Nič - Janne Teller, Zelený kocúr, 2023

11,05 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Nič

Pierre Anthon a jeho spolužiaci práve začali chodiť do deviatej triedy, keď Pierre Anthon zrazu vyhlási, že život nemá zmysel, odíde zo školy, presťahuje sa na strom a odmieta z... Čítať viac

4,4 37 hodnotení
Vydavateľstvo
Zelený kocúr, 2023
132 strán
2 hodiny čítania

Pierre Anthon a jeho spolužiaci práve začali chodiť do deviatej triedy, keď Pierre Anthon zrazu vyhlási, že život nemá zmysel, odíde zo školy, presťahuje sa na strom a odmieta z neho zliezť... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
12,50 €

11,05 €

-12 %
Na sklade 4 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 19 knižniciach. Požičať v knižnici

Z kolekcie: Knihy pre deti vo veku 14-16 rokov

Naši škriatkovia odporúčajú

Adelaide (slovenský jazyk) - Genevieve Wheeler, Lindeni, 2024
Nič - Janne Teller, Zelený kocúr, 2023
11,05 €

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

#knihyroka2023 Aj tento titul patrí medzi náš výber Kníh roka 2023

Viac o knihe

Skupina siedmakov čelí nezmyselnosti života a opúšťa nevinnosť detstva.

Pierre Anthon a jeho spolužiaci práve začali chodiť do siedmej triedy, keď Pierre Anthon zrazu vyhlási, že život nemá zmysel, odíde zo školy, presťahuje sa na strom a odmieta z neho zliezť. To vyvolá medzi jeho spolužiakmi existenciálnu krízu. Rozhodnú sa zhromaždiť svoje najcennejšie veci a urobiť "kopu zmyslu", ktorá by Pierra Anthona presvedčila, že sa mýli.
Začína sa nebezpečná, znepokojujúca a kontroverzná štúdia o tom, na čom skutočne záleží. To, čo sa začalo nevinným obetným aktom zhromažďovania cenných vecí, sa čoskoro zmení na špirálu psychologického násilia: čím bolestivejšia je obeť, tým viac znamená a tým viac sa žiada od ďalších v poradí. Nothing je surový a neučesaný príbeh o skupine mladých ľudí, ktorí sa v konfrontácii s nezmyselnosťou života vydávajú na cestu preč z bezpečia a nevinnosti detstva.

Román vyšiel v 30 krajinách a predalo sa z neho vyše 1,5 milióna výtlačkov po celom svete. Knihu adaptovali do vyše 150 rôznych divadelných predstavení a napokon z nej vznikol aj celovečerný film.

Vydanie publikácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Čítať viac
Originálny názov
Intet
Počet strán
132
Väzba
pevná väzba
Rozmer
124×173 mm
Hmotnosť
198 g
ISBN
9788069010000
Rok vydania
2023
Edícia
Pevný bod
Naše katalógové číslo
1690585
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Dánsko
Vydavateľstvo
Zelený kocúr
Pre koho
young adult
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

37 hodnotení

21
12
3
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Naozaj život nemá zmysel? Touto otázkou spustil Pierre Anthon reťazec udalostí, ktorý nabral kolosálne dôsledky. Skupina jeho spolužiakov sa snaží toto tvrdenie zvrátiť a vytvoria hromadu dôležitých a srdcu blízkych predmetov, aby presvedčili Pierra o opaku. Od drobností sa však nároky na jednotlivé príspevky do hromady stupňujú. A že práve deti vedia byť zákerné, to nie je žiadnym tajomstvom. Hromada dôležitých vecí mala nakoniec za sebou tieň násilia a utrpenia. Je naozaj toto príznakom tých vecí, na ktorých nám záleží? Zlezie nakoniec Pierre zo stromu aby ocenil snahu svojich spolužiakov? Čo sa stane z hromady vecí na ktorých záleží, akonáhle je táto hromada úplná? Na ničom predsa nezáleží...

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Sofia
Neoverený nákup
14.2.2024
Uzasna knizka
Odporucam vsetkym, ktori maju nihilizmus. Da sa precitat za dva veceri. Ma sokujuci zvrat od polovicky. Filizofia sa stretava so psychologiou. Trosku podobna knihe Boh much od Williama Goldinga. Je to jedna z knih, nad ktorou sa budete zamyslat este dlho po precitani. Čítať viac
11.12.2023
Kniha, ktorá Ti ešte dlho nedá spať
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Táto útla kniha pripomínajúca svojimi rozmermi skôr katolícky spevník ako prozaické dielo je riadne desivá. Celý príbeh postavený na hľadaní zmyslu života, že niečo má naozaj cenu ma vrátil späť do siedmej triedy.
,, Na ničom nezáleží, preto sa neoplatí nič robiť. '' Ako jedna veta jedného človeka zmení život ďalším dvadsiatim. Keby to vyslovil dospelák, ostatní dospeláci by len mávli rukou. Keď to však povie siedmak pred svojimi spolužiakmi a prestane chodiť do školy, aké pocity to môže v nich vyvolať? Čo dokážu vymyslieť, aby ho presvedčili o opaku?

Autorkino majstrovstvo urobiť z ničoho niečo je ohromujúce. Celá kniha je o ničom a vlastne o niečom. Keď sa Ťa niekto spýta, čo čítaš a ty povieš nič, je také isté ako keď nasratá žena odpovie na otázku,, Čo Ti je? " ,, NIČ!!!"
Tak ako to nevinne začalo dokazovaním, že niečo má zmysel a oplatí sa preto niečo urobiť, tak to brutálne skončilo. Alebo ako si pre nič zničiš život. Keď nakoniec NIČ môže byť všetko, čo si mala. Keď sa vymykáš bežnému životu a si ten s víziami. Keď nič je všetko.
Janne Teller týmto románom spôsobila revolúciu v literatúre pre mládež. Hoci som si vravela aké je to celé absurdné, spojilo to celú triedu v jeden pevný spolok, čo bolo pekné, keď sa mali vzdať niečoho, čo má pre nich cenu. Keď však od nevinných predmetov ako lopta, náušnice, sandále prešli k vykopavaniu mŕtveho súrodenca z hrobu,prestávalo sa mi to páčiť. Začala som uvažovať, čo som robila ja v siedmej triede?
A vy čo ste robili, keď ste boli siedmaci?
Čítať viac
11.10.2023
Nič. Na prvý pohľad útla kniha, ktorá pôsobí príjemne a bez prečítania anotácie by som očakávala nejakú zbierku poviedok o dobrodružstvách mladých ľudí. Presne to vo mne obálka knihy vyvolala. Určite by ma nenapadlo, že kniha sa bude uberať filozofickým až psychologickým smerom.

Autorka si ako hlavné postavy vybrala deti, adolescentov, na ktorých správaní postavila príbeh o zmysle života a samotného bytia. A aj keď postavami boli deti, nie je to príbeh jemný, ale práve naopak. Surový, bez ružových okuliarov, pričom si čitateľ uvedomí, čoho všetkého je človek schopný pod tlakom skupiny, čo všetko je ochotný obetovať, aby zapadol a presvedčil o svojej pravde.
Ja som šokovaná najmä tým, ako bravúrne sa autorke podarilo do tejto útlej knihy "natlačiť" a rozobrať do hĺbky myslenie ľudí, nastaviť im pomyselné zrkadlo takým svojským spôsobom, ktorý bol síce miestami na predýchanie, ale na druhej strane napínavý.
Krehkosť postáv a ovplyvniteľná psychika mladých ľudí, ktorí sa ešte nevedia zaradiť do života, hľadajúci jeho zmysel bol skvelý prostriedok na dosiahnutie ešte silnejšieho zážitku z čítania. Za mňa skvelo využitých 130 strán, nič emocionálnejšieho som tento rok nečítala a určite si pozriem aj film.
Čítať viac
34
Naslouchač - Petra Stehlíková, 2018
Práve čítam
Naslouchač

Som knihomoľka, ktorá číta súčasne aj 5 kníh. Ako prvú knihu som prečítala Pána prsteňov a odvtedy milujem fantasy a čítam, čítam a čítam. Najviac milujem fantasy a non-fiction, ale čítam všetky žánre. Rôzne prečítam 120-160 kníh. Tak ako to ja hovorím, každá kniha má svojho čitateľa len si ho musí nájsť, preto píšem odporúčania, nie recenzie. Viac z môjho sveta nájdeš na Instagrame @_dennyto alebo @dennycita

Denisa Tomíková
Overený zákazník
23.8.2023
Nič si odomňa zaslúžilo 4,5/5
Dánsko, 7.A, Pierre Anthon a príbeh o deťoch, ktoré vnímajú viac, ako si dospelí myslia - toto by mohla byť jednoduchá charakteristika príbehu, ktorý ukrýva kniha "Nič". Toto však nie je jediné, čo v knihe čitateľ nájde. Skupina ľudí (mladých, dospievajúcich ľudí) hľadá niečo na čom záleží. Chcú ukázať spolužiakovi, že život má zmysel, že sa ho oplatí žiť a že každý má nejaký zmysel života. Ja sama dobre viem, že nájsť to svoje osobné NIEČO môže byť náročné.

Nájsť svoj zmysel existencie naozaj stojí za námahu a deti tohto príbehu, to vedia. Snažia sa svojmu spolužiakovi dokázať, že existujú v živote veci, na ktorých záleží. 120 malých strán v sebe ukrýva viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ja osobne som si niekoľko myšlienok z knihy vyznačila.

Na mnohých miestach som mala pocit, že autorka príbeh spracovala zvláštne - na niektorých veciach sa venuje podrobnostiam, ktoré by pokojne mohla prehliadnuť a inokedy preskakuje veci, ktorým sa mohla venovať. Toto je však môj súkromný názor. Na druhej strane vidím jedinečnosť tejto knihy a rozumiem jej úspechu, ale nemohla som jej dať 5/5 hviezdičiek.

Autorka chcela čitateľa šokovať a myslím, že sa jej to podarilo. Vyvolá v čitateľovi emócie, ktoré len tak hociaká kniha nedokáže a tým sa "Nič" stala jedinečnou. Rozhodne je to literárny skvost pre človeka, ktorý nehľadá obyčajnosť a bežný román.
Čítať viac
22

Milujem knihy. Verím, že nie čitateľ si vyberá knihu, ale každá kniha nás osloví a príde k nám práve vtedy, kedy potrebujeme. A ak nie, ešte nedozrel jej čas :) Hovorí sa: "Povedz mi, čo čítaš, a ja ti poviem, kto si!" :) https://knihujeme-s-veron.webnode.sk/

Veronika Posová
Overený zákazník
18.8.2023
Na ničom nezáleži...
Aj napriek tomu, že knihu som prečítala za jeden večer nedokázala som ju minimálne ďalšie tri noci dostať z hlavy. Ak si myslíte, že kniha, v ktorej sú hlavnými aktérmi deti nedokáže byť krutá a miestami až odporná, prečítajte si knihu Nič a presvedčíte sa o opaku. Práve vedomie toho, že sa stále bavíme iba o deťoch zo 7.A dodáva celej knihe vážnosť a zároveň vo vás vzbudí strach.

Strach z toho, kam je človek schopný zájsť, aby dokázal svoju pravdu, obzvlášť, keď sú to deti presvedčené o dôležitosti svojho poslania. Pierre, žiak 7.A, sa jedného dňa postaví a vyhlási, že v skutočnosti na ničom nezáleží a všetko, čo doteraz vieme je úplne nepodstatné. Toto jeho tvrdenie sa mu rozhodnú vyvrátiť jeho spolužiaci, no situácia sa vymkne spod kontroly a dochádza k úplnej dehumanizácii ľudského bytia, k anarchii a k úplnej strate hraníc.

S hrôzou čítate, čo všetko sú schopné "spáchať" deti, ktorým prirodzene chýba zdravý úsudok a schopnosť uznať, kedy už stačí a v túžbe presvedčiť spoločnosť o dôležitosti bytia sa pomaly zamotávajú v spleti nemorálnych, ba až odporných krokov. Potom si však uvedomíte, že presne taká je naša spoločnosť a stiahne vám hrdlo.

Veľká škoda, že záver knihy nepriniesol adekvátne rozuzlenie a autorka príbeh ukončila nepochopiteľnými krokmi dospelých, no keď sa nad tým potom hlbšie zamyslíte zistíte, že opäť raz len zrkadlila spoločnosť. Namiesto jednoznačného odsúdenia agresora totiž zvykne z jeho činov robiť senzáciu.

Znepokojivá kniha- inak pripomína mi film Vlna (Die Welle) - ukazuje nám, čo dokáže s nevinným človekom spraviť nátlak skupiny, ako sa jedinec dokáže meniť na monštrum pod zámienkou vyšších cieľov, aké ťažké je cúvnuť, keď zistíme, že sme už zašli priďaleko. Čítate, čo je schopný človek spraviť, ak sa ocitne v pozícii argumentačne slabšieho, ale zároveň hnaného silnou túžbou dokázať svoju pravdu. Pri uvedomení si, že autorke na to stačilo 132 malých strán vám z toho ostane zle...
Čítať viac
15

Rada čítam akýkoľvek žáner. Moje recenzie nájdete na @recenzienika Alebo FB Nika Vachová.

Nikola Krajčovič Krajčovič
Overený zákazník
24.7.2023
Aká je vaša odpoveď na otázku čo je vám?
nič - #janneteller vyd. @zelenykocur.sk

Radi odpovedáte na otázku čo je Vám, že nič?

Na niečo vyše 100 strán sa dozvedáme otázku bytia a že vlastne nič nie je dôležité aj keď doteraz im bolo vysvetlované, že dôležité sú známky, škola...

Pierre Anthon je presvedčený, že sa neoplatí nič robiť a sedí na slivke, kde presviedča okolie, že: "na ničom nezáleží, to viem už dlho. Preto sa neoplatí nič robiť, na to som prišiel teraz." Deti zo 7. A sa mu snažia dokázať opak.

Smutné na tom je ako deti postupne zisťujú o čom je život a ako napodobňujú dospelých. Avšak veľmi ľahko a rýchlo si osvoja práve tie zlé vlastnosti.

Ako matka 3 chlapcov sa mi to až hrôzostrašne ťažko čítalo. Túto knihu by mali zaradiť medzi povinné čítanie.

Ďakujem za výhru od @ildi_knihomolka

#recenzianika #knihy #knihomolka #knihomoli #tipnaknihu #tipnaknihu #tipnaknihu #book #booklover #laskakuknihám #laskakukniham #mamacita #mamacita #books #bookstagram #zelenykocur
#nic
Čítať viac
19
Overený zákazník
13.7.2023
Ak sa vás niekto spýta pri tejto knihe čo čítate, odpoveď „Nič” nadobúda úplne nový rozmer.

Milujem knihy, ktoré majú hĺbku a táto k nim jednoznačne patrí.
Je to nadčasová kniha práve vďaka existencializmu, ktorý z nej doslova kričí. Rieši otázku významu bytia človeka a významu vôbec.

Niektorí môžu a aj vnímajú knihu ako miestami surovú, ba priam nechutnú, pretože aj toto je stránka existencializmu. Nie každý má však v sebe takú otázku, a táto kniha môže vyvolať niekoľko vlastných úvah.

Autorka využila mladé postavy, aby ešte viac umocnila drsnejší zážitok z knihy. Ak sa jedná o deti, sme my, ľudia, citlivejší a vnímavejší. Navyše, práve v takom veku sa v človeku môžu vyskytovať vnútorné úvahy o vlastnej existencii. Autorka na všetko poukázala bez akýchkoľvek príkras. Na menšom počte strán zachytila to dôležité. Niekedy totiž menej znamená viac.

Ja som s knihou nadmieru spokojná, budem ju odporúčať ďalej. A určite si pozriem aj filmovú verziu…
Čítať viac
25.6.2023
NIČ ma v poslednej dobe tak neznechutilo ako kniha NIČ a NIČ v nedávnej minulosti nerozhojdalo moju neochvejnú vieru v dobro a ľudský, zdravý úsudok ako táto útla kniha.
NIČ je miestami drsné, miestami zvrhlé a nechutné čítanie. Miestami som len neveriacky krútila hlavou a pritom si myslela: “Dúfam, že sa nikdy NIČ podobné nestalo a ani nestane!”
Ak bolo autorkiným úmyslom šokovať, tak sa jej to podarilo na výbornú! Ak bolo jej zámerom ukázať, akí dokážeme byť voči sebe (a to nielen deti), tak si zaslúži ocenenie! Ak chcela nastaviť zrkadlo dnešnej spoločnosti, tak len môžem dúfať, že kniha narazí na množstvo vnímavých čitateľov, lebo tak ako dokázala Janne Teller vybičovať emócie v tejto knihe, to sa veru nevidí často.
Popri čítaní knihy som v niektorých momentoch mala pocit, že čítam horor od Kinga - napätie gradovalo až sa dalo krájať, decká sa medzi sebou vyhecovali takmer až k šialenstvu a činy? Pri tých som mala pocit, že nemajú hraníc a aktéri toho celého, mierne povedané chaosu, si vôbec neuvedomovali, či vôbec si nechceli uvedomiť následky.
Ak bolo autorkiným úmyslom zaujať, šokovať, zamyslieť sa, tak sa jej to podarilo na 100%. Síce niektoré veci sa mi zdali absurdné, bez prezrádzania deja sa však nedá priblížiť ktoré. Celkovo kniha vo mne vyvolala zmiešané pocity a doteraz neviem, či ju vnímam ako skvelú alebo ako niečo, čo vytiahlo na svetlo božie všetky tie nechutnosti ale skončilo bez nejakého nazvime to “morálneho ponaučenia”. Tak rýchlo ako bublina rástla, takmer tak rýchlo aj praskla a smeti sa zamietli pod koberček. Osobne by som pri tej všetkej dráme očakávala, že záver bude údernejší, nie že to autorka zoberie skratkou a koniec nechá zhorieť do tla. Hoci plamene očistca môžu byť oslobodzujúce…
Čítať viac
25
Overený zákazník
15.6.2023
famozne dielo!
Rozmýšľam kedy nastal vo mne zlom.
Kedy som v sebe pocítila, ten neznámi pocit, ktorý som už dávno pri čítaní kníh nepocítila. Vyhýbam sa mu. Nemám ho rada. Lebo je to hrôza.

Vyhýbam sa takým knihám.
Myslím si však, že niekedy sa jednoducho prečítaniu istej knihy nevyhnete. Je to osud. Ťahá vás ku nej niečo od začiatku. Nedovolím si knihu Nič nazvať ani len románom. Nie je to totiž absolútne druh, ktorý zaplňuje moju knižnicu. Je to silný literárny skvost!

Som za polovicou knihy a hovorím si ,,dýchaj, musíš to predýchať". Je to všetko desivé... Kam tento príbeh pre boha speje?
Hrôza v mojich očiach narastá, no napriek tomu čítam ďalej.

Príbeh o detskách zo 7.A triedy je tak hlboký a silný, že po dočítaní knihy má človek pocit, že už nikdy nebude rovnaký.
Že ak raz budem mat svoje deti, budem ich čo najdlhšie držať, aby boli deťmi.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Dajte mi pevný bod vo vesmíre a pohnem Zemou.“ Archimedes

„Táto mimoriadne magnetizujúca kniha je nasýtená mnohoznačnosťou. Je tak aj o skrytých temných silách v človeku vôbec. Zároveň je veľmi čítavá: pre mládež i dospelých. Spôsob, akým mladučkí ľudia chceli nájsť zmysel života, ich predčasne oberie o nevinné detstvo a urobí z nich zrkadlový obraz mnohých dospelých s ich necitnosťou, ľahostajnosťou, cynizmom...“ Jana Bodnárová
 

„Je to kniha, ktorá sa vám dostane pod kožu bez ohľadu na to, čo si po jej prečítaní pomyslíte...“ Chicago Sun-Times, USA
  
„Táto nádherná a mrazivá kniha je absolútne strhujúca.“ David Almond, Guardian, Veľká Británia
 
„Hrôzostrašná a krutá sága zo súčasnosti.“ Svenska Dagbladet, Švédsko
 
 „Čo viac si želať od literatúry?“ Der Spiegel, Nemecko

„Pobozkáme sa, dotkneme. Nechceme nič viac. Čo potrebujeme, je na dosah. Všetko ostatné je nepodstatné. Také jednoduché. Nenaplnení sú iba tí, čo nevedia, čo chcú.“

Cez noc - Stig Sæterbakken, 2014
Cez noc
Stig Sæterbakken