Paula Oravcová

11

Moje srdcovky

Moje odznaky

Verný zákazník
Môj názor pomáha
2022
Môj názor pomáha
2021
Môj názor pomáha
2020
Obyvateľ Stredozeme
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Šťastných 7
2020
Plány do budúcnosti
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

11
11

Sabina Chladná napísala recenziu

21.03.2023 21:07

3,5/5
Opäť sa vo vetách občas opakovali rovnaké slová a malo to zopár múch, no autorkino frázovanie a štylistika textu sa znateľne zlepšili. Text bol ľahko čitateľný, a keďže mi v ňom neprekážalo milión vecí, dokázala som sa oveľa lepšie začítať a vžiť sa do deja knihy, čo sa mi počas čítania prvej Katji, žiaľ, nepodarilo. To bol tiež môj najväčší problém s knihou a dôvod, prečo u mňa vtedy dostala tak nízké hodnotenie. Chválim autorku a som skutočne rada, že sa takto zlepšila, viem, že s každou ďalšou knihou sa posunie ďalej.

Ako som tvrdila už predtým, príbeh je pútavý a má veľký potenciál zaujať množstvo čitateľov, rovnako aj väčšina postáv, ktoré sú sympatické a kdekto sa do nich ľahko vžije. Katju som si už v predošlej časti príliš neobľúbila, no naopak Argos je úžasný protagonista, ktorého som si zamilovala a užívala som si každú časť jeho cesty.

Katja je pekné fantasy pre mladých. Ja som sa v poslednej dobe preorientovala skôr na fantasy pre dospelých, ale úprimne, byť o pár rokov mladšia, túto knihu by som zbožňovala. Fantasy prvky série sa nesú v takom rozprávkovom duchu, čo už nie je až tak časté a mne sa to veľmi páči. Pripomínalo mi to knihy typu Siedmy syn či Eragon alebo Hviezdny prach a teda som zažívala poriadnu dávku nostalgie. V puberte to boli jedny z mojich obľúbených príbehov. Čím samozrejme nechcem povedať, že sa Katja nebude páčiť aj dospelým.

Aby som to nejako zhrnula, dej knihy sa mi veľmi páčil, bola som nadšená z toho, ako sa autorka zlepšila a že sa viac venovala pocitom postáv. Určite sa teším na jej ďalšie diela.

Čítať viac

11
11

Sabina Chladná napísala recenziu

16.03.2023 07:59

Prípad bol veľmi vynaliezavo skonštruovaný, v bežnom živote nereálny a trochu pristihnutý za vlasy, ale práve v tom spočívalo jeho čaro a napokon, keď do seba všetky dieliky skladačky zapadli, tak to celé dávalo perfektný zmysel. Divadlá, zamknuté miestnosti, kúzelník a Londýn tridsiatych rokov - ponorte sa do jedinečného príbehu, pretože toto tu ešte nebolo.

Hlavné postavy sú sympatické, aj keď nijako veľmi nezachádzame do ich osobných životov a veľa sa o nich nedozvedáme, vôbec to nevadí, pretože z každého vyžaruje osobitá charizma. Trošku ma však mrzí, že ani o samotnom Josephovi Spectorovi toho veľa nevieme. Taktiež mi v knihe chýbalo viac mágie či magickej atmosféry. Keďže prípad vyšetruje kúzelník, čakala som niečo čarovnejšie.

Čo sa mi však nesmierne páčilo, bolo vyšetrovanie samotného prípadu. Autor na to išiel pekne po poriadku. Každý detail mal v príbehu svoje miesto. Pri spätnom pohľade teda nič nebolo zbytočné. Autor postupne odkrýval lži, snažil sa preniknúť za masky podozrivých a dopátrať sa pravdy. To všetko bez zbytočných omáčok a s poriadnou dávkou napätia, ktorá vám nedovoľuje pustiť knihu z rúk.

Takže nakoniec sa mi príbeh veľmi páčil. Zhltla som ho za pár hodín. Vrelo odporúčam všetkým fanúšikom Agathy Christie, no upozorňujem, že Tom Mead má svoj osobitý štýl. Už teraz sa teším na ďalšie diely série.

4,5/5

Čítať viac

11
11

Sabina Chladná napísala recenziu

20.11.2022 11:49

Nie je žiadnym tajomstvom, že Dezilúzia a Zhoríme patria medzi moje obľúbené knihy a dnešným dňom sa k nim pridali aj Nemé hlasy. Kingovu Vdovu Lisey mi bolo za ťažko dočítať a nemôžem povedať, že by som sa nejako bála, kdežto tu mi po chrbte behali zimomriavky už vo štvrtej kapitole a Nemé hlasy som zhltla za dva dni.

Jeho predchádzajúce knihy boli z úplne iného súdka, a všetci vedia, že som ich milovala, no a napriek tomu, že horory nepatria medzi môj obľúbený žáner, túto knihu som si obľúbila. Spočiatku preto, že hlavná postava bola opäť skvelo napísaná. Autor totiž vždy píše o ľuďoch, ktorí sú svojim spôsobom vnútri niečím zlomení, pokazení a ničím sa už nevedia opraviť. Vie veľmi dobre opísať emócie a to, čo sa v ľuďoch odohráva.

Ďalej sa mi páčila ponurá, chladná, melancholická a väčšinou aj poriadne desivá atmosféra knihy. V spojení s oravským folklórom a zárodkom šialenstva tvorila niečo znepokojivo mrazivé. Bola napísaná odlišným štýlom, ako predchádzajúce knihy.

Príbeh bol pútavý, fascinujúci a skutočne, akonáhle som začala čítať, nemohla som sa od knihy odtrhnúť a čítala som až do rána. Občas som sa poriadne bála. Dej tvorí najmä Tomášov vnútorný svet, jeho osobné šialenstvo. Zvyčajne ma podobné knihy nedesia, no rýchlo som si uvedomila, že je to tým prostredím, kde sa odohráva, ktoré je mi viac menej známe a viem si ho predstaviť a vžiť sa doň. Koniec ma úplne dostal, nečakala som taký zvrat udalostí a ostala som z neho hotová. Milujem závery, ktoré šokujú.

Nemé hlasy boli ďalším výborným dielom z pera talentovaného autora. Je vidieť, že autor vložil do tohto príbehu srdce a veľký kus seba. Mne neostáva nič iné, len vám knihu vrelo odporučiť. Ja sa už teraz nesmierne teším na ďalšie knihy, ktoré Adam napíše.

Čítať viac

11
11

Sabina Chladná napísala recenziu

10.07.2022 11:34

Spočiatku som bola na vážkach. Ďalšia dobrá hrdinka so zlou minulosťou, ktorá si v detstve prešla peklom, zlý chlapec, ktorý za ňou šalie, hoci ona mu stále odoláva. V knihe som našla veľa klišé, hoci autorka sa venuje aj ťažkej téme zanásilnenia a podľa mňa v knihe dosť zachádza aj do témy šikany na strednej škole, predsa na mňa príbeh pôsobil dosť obyčajne a neviem, či som na jeho začiatku verila, že mi môže ponúknuť ešte niečo nové, no mýlila som sa. Ponúkol mi celý nový vesmír.

Rozprávanie ma rýchlo vtiahlo do deja. Nečakala som, že ma kniha tak veľmi upúta, nakoľko podobné príbehy nezvyknem čítať. No z Drahej Avy som nakoniec ostala úplne nadšená a hlavne uplakaná. Avin a Knoxov príbeh sa mi strašne páčil. Bol zábavný, plný emócií, hrejivý a pútavý aj so záhadnou zápletkou. Bola to jedna z najmilších romantických kníh, akú som kedy čítala. A napokon aj tie klišé boli spracované reálne a originálne.

Vzťah a chémia, akú medzi sebou Knox a Ava mali boli skvelé a skutočne ma bavilo sledovať, ako sa pomaly zbližujú. Mám rada romantiku, ktorá mi na tvári vykúzli hlúpy úsmev. Hlavné postavy ma na začiatku nijako neohúrili, no ako príbeh pokračoval, obľúbila som si ich. Ešte aj tie doťahovačky medzi Avou a Knoxom, kedy sa provokovali a doberali, som si dosť užívala a bavila sa na tom a to ja takéto veci nemusím. A páčilo sa mi, že to celé nebolo len o romantike, ale hlavné postavy riešili aj iné problémy. Hoci tá romantika tu bola nádherná.

V knihe sme okrem Avy a Knoxa stretli ako protivných debilov, tak aj úžasné postavy, ktoré vždy rozžiarili stránky ako slniečko. Obaja mali perfektných priateľov aj súrodencov.

Došli mi slová a skutočne už neviem, ako viac mám ešte príbeh vychváliť. Toto bola taká super kniha, presne takto má vyzerať new adult romanca! Vtipná, pútavá, duchaplná, romantická, dojemná. Mala hlavu aj pätu a nenachádzala sa v nej ani jedna jediná trápna scéna. Kniha ma primäla podceniť ju, len preto, aby som sa do nej vzápätí zamilovala a nakoniec mi zlomila srdce. Je to prenádherný a veľmi emotívny príbeh. Verte mi, určite si ho nechcete nechať ujsť.

Čítať viac

11
11

Sabina Chladná napísala recenziu

10.07.2022 11:30

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Príbeh vo mne už od samého začiatku vyvolával horkosladké pocity. Napísaný bol veľmi pekne, no bolo v ňom niečo smutné a bolestné, čo vyžarovalo zvnútra hlavných postáv. Bránilo im to pohnúť sa ďalej a pustiť do svojho srdca skutočné šťastie.

Obe postavy boli veľmi sympatické, milé a priateľské, a páčilo sa mi, ako sa zoznámili. Hailee a Chasa sme spoznávali cez ich vnútorný svet, myšlienky a spomienky. Ich vzťah bol sladký a bola radosť čítať o tom, ako sa pomaly zbližujú. Po celý čas som sa nad tým rozplývala a dúfala som, že im to vyjde.

Už si začínam zvykať na to, že ma podobné knihy vždy niečím prekvapia. Tentokrát to bol opäť zaujímavý dej a pekná zápletka. Zamilovala som si prostredie amerického malomestečka aj romantickú dejovú líniu. Autorka píše fantasticky, jej písanie zbožňujem, naozaj som sa od knihy nemohla odtrhnúť. Výlety Hailee a Chasa po okolí dodávali príbehu nádych dobrodružstva.

Strmý pád bola poriadne romantická jazda! Po celý čas som sa srdečne usmievala a užívala si úžasný príbeh. Som strašne šťastná, že sa ku mne táto kniha dostala, zamilovala som si ju.

Koniec som čítala v slzách a vôbec som nerozumela tomu, ako môže tak krásna kniha končiť takto devastujúco.

Viem, že kniha obdržala veľa negatívnych recenzií, ale podľa mňa je to veľmi pekná letná romantika so sympatickými hlavnými hrdinami. Nemám jej čo vytknúť a už aj sa púšťam do druhého dielu.

Čítať viac

11
Paula Oravcová

Sabina Chladná získala odznak Šťastných 7

07.07.2022 07:05

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7
11
11

Sabina Chladná napísala recenziu

06.07.2022 10:35

Začiatok, hoci ma zaujal a bol tajomný, sa mi javil ako veľký zmätok. Začínala som byť netrpezlivá a veľmi som si želala, aby nám autorka podhodila aspoň omrvinky odpovedí. V knihe sa neustále niečo dialo, občas to vrhlo na Elissinu situáciu trochu svetla, inokedy nás čakali len ďalšie hádanky, no kniha ma veľmi bavila a autorke sa nedá odoprieť, že vytvorila pekný magický svet a aj príbeh tohto mysľomagického sveta.

Všimla som si, že čitatelia začali knihu prirovnávať k Harrymu Potterovi a podobným dielam. Môžem len súhlasiť, že aj mne sa v istých veciach ponášala na iné fantasy knihy, predsa si však myslím, že bola svojim spôsobom dostatočne originálna na to, aby si šla svojou vlastnou cestou a ponúkla nám niečo nové.

Čo je najdôležitejšie, kniha bola pútavá. Zaujímalo ma, čo sa stane ďalej, stránky som otáčala s nadšením a tešila som sa zo sympatických postáv, prostredia akadémie aj zaujímavého deja. Síce mala kniha aj zopár zádrheľov, kedy si človek povedal, že toto mi tak úplne nesedí, našťastie sa nejednalo o veci, ktoré by vo veľkom zasahovali do deja, takže som sa rozhodla to prehliadať a užívať si čítanie, pretože autorka píše prekvapivo dobre.

Čo by som trošku vytkla bola večne zmätená hlavná hrdinka, ktorá sa neustále iba čudovala alebo niečomu nechápala. Pôsobila máličko hlúpo, keď si nedokázala v hlave pospájať súvislosti a vyvodiť si častokrát celkom očividný záver.

Až na túto skutočnosť sa mi však kniha nesmierne páčila. Bola skvelá, plná tajomnej mágie, sily priateľstva, mladých lások, ale aj desivej temnoty a ochoty obetovať sa pre našich milovaných. Veľmi som si užívala interakcie medzi päticou kamarátov, prežívala som s nimi ich dobrodružstvá občas až príliš. Koniec ma vôbec neprekvapil, pretože presne to som od samého začiatku očakávala a bola som hrdá, že sa mi všetko potvrdilo, aj keď ma trošku zarmútil.

Kniha je krásne vizuálne spracovaná, okrem nádhernej obálky sa vnútri nachádzajú aj pekné ilustrácie a ozdoby. Už aj si idem kupovať vlastnú knihu a veľmi sa teším na ďalšie diely, ktoré si tiež rada zaobstarám.

Pekné je na tom všetkom aj to, že mi koncept mysľomágie nakoniec ani nepríde až tak nereálny. V našej mysli sa predsa skutočne skrýva veľká sila a určitým spôsobom ňou naozaj dokážeme ohýbať náš vnútorný svet.

Čítať viac

11
Paula Oravcová

Sabina Chladná získala odznak Môj názor pomáha

10.06.2022 21:13

Ďakujeme, tento rok ste sa zaradili k top recenzentom! Aj vďaka vášmu názoru si ostatní čitatelia budú vedieť ľahšie vybrať.

Môj názor pomáha
11
11

Sabina Chladná napísala recenziu

10.06.2022 21:13

Autor dokáže v každej ďalšej knihe vymyslieť originálnu dejovú líniu, ktorá síce nadväzuje na ostatné knihy, no stále je pre čitateľa nová. Nie je možné, aby ste sa pri tomto dobrodružstve nudili alebo si pomysleli, že niečo podobné ste už čítali. Autor ma zatiaľ stále príjemne šokoval dynamikou deja, skvelými akčnými scénami, bystrým ironickým humorom a otvorenosťou postáv.

S Alexom Verusom sa nikdy nenudím a priznám sa, že vo štvrtom diely bolo skvelé čítať o tom, ako sa z odpadlíka a vyhnanca stal stred vesmíru hneď niekoľkých ľudí. Počas predchádzajúcich dielov totiž stretol ľudí, z ktorých sa teraz stalo niečo ako rodina. Bolo milé čítať o tom, ako sa doberali, pomáhali si a stáli pri sebe. Atmosféra domova je v niektorých pasážach tak silná, že aj ja sama som sa chvíľami cítila byť členom tejto nesúrodej rodinky.

Príbeh však nie je vonkoncom len milé pokojné rozprávanie. Záhady, ktoré Alex rieši sú čoraz desivejšie a tentokrát na Londýn padol tieň temného mága Richarda Drakha. Alexov život sa ocitá v ohrození, keď sa rozhodne pátrať po dávno stratenej stope a pokúsi sa nájsť dievčinu, ktorá má byť dávno mŕtva. Možno práve Alexovou vinou.

Túto sériu mám v obľúbe aj vďaka obrovskému množstvu emócií, ktoré sa v príbehu mihnú. Hoci je to fantasy žáner a sleduje svoju hlavnú dejovú líniu, hlboko zachádza do osobných detailov postáv a je aj sondou do vzťahov medzi nimi. Nijako ma neprekvapilo, že po prvých sto stranách som už mala za sebou tri výbuchy plaču a nespočet letmých úsmevov.

Viete, Alex je v istom zmysle môj najlepší kamarát. Poznám ho lepšie, ako kohokoľvek na svete a veľmi obdivujem jeho odvahu konať to, čo je správne, nie to, čo je ľahké. Vždy sa postaví za ľudí, ktorých má rád a svojich priateľov si až dojímavo váží. Svet bol k nemu krutý, ale on naň nezanevrel. Je priateľom, po akom túžime všetci a človekom, akým sa v skrytu duše túžime stať. Veľmi ma inšpiruje.

Najúžasnejšie na tom celom je, že neoplýva tak mocnými schopnosťami ako jeho protivníci. Je len obyčajný veštec, takmer bezbranný a predsa sa vrhá po hlave do nebezpečenstva s neochvejnou odvahou. Nie je typickým hrdinom, jeho sila tkvie v jeho charaktere, nie mágii. Dovolí nám nahliadnuť do svojho vnútra, lepšie ho spoznať. Skrátka je vidieť, že keď autor postavu písal, šiel naozaj do hĺbky a zamýšľal sa, nemastil si jej prostredníctvom ego.

Neviem si predstaviť, že by sa mi táto séria nikdy nedostala do rúk. Nemala by som sa čím rozveseliť, keď je mi najhoršie, ani by som si nemohla prečítať Alexove múdra v situáciách, kedy potrebujem poradiť. S Alexom sa totiž dobre chápeme, v mnohých smeroch sme si podobní.

Štvrtý diel som si teda veľmi užila a už sa teším na ďalšie.

Čítať viac

11
11

Sabina Chladná napísala recenziu

10.06.2022 21:12

Začnem tým, že udalosti knihy boli miestami tak nereálne, že to už hraničilo so sci-fi. Nehovoriac o tom, že podľa mňa to bola len ďalšia romantika pre tínedžerov a hoci sa autorka snažila venovať aj vážnejším témam, nedarilo sa jej vykresliť ich hodnoverne. Síce vo mne vyvolala emócie a účasť, no celé to bolo pokrivené.

Veľkým plusom knihy je autorkin chytľavý štýl písania, vďaka čomu sa čítala ľahko a rýchlo, a bola aj zaujímavá. A práve to ma na tom celom mrzí najviac. Kniha bola napísaná veľmi dobre a za iných okolností by sa mi bývala páčila, no teraz ma celý tento príbeh len... zarmútil? Ťažko sa mi hľadá správne slovo.

Kde sú tie emóciami nabité knihy, ktoré čitatelia Colleen Hoover sľubujú? Jedna mi práve leží na kolenách a viem, že si zaslúži, aby som o nej rozprávala lepšie, ale akosi sa to nedá. Som z nej len podivne smutná a nemôžem sa zbaviť pocitu, že hoci sa také veci ľuďom stávajú, určite nie takto. Bolo to trochu pritiahnuté za vlasy.

Čo sa týka postáv, Holder bol taký podivný človiečik. Chvíľu sa správal ako protivný fracek a nepredstaviteľný trubiroh a vzápätí nastal obrat o 360 stupňov. Najviac som sa čudovala jeho správaniu a myšlienkovým pochodom. Najmä keď sa vyjadril, že si k nikomu nevypestuje vážnejšie city, pretože má tetovanie, ktoré mu pripomína, že by nemal. Alebo vrazil svojmu vlastnému otcovi, lebo mu chcel dať domáce väzenie. Čo sú toto za drísty, bože? Najmä keď sa vzápätí začal správať ako dokonalý priateľ a uvedomelý mladý muž. Sky bola zasa akási nevýrazná a vlastne som ju ani nestihla spoznať.

Čo sa však musí nechať je, že väčšina ich spoločných romantických scén bola pekná a čítala som ich s takým prihlúplim úsmevom. Najprv som sa však musela prebrodiť cez prvých päťdesiat strán, kedy som mala chuť Holdera prefackať. Hneval ma aj ďalej, najmä tou detskou logikou, že namiesto toho, aby som sa porozprával s dievčaťom, ktoré ľúbim o tom, ako sa cítim, radšej sa mu budem vyhýbať a podobnými somarinami.

Z romantického príbehu sa neskôr nachvíľu stala tragédia, ktorá vzápätí končila sladko a milo, lenže neviem, či som sa cez to všetko dokázala ako čitateľ preniesť. Bolo toho príliš a neverím, že v skutočnom živote sa ľudia s toľkým žiaľom a hrôzou dokážu zmieriť tak rýchlo a ľahko, ako postavy tohto príbehu. Niektoré problémy len láska nevyrieši.

Ospravedlňujem sa, ale hoci bola kniha pekná, po prečítaní cítim len horkosladkú pachuť a nemôžem sa zbaviť pocitu, že s ňou bolo niečo veľmi nesprávne. Autorke som príbeh neuverila.

Čítať viac

„Ari by bol najradšej, keby všetci z jeho izby odišli, najradšej by bol sám so svojimi knihami, najradšej by sa v jednej z nich stratil a už sa nikdy nevrátil.“

Sága z Keflavíku - Jón Kalman Stefánsson, 2022
Sága z Keflavíku
Jón Kalman Stefánsson