Impérium - Ryszard Kapuściński, Absynt, 2016

17,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Impérium - Ryszard Kapuściński, Absynt, 2016
Impérium - Ryszard Kapuściński, Absynt, 2016

Impérium

Ryszard Kapuściński, otec poľskej reportážnej školy, autor mnohých úspešných kníh reportážneho žánru. Svetové uznanie mu priniesli najmä reportáže z krajín tretieho sveta... Čítať viac

4,7 46 hodnotení
Séria
Prekliati reportéri - Rusko
Vydavateľstvo
Absynt, 2016
328 strán
5-6 hodín čítania

Ryszard Kapuściński, otec poľskej reportážnej školy, autor mnohých úspešných kníh reportážneho žánru. Svetové uznanie mu priniesli najmä reportáže z krajín tretieho sveta (Afrika, Južná Amerika). Kniha Impérium (1993) je výsledkom viacerých autorových... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

17,90 €

Na sklade 2 ks
  • Osobný odber 24. 6.
  • Na vašej adrese 24. 6.

Osobný odber

Kníhkupectvá
24. 6.
balíkovo
24. 6.
AlzaBox
24. 6.
Packeta
24. 6.
Slovenská pošta
(na poštu)
24. 6.
BalíkoBOX
24. 6.

Doručenie na adresu

Kuriér Packeta HD
24. 6.
Kuriér GLS
24. 6.
Slovenská pošta
(na adresu)
24. 6.

Dostupné v 28 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania (2)
Impérium - Ryszard Kapuściński, Absynt, 2018
Brožovaná väzba
Čeština, 2018
Vypredané

Impérium - Ryszard Kapuściński, Ivo Železný, 1995
Pevná väzba
Čeština, 1995
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

Kolekcia kníh o Ukrajine

Nestratiť sa sama sebe - Erik Tabery, Zuzana Čaputová, N Press, 2024

Viac o knihe

Ryszard Kapuściński, otec poľskej reportážnej školy, autor mnohých úspešných kníh reportážneho žánru. Svetové uznanie mu priniesli najmä reportáže z krajín tretieho sveta (Afrika, Južná Amerika).

Kniha Impérium (1993) je výsledkom viacerých autorových ciest po bývalom Sovietskom zväze, najmä z posledného putovania v rokoch 1989-1991, teda času, keď sa v ZSSR diali rozhodujúce udalosti, zavŕšené rozpadom komunistickej veľmoci. Autor s geniálnou intuíciou vystihol problémy, ktoré doteraz ovplyvňujú a zrejme ešte dlho budú ovplyvňovať vývin v tejto krajine, ktorá nám z mnohých, aj veľmi súčasných dôvodov, nemôže byť ľahostajná. Kapuściński dokáže nájsť práve tie detaily, ktoré majú nadčasovú platnosť, dokáže ich začleniť do dlhodobej historickej perspektívy, a tak svoje reportérske videnie povýšiť na filozofiu dejín.

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť

Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

46 hodnotení

34
10
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Názor čitateľa

"... systém stál práve na tejto malichernosti, na psychopaticky detailnej kontrole všetkého, na obsedantnej snahe všetko riadiť."

Kapuściński opisuje svoje dojmy a zážitky z ciest v časoch rozpadu bývalého ZSSR, pričom v nich hľadá zmysel s pomocou histórie daného miesta a jeho významu v kolose Impéria. Opisuje nespočet kontrastov medzi národmi a kultúrami v Rusku - "v našich predstavách ZSSR vyzeral ako jednoliaty, monolitický výtvor, v ktorom je všetko rovnako sivé a pošmúrne". Možno práve vďaka svojmu prekvapeniu opisuje miesta tak farbisto: Azerbajdžanské Baku, kde podzemná ropa zvykla zahriať alebo zapáliť všetko, čo chvíľu postálo na mieste; Turkménsko, kde človek bojuje o svoje miesto v oáze; Kremeľ, oddelený od zvyšku Moskvy obrovskými prázdnymi námestiami; letisko (hocikde) so štyrmi verejnými toaletami, kde stovky ľudí čakajú v halách celé dni na lietadlo idúce ich smerom.

Sibír, kde sa veľký mráz pozná podľa hmly, v ktorej sa prechodom človeka urobí chodba v tvare jeho postavy, vďaka ktorej deti doslova vidia, ktorí spolužiaci už dnes išli do školy. Stále Sibír, kde sa nedá schovať na úteku po nekonečných priestranstvách snehu a ľadu a prázdnoty, a zároveň sa dá schovať na celý život v nekonečnej tajge. Vorkuta, kde označenie A81 na jednej z doštičiek pri koľajniciach znamená, že na tomto mieste je pochovaných tisíc ľudí. Kolyma, kde u preživších asi neexistuje jasná hranica, či bývali obeťami, alebo katmi.

Okrem žasnutia som mala počas čítania knihy neodbytný pocit tragédie. Tragédia pôdy a riek, zničených veľkolepými ideami a zlým plánovaním; tragédia hladomoru na Ukrajine; tragédia národov, zatvorených vo fyzických a psychických väzeniach; tragédia miliónov nádherných diel, pre ideológiu zničených komunistami (v Rusku sa asi všetko ráta v miliónoch)... A teraz je na nás, aby sme pri takýchto knihách stále neveriacky žasli - aby sa podobné tragédie neopakovali...

Čítať viac

Recenzie čitateľov

28.2.2024
Odporúčam
Autor je skvelý dokumentarista, jeho opisy sú živé, dokážete si predstaviť, ako ľudia, ktorých opisuje, žili. Vlastne nedokážete. Z detailov často vnímať bezútešnosť, bezcieľnosť a utrpenie, ktoré je už ako si súčasť života týchto ľudí.
Kniha je rozdelená na 3 časti. V prvej, krátkej, je výpoveď o detstve autora z čias vojny a prvých odsunov na Sibír. Druhá je zozbieraná z ciest po ZSSR približne v čase jeho samotného rozpadu. Kde je to potrebné, pripája aj historický kontext. A ten je väčšinou strašný. Posledná časť je z čias po rozpade a autorove úvahy o smerovaní tejto obrovskej krajiny.
Aké ťažké je opustiť život v ZSSR? Aké sú možnosti ľudí? Ako žiť v krajine, ktorá sa tiahne od obzoru po obzor? Aká je nádej na zmenu?
Odporúčam knihu každému, či už mu názory, ktoré má potvrdí alebo prevráti.
Čítať viac
7.9.2023
Impérium
Impérium očami človeka, ktorý sa v ňom narodil a vždy sa doň aj napriek všetkým negatívam, ktoré z neho vyžarujú, vždy s láskou a rovnako fascinovaný, aj vrátil. Zistenie, či si tzv. homo sovieticus prešiel nejakou zmenou, alebo všetko ostalo po starom.
Kniha je poprepletaná historickými faktami, rozhovormi s ľuďmi v centre diania, v človeku vzbudzuje pocit, akoby sedel vedľa pána Kapuścińskeho vo vlaku, letel s ním v lietadla, alebo mrzol pred gulagom vo Vortuke - v skratke, perfektná žurnalistická robota od autora.
Každému, kto je akýmkoľvek spôsobom zainteresovaný do obrazu toho, ako mohol vyzerať život človeka nachádzajúceho sa v bývalom Sovietskom zväze, až pod pád železnej opony, túto knihu vrelo odporúčam.
Čítať viac
35
Sexkomiks - Philippe Brenot, 2017
Práve čítam
Sexkomiks

Som knihomoľka, ktorá číta súčasne aj 5 kníh. Ako prvú knihu som prečítala Pána prsteňov a odvtedy milujem fantasy a čítam, čítam a čítam. Najviac milujem fantasy a non-fiction, ale čítam všetky žánre. Rôzne prečítam 120-160 kníh. Tak ako to ja hovorím, každá kniha má svojho čitateľa len si ho musí nájsť, preto píšem odporúčania, nie recenzie. Viac z môjho sveta nájdeš na Instagrame @denny_medziriadkami @_dennyto

Denisa Tomíková
Overený zákazník
21.9.2022
Knihu odporúčam každému, kto si chce prečítať o ZSSR (Rusku) z pohľadu človeka, ktorý túto krajinu precestoval a pozoroval. Autor sa ti odvďačí pocitom, že si jeho spoločníkom/spoločníčkou na cestách a prečítaš si aj mnoho múdrych myšlienok.

Kniha mi pomohla mi poodhaliť tajomstvá ľudí, kultúry a krajiny nazývanej Impérium. Jej pridaná hodnota je neprehliadnuteľná.
Čítať viac
41

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
4.5.2022
Skvelé čítanie
Keď sa mi táto kniha dostala do rúk, myslela som si, že v nej bude veľa politiky. Ale mýlila som sa. Samozrejme, politiky sa dotýka, ale je oveľa hodnotnejšia. Autor svojimi zážitkami a postrehmi z ciest po bývalom Sovietskom zväze približuje čitateľovi najmä život obyčajných ľudí v ,,impériu". V prvej kapitole si spomína na svoje detstvo v začiatkoch druhej svetovej vojny, odtiaľ preskočí na prvú cestu Transsibírskou magistrálou a následne opisuje zážitky z jednotlivých krajín ZSSR. Táto bývalá veľmoc sa zdala byť neohrozená, ale ,,nepriateľov" nemala len zvonku ale aj zvnútra. Kvôli túžbe predbehnúť USA sa vrcholní predstavitelia tejto obrovskej krajiny neštítili zotročovať svoj vlastný ľud. Mať obrovskú moc nad všetkým a všetkými mala ďalekosiahle následky.
Ale aj napriek všetkej bolesti a utrpeniu si jednotlivé národy uchovávali svoje tradície a kultúru, nenechali si ju ich a pre každý jeden z tých národov bolo niečo typické. Darmo niekto ,,hore" chcel vytvoriť sovietskeho človeka, ten nikdy neexistoval. Nakoniec sa zdanlivo ničím a nikým neohrozená krajina rozpadla a trpkú príchuť pádu okúsil aj jej posledný vodca Gorbačov.
Výborná kniha skvelého autora, ktorý písal pútavo a zrozumiteľne. Počas čítania nadobudne čitateľ pocit, že on sám je autorovým spoločníkom na jeho cestách. Nesmiem opomenúť skvelý preklad Jozefa Marušiaka. Výborné a jednoznačne odporúčam.
Čítať viac
Recenzia z Beautiful books (nathalys-reading)
Neoverený nákup
2.3.2022
@nathalysreading Dielo je rozdelené na tri časti. Najprv je napísané tak, ako to vnímal malý Ryszard, v období, keď sa prvýkrát stretol s Impériom. Aké pocity mal, keď do jeho rodného mestečka vtrhli sovietske vojská? Toto spomínanie je najosobnejšie a ukazuje nám, prečo sa rozhodol napísať túto knihu. Prečo niekedy tak veľmi riskoval. Prečo chcel spoznať kultúru iných neruských národov a zistiť o nich niečo viac – ich históriu, náboženstvá... To všetko, čo nebolo dovolené ukazovať. Druhá časť mapuje, ako sa atmosféra v krajinách rokmi menila - hlavne, keď bol už rozpad istý. Tieto zmeny budete sledovať so zatajeným dychom. Tretia, posledná časť predstavuje úvahy o tom, čo sa bude diať ďalej.


Rozmýšľal som o strašnej neužitočnosti utrpenia. Láska zanecháva svoje dielo – sú to nasledujúce pokolenia, čo prichádzajú na svet, je to pokračovanie ľudstva. Ale utrpenie? Taká veľká časť ľudských zážitkov, bolestná a najťažšia, prechádza a nezanechá stopy. Keby sa energia utrpenia, ktorú tu zo seba vydali milióny ľudí, sústredila a premenila na tvorivú silu, mohli by sme z našej planéty vytvoriť kvitnúcu záhradu.
Ale čo tu zostalo?
(str. 212)

Bolo zakázané mať minulosť, lebo minulosť a zvyky sú u každého rozličné a to nezapadalo do predstáv šablónovitého Sovietskeho zväzu. No Kapuściński chcel dať aj neruským národom možnosť ozvať sa. Niekoľko rokov cestoval, aby vytvoril celkový obraz Impéria, so všetkými súvislosťami, ktoré bolo treba spomenúť. Vďaka tejto reportáži sa dozvedáme, že ľudského ducha nemožno zlomiť a ani pod nátlakom ho neprinútite, aby zabudol na svoje korene. Vždy v ňom budú žiť, aj keby mu zobrali všetko. Tu sa dočítate, aké rôznorodé boli národy v bývalom ZSSR. Vo Zväze, v ktorom bolo všetko podľa normy. Paradox, však? Pozriete sa aj na roky, keď sa Sovietsky zväz blížil k rozpadu a Ryszard na konci knihy analyzuje, čo sa môže stať potom. Dielo je plné bolesti, ale zároveň krásnych smutných myšlienok. Už viem, prečo je autor taký vychvaľovaný. Právom. Aj tie najhroznejšie udalosti opisoval nádherne a išiel do hĺbky. Ešte teraz mám zimomriavky. Lepšie vám to vysvetliť nedokážem. Musíte si to iba prečítať.
Čítať viac
Danica Valachová
Overený nákup
18.6.2018
RK
Moj najoblubenejsi spisovatel. Vsetky jeho knihy su vyborne a citaju sa jednym dychom. Nema zbytocne rozsiahle opisy, citatel ma pocit akoby cestoval s nim. Čítať viac
23.2.2017
Ryszard Kapuściński - Impérium
Autor a prostredie v dvoch vetách:
Ryzsard Kapuściński bol významný poľský reportér, novinár a publicista, ktorý, vďaka svojmu celoživotnému pôsobeniu na pozícii zahraničného korešpondenta v mnohých krajinách Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky, patrí medzi najprekladanejších poľských autorov a za čo obdržal viac ako 40 cien a vyznamenaní. Impérium je reportážou, svedectvom či cestopisom niekoľkonásobného a niekoľkoročného autorovho putovania touto krajinou a zaznamenávania videného, počutého a zažitého.

Ryzsard hneď v úvode oboznamuje čitateľa s významnou skutočnosťou:

"Táto kniha nie je ani históriou Ruska a bývalého ZSSR, ani históriou zrodu a pádu komunizmu v tomto štáte, ani príručným kompendiom poznatkov o Impériu. Je to osobná správa z ciest, ktoré som absolvoval po nesmiernych priestranstvách tejto krajiny (alebo skôr - tohto svetadielu), usilujúc sa dostať tam, kam mi dovolil čas, sily a možnosti." (R. Kapuściński - Impérium, 2016, Absynt, str. 10)

Čítate správne. Autor hneď na začiatku diela povedal, že v knihe nemáte čakať ucelený dej, vývoj postáv, pointu a vôbec záver ako taký. Takýto prístup mnohých prekvapí, nakoľko však ide o veľmi netradičný krok, zvedavosť ženie ďalej.

Ocitáte sa s autorom na prvej strane a zároveň v predvojnovom roku 1939 na hranici Sovietskeho zväzu. Postupom knihy (a času) precestujete s Ryzsardom celý tento svetadiel, ako sám hovorí. Cestujete lietadlom, vlakom, starou Ladou, Moskvičom, autobusom, ale aj pešo. V priebehu nasledujúcich rokov navštívite Moskvu, veľké mesta, ale aj zabudnuté dediny. Cestujete obrovským a nekonečným územím samotného Ruska, ale aj jeho jednotlivými "republikami", či už veľkým Kazachstanom, alebo maličkým Náhorným Karabachom. Nechýba baňa na Sibíri, Transsibírska magistrála, tajga, opustené priemyselné mestá a nie tak dávno opustené gulagy.

Stretávate sa s predstaviteľmi inteligencie, všakovakými sprievodcami, umelcami, Ryzsardovými priateľmi, ale aj s obyčajnými ľuďmi a ich životnými údelmi. Každého trápi niečo iné a všetkých trápi to isté. Absurdnosť niektorých príbehov, ktoré počúvate v priebehu plynúceho textu postupne smeruje k jedinému koncu. Vaše putovanie končí v bode, kedy s Ryzsardom odídete (už) z Ruska, ktoré však nikdy nebude úplne tým "novým Ruskom" (ako sa samo nazýva) rovnako, ako sa v tom slove nikdy nestratí pachuť Sovietskeho zväzu.

A keď píšem vy, myslím tým priamo vás. Ryzsardov štýl písania je niečo, s čím som sa ešte v žiadnej zo stoviek kníh, ktoré som dodnes prečítal, nestretol. Jeho opisy nie sú opismi v pravom zmysle slova, aké poznáme z iných diel, ale veľmi premysleným tancom metafor. A napriek tomu (alebo práve preto) si každú scénu, horizont či človeka viete predstaviť do posledného detailu. Do posledného lúča slnka, do poslednej nitky roztrhaného kabátu. Akoby ste tam skutočne priamo v danom riadku boli. Akoby ste sa pozerali očami niekoho iného. A videli.

Popri tejto skutočnosti sa v knihe stretávate s nespočetným množstvom ľudí a zážitkov, kedy si musíte často pripomínať, že tí ľudia skutočne takto žili a existovali a nebolo to ani sto rokov dozadu. Pre staršie ročníky budú mať tieto príbehy o to silnejší náboj, ale aj tí mladší budú postavení pred obrazy, s ktorými nie je jednoduché sa vysporiadať iba otočením stránky. V mnohých knihách čítame o fikcii. V Ryszardovej o skutočnosti.

Krátke zhrnutie:
Na 318 stranách menšieho formátu sa nachádzajú zážitky a stretnutia z autorovho putovania Sovietskym zväzom. Spoznávame túto drsnú krajinu od najťažších rokov, ktoré tento kolos formovali, až po jej premenu na nové Rusko. Tento stav vecí sledujeme autorovými očami, ktoré pozorujú jednotlivé udalosti a príbehy ľudí pohľadom Európana.

Moje hodnotenie: 4/5
Spôsob vykreslenia jednotlivých udalostí, putovaní a ľudských osudov je fenomenálny. Čítame o krajine, ktorá bola pre mnohých, ale aj pre svojich obyvateľov, strašiakom niekoľko storočí. A tento stav sa dodnes veľmi nezmenil. Pripomína nám samotným, kde a v akej dobe žijeme a že sme ľudskými bytosťami. Táto posledná veta by mohla slúžiť ako nevyslovený odkaz tejto knihy.
Čítať viac
Lenka
Neoverený nákup
16.8.2016
Impérium
Výborná kniha, zaradila som si ju do súkromného zoznamu kníh, ktoré určite budem čítať viackrát.
A od autora si určite prečítam aj ostatné knihy, ktoré u nás vyšli, resp. vyjdú.
Skláňam sa pred jeho rozhľadom /aj praktickým/ a schopnosťou dať si skúsenosti do súvislostí.
Hoci to bola skôr smutná kniha, mám z nej krásny pocit a škoda že nie je hrubšia.
Čítať viac
marika
Neoverený nákup
5.8.2016
Názor čitateľa
Výborné čítanie. Je nenáročné, nehľadajte históriu. Momentky, situácie, názory. Mnohé veci vieme, ale je tu názor autora. Mnohé veci napísané v 90. rokoch 20. st. a vyslovený predpoklad autora je pravdivý. Vedel, čo môže nastať vo svete a naznačil možnosti problémov. Čítať viac

Recenzie, kritiky

Impérium (Martina Hatňanková), citajto.com

Impérium (Zuzana Švecová), citajto.com

Impérium (Janka Teťáková), citajto.com

Ryszard Kapuściński – Impérium (Peter Rúfus), peterrufus.com

Ryszard Kapuściński

Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Sklouzla rukou k srdci a spočinula na něm dlaní. Zde se skrývá síla, na níž záleží, řekla její matka neskutečně dávno. Ať jsi kdekoli, ať se ocitneš jakkoli daleko, zavede tě domů.“

Království popela - Sarah J. Maas, 2019
Království popela
Sarah J. Maas