Spojenia - Delphine de Vigan, Odeon, 2018

11,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Spojenia

Hélene Destréeovej, bezdetnej učiteľke biológie, sa akosi nepozdáva psychický stav jej dvanásťročného žiaka Théa. Vysvitne, že chlapec dlhodobo trpí pre rozvod rodičov a tajne... Čítať viac

4,7 48 hodnotení
Vydavateľstvo
Odeon, 2018
192 strán
3-4 hodiny čítania

Hélene Destréeovej, bezdetnej učiteľke biológie, sa akosi nepozdáva psychický stav jej dvanásťročného žiaka Théa. Vysvitne, že chlapec dlhodobo trpí pre rozvod rodičov a tajne sa uchyľuje k alkoholu spolu so spolužiakom Mathisom... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

11,90 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 38 knižniciach. Požičať v knižnici

Z kolekcie: Najlepšie knihy roka 2018

Naši škriatkovia odporúčajú

Cilla Börjlind, Rolf Börjlind: Oko noci. Ikar, 2024

Viac o knihe

Hélene Destréeovej, bezdetnej učiteľke biológie, sa akosi nepozdáva psychický stav jej dvanásťročného žiaka Théa. Vysvitne, že chlapec dlhodobo trpí pre rozvod rodičov a tajne sa uchyľuje k alkoholu spolu so spolužiakom Mathisom. Mathisovej matke Cécile sa jej predstava usporiadanej rodiny rozpadá, keď odhalí manželovu temnú stránku. Všetci potrebujú pochopenie a pomoc, kým nie je neskoro… Román Spojenia je zdanlivo jednoduchý, no má mnoho významov. Popri príbehu o alkoholizme adolescentov tu autorka suverénne rozohráva vzťahy medzi manželmi nepostrehnuteľné voľným okom, skryté životy dospelých, traumy z detstva, genetické prepojenia, väzby medzi rodičmi a deťmi najmä po rozpade manželstva, dôsledky správania nefungujúcich rodičov na ich deti, slepotu a neochotu okolia, spoločenské predsudky a zábrany, sociálne vylúčenie v dôsledku nezamestnanosti. Majstrovsky tak obnažuje stav súčasnej spoločnosti, generujúci mnohé osobné nešťastia a tragédie.
Hrdinami tejto silnej, intenzívnej i temnej knihy so svetielkom nádeje sú naši súčasníci, ľudia, akých nájdeme všade okolo seba. Príbeh svedčí o tom, že príčinou zla a tragických osudov nebývajú len vojny, prírodné katastrofy, choroby a iné, väčšinou ťažko ovplyvniteľné zásahy „zhora“, ale spôsobujú si ich ľudia sami svojou ľahostajnosťou, lenivosťou, sebectvom, slabosťou či nepochopením.
Čítať viac
Originálny názov
Les Loyautés
Počet strán
192
Väzba
pevná väzba
Rozmer
133×205 mm
Hmotnosť
272 g
ISBN
9788055162713
Rok vydania
2018
Naše katalógové číslo
309912
Štýl
filozofický, psychologický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Odeon
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

48 hodnotení

31
10
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Obrovská vzácnosť. Čitateľský zážitok. Veľkoleposť slova. Metafory. Tie spojenia, neviditeľné a pevné, i tak sa trhajú, ale niektoré nikdy nemožno narušiť. A potom vzdialenia, ktoré tieto väzby napínajú. Napnutia, ktoré sú pre jedinú ľudskú bytosť priveľa. Silné, a krehké. Vzťahy duší aj tiel, ťaživé, často nie znesiteľné. A úniky, tie ešte do väčších hlbín vedú. Životy ovplyvnené inými a pohľady na bolesť, čo iní nevidia. Tento príbeh, o ženách aj mužoch, vzťahoch medzi nimi, všetkými a každým s každým, láskach či neláskach, veľkých bolestiach, všemožných spojkách. Spojenia sa ma dotkli a ich autorka ešte väčšmi!

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Natália z nathalysreading
Neoverený nákup
8.4.2024
Táto kniha ma zasiahla, lebo popisuje, čo všetko musí vstrebať malý človek. Dospelí ľudia si málokedy uvedomujú, že aj dieťa má oči a uši, dokonca je citlivejšie. Volá o pomoc a dúfa, že ho niekto vypočuje. Ale rodičia majú vlastné problémy, ktoré musia riešiť, aby prežili v tomto svete.

Bolo mi smutno a doľahla na mňa bezmocnosť, keď som sa dozvedela, akým smerom sa dej uberá. Bolo to skľučujúce. S napätím som čakala, kedy všetko vybuchne a v hĺbke duše som verila, že sa to nestane. Na konci som však plakala. Toto dielo nečítajte vtedy, keď sa cítite zle. Ja som sa z toho rýchlo spamätala, no za iných okolností by ma to úplne zničilo.

Delphine opísala, ako môže byť človek ubitý životom a prenášať svoju frustráciu na dieťa. Robí to, aj keď to nemá v úmysle. Nechce do svojej beznádeje vťahovať niekoho ďalšieho, ale už je neskoro. Je to začarovaný kruh, ktorý sa nedá prelomiť, a to je tá najväčšia tragédia. Táto téma bola tak brilantne spracovaná, že som sa nechala unášať majstrovstvom autorky. Situáciu, keď rodič ničí seba a neuvedomuje si, že jeho dieťa to vidí, veľmi dobre poznám.

Spisovateľka tu s citom, avšak bolestivo reálne vykreslila špinu života, ktorá vám navždy zostane za nechtami, no záleží iba na vás, či vás pokryje celých. Ako ale skončí príbeh postáv? Aké rozhodnutia urobia? Dozviete sa, ak si prečítate tento výnimočný počin. Znova Delphine tlieskam.
Čítať viac
26.11.2023
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Moja prvá kniha od tejto autorky. Aj napriek tomu, že som z anotácie vedela čo ma čaká, bola som šokovaná, keď Théo celkom úprimne vyhlásil - Najradšej preciťujem vo svojom tele alkohol. Najskôr v ústach, vo chvíli, keď hrdlo prijíma tekutinu, potom tých niekoľko desiatok sekúnd stekania a nakoniec tú horúčosť, keď alkohol vtečie do brucha a keď celú jeho dráhu môže sprevádzať prstom. Lebo toto je niečo čo od 12 ročného, ešte stále dieťaťa, nečakáte. Kniha sleduje život, traumy, problémy, viacerých postáv - učiteľky Hélene, ktorej sa jej žiak Théo zdá zvláštny, Théa, ktorý sa vo svojom veku musí boriť s problémami, ktoré by otriasli aj dospelými, jeho kamaráta Mathisa a tiež jeho mamy Cécile. Kniha plná tém, aké nie sú vo väčšine kníh bežné, ale sú reálne a v skutočnom živote sa to určite deje. Priala by som si, aby bola kniha dlhšia a aby sme zistili čo sa dialo po konci. Čítať viac
Adra
Neoverený nákup
5.6.2023
Delphine je neskutočná rozprávačka. Aj takú ťažkú tému, ako dospievanie v krachujúcej rodine, vie vyrozprávať neskutočne dobre a záživne.

Strany Vám pod prstami utekajú ani neviete ako, a bez dychu hltáte jej slová s túžbou dozvedieť sa viac, aj keď asi všetci dobre vieme, aký bude koniec.

Neskutočný čitateľský zážitok. Odporúčam všetkými desiatimi.
Čítať viac
30

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený zákazník
11.10.2022
Minimalistický a silný psychologický román s temne strhujúcim podtónom je hodný zamyslenia. Zaoberá sa zložitými sociálnymi a morálnymi problémami, dopadom výchovy na celý život človeka a ako zložité vzťahy sveta dospelých drásajú hlavne detskú dušu. Ústredné témy ako nedostatočná komunikácia, dysfunkčná rodina, osamelosť, alkoholizmus, ale i lojalita sú podané realisticky a presvedčivo. Ich dopad na okolie je ochromujúci, zarážajúci... Štyri hlavné postavy svojimi subjektívnymi pohľadmi novele pridávajú na autenticite. Otvorený koniec môže dodať nádej, ale aj ju depresívne skrotiť.
Medzi protagonistov príbehu patrí predovšetkým učiteľka Heléne a jej žiak u ktorého si všimla varovné signály blížiacej sa katastrofy. Depresívne sa ponoríme do Théovho neľahkého sveta a učiteľkinej vytrvalosti čeliť tomu priamo, napriek jej traumatickému detstvu. Svoju profesionalitu odloží nabok a vynaloží všetko úsilie, aby svojho žiaka zachránila.
Delphine de Vigan nepíše veselé a oddychové knihy, ale potrebné pre spoločnosť, najmä v súčasnej dobe.
Čítať viac
40

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
22.9.2022
Skvelé a silné
Existujú rôzne spojenia medzi ľuďmi. Niektoré vydržia aj napriek ,,búrkam", poniektoré pretrvávajú desiatky rokov, iné väzby by mali byť celoživotné, ale vplyvom rôznych okolností dochádza k ,,odpojeniu". Rodinné väzby, priateľstvá, rôzne známosti,... Pevnosť a krehkosť zároveň.
Autorka v tejto knihe podáva silný príbeh zo štyroch uhlov pohľadu a vykresľuje tak osudy štyroch ľudí, pričom je všetko krásne prepletené a všetko so všetkým súvisí. Ešte ani nie trinásťročný Théo, ktorého zasiahol rozvod rodičov a ich osobný pád, nachádza potešenie v alkohole, s ktorým sa chce dostať do iných ,,dimenzií". Jeho kamarát Matis je zo zdanlivo bezproblémovej rodiny a vzhliada k Théovi. Ale čo ak je fungujúca rodina len pozlátkom? Matisova matka Cécile odkrýva rúško tajomstva a zisťuje, kým v skutočnosti je jej manžel. A učiteľka Hélene Tá odhaľuje Théovo tajomstvo. Ona sama prežila traumu v detstve a tá ju prenasleduje.
Vskutku výborne napísané dielo, ktoré ani nepotrebuje viac strán navyše. Autorka výborne vystihla všetky témy, postavy a traumy. Podchytila dôsledky nedostatku lásky, ponižovania, klamstiev, rozpadu manželstva, predsudky, neochotu známych a ,,slepotu" okolia. Silná a pravdivá je táto kniha. Treba mať oči otvorené, pretože nikdy nemôžeme vedieť, či práve v našom okolí nebude niekto potrebovať našu pomoc. Podobné knihy by mali byť čítané čo najviac. Odporúčam!
Čítať viac
19.9.2022
Výborná
Psychologická sonda do života chlapca zmietaného životom. Rodičmi, učiteľmi prehliadaný, stojaci medzi dvoma mlynskými kameňmi hľadá útechu a únik v alkohole... Krásne vykreslené charaktery postáv, jedna z naj knižiek od Delphine. Čítať viac
15

Ako najlepšie začať svoj deň ? V posteli s dobrou knihou a čajom :) Nie vždy sa to dá, preto čítam, kde môžem :) •na instagrame píšem tiež o knihách, ak by ste sa chceli pozrieť @sue_knihomilka

Zuzana Hermanová
Overený zákazník
10.4.2022
Koľkí z nás túžia po šťastnom živote ? Mať milujúceho partnera, skvelých rodičov, aby všetko išlo podľa našich predstav. Bohužiaľ, nie vždy je nám to dopriate. Niekto by možno povedal, že skrátka nemá šťastie. A to platí pre postavy v tejto knihe. Nemajú šťastie. Alkoholizmus adolescentov, vzťahy medzi manželmi, skryté životy dospelých, traumy z detstva, väzby medzi rodičmi a deťmi a dôsledky toho na ich životy, spoločenské predsudky a sociálne vylúčenie v dôsledku nezamestnanosti. Ide o témy, ktoré predurčujú veľmi silný , intenzívny a melancholický pocit. Čo na to povedať, tak ako sa v knihe píše: Tento príbeh svedčí o tom, že príčinou zlá a tragických osudov nebývajú len vojny a prírodne katastrofy, choroby a iné, väčšinou ťažko ovplyvniteľné zásahy “zhora”, ale spôsobujú si ich ľudia sami svojou ľahostajnosťou, lenivosťou, sebectvom, slabosťou či nepochopením.

Kniha ma veľmi oslovila. Zanechala vo mne veľa myšlienok, predovšetkým pripomenutie: buď láskavý, nesuď ostatných a nerob ostatným to, čo nechceš, aby oni robili tebe. Kniha Slova vďaky ma od autorky oslovila viac, avšak táto nesmie v sebe opäť dôležité posolstvo, ktoré nemôžeme len tak ignorovať.

Som ozaj rada, že ju môžem vložiť do mojej knižnice.
Čítať viac
21.11.2021
Dávno viem, že Francúzi majú cit pre žalostné príbehy, ale autorka ma predsa šokovala svojím talentom.

Príbeh ma zaujal už od prvej strany. Páčilo sa mi, že sa zaoberal len určitými útržkami životov postáv. Nedostali sme príbeh, ktorý by sa tiahol naprieč rokmi, ale predsa dôsledky dávnych udalostí mali dopad na prítomnosť postáv. Kniha nám ukazuje, že všetko má dopad na všetko. Vzťahy a putá sú zložité a točí sa okolo nich všetko, okamih za okamihom.

Kniha je mimoriadne citlivá na emócie. Stojí najmä na vnútornom svete postáv. Témy, ktoré sa v knihe riešili boli mne osobne veľmi blízke. Spojenia sa niesli v akomsi opare melanchólie, až smútku dá sa povedať, no napriek tomu boli nádherné. Kniha bola fascinujúca, a tak veľmi, veľmi pútavá, že som sa od nej nedokázala odtrhnúť.

Sedela som v prvom rade na ľudské utrpenie a nemohla som sa z toho celého vymaniť, pretože mi to všetko bolo tak známe, že som sa pri čítaní necítila ani pobúrene a nebola som ani pohoršená či znechutená, hoci by som mala byť. Naopak, bola som v absolútnom poriadku, pretože som mala pocit, akoby som sa po dlhých rokoch vrátila na miesto, ktoré ku mne zvláštnym spôsobom patrí.

Knihe nemám čo vytknúť. Až neskutočne ma ohúrila a všetkým vám ju môžem len vrelo odporúčať.
Čítať viac

Vydavateľstvo Odeon

Čítať viac

„Možno to, čo chápeme najmenej, je to najlepšie, čo nás čaká.“

O zármutku - C.S. Lewis, 2018
O zármutku
C.S. Lewis