Mim

12

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

2021
2021
2021
2020
2012
Zobraziť viac

Moje aktivity

12
12

Miriama Kováčová napísala recenziu

14.01.2022 06:53

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Pokračovanie trilógie Dcéra ľudstva s poradovým číslom 2. Ocitáme sa presne tam, kde skončila jednotka. Tento diel je pre mňa poslabší. Až tak veľa sa tam toho nedialo - Eva si zmyslí, že má moc, je z nej malé sebecké decko a zrazu si spomenie, že jej zostal ešte jeden rodič a chce ho zachrániť, je ale uväznený vo Veži (kde je preto, lebo chcel pomôcť zachrániť Evu). Eva trucuje a obviňuje svojich záchrancov, že ju zas tiež len zavreli a zobrali jej slobodu. Preto sa snažia vymyslieť ako sa dostať do nedobytnej Veže a vyslobodiť ho. Ale na druhej strane, ani osloboditelia nemali žiadny plán čo sa vlastne bude diať, keď odtiaľ dostanú Evu... Je tu aj pár "romatnických" momentov medzi našim novým párikom...
Zatiaľ čo vo Veži sa dejú dosť kruté a smutné veci za pomoci nových technológií, všetkému šéfujú Vivian s Wellsom. Tieto udalosti sprostredkúva postava Michaela, veliteľa Najvyššej stráže, ktorý je ale celkom nerozhodný, nesúhlasí síce s taktikou a metódami, ktoré uplatňuje EPO, ale polku knihy nerobí nič preto, aby situáciu zmenil. Ku koncu ma kniha už vôbec nebavila, rozčuľovali ma tie sprosté zvraty a patetické dialógy, ktoré mali udržať úroveň akože drámy. Nepomohlo ani "veľké odhalenie" ilúzie a samotný "pikantný" záver. Netuším, aká bude tretia kniha, lebo autori majú toho dosť málo. Za mňa slabý priemer.

Čítaj viac

12
Mim

Miriama Kováčová prečítala knihu

14.01.2022 06:34

12
Mim

Miriama Kováčová získala odznak Mladé témy

14.01.2022 06:34

Existuje vôbec nejaký vek, v ktorom by sa nečítala literatúra Young Adult? Vám sme poslali už 20 titulov z tohto žánru, takže ak boli všetky pre niekoho iného, možno im skúste dať šancu aj vy :-)

12
12

Miriama Kováčová napísala recenziu

03.01.2022 20:49

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Svet je v sračkách. No sorry, ale je to tak. Prestali sa totiž rodiť ženy. Nikto nevie prečo, ale na svet prichádzajú iba samí chlapci. Až po 50 rokoch, nejakým zázrakom sa narodí jedno dievčatko. Eva. Spása ľudstva. Jej vlastná mama zomrie, otec sa zo straty "pomätie". Vytvorí sa preto pre ňu to najbezpečnejšie, najúžasnejšie prostredie, žije izolovane v Dóme, kde sa o ňu starajú a vzdelávajú ju viaceré už staršie ženy - Matky, má holografickú kamarátku Holly, celý tím ľudí ju pripravuje na jej úlohu a to, keď dosiahne vek 16 rokov, vybrať si z 3 kandidátov jedného, s ktorým sa pokúsia obnoviť ľudský rod. No ďakujem pekne, dosť strašidelné poslanie. Potom tu máme Brama, ktorý vlastne ovláda horeuvedenú Holly, je jej pilotom, preto pozná Evu veľmi dobre. Žije vo Veži, kde sídli celá organizácia EPO, ktorá sa stará o Evu a všetko čo s ňou súvisí. Tu prichádza jedna udalosť, ktorú som v tých pár prečítaných dystópiách až tak veľmi necítila, a teda, títo dvaja naši milí sa do seba zaľúbia. Je to vyslovene nabité romantikou. Netrvá to však dlho, lebo tieto dve hlavné naivné postavy sa prebudia z tohto ružového sna, aka zo svojho doterajšieho života, a prefacká ich krutá realita. Dozvedáme sa, že EPO nie je také milé ako sa zdalo, hlavná Matka Vivian odhaľuje svoju pravú tvár, objavuje sa vzbúrenecká skupina, ktorá chce oslobodiť Evu... Začína sa boj o prežitie, o zmenu, o pravdu.

Celý dej je vyrozprávaný cez striedajúce sa kapitoly Evy a Brama, je veľmi ľahko čitateľný, ak si obľúbite postavy (mne sa páčil aj Hartman, tých pár ráz čo sa tam objavil, kámo), chcete čítať ďalej a rýchlejšie, dozvedieť sa ako to bude pokračovať, v druhej polovici mám pocit, že akcie sú šité trochu horúcou ihlou - niektoré plány na záchranu a kroky postáv sú trochu nedotiahnuté, slabo uveriteľné. Postavy dostávajú tie najlepšie nápady na najnebezpečnejšie akcie po chvíľkovom zamyslení. Z náznakov pochopia celú pravdu. Trochu mi chýbal aj podrobnejší opis celkového sveta, jeho fungovanie či ako žili ostatní ľudia. Ale možno sa viac dozvieme v ďalších dieloch.

Čítaj viac

12
Mim

Miriama Kováčová prečítala knihu

03.01.2022 20:43

12
Mim

Miriama Kováčová získala odznak Knihy roka 2021

01.01.2022 13:09

Sú knižky, ktoré prečítame a takmer okamžite na ne zabudneme. Potom sú tu knihy, ktoré svojím príbehom, spracovaním alebo svojou odbornosťou dokážu obohatiť našu myseľ a srdce. A presne takéto knihy nájdete v našom výbere Knihy roka. Sme radi, že niektorý z titulov Knihy roka 2021 nájdeme aj vo vašej knižnici :-)

12
Mim

Miriama Kováčová prečítala knihu

01.01.2022 12:07

12
12

Miriama Kováčová napísala recenziu

01.01.2022 11:39

Fanúšik komiksov zo mňa asi nebude, ale toto dielko bola fajnovka. Všetko podstatné odznelo, doplnené trefnými obrázkami. O mnohých veciach čitateľ možno ani nevedel, že ako to bolo v skutočnosti. Máte pocit, že Julo a Milan sa vám priamo prihovárajú ;) Naozaj pekná, kvalitne spravená knižočka z vydavateľstva Monokel.

Čítaj viac

12
12

Miriama Kováčová napísala recenziu

01.01.2022 09:46

Vždy ma poteší, keď si po rokoch dám re-read obľúbenej knihy a tá vo mne zanechá rovnaké pocity lásky a eufórie ako prvýkrát. Nebolo tomu inak ani pri tejto knihe, čítanej po 8 rokoch. Stane sa, že po toľkých rokoch si z deja veľa nepamätáte a teda čítate ako keby nový knihu. A to je aj dobre. Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť je príbeh z konca druhej svetovej vojny, ku ktorej sa vracia aj retrospektívne, je to príbeh písaný formou listov posielanými medzi jednotlivými postavami. Môžete sa pýtať, ako sa takto dá vytvoriť nejaký dej? Veru dá sa a funguje to skvelo. Listy si vymieňajú hlavná postava, spisovateľka Juliet Ashtonová bývajúca v Londýne, s viacerými obyvateľmi ostrova Guernsey, členmi Guernseyskej literárnej a koláčovej spoločnosti. Tiež sa tu objaví korešpondencia Juliet s jej priateľmi Susan a Sidneym a ďalšie iné. Obyvatelia ostrova sa Juliet zverujú so svojimi zážitkami počas obdobia kedy bolo územie okupované Nemcami, nájdeme aj zopár príbehov z koncentračných táborov. S každým ďalším listom si hlavné postavy zamilujete viac a viac. Cítiť priateľstvo, ktoré vzniká a prajete si, aby sa všetko skončilo najlepšie ako to pôjde. Kniha je miestami aj vtipná, čo je veľké plus.

Čítaj viac

12
12

Miriama Kováčová napísala recenziu

13.12.2021 11:58

Kniha Andreja Bána ponúka jeho pohlaď na Balkán a na udalosti, ktoré sa tam stali s dopadom na súčasnosť. Balkán je miesto, kde to, ako sa hovorí, vrie. Táto kniha to veru potvrdzuje. Spočiatku sa zdalo, že "projekt" Juhoslávia bude fungovať, no bolo to tak, len kým žil Tito. Potom išlo všetko dolu vodou... Ja ako veľký laik na túto oblasť, som mala občas dosť problém spracovať či porozumieť množstvu informácii, ktoré dielo obsahuje. Z rozhovorov s priamymi účastníkmi alebo svedkami som mala pocit ako keby za tragédie čo sa stali vo viacerých štátoch bývalej Juhoslávie, obviňovali vždy tú druhú stranu, nikto nebol ochotný prebrať zodpovednosť za činy, resp. vinník je/bol neznámy. Jeden národ obviňuje druhý, jedno etnikum nenávidí to iné. Skončí to niekedy, keď sa všetci oháňajú pomstou a pocitmi krivdy?! Páči sa mi výrok z rozhovoru s pánom Alićom, ktorý to celkom dobre charakterizuje: "Toto je však doba idiotov."

Čítaj viac

„Začiatok je vždy iný a prostriedok je vždy zložitý. No koniec je vždy jednoduchý a rovnaký. Na konci vždy niekto príde, niekto odíde, niekto zomrie a niekto zostane.“

Štyri hostiny - Meir Shalev
Štyri hostiny
Meir Shalev