Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?
Založiť si profilObľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Moje srdcovky
Moje odznaky





















Moje aktivity
Nádherne spracovaná publikácia, ktorá mladším aj starším čitateľom priblíži svet severských bohov, hrdinov a príšer, na ktorých verili starí Vikingovia. Kniha je písaná chronologicky. Autor začína predstavením stredu vikingského vesmíru, bájneho stromu zvaného Yggdrasil. Nasledujú príbehy o stvorení sveta, bohov, obrov, ľudí a príšer. Veľmi prehľadne predstavuje jednotlivých bohov, ich schopnosti, osobnosti, atribúty a nechýbajú ani príbehy s nimi spojené. Skutočným pokladom knihy sú však úžasné ilustrácie od ilustrátorky Katie Ponder, ktoré zdobia každú jednu stránku knihy. Táto kniha by určite nemala chýbať v knižnici pravého fanúšika severskej mytológie.
Čítať viac
Pre mňa osobne veľmi príjemný návrat do sveta Fablehaven po viac ako desiatich rokoch. Je to moja srdcovka a séria, ktorá stála za zrodom k mojej láske ku knihám. Ešte príjemnejšie je zistenie, že autor ani v tomto voľnom pokračovaní nestratil iskru a prvý diel Dragonwatch si drží vysoký štandard pôvodnej série. Ten úžasný magický svet, sympatické postavy, autorov štýl a použitý jazyk, ktorí sa číta úplne sám. Trošku ma mrzí, že autor nevyužil príležitosť dej posunúť o pár rokov a urobiť tak postavy staršie. Príde mi, že obe hlavné postavy konajú aj myslia oveľa vyspelejšie, než by konal a myslel teenager v ich veku. Na druhú stranu radšej vyspelé mladšie postavy, ako naivné staršie. Extra musím pochváliť vydavateľstvo za rozhodnutie ponechať sérií pôvodné, krásne prepracované obálky. Ak ste už prečítali Fablehaven a páčil sa vám, tak som si istý, že prvý diel Dragonwatch vás nesklame.
Čítať viac
Napriek tomu, že postava Elektry je zo všetkých sestier najkomplexnejšia a najuveriteľnejšia, v poradí už šiestu knihu série Sedem sestier hodnotím zatiaľ ako najslabšiu. Dôvodom je jej historická dejová linka. Bola totiž suchá ako vyprahnutá africká krajina, kde sa príbeh odohrával. Tempo knihy je dosť pomalé, postavy ploché, mimo toho, že sa to odohráva Afrike ten príbeh nebol ničím extra zaujímavý. Súčasná dejová linka s Elektrou je výrazne lepšia, čím zachraňuje knihe hodnotenie. Prinášala smršť emócií a spracúva pomerne náročnú tému závislosti. Autorka si samozrejme aj v tomto diely zachovala výborný štýl písania. Opäť nám ukázala aj iné formy lásky, než len tá partnerská. Škoda tej historickej časti.
Čítať viac
Brány do Atén sú pre mňa veľkým prekvapením. Podľa anotácie som očakával, že sa bude jednať o epický historický román, no dostal som niečo oveľa lepšie. Autor v knihe podrobne vykresľuje mentalitu vyššie postaveného človeka žijúceho v starovekých Aténach. Ukazuje nám fungovanie štátu, snemu a dáva čitateľovi možnosť byť svedkami aj súdneho procesu. Napriek tomu, že spracúva historické fakty, nemá tendenciu k učebnicovej suchosti. Príbeh je zameraný na politické intrigy, úskoky a spojenectvá. Na boj samozrejme príde tiež. Postavy sú prepracované, každá má svoje dobré aj zlé vlastnosti a koná s určitým motívom. Vydavateľstvo Tatran nesklamalo a opäť nám prinieslo kvalitný historický román zasadený do môjho najobľúbenejšieho obdobia dejín, teda do staroveku. Táto kniha je kandidát do mojich top 10 najlepších kníh za tento rok. Odporúčam !
Čítať viac
Ako sama autorka hovorí, toto je kniha o všetkých formách väznenia, o spôsobe akým sa všetci môžeme uväzniť v určitých spôsoboch videnia a bytia. Spracúva tému chudobných žien, ktoré sa rozhodli odísť zo svojej domoviny (väčšinou na ďalekom východe), opustili svoju rodinu a prišli do Európy aby zarobili peniaze. Často sa však stávajú obeťami podvodu, obchodovania s ľuďmi alebo minimálne predsudkami domáceho obyvateľstva. Autorka oproti svojej prvej knihe, Včelár z Aleppa, zvolila úplne iný jazyk. Kým tam bol pomerne kvetnatý a čítal sa ťažšie, tu je naopak úderný a kniha sa číta naozaj rýchlo. Musím povedať, že obe hlavné postavy mi boli od začiatku až do konca knihy nesympatické, ale autorke nešlo o to aby si ich čitateľ obľúbil. Predstavovali len vzory pováh, s ktorými sa ženy ako Niša často dostávajú do kontaktu. Petra, jej sebecká zamestnávateľka, pre ktorú predstavovala len lacnú pracovnú silu a Jannis, jej milenec, ktorý síce tvrdil, že ju miluje, ale netušil s kým sa Niša stretáva vo voľnom čase a ani čím si musela prejsť. Spev vtákov je opäť raz kniha, ktorá otvára oči. Som neskutočne rád, že ju vydavateľstvo Tatran vydalo. Je to problematika, o ktorej som doteraz nemal ani tušenia. Môžem len a len odporučiť.
Čítať viac
Elen síla lumenn' omentielvo, fanúšik Stredozeme! Celá séria Pána Prsteňov profesora Tolkiena vo vašej knižnici je základom každej dobrej fantasy zbierky.

Spoločným znakom poviedok je, že mladé postavy niečo stratili, niečo im chýba, no zároveň nachádzajú lásku. Lásku k druhému, sebe samému, lásku k bohu a tým získavajú istým spôsobom nezávislosť od toho, čo ich ťaží. V knihe nechýba sugestívnosť, drsnosť a stret s krutou realitou. Štýl písania Paola Cognettiho je na slová pomerne strohý. Nedáva si veľa práce s vysvetľovaním okolností či opismi postáv. Necháva čitateľa nech si sám vytvorí obraz, ale miestami to môže chýbať. Smer, ktorým sa autor uberá nie je v každej poviedke jasný a z niektorých koncov som bol rozpačitý. Pristihol som sa, že častejšie premýšľam či vôbec správne chápem, čo chcel autor povedať. Je potrebné čítať medzi riadkami. Odporúčam, ak chcete skúsiť niečo iné, vystúpiť z svojej knižnej komfortnej zóny, ale sú na trhu lepšie zbierky poviedok.
Čítať viac