Vianoce
Krajina na okraji - Anna Reid
Krajina na okraji

17,11 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Krajina na okraji

Cesta naprieč dejinami Ukrajiny

O rovinatú, úrodnú a pre útočníkov osudovo lákavú Ukrajinu po stáročia bojovali silnejší susedia. Hoci jej moderné národné hnutie sa datuje od začiatku 19. storočia, skutočnú... Čítať viac

Vydavateľstvo
Premedia, 2022
344 strán
5-6 hodín čítania

O rovinatú, úrodnú a pre útočníkov osudovo lákavú Ukrajinu po stáročia bojovali silnejší susedia. Hoci jej moderné národné hnutie sa datuje od začiatku 19. storočia, skutočnú nezávislosť získala až v roku 1991, keď sa rozpadol Sovietsky zväz... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
17,95 €

17,11 €

-5 %
Na sklade, posielame ihneď
Stíhame do Vianoc

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

O rovinatú, úrodnú a pre útočníkov osudovo lákavú Ukrajinu po stáročia bojovali silnejší susedia. Hoci jej moderné národné hnutie sa datuje od začiatku 19. storočia, skutočnú nezávislosť získala až v roku 1991, keď sa rozpadol Sovietsky zväz.

Kniha britskej historičky rozpráva príbeh Ukrajiny od úplného začiatku. Pred tisíc rokmi bola centrom prvej veľkej slovanskej civilizácie, Kyjivskej Rusi. V roku 1240 sem z východu vtrhli Mongoli a nasledujúcich sedem storočí bola Ukrajina rozdelená medzi bojujúcich susedov: Litovcov, Poliakov, Rusov, Rakúšanov a Tatárov. Znovu a znovu sa pohraničie menilo na bojisko: počas kozáckych povstaní v 17. storočí, vojen Ruska so Švédskom v 18. storočí, občianskej vojny v rokoch 1918 až 1920 a počas nacistickej okupácie, ako aj v nasledujúcom storočí, keď sa opäť ku slovu a vymysleným nárokom prihlásilo Rusko.

Ukrajina je väčšia ako Francúzsko, počtom obyvateľov sa takmer vyrovná Veľkej Británii a má potenciál stať sa jedným z najmocnejších štátov v Európe. V tejto precízne napísanej a prenikavej knihe Anna Reidová kombinuje výskum a vlastné skúsenosti, aby zmapovala tragickú minulosť Ukrajiny. Od poľských kostolov vo Ľvive až po uhoľné bane v rusky hovoriacom Donbase, od haličského štetlu po tatárske chatrče na Kryme, kniha skúma boj Ukrajiny o vybudovanie vlastnej národnej identity, identity, ktorá sa vyrovnáva s krvavou minulosťou a zahŕňa všetky národy v jej hraniciach.
Čítať viac
Originálny názov
Borderland
Počet strán
344
Väzba
pevná väzba
Rozmer
150×230 mm
Hmotnosť
586 g
ISBN
9788082421296
Rok vydania
2022
Edícia
Civilizácia
Naše katalógové číslo
1685107
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené kráľovstvo
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,0 / 5

2 hodnotenia

0
2
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

17

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
14.11.2022
Zaujímavé čítanie
Príbeh Ukrajiny od jej prvopočiatkov. Celá jej história zhrnutá v tejto knihe, aby dala určitý náhľad na krajinu, v súčasnosti zmietanú vojnou. Úrodná pôda, zaujímavá poloha, a predsa hladomor. Vyhladzovanie Židov, Krym, Černobyľ,... Spomienky obyčajných ľudí, ktorí sa vám budú zdať tak rozdielni a pritom rovnakí. Rozdielni v politických názoroch, rovnakí v tom, že každý z nich chce žiť iba svoj slušný život a uživiť rodinu. Súčasné udalosti nechávajú otvorené dvere v histórii Ukrajiny, ktoré sú písané krvavým atramentom.
Už pri čítaní anotácie a prvých strán som si myslela, že je táto kniha pro-ukrajinsky orientovaná, ale na ďalších stranách to autorka vyvrátila faktami a názormi. Dlhoročné ,,boje" medzi Ukrajinou a inými štátmi, z ktorých nosným je Rusko, formovali túto krajinu. Avšak z autorkinho písania som nadobudla dojem, ktorý sa mi vlastne skôr potvrdil, že Ukrajinci si za mnohé môžu sami a aj v tejto knihe sú prezentovaní v niektorých situáciách tak, ako keby neboli využili svoje šance. Ale zas, ak niečo im patrí a chcú im to vziať násilím, to zas správne nie je. Väčšinou je to však tak, že každá strana si nesie svoj podiel viny, a v tomto prípade to je podobné, pričom určitú časť viny si nesie aj západ.
Počas čítania tejto veľmi dobrej knihy sa v mojej mysli vynáralo mnoho otázok, prešla som rôznymi emóciami a niekedy som mala pocit, že autorka povedala A, ale nepovedala B. Ani vy nemusíte súhlasiť so všetkým, ale určite si rozšírite obzory a spoznáte históriu jednej krajiny. Chcem pochváliť chronológiu v úvode knihy, pretože je prehľadná, len vás chcem upozorniť, že niektoré názvy miest sa používajú v inom tvare, než na aké sme zvyknutí. A viete čo? Mám chuť navštíviť Ľvov.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Fascinujúca a často násilná odysea, ktorá zahŕňa viac ako tisíc rokov konfliktov a kultúry.“ – Independent

„Západ mal problém brať Ukrajinu vôbec vážne, píše autorka. Jej kniha je ušľachtilým a chvályhodným pokusom napraviť túto hrubú historickú nespravodlivosť.“ – Daily Telegraph

„Nádherne napísaná evokácia brutálnej minulosti Ukrajiny a jej vratkých snáh o vybudovanie lepšej budúcnosti. Reidovej sa podarilo živo vykúzliť desiatky málo známych hrdinov aj zloduchov ukrajinskej histórie, ale jej skutočnou témou je tragédia, ktorá bola údelom Ukrajiny počas väčšiny jej dejín. Kniha je gobelín utkaný z príbehov všetkých jej obyvateľov, zaznamenávajúci ich triumfy a konflikty s poctivosťou
súcitného cudzinca.“ – Financial Times

Čítať viac

„Človek nesmie nenávidieť nič okrem večnosti.“

Žiadne umenie - Péter Esterházy
Žiadne umenie
Péter Esterházy