú do nej autor vložil.
K spracovaniu – nádherné striedajúce sa čierne strany na začiatku každej kapitoly, vydavateľstvo odviedlo skvelú prácu.

Čítať viac

11
11

Viktória Pauliková napísal recenziu

25.07.2022 18:28

Prvé prelistovanie a bola som uchvátená ilustráciami, ktoré sa v nej ukrývajú. Nečakajte typické ilustrácie, ktoré prekypujú farbami. Tu totiž prevláda čierno-biele prevedenie svojských kresieb. Čo by v takej vianočnej rozprávke nemalo chýbať? Jednoznačne kladná postava, záporáci, zimné prostredie, mágia, soby, jednoznačne soby! , elfovia, víly , rodina, láska a to najpodstatnejšie -> dobro zvíťazí nad zlom. Všetko to nájdete v príbehu Nikolasa, obyčajného dobrosrdečného chlapca, ktorý teoreticky prišiel o oboch rodičov, no pri živote ho drží viera v mágiu a elfov. Ani chudoba a iné prekážky ho nezastavia v tom, aby sa presvedčil o ich existencii, pretože iba ten, kto v nich naozaj verí, ich aj uvidí. Pre mňa jeden čarovný príbeh, do ktorého autor vložil kúzlo Vianoc, preniesol nás do vymysleného sveta a do očí postavy, vďaka ktorej každý z nás môže snívať, nestrácať nádej a nevzdávať sa svojich snov. Verte či nie, prirastie vám k srdcu.

Čítať viac

11
11

Viktória Pauliková napísal recenziu

21.07.2022 20:06

Vydavateľstvo Art Floyd do čitateľského sveta prináša zaujímavé tituly, o ktorých sa žiaľ ale tak nehovorí. Rôzne žánre, menej známy autori , no za to skvelé čítanie. Opätovne ma o tom presvedčila aj najnovšia vydaná kniha plná poviedok. Pre mňa doteraz neznáma Alica Bartková ma preniesla do každodenného života spisovateľky v 16 poviedkach. 16 nevšedných príbehov napísaných nevšedným štýlom, kde hlavnou hrdinkou je ženská postava, a ktoré vyobrazujú humorným a satirickým spôsobom, čo všetko môže postretnúť takúto osobu. Všetky strasti a problémy, ktoré nastávajú alebo sa môžu prihodiť napríklad pri vydávaní knihy, písaní rukopisu alebo pri spisovateľskom bloku.
Úprimne ma táto kniha veľmi prekvapila, pretože to bolo vcelku oživenie od ostatných štýlov, na ktoré sme prevažne zvyknutí. Ja osobne zbožňujem čierny humor, iróniu, metafory či satiru a po prečítaní týchto poviedok ostalo moja čitateľská duša naozaj potešená. Veľmi sa mi páčilo, ako hlavná postava všeobecne kritizovala aj spoločnosť a jej správanie v dnešnej dobe. V poviedkach nájdete aj napätie, ktoré u čitateľa vzbudzuje zvedavosť. Každá z nich ukrývala danú problematiku, niekedy aj naozaj divné veci, nad ktorými som sa nechápavo zasmiala. Myslím si, že táto svojsky a unikátne napísaná kniha si zaslúži viac pozornosti. Pokojne by som siahla aj po ostatných dielach autorky a tešila sa na to, čím opätovne prekvapí.

Čítať viac

„Človek nesmie nenávidieť nič okrem večnosti.“

Žiadne umenie - Péter Esterházy, 2009
Žiadne umenie
Péter Esterházy