Akcia
Audiokniha
Skoncovat s Eddym B. - Édouard Louis, Tympanum, 2024
Audiokniha
Akcia
Audiokniha
Skoncovat s Eddym B. - Édouard Louis, Tympanum, 2024
Audiokniha

Skoncovat s Eddym B.
Akcia
Audiokniha

Audiokniha Skoncovat s Eddym B., kterou napsal Édouard Louis. Drsné svědectví o strastiplném dětství v chudé rodině na francouzské vesnici. Eddy je gay, a rodina i širší... Čítať viac

4,4 54 hodnotení
Vydavateľstvo
Tympanum, 2024
Interpret
Dĺžka
4:36

Audiokniha Skoncovat s Eddym B., kterou napsal Édouard Louis. Drsné svědectví o strastiplném dětství v chudé rodině na francouzské vesnici. Eddy je gay, a rodina i širší komunita jím proto opovrhuje. Román, který vyvolal ve Francii ... Čítať viac

  • MP3 na stiahnutie
  • Čeština
14,58 €

12,44 €

-15 %
platí do 30. 6. 2024
Ihneď na stiahnutie
Ďalšie audioknižné vydania
Skoncovat s Eddym B. - Édouard Louis, Tympanum, 2024
MP3 na CD
Čeština, 2024
Do 5 – 10 dní
-5 %

20,86 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Skoncovat s Eddym B. - Édouard Louis, Tympanum, 2024
Audiokniha
12,44 €

Viac o audioknihe

Chlapec Eddy vyrůstá v chudých poměrech v prostředí francouzské vesnice, kde má každý daleko k blahobytu. Každodenní boj o nasycení rodiny lidi otupuje, nedostatek vzdělání je omezuje, nemají žádné ambice. Předsudky, násilí a alkoholismus jsou běžnou součástí jejich životů. Jak by mohli přijmout citlivého inteligentního kluka, o kterém se ví, že je gay? Když jde kolem nich, všichni šeptají: „Čum, to je Bellegueule, ta buzna.“
Pravidla džungle jsou neúprosná, shnilé maso musí pryč! Přicházejí nadávky, bití, ponižování, šikana…
Autobiografický román na pomezí uměleckého textu a dokumentu, který si klade otázky, jak se vymanit z pasti sociálního prostředí a jak se vypořádat se svou sexuální orientací, vyvolal ve Francii literární senzaci a byl přeložen do více než dvaceti jazyků.Nahrávka vznikla podle knihy Édouarda Louise Skoncovat s Eddym B. vydané nakladatelstvím Paseka v roce 2017. EN FINIR AVEC EDDY BELLEGUEULE Copyright © 2014, Édouard Louis. All rights reserved. First published by Editions du Seuil in 2014. Z francouzského originálu En finir avec Eddy Bellegueule, vydaného nakladatelstvím Éditions du Seuil v Paříži roku 2014, přeložila Sára Vybíralová. Translation © Sára Vybíralová, 2017. Čte Daniel Krejčík. Režie a zvuk Pavel Štěpánek. Design a úprava obalu pro CD Kristýna Pokojová. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vyrobilo studio Soundguru. Vydalo Tympanum, s. r. o. ve spolupráci s nakladatelstvím Paseka, s. r. o., 2024.
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

54 hodnotení

28
13
4
1
1

Ako sa páčila audiokniha vám?

Recenzie Martinusákov

Velmi přístupně napsaný příběh kluka, kterému se k jeho smůle líbí kluci. Smůla je to z toho důvodu, že bydlí na francouzském venkově a jeho okolí by to z něj raději vymlátilo, i když jim to nikdy explicitně nepřiznal. Měl ovšem smůlu i v tom, že nesl vlastnosti, které se v očích jeho okolí stereotypně pojí s mužskou homosexualitou, mezi ně například počítán i vyšší hlas. Je to sonda do vědomí hlavního hrdiny a jeho nejbližších, kteří mu ale blízcí nejsou vlastně vůbec. Ale trhala mi žíly, to teda jo.

Čítať viac
Skoncovat s Eddym B.

Neskutočne citlivo napísaný príbeh chlapca, ktorý je nútený počas celého svojho dospievania bojovať sám so sebou. Bojovať, aby zapadol. Aby bol taký, akého si želali jeho rodičia, súrodenci, ľudia z dediny. Aj napriek enormnej snahe však postupne zistí, že to kým je, nie je možné zmeniť. Že človek nemôže ovplyvniť to kým je, prípadne kto ho priťahuje, alebo kto sa mu páči. Jediná vec, ktorá mu zostáva, je prijatie seba samého bez výnimky.
Rozhodne odporúčam prečítať každému. Najmä však ľudom s predsudkami, ktorým možno práve táto kniha pomôže otvoriť oči.

Čítať viac
Nie ste zlý človek.

Ste len chudobný.

Zo začiatku som knihu chcela odložiť. Zdala sa mi obyčajná. Akoby mi nedávala nič nové. Neprijímala sa mi príjemne. Skúmala som, prečo to tak cítim. A samozrejme, že možno nevynachádza nič nové, nevymýšľa, ale podáva svedectvo a nastavuje zrkadlo. A to už zanedbateľné a prázdne rozhodne nie je.
A práve preto, že šlo o zrkadlo, bol môj pohľad doň taký nepohodlný. Realita nie je vždy pekná.

Myslím na Hemingwayove, nikdy sa nepýtaj, komu zvonia do hrobu; zvonia tebe. Viem, že nespasím svet empatiou, ale verím, že človek niekoho môže čiastočne zachrániť tým, že hovorí alebo píše o sebe. To je, v mojich očiach, prípad knihy Koniec Eddyho. A moja empatia už môže byť len malým dôkazom toho, že to má zmysel. Zvedomená empatia potom dokáže dôjsť k záveru, že nielenže svedectvá majú zmysel, ale sú aj nutnou podmienkou prežitia ľudskosti.
- (medzi)ľudskosti

Keď sa toto knihe podarí, stáva sa apelom na spoločnosť, ktorá jej dala vzniknúť.

Štýl Édouarda Louisa je navyše poetický a čistý svojou jednoduchosťou, skrátka kniha z francúzskeho originálu, to by Vám malo povedať až-až.

Nonšalantne surové. Brutálne.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

24
Overený zákazník
24.1.2024
Pre mňa veľmi smutná kniha. Už tá veta na začiatku, že v detstve nič šťastné nezažil. Je mi ľúto, že niečím takým musel prejsť. V škole musel trpieť šikanu, nadávky, nepochopenie od vlastnej rodiny. Mal tú smolu, že sa mu páčili chlapci. Je smutné, že niečo také sa stále deje v 21. storočí. Čítať viac
Markéta
Neoverený nákup
16.11.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Těžká a smutná kniha. Pořád jsem si musela připomínat, že se jedná o Francii devadesátých let, nikoliv padesátých. Nečekala jsem, že se něco takového v 21. století v západní Evropě děje a mám o čem přemýšlet. Čítať viac
Jakub
Neoverený nákup
17.6.2022
Kniha ma preniesla späť do detstva, zasiahla ma a dostala na povrch niečo, o čom som si myslel, že som už nenávratne zakopal. Pre mňa bolo čítanie osobným zážitkom a som za knihu vďačný. Čítať viac
19.2.2021
Silný príbeh
Po dlhšej dobe som opäť raz siahla po knihe z edície 100% a nemohla som si vybrať lepšie, ako autobiografický príbeh mladého francúzskeho spisovateľa - autora, ktorý v detstve úpenlivo bojoval proti nálepke, ktorá mu bola pridelená - homosexuál. Skutočnosť, ktorú počas svojho dospievania vehementne odmietal, všakovakými spôsobmi sa snažil zapadnúť, nevyčnievať z davu, byť normálny, a to aj napriek bolesti, utrpeniu a nekonečnému boju s vlastnou prirodzenosťou, ktorú kvôli komfortu iných denno-denne zažíval. V úprimnom svedectve sa čitateľ dozvedá viac o spoločenských normách oďľahlejších oblastí severného Francúzska, o chudobe a biednych podmienkach, v ktorých vyrastalo nejedno dieťa, a zároveň je spolu s Eddym nútený vyrovnávať sa s výsmechom a šikanou zo strany rovesníkov i starších. Koniec Eddyho však nie je len spoveďou o vnútornom konflikte nešťastného, nepochopeného jedinca, ktorý sa snaží zmieriť sa s vlastnou „inakosťou“, je aj autentickým zobrazením toxickej spoločnosti. Spoločnosti, v ktorej prevládajú predsudky a život jednotlivca podlieha očakávaniam ostatných, spoločnosti, v ktorej sa potláča emocionalita a miesto pre citlivý prístup a otvorenú myseľ neexistuje, kde sú násilie, hrubé zaobchádzanie, urážky a degradácia považované za prejav sily a nadradenosti. Útla no mimoriadne silná kniha, ktorá poukazuje na to, ako veľmi vie človeka ovplyvniť negatívny pohľad okolia, strach z odmietnutia, ba dokonca nenávisť k sebe samému, pritom jediné čo stačí, je mať trochu pochopenia. Čítať viac
16.11.2020
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Edouard Luis nás vo svojej autobiografii vezme do chudobnej časti Francúzska, kde vyrastal v deväťdesiatych rokoch - kde vyrastal ako homosexuál v prostredí plnom toxickej maskulinity.

Eddy svoje spomienky nepodáva chronologicky, svoj život vykresľuje pomocou náhodných príhod, ktoré nám pomôžu vytvoriť si obraz o všadeprítomnej chudobe, o bolesti z toho "byť iný" i o komplikovaných vzťahoch s rovesníkmi, ktoré počas dospievania okúsil.

Tieto zážitky nijak neprikrášľuje, sú surové, doplnené autentickým jazykom vidieka. Rozprávanie vo viacerých momentoch odkazuje na súčasnosť, napovedá, že sa mu z tohto prostredia podarilo dostať a vybudovať si nový šťastnejší život, všetko to však podáva len v náznakoch, Koniec Eddyho nehovorí ten šťastný príbeh, práve naopak.

Za mňa zaujímavé a šokujúce čítanie podané svojským štýlom, záverečná báseň o začiatku jeho štúdia na strednej škole ma však príliš nebavila.
Čítať viac
4

Po dvaceti letech jsem se konečně vrátila k mé dávné lásce - čtení. Čtu knížky různých žánrů - romantické, krimi, thriller, fantasy...

Eva Francová
Overený zákazník
12.6.2020
Příběh popisuje autorovo strastiplné dětství, kdy objevoval svou homosexualitu, přežíval ve škole nejen nadávky a také se snažil vydržet nepochopení v rodině.

Příběh jako takový byl neskutečný. Byl silný, otevřený, syrový. Autor bez obalu popisuje jeho život, kdy to skutečně neměl jednoduché. Vyrůstal na chudém severu Francie, ve vesnici, kde jen tak nepřipustí něco nového. Takže jeho chování a uvědomění si, že je gay, bylo pro jeho okolí nepochopitelné a neuchopitelné.

Ač je vyprávění opravdu drsné a snad i dojemné, mě bohužel nezasáhlo. Styl, jakým je kniha napsána mi nesedl. Přišlo mi to celé bez emocí, i když je to zrovna hodně emoční téma. Kniha je určitě šokující, co vše se v ní dočtete, ale já si bohužel nic neodnáším.

Každopádně pokud Vás zajímají takováto témata, určitě doporučuji k přečtení.
Čítať viac
22
Zbroj světla - Ken Follett, 2024
Práve čítam
Zbroj světla

Čítam pomaly, ale pravidelne. Začínal som detektívkami a trilermi, potom som prešiel na sociálne romány, pridal k tomu klasiku, občas humor, sem tam životopisy a to, čo ma zaujalo.

Tomáš Kučera
Overený nákup
23.5.2020
Knižka sa síce zameriava iba na autorovo detstvo, ale že to bolo detstvo. Navyše je celkom krátka, takže sa nezdržiava nepodstatnými vecami a ide hneď k tomu dôležitému. Kníh o dospievaní, prípadne hľadaní seba samého, snahy odísť od rodiny čo najďalej a inej orientácii je dosť a určite sa nájde veľa, ktoré sú lepšie ako táto, avšak Skoncovat s Eddym B. má svoje čaro a všetko vyššie spomenuté prezentuje až s naliehavosťou a prosbou o pomoc, takže si pozornosť určite zaslúži. Čítať viac

„Neustále sa hýbeme namiesto toho, aby si na chvíľu sadli, započúvali sa do zvuku dažďa, vypili kávu, zohriali niekomu prsia. A nikdy nepíšeme nikomu listy. “

Letné svetlo a potom príde noc - Jón Kalman Stefánsson, 2014
Letné svetlo a potom príde noc
Jón Kalman Stefánsson