Pianistka - Elfriede Jelinek, Odeon, 2019

13,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Pianistka

Erika Kohutová je profesorka klavíra na viedenskom konzervatóriu. Jej otec zomrel v psychiatrickej liečebni, čo je jeden z dôvodov, prečo žije osamelo so svojou dominantnou a... Čítať viac

3,0 20 hodnotení
Vydavateľstvo
Odeon, 2019
288 strán
4 hodiny čítania

Erika Kohutová je profesorka klavíra na viedenskom konzervatóriu. Jej otec zomrel v psychiatrickej liečebni, čo je jeden z dôvodov, prečo žije osamelo so svojou dominantnou a konfliktnou matkou... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

13,90 €

Na sklade 2 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 27 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Die Klavierspielerin - Elfriede Jelinek, Rowohlt, 1997
Brožovaná väzba
Nemčina, 1997
Vypredané

Z kolekcie: Knižný kompas

Naši škriatkovia odporúčajú

Tomáš Forró: Spev sirén. Absynt, 2024

Viac o knihe

Erika Kohutová je profesorka klavíra na viedenskom konzervatóriu. Jej otec zomrel v psychiatrickej liečebni, čo je jeden z dôvodov, prečo žije osamelo so svojou dominantnou a konfliktnou matkou. Napriek neznesiteľným hádkam je od nej citovo závislá. Erika vedie dvojaký život – cez deň je prísna rezervovaná učiteľka a zasluhuje si rešpekt a priazeň svojich kolegov, po nociach sa oddáva perverzným a násilným túžbam. Jej zvyky naruší mladý študent Klemmer, ktorý by s ňou rád nadviazal hlbší vzťah. Erika ho spočiatku odmieta, no časom sa mu podvolí. Ich prvé intímne zblíženie však Klemmera nepríjemne zaskočí. Považuje ju za chorú a zvrátenú. Nedokáže si predstaviť, že by jej chúťkam vyhovel. Román Pianistka je šokujúcim portrétom ženy uväznenej medzi predstavou, ktorú má o žene civilizovaná meštiacka spoločnosť, a túžbami, ktoré vyvierajú z najtemnejších zákutí sexuality.
Čítať viac
Originálny názov
Die Klavierspielerin
Počet strán
288
Väzba
pevná väzba
Rozmer
150×220 mm
Hmotnosť
360 g
ISBN
9788055166070
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
650215
Vydanie
1
Štýl
filozofický, historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Odeon
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Pianistka - Elfriede Jelinek, Odeon, 2019
Na rozhraní svetov - Karen White, Ikar, 2019
18,90 €
Ušetríte 10,90 €

Hodnotenia

3,0 / 5

20 hodnotení

4
3
6
2
5

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Martinus
15

Nemám rada nespravodlivosť, aroganciu, povýšenosť a keď sa ubližuje deťom, starým ľuďom a zvieratkám /som zvieratkomil, viem, že nedokážem spasiť svet, ale keď sa dá, pomôžem/.

Iveta Janíková
Produktový špecialista
30. januára 2020

Túto knihu by som nazvala ako psychologická sonda do života dvoch ľudí.
Staršej, psychicky týranej a citovo nevyrovnanej ženy so sadomasochistickými predstavami. A mladého muža, ktorý v akomkoľvek vzťahu hľadá len momentálne rozptýlenie.
Ak očakávate erotický román, asi sa sklamete.
Rozprávačský štýl písania, predstavy a poetické opisy môžu na začiatku románu čitateľa trochu potrápiť, ale potom vás kniha úplne pohltí. Hlavnú hrdinku možno budete nenávidieť, možno ju budete chápať, možno sa s ňou stotožníte.
Všetko je len na vás.
Určite odporúčam.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

2
Pianistka - Elfriede Jelinek, 2019
Práve čítam
Pianistka

Som čitateľka amatérka sviatočná, ktorá rada rozjíma o emóciách, čerstvo pozostalých najmä z autobiografických kníh…☺️

Petra Miksová
Overený zákazník
4.7.2023
Realistickosť
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Som hudobníčka, a teda ma kniha zaujala v prvom rade svojim názvom…Názov nesklamal. V hojnej miere som sa preniesla do čias hudobnej teórie a hodín klavíra.
Po prvých 10 stranách som sa donútila prečítať recenzie, lebo ma neuveriteľne uchvátila stavba viet a pestrosť slovníka autorky.
Bola som v šoku z recenzií: “bol/a som znechutený/á….Knihu som nedočítal/a”…atď.

Pravda je taká, že kto vidí pod názvom obraz romantického príbehu plného vášne, ktorý nám klavír ako hud.nástroj často ponúka, a sado-maso ani pri predstave v knihe jeho žalúdok a EQ nezvládnu, nech po nej nesiaha.
Kto sa vie odosobniť, chápe realitu rôznorodosti medziľudských vzťahov a dopady nezdravého vzťahu rodič-dieťa na vnímanie sebalásky a vzťahov dieťaťa v dospelosti, kniha bude pre neho tá pravá (a samozrejme nemôže mať problém vnímať dialógy aj bez úvodzoviek ;) ).
Kniha sa zo začiatku čítala náročnejšie, preto dlhšie trvalo dostať sa na koniec. Presne kvôli nemu strhám hviezdičku, hoc v pointe charakteru postavy nesklamal… :D (na mňa bol príliš mäkký na to, čo mu predchádzalo…)

Kúpiť knihu?
Bežný čitateľ - 50% áno/nie.
Čitateľ realista, čo má šajn o vážnej hudbe? - 80% áno.
Čitateľ romantik s ružovými okuliarmi? - 85% nie…. :D
Čítať viac
15.11.2022
Pianistka
Pred pár rokmi som videla film, teraz sa mi do rúk dostala aj kniha, ktorá mi pomohla pochopiť film. Zaradená je medzi spoločenskú literatúru asi preto, že tam autor krásne znázorňuje rozpolenú osobnosť ženy, ktorá je pod neustálou kontrolou svojej matky. Až sa je nakoniec postaví zaprením samej seba. Osobne by som túto knihu zaradil aj medzi erotickú literatúru, kvôli mnohým vyobrazeným scénam. Erika učiteľka hľadá spôsoby ako prebudiť svoje telo rôznymi spôsobmi. Až jej v tom pomôže jej žiak. Celý dej sa nesie v prelínaní umeleckosti, pravidiel, túžby aj násilia. Čítať viac
21
Dievčatá - Lygia Fagundes Telles, 2024
Práve čítam
Dievčatá

Malá knihomoľka z Bratislavy :) zbožňujem knihy, ale nie sú viac ako skutočný život, tak nezabúdajme žiť a zažívať! <3 IG: mercinkaa

Marcela Kurajdová
Overený zákazník
6.5.2022
hmm..
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
WOW! - bolo slovo, ktoré mi vírilo hlavou počas čítania prvých strán kontroverznej Pianistky. S tak špecifickým štýlom písania som sa ešte nestretla. Náročná, svojsky zaujímavá, tvrdá a priama, perverzná a tiež bezohľadná voči akýmkoľvek pocitom čitateľa (autorka nás má naozaj v paži). Pre mňa pútavá ako žiadna iná (aspoň zo začiatku) a tiež uveriteľná. Práve tvrdosť príbehu a toxický vzťah medzi matkou a dcérou ma najviac „priťahovali“. Kniha má autobiografické prvky - Elfriedenin otec zomrel v psychiatrickej liečebni, s čím sa dlho vyrovnávala a tiež sa párkrát ocitla na rovnakom mieste. Katolícka a následne kláštorná škola jej zväzovali „krídla“ a obmedzovali prirodzený vývoj mladej ženy a jej slobody. Emancipovaná matka z nej chcela vychovať hudobne nadané dieťa a tak jej naordinovala hodiny klavíra, gitary, flauty a huslí. Po maturite sa zrútila a spojenie so svetom predstavovala iba jej matka, na ktorej sa stala citovo závislou.
Knižný terorista – chladná, kruto milujúca matka „inkvizícia a popravná čata v jednej osobne“ (veľmi podobná tej reálnej), ktorú výchova poznačila natoľko, že ju následne sama aplikovala na svojej jedinej dcére (obeť bez možnosti slobodného dozretia). Mater ala stíhačka s agresiou poskytujúca fyzické, ale hlavne psychické „väznenie“. Práve tento chorý vzťah bol pre mňa gro románu a zvrhlé chúťky ako aj sebapoškodzovanie našej nečitateľnej Eriky, boli pre mňa len doplnenie celkového desu. Erikina perverzita a túžba byť ponižovaná, zviazaná a znásilnená mi prišli ako automatická a jediná odpoveď na jej život pod nadvládou despotickej matky. Tu sa niet čo čudovať, že netúžila po normálnom a zdravom vzťahu, natož láske, keď ich sama nepoznala. Vedela som ju pochopiť a ľutovala ju, aj keď Erika by mi za to asi dala preplesk.

Bolo zaujímavé sledovať, ako si na protest voči svojej autorite alebo len z neškodnej vášne, kupuje drahé oblečenie pre chvíľkovú radosť. Vedela, že si ho nikdy neoblečie. Bude stáť v skrini medzi ďalšími kúskami, ktoré matka nevie predýchať a vidí v nich iba míňanie peňazí, ktoré kázala Erike šetriť. Autorkine pomenovanie „ďalšia látková mŕtvola“ je dokonalo výstižné. Malý, aj keď nič neriešiteľný vzdor.
Pianistku som čítala asi 3 týždne, lebo nie vždy bola na ňu nálada a kapacita 100% sústredenia, ktoré kniha vyžaduje. Som si istá, že toto dielo nie je pre každého - rozhodne nejde o oddychovku a ľahké čítanie na dovolenke. Text dokáže vyčerpať a môj záujem preto klesal. Nenájdeme v nej žiadnu priamu reč, ani myšlienky v prvej osobe. Rozprávač/ka ale všetko pútavo opisuje a rozvibruje emócie, až som mala pocit, že postavy poznám lepšie, ako oni sami seba. Nebudem klamať, niektoré dni ma kniha nebavila. Nešlo o spomínanú perverzitu, uchylačiny a iné psychologické témy, ktoré ma bavia. Skôr to spôsobovala pozornosť, ktorú si kniha pýta, a ktorú bolo ťažké dolovať po náročnejších dňoch. :/ Totálna hojdačka chute čítať, ale som rada, že som to úspešne dobojovala. Kniha podľa mňa stojí za to, ale pošmakujú si na nej skôr čitatelia, ktorí vedia prijať aj „inú“ literatúru.

Ochkám nad množstvom metafor, nenápadných, zato dôležitých nuansy a jedinečných prirovnaní, ktorými je kniha doslova napísaná. Mňa by asi nikdy nenapadli - nerozprávam tak a o to väčšie potešenie mi vyvolávali. Často som mala pocit, že autorka vyštudovala nejakú špeciálnu školu, kde sa komunikovalo iba týmto jedinečným štýlom. Niektoré dni som mala z textu motýle v mozgu. Moja slovná zásoba nie je chabá, ale vďaka p. Jelinek (zásluhy ma určite aj prekladateľ, aj keď preklad nemôžem hodnotiť, lebo pôvodný jazyk neovládam) som si uvedomila, že mám patričné medzery. Autorka (alebo preklad?) mi tiež pripomenula, aká je slovenčina krásny, bohatý a tvarovateľný jazyk, a že sú spôsoby vyjadrovania, ktoré „sa bežne nenosia“ (niečo podobné som cítila pri čítaní starých ENG románov). Toto prebudenie z jazykovedného stereotypu bolo sviežim jarným vánkom, aj keď ste medzi stranami museli zaberať poriadneho kraula. :D

Priťahovala ma psychologická analýza postáv, hlavne učiteľky klavíra, Eriky. Neprístupná, prísna až agresívna, veriaca tomu, že nič necíti a milovať sa dá iba hudbu a čas strávený jej hraním. Bolo to hrotenie jedinej vášne, do ktorej vkladala celé svoje ja, až ma to bolelo (aký biedny to život popri úspechu)! Na mňa tam tých chválospevov na klasickú hudbu bolo priveľa. Nebavili ma, bez ohľadu na to, že som tiež v minulosti holdovala hre na hudobný nástroj a „hluchá“ rovnako nie som, ale čo je moc, to je VEĽA. Bol to však jediný druh vášne, ktorý jej bol dovolený. Stále nedokážem pochopiť, ako môže fixácia na dieťa a naopak na rodiča zničiť ľudské životy a samotnú existenciu. Citové vydieranie matky, žiarlivosť, majetníckosť.. obrovská kotva špehovania a rozkazov, striktne dodržiavanie hodiny, kedy sa chodí domov.. proste chorééé! Nezdravý rodinný vzťah, kde sú dve osoby na sebe závislé, aj keď to 41 ročnú dcéru dusí a privádza do šialenstva, no nevie bez matky žiť. Nevidela som do „Erikiných očí“, ale vedela som, že sú prázdne. Zvedavé, ale prázdne. Iba jej vnútro blčalo, ale šikovná matka vždy všetko stihla uhasiť...

Myslím, že autorka právom získala Nobelovú cenu za literatúru. Jej štýl a témy sú naozaj jedinečné. Ku vzťahu Eriky a jej mladého študenta Klemmera sa nebudem veľmi vyjadrovať. On ju mal za cieľ a chcel ju iba zlomiť a užiť si. Nakoniec prekvapil tým, že vedel urobiť to, čo Erika po ňom požadovala, ale.. stále som skôr obarená vyobrazením rodinného vzťahu a Klemmer ma absolútne nezaujíma. Asi aj preto, že bol typickým šarmantným mladým mužom, ktorý chce pretiahnuť všetko, čo je nedostupné a následne zahodiť. Takéto pánske trofeje ani knižne neodpúšťam.

Na Pianistku asi tak skoro nezabudnem. Vlastne určite nie, nakoľko film z r. 2001 som videla pred cca 19 rokmi a pamätám si ho dodnes. Hlavne koniec!
Čítať viac
Mosur
Neoverený nákup
31.1.2022
Mimoriadne originálne
Milé slečny a ženy. Vráťte sa k čítaniu Steelovej, Džerengovej, Twilightu, Päťdesiatich odtieňov a literatúre dajte pokoj.
Kniha možno (pre niekoho) reže do živého no je to jeden zo spôsobov ako vykresliť extrémnu rozpoltenosť osobnosti. Osobne som si užíval literárny jazyk diela, teoretické úvahy o klasickej hudbe i celé strany bez priamej reči. Kniha nie je iba o sadomaso a vážnej hudbe, ale hlavne o manipulácii, potláčaných túžbach, žiarlivosti, ovládaní, citovom vydieraní, bolesti a predovšetkým o láske v jej rôznych i krutých podobách.
Čítať viac
19.11.2021
P.I.A.N.I.S.T.K.A
Na túto knihu som si schválne po jej prečítaní nechávala čas na premyslenie nenapísania negatívnej recenzie, nakoľko mnou tak otriasla až som bola na prášky. Až doteraz som zastávala názor, že žiadna kniha na svete si zlý ohlas nezaslúži. Naozaj som sa veľmi snažila nájsť na nej niečo, prečo by za ňu nemali kupujúcemu dať záruku vrátenia peňazí. Vážne. Ale, čoho je veľa, toho je príliš. Myslím, že ak si nechcete pokaziť deň nečítajte ju. Toto by nemal čítať nikto. Aj ja sa budem radšej tváriť, že som po nej v živote ani okom nezavadila. Čítať viac
16.11.2021
Čítané v origináli. Uf, toto bola veľmi ťažká kniha. Jednak obsahom - zvláštny ľúbostný trojuholník nie celkom duševne vyspelých osôb, jednak formou - veľa opisov, málo postáv, žiadna priama reč, minimálny dej. V knihe boli aj úseky, kde som sa úplne strácala. Tam, kde som sa nestrácala, ma napínalo na zvracanie. Jediné, za čo dávam hviezdičku navyše, je neskutočný výber slov - autorka proste zvláda také jazykové nuansy, že dovi dopo. Bohužiaľ sa nedozviem, ako sa to podarilo preložiť do slovenčiny, lebo druhý raz po knihe určite nesiahnem. Čítať viac
Mária
Neoverený nákup
19.10.2021
Pianistka
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
...silný príbeh , pristupovala som k deju s veľkým pochopením...veľmi poľutovania hodný život krásnej ženy citlivej umelkyne ,ktorej neprirodzené okolnosti zapríčinili celoživotnú traumu... Čítať viac
22.6.2021
Prvá kniha, ktorej dávam len jednu hviezdičku. Môže za to ten koniec. Prvých 200 strán ešte ako tak sa dalo, potom to bol hnus už aj na mňa. Pre to nerozumiem prečo to dostalo Nobelovu cenu. Chápem, že tá porota čo vyberá tie diela vyberá dosť nudné diela, ktoré nadchnú minimum ľudí, ale toto bolo naozaj strašné.... Čítať viac
13

Môj instagram: simona_guzikova Môj e-mail: simona.jarosova999@gmail.com

Simona Jarošová
Overený zákazník
8.5.2021
Dobrá kniha
Ak očakávate erotický román, pravdepodobne sa sklamete. Štýl písania a opis predstáv ma na začiatku trochu potrápili. Tie opisy boli na mňa moc zdĺhavé.Téma je však zaujímavá a poukazuje na nezdravý vzťah matky a dcéry. Veľmi otvorené rozprávanie, ale nie pre každého, pretože sa v knihe nachádzajú sexuálne pasáže (až sadomasochistické), ktoré vyplývajú zo zvláštneho vzťahu matky a dcéry. Musím napísať, že sa mi táto kniha čítala ťažko. Určite je jedinečná, pretože som nikdy nečítala niečo podobné, ale očakávala som od nej omnoho viac. Čítať viac
7
Homo asapiens - Rado Ondřejíček, 2011
Práve čítam
Homo asapiens

Kiežby som žila aspoň 480 rokov, aby som mohla prečítať všetky knižky, ktoré ma zaujmú :)

Veronika Regendova
Overený zákazník
22.3.2021
Pianistka
Ufff, kde začať? Veľmi veľmi náročná kniha, čítala sa mimoriadne ťažko, zle. Žiadna priama reč, "umelecké" opisy, samé metafory, nudné a nezáživné opisy. Doslova som sa musela nasilu nútiť, aby som knihu prečítala. Neskutočne ma kniha iritovala. Ak od knihy očakávate oddych, tak túto v žiadno prípade neodporúčam. Príbeh je manipulatívno-zakoplexovane-psychopaticky-úchylne-masochisticko-šialený. Zakomplexovaná profesorka klavíra, manipulatívna matka, nezrelý nadržaný mládenec na pozadí Viedne, za opisu hudobných diel klasikov.
Neviem, čím si toto príšerné dielo získalo Nobelovu cenu, ale autorka by mala urýchlene vyhľadať odbornú pomoc. Strata času a peňazí. Škoda papieru a atramentu.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Po prečítaní knihy som sa trochu zmenil. Uchvátila ma sila a tragickosť výpovede, akej je schopná prvotriedna, autentická literatúra. Daroval by som ju každej žene, ktorá sa bojí napísať zoznam svojich snov a túžob, a ešte viac má strach odovzdať ho mužovi, ktorého miluje.“
Michal Hvorecký spisovateľ a prekladateľ

Pianistka (Zuzana Švecová), citajto.com

Vydavateľstvo Odeon

Čítať viac
Kúpte spolu
Pianistka - Elfriede Jelinek, Odeon, 2019
Na rozhraní svetov - Karen White, Ikar, 2019
18,90 €
Ušetríte 10,90 €

„Napokon, ak sa sústredenie meria minútami a disciplína hodinami, jednotkou nezlomnosti musí byť rok.“

Džentlmen v Moskve - Amor Towles, 2018
Džentlmen v Moskve
Amor Towles