Veronika Voľanská

7

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

7
7

Veronika Voľanská napísala recenziu

02.09.2021 12:30

Poznáte rozprávkový svet myšiek bývajúcich v černicovej húštine? Mne sa dostalo do rúk ich kompletné vydanie a som za to nesmierne vďačná. Úžasné príbehy o pracujúcich, láskavých myškách v detailne prepracovanom a nádherne ilustrovanom vydaní vás okamžite chytí za srdce. Už dávno som sa nevnorila prostredníctvom kníh do tak milého, čistého sveta ako bol práve v knihe Rozprávky spod černičia. Dokonalé ilustrácie, ktoré dotvárajú myší svet podnetia fantáziu detí a čítanie s nimi bude krásnym zážitkom. Kniha "mapuje" jednoduchý a pracovitý život myšiek, ktorý sa delí na mužský a ženský, keďže každé pohlavie má tú svoju funkciu a povinosti iné. Rozprávky sa nesú v kľudnom tempe, preto sú ideálne ako čítanie pred spaním. Mne osobne sa veľmi páčilo, že sa príbehy niesli v pozitívnom duchu a zanechali vo mne pokoj na duši a bodaj by aj ľudia vedeli takto pekne spolunažívať ako drobné myšky.

Čítaj viac

7
7

Veronika Voľanská napísala recenziu

02.09.2021 12:27

Začať znova je "youngadultovka" od @yoliknihy, ktorá obletela instagram. YA literatúru hodnotím špecificky a beriem ju s rezervou, lebo už dávno nepatrím k cieľovej skupine, ale aj napriek tomu ich z času na čas vyhľadám a beriem ich ako oddychovky na premostenie medzi náročnejším čítaním, poprípade v období, ak nemám čas na knihy, ale nechcem sa ich úplne vzdať.

Pri knihe Začať znova sa mi páčilo prostredie, do ktorého bol príbeh zasadený. Vysokoškolské prostredie a YA literatúra predsa neodmysliteľne patria k sebe a aj keď to nie je nič originálne, patrí to k mojim obľúbeným námetom. Autorkin štýl písania sa mi pozdával, aj napriek tomu som sa však nemohla začítať. Neviem čo je to so mnou v poslednej dobe, ale ťažko sa mi prehrýzava začiatkom knihy. Po zoznámení hlavných postáv a pomerov to už nabralo na rytme a začala som si knihu užívať. Allie sa mi páčila, aj jej povaha, na ktorej autorka zapracovala, ale s Kadenom som sa vôbec nestotožnila, liezol mi doslova na nervy. V knihe nájdete všetko, čo od YA očakávate. Romantické vzplanutie, štipku arogancie, vtip a autorka tam navyše zakomponovala aj to, čomu sa v dospievaní málokto vyhne, a to narušený vzťah s rodičmi, či problémové vzťahy medzi rovesníkmi aich problémy primerané veku. Vďaka tomu bol príbeh uveriteľný a ja som si čítanie oveľa viac užila. Bolo to milé, humorné, sem tam iskrivé, aj keď predvídateľné, s poriadnou dávkou emócii.

Čítaj viac

7
7

Veronika Voľanská napísala recenziu

01.09.2021 19:53

Ja osobne som s krimi spokojná vtedy, ak má poriadne prepletený dej, ktorý nie je predvídateľný, udrží moju pozornosť a dej sa neustále stupňuje, čím som napätá ako strunka.

Presne to všetko a ešte viac som našla v ďalšom pokračovaní zvieracej série od @frankiekozmon, Volavka. Keďže ide o sériu kníh, určite vás zaujíma, či knihy je potrebné čítať postupne, či na seba nadväzujú. Podľa mňa nie, ale určite by som odporučila prečítať si pred Volavkou aspoň predošlú knihu Červ, z ktorej určité detaily boli použité aj v tejto novinke a nepriamo tak na seba nadväzujú.

Čo mňa na autorovi veľmi baví je to, že vytvoril realistické prostredie, nestrojené postavy, ale naopak emočne poznačené, ktoré majú svoj vlastný príbeh, svoje prežívanie a vládne medzi nimi uvoľnená atmosféra, do ktorej sa mi veľmi ľahko vžívalo. Dej bol dokonale prepletený, zamotával sa a zamotával až sa naraz rozplietol a ja som nestihla zatvárať ústa pred nečakaným rozuzlením, ktoré som naozaj nečakala, ale ja pevne verím, že je to len "habaďúra" na čitateľa a nebude to tak, ako sa nám mohlo zdať.
Na knihe ma fascinovalo ako udržala moju pozornosť novými faktami a ja som využívala každú voľnú chvíľku, lebo som túžila čítať a odhaľovať a presne toto je pre mňa skvelá kniha. Zároveň bola veľmi jednoducho a zrozumiteľne písaná a aj keď v nej bolo pomerne viac postáv, nestratíte sa v nich, lebo každá z nich je špecifická s vlastným emočným profilom.

Veľmi ma potešilo aj zodpovedanie otázky z Wolfovho súkromia a naopak ma mierne sklamali "lajcké" policajné postupy pri ochrane svedkov.
Ak chcete čítať niečo z domácej tvorby, pričom určite nešliapnete vedľa, @frankiekozmon a jeho knihy vám vrelo odporúčam. Určite nebudete ľutovať, podporíte slovenského spisovateľa, obhryziete si od napätia všetky nechty a strávite čas v spoločnosti detektívov, ktorým nechýba sarkazmus, vtip v protiklade s vlastným, nie vždy ružovým súkromím.

Čítaj viac

7
7

Veronika Voľanská napísala recenziu

01.09.2021 19:51

"Hej, pochopia. Keď uhynie posledné voľne žijúce zviera, keď sa nebudú mať kde počas dovolenky kúpať, lebo moria budú plné odpadu, keď..."

Hviezdy pre teba od @miroslava.varackova ma v dobrom veľmi prekvapila. Podľa obálky knihy som si myslela, že pôjde o romantiku pre násťročných, ale v tejto útlej knižôčke sa toho skrývalo tak veľa krásnych myšlienok a autorka sa popri tom nenápadne dotkla čoraz viac aktuálnej témy ako je ekológia, ochrana životného prostredia a necitlivosť ľudí voči prírode, ktorá nám najmä v posledných dňoch ukazuje, že by sa ľudstvo nad sebou malo čo najskôr zamyslieť.

No nie je to kniha zameraná len na vzťah k prírode, ale aj vzťahy rodinné, priateľské, či začínajúce lásky. Je pre mňa obdivuhodné, ako autorka zakomponovala toľko tém a postáv bez toho, aby to bolo plytké a čitateľ sa stihol vžiť a precítiť to, čo zažívajú postavy. Hlavná hrdinka Žela (ozaj nápadité meno) bola skvelá. Tak svojská a vyspelá na svoj vek, s krásnou dušou, ktorá myslí na prírodu, deduška, či priateľov. No na druhej strane teenegerka, ktorá rada rebeluje a je ešte neokresané dieťa, ktoré rado sníva. Igor bol chlapec snov, ktorý ju skvelo dopĺňal a bol jej akýmsi protikladom. Knihovník, ktorý ma prehľad v dielach a snaží sa aj Želu priviesť k čítaniu a ukázať jej knihomoľský svet. To všetko popretkávané vtipom a zároveň ťažkými témami, s ktorými sa aj mladí ľudia musia častokrát popasovať.
Konkrétne to tu nebudem rozoberať, aby ste neprišli o "prekvapenia", ale rozhodne po tejto knihe odporúčam siahnuť. Je jednoducho písaná, obohatíte sa o skvelé myšlienky, nad ktorými sa snáď zamyslíte a vrátite sa späť, do teenegerských čias a koniec koncov, podporíte domácu tvorbu.

Čítaj viac

7
7

Veronika Voľanská napísala recenziu

01.09.2021 19:49

Dovolenka ešte nekončí! Vyberte sa spolu s Margery na dobrodružnú cestu do Novej Kaledónie a pomôžte jej splniť detský sen a nájsť zlatého chrobáka.

Aj keď môj úvod znie dobrodružne, celá kniha sa nebude uberať len týmto smerom. Spoznáme dve dámy, diametrálne odlišné, aj keď niečo ich predsa spája. Príbehom nás teda bude spočiatku sprevádzať učiteľka Margery, ku ktorej sa postupne pridá zaujímavá, ako správaním, tak výzorom, Enid, ktorá ju bude sprevádzať na ceste za oceánom. Poodkryjeme minulosť dám a aj keď je kniha zväčša úsmevná, nebude chýbať ani dávka melanchólie. Autorka načrtla aj nelichotivé postavenie žien v tomto období a nechýba ani objavenie pokladu. Ale je tým pokladom zlatý chrobák? :)

Hlavné hrdinky som si veľmi obľúbila. Margery mala moje sympatie za vystúpenie zo svojej komfortnej zóny a že si bez rozdielu veku treba plniť svoje sny a nepremárniť život len prežívaním, ale žiť ho na plné obrátky. Kniha na mňa pôsobila veľmi príjemne a zanechala vo mne pokoj a úsmev na perách, aj keď nie vždy som ho pri čítaní mala. Jednoducho komponované vety sa čítali rýchlo a rovnako rýchlo preto zbehla aj moja výprava za chrobákom slečny Bensonovej spolu s @grada_sk.

Čítaj viac

7
7

Veronika Voľanská napísala recenziu

01.09.2021 19:47

Q: Zvyknete čítať knihy z obdobia 2.sv.vojny?

Ja sa musím priznať, že aj napriek ťažkým osudom, ktoré sú v knihách spomenuté, uch čítam veľmi rada. Najradšej už v jesennom/zimnom počasí. Asi ich vtedy viem lepšie precítiť. Mňa táto temná časť našej histórie fascinuje, a preto po nich vždy rada siahnem. Úplne naj je, keď ide o skutočný príbeh a nie fikciu. V takom prípade si o postavách rada čo to dohľadám na nete a knihu zhmotním o niečo viac.

Aj táto kniha patrí k tým, ktorým by sme mali venovať pozornosť. Je venovaná žene, ktorá bola tehotná v koncentračnom tábore. Viete si to predstaviť aká silná musí byť, aby napriek neľudským podmienkam porodila zdravé dieťa, ba čo viac. Aby ho donosila. A Eva tou ženou rozhodne bola. Ja si to nedokážem predstaviť a vtedy si vždy uvedomím, akí sme zhýčkaní komfortom, ktorý máme všade okolo.
Autorke sa podarilo napísať dychberúci román nabitý emóciami, ktorý vás rozhodne nenechá chladnými. Upustite možno aj nejakú slzičku, ale čo vám môžem sľúbiť je to, že hrdinom budete držať tak silno prsty, aby sa z toho pekla dostali a žili život ako ľudia. Osud Evy a Sophie nespájal len Osvienčim, ale aj túžba prežiť a deti, ktoré ich hnali vpred a autorka to napísala tak živo, že som tŕpla s nimi každou stránkou.
Eva a Sophie sú príkladom toho, že ak po niečom veľmi túžite, naberiete ohromnú silu, ktorá vám dopomôže k splneniu cieľa. A ešte viac, ak váš vieľ je ŽIŤ!

Ak sa necháte zlákať románom plným rmóciami, silnými osudami, neľudskými podmienkami, láskou a vierou na lepší život, Dieťa z Osvienčimu je určite určená pre vás.

Čítaj viac

7
7

Veronika Voľanská napísala recenziu

01.09.2021 19:44

Pri upratovaní kníh som si uvedomila, že aj keď som túto knihu prečítala už dávno, minirecenziu som na ňu nevydala.

Druhý diel série s profesorom Challenngerom bol pre mňa asi najslabší. Knihu tvorí jeden hlavný príbeh a dve poviedky. Aj keď sarkastickú postavu profesora Challengera obľubujem, príbeh nebol nejak extra zaujímavý a bol filozoficko-psychlogicky ladený. Čo ma však nikdy neprestane ohromovať je, že A C. Doyle mal široké spektrum fantázie a dokázal napísať fantasticky ladené knihy už v tej dobe.
Opäť musím vyzdvihnúť krásne vydanie @snowmousepublishing, ktoré klasickú literatúru pozdvihnú na úplne inú úroveň a o ilustráciach aninehovoriac.

Aj napriek tejto slabšej knihe patrí A. C. Doyle k mojim obľúbeným autorom a po jeho knihách vždy rada siahnem a to najmä po bravúrnom Sherlockovi.

Čítaj viac

7
7

Veronika Voľanská napísala recenziu

01.09.2021 19:39

Tak toto bolo niečo špeciálne. Neviem kam presne, k akému druhu literatúry zaradiť V podmienke. Detektívka? Možno z časti, nakoľko sa v nej bude pátrať po zmiznutom Malikovi. Má však v sebe aj prvky realizmu, keďže kniha je aj nejakým zrkadlom spoločnosti, jej "čiernych" útrob, skazenosti a pokryvených charakterov.

Prostredníctvom troch, zdá sa, diametrálne odlišných postáv sa ocitneme v problémovej spoločnosti v objatí kriminality. Danny, pre mňa najvýraznejšia postava, sa ocitá predčasne na slobode po prepustení z väzenia a snaží sana vlastnú päsť nájsť kamaráta a študenta Malika, ktorý zmizol. Trojku uzatvára policajt, ktorý prešiel na stranu zákona, Christia. Týchto troch aj napriek rôznym životným smerom v súčasnosti, spájajú neľahké životné podmienky v detstve, ktoré ich formovali ďalej.

Dej plynie dynamicky v temnejšej atmosféra a možno aj vďaka kratším kapitolám. Príbeh je písaný bez servítky a jazyk v ňom použitý skvelo odzrkadľuje prostredie, v ktorej sa odvíja dej. Skvelá zápletka, výborne formované charaktery postáv, zaujíma spletitosť žánrov, preto ja tozhodne odporúčam.

Čítaj viac

7
Veronika Voľanská

Veronika Voľanská získala odznak Horúce novinky

06.08.2021 11:17

Ďakujeme za prihlásenie sa do newslettera. Keďže naša ponuka sa stále rozširuje a nové skvelé tituly pribúdajú, radi vám pomôžeme zorientovať sa v nich a nezmeškať najlákavejšie knižné ponuky.

7
7

Veronika Voľanská napísala recenziu

24.07.2021 09:12

Málokedy sa mi stane , že po prečítaní knihy nemám slov, ale táto ruská klasika mi doslova vyrazila dych. Je to jedna z najzaujímavejších kníh aké som mala možnosť čítať.
Na toto dielo som sa chystala roky a keď sa mi naskytla možnosť prečítať toto prepracované vydanie, povedala som si, že teraz prišiel ten čas. Som rada, že som ju nečítala skôr, ale až teraz, ako zrelší čitateľ, lebo rozhodne to nie je jednoduché čítanie. Ukrýva v sebe hlboké myšlienky z filozofie, ktoré sa prelínajú s históriu a tie kvantá postáv mi taktiež dali zabrať. Neraz sa mi zo začiatku stalo, že som sa spätne vracala k niektorým pasážam, ktoré som už mala prečítané. Ale keď sa už prelúskate začiatkom a zvyknete si na autorov štýl písania, otvorí sa vám magický svet, fantastický, ťažko uveriteľný až fantasmagorický. Kniha je plná protikladov, satiry na ruskú spoločnosť a dovolím si povedať, že až rozprávkových bytostí. Zamýšľala som sa, ako mohla taká absorudná kniha autora napadnúť a na druhej strane som obdivovala, ako to doviedol do dokonalosti, v ktorej sa mi emócie striedali od "čo je to za blbosť" až po "to je úžasné". Odporúčam si túto knihu rozkúskovať a vymedziť si na ňu dostatok času, aby ste z nej vyťažili všetko, čo ponúka a to kvalitné, hlboké myšlienky a posolstvo, ktoré v sebe nesie. Určite sa však dá zhltnúť aj jednorazovo, lebo je veľmi "čtivá", ale myslím, že v tomto prípade je to na úkor jej kvality.

Túto klasiku vám rozhodne odporúčam, ako jednu z najzaujímavejších kníh z dejín svetovej literatúry.

Čítaj viac

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“