Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Knihy, ktoré zhltli môjho otca - Afonso Cruz, Portugalský inštitút, 2020

9,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Knihy, ktoré zhltli môjho otca

Čudesný a magický príbeh Vivalda Bonfima

Už ste sa niekedy tak veľmi ponorili do knihy, že ste sa v nej úplne stratili? Presne to sa stalo Vivaldovi Bonfimovi. Keď jeho syn Elias oslávi dvanáste narodeniny, dostane... Čítať viac

4,2 26 hodnotení
Vydavateľstvo
Portugalský inštitút, 2020
103 strán
1-2 hodiny čítania

Už ste sa niekedy tak veľmi ponorili do knihy, že ste sa v nej úplne stratili? Presne to sa stalo Vivaldovi Bonfimovi. Keď jeho syn Elias oslávi dvanáste narodeniny, dostane kľúč od podkrovia, v ktorom sa nachádza kompletná knižnica jeho otca... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

9,90 €

Na sklade 2 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 18 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

4. Právo čitateľa: Právo prečítať si knihu ešte raz.

Viac z kolekcie

Knihy pre deti vo veku 14-16 rokov

Zobraziť viac kolekcií
Čik - Wolfgang Herrndorf, Absynt, 2024

Viac o knihe

Už ste sa niekedy tak veľmi ponorili do knihy, že ste sa v nej úplne stratili? Presne to sa stalo Vivaldovi Bonfimovi. Keď jeho syn Elias oslávi dvanáste narodeniny, dostane kľúč od podkrovia, v ktorom sa nachádza kompletná knižnica jeho otca. Elias sa prechádza (a občas beží) známymi dielami svetovej literatúry, stretáva sa s pánom Hydom, skamaráti sa s Edwardom Prendickom a vydá sa na misiu za Raskoľnikovom, len aby našiel svojho otca, o ktorom si celé detstvo myslel, že zomrel na infarkt. Zároveň nám poodhalí, ako sa vyvíjajú životy týchto kultových postáv aj po oficiálnom konci knihy. Neodolateľná pozvánka na magickú cestu po svetových klasických dielach od Stevensona až po Dostojevského plná svojských a čudesných postáv. Pocta čítaniu, ktoré patrí k tým najúžasnejším dobrodružstvám.

Knižnica je bludisko. Nie je to prvý raz, čo som sa v nejakej stratil. To máme s otcom spoločné. Myslím, že presne toto sa mu stalo. Stratil sa medzi písmenami, dielami, stratil sa medzi všetkými tými príbehmi, ktoré mu prebývali v hlave. Pretože naše telo tvoria príbehy, nie DNA a genetický kód, nie mäso a kosti a koža a mozog. Príbehy.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
742153
Počet strán
103
Väzba
pevná väzba
Rozmer
134×207 mm
Hmotnosť
140 g
ISBN
9788097316099
Rok vydania
2020
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Portugalský inštitút
Ostatné
Krajina čitateľov
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,2 / 5

26 hodnotení

12
8
6
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Martinus
6
To Be a Man - Nicole Krauss, 2021
Práve čítam
To Be a Man

Som veľký milovník kníh. Najradšej mám Fantasy a Scifi no rada si prečítam každú knihu.

Marcela Michalčáková
zamestnanec
22. januára 2023
Kniha (nielen ) pre deti

Táto kniha, ktorú zvládnete prečítať do pár hodín, vás okamžite vtrhne do sveta plného knižných príbehov a postáv, dobra a zla a najmä sa s hlavným hrdinom ponoríte do dobrodrúžstva po stopách otca, ktorého zhltli knihy.

Veľmi príjemná kniha a mohla by najmä mladších čitateľov nalákať, aby viac čítali knihy. :)

Čítať viac
9. septembra 2021

Nie je veľmi dôležité, aký má táto kniha príbeh na povrchu, ale čo sa ukrýva v jej hlbinách. My dospeláci vieme, že Elias sa nestretáva so žiadnymi postavami zo slávnych kníh naozaj, ale tvárime sa, že tomu veríme. A tak nám hovorí o tom, ako sa stretne s pánom Hydom či pátra po Raskoľnikovi, len aby našiel svojho otca.
Je to tenučká knižka, určená skôr tínedžerom, ktorí aj vďaka nej môžu spoznávať magický svet literatúry. Prečítate ju za jeden deň, ale možno vás inšpiruje pozerať sa na knihy opäť trochu inak. Ja som sa vďaka nej napríklad konečne pustila do môjho najväčšieho čitateľského restu – Zločinu a trestu.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

12
Biblia, 2023
Práve čítam
Biblia

Ahojte, som Karla a milujeeem čítanie, horúcu čokoládu v martinusáckej kaviarni a oddychové prechádzky v prírode s mojím psom <3

Karla Humeníková
Overený zákazník
29.1.2024
Knihy, ktoré zhltli môjho otca
Zo začiatku mi táto kniha prišla veľmi podivná a nechcelo sa mi ju práve čítať. No dnes keď som sa začítala, a je to krátka kniha, som ju celú dočítala a páčila sa mi. Kniha je o tom ako Elias hľadá svojho otca, ktorý sa údajne stratil v knihách. Celým príbehom sa tiahne jedna myšlienka, a aj som ju tam cítila, no stále neviem prísť na to čo je to za myšlienka a myslím že si ju všimnem keď dlhšie porozmýšľam. Určite sa plánujem k tejto knihe vrátiť. Páčila sa mi postava Raskoľnikov, ktorý aj keď bol vrah, povedal niekoľko pekných myšlienok. Myslím si, že ešte lepší čitateľský zážitok by som mala, keby som čítala tie knihy, ktoré sa tam spomínali.
Odporúčam.
Čítať viac
29.1.2024
,, naše spomienky nikdy nie sú skutočné alebo absolútne skutočné, sú len našou interpretáciou minulosti. spomienky sa rôznia a časom sa na minulosť začneme pozerať v inom svetle. svoje spomienky začneme vnímať z rôznych uhlov, podľa toho, čo sme sa naučili, a podľa toho, čo cítime v momente, keď sa nám vynoria.”

táto tenučká kniha je nádherným príbehom o strate & hľadaní ľudí, o ktorých sme prišli. afonso cruz napísal magický príbeh otca, syna a láske ku knihám.

malý elias dostane na svoje dvanáste narodeniny od starej mamy kľúč od podkrovia, kde mal jeho otec knižnicu. jeho otca pohltili knihy a elias je odhodlaný svojho otca nájsť. preto začne tráviť v podkroví starej mamy veľa času s knihami, ktoré jeho otec miloval & aby sa mu podarilo dostať do sveta, ktorý zhltol jeho otca.

vydáva sa tak do rôznych príbehov, kde sa stretáva s knižnými postavami, ktoré mu otca pomáhajú nájsť. malý elias sa tak stretne s pánom Hydom (dr. jekyll & mr. hyde) či s raskoľnikovom (zločin a trest), ktorí jeho otca poznali. pomocou indícií ktoré mu dávajú sa pokúša vystopovať svojho otca vo svete fikcie.

toto je typ knihy, s ktorou sa večer o šiestej zabalíte do deku & do ôsmej ju prečítate so šálkou horúceho čaju v ruke. ak by som mala za úlohu nájsť “ultimate comfort read”, tak ak by to táto kniha nevyhrala, minimálne v top 3 by bola. afonso cruz píše veľmi príjemne, pekne & lyricky, čím má celý príbeh až taký rozprávkový nádych. nie je tu síce nejak veľa napätia či deja, je to skôr atmosferická kniha s veľmi pekným sujetom, ale zato s veľmi pekným posolstvom & krásnymi myšlienkami.

prečítajte si, ak máte radi:
- knižné jednohubky
- postavy, ktoré cestujú po knihách
- príbehy o strate & vyrovnávaní sa s ňou
- cozy comfort knihy
Čítať viac
16

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
21.11.2023
Príjemné čítanie, a nie len pre deti. Alfonso Cruz rozpráva nádherne, a rovnako tak sú krásne aj vetné konštrukcie, do ktorých zaobaľuje svoje myšlienky. Hoci tu netreba očakávať príliš hlboký a viacvrstvový príbeh, bol pre mňa samú príjemným prekvapením a určite by som neváhala s darovaním mladším čitateľom a čitateľkám! Čítať viac
9.4.2023
Cieľovka
Po docitani tohto príbehu som ostala trošku nespokojná. Z nevyuziteho potenciálu, ktorý knižka premárnila. Potom som si uvedomila, že cieľovou kategóriou sú mladí čitatelia možno okolo 12 rokov. A tak som bola chapavejsia. Ja by som si vedela tieto stretnutia literárnych postáv a hlavného hrdinu vedela predstaviť aj podrobnejšie, hravejsie. Zároveň som sa nedokázala zbaviť toho, že sem tam na mňa spoza príbehu vyskakoval aj Balkov hrdina z románu Ostrov. Tematický veľmi podobná záležitosť, literárne menej kvalitná. Tento pomyselný súboj vyhráva Alfonzo.
Celkovo príjemné a nenáročné čítanie.
Čítať viac
16

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
10.3.2022
Dospelé čítanie
Keď sa mi knižka dostala do rúk, po prvých kapitolách som si vravela ako ju kúpim na narodeniny jedenásťročnej nererke. Musím však povedať, že s pribúdajúcimi kapitolami som mala aj ja čo robiť, aby som sa v myšlienkach autora nestratila. Nemyslím to teraz nijako v zlom. Práve naopak, rozsahovo tenká knižka prekvapí obsahovou plnosťou. Celá kopa úvah o dobre a zle, prekrásne vyrozprávaná skrz príbehy a postavy, ktoré poznáme a milujeme. Jednoznačne odporúčam ako oddychové čítanie na jeden večer.
Knižku si navyše zakladám do knižnice s ambíciou sa k nej o nejaký čas vrátiť. Prečítať si ju znova a som zvedavá aké posolstvo si z nej donesiem nabudúce.
Čítať viac
Dominika
Neoverený nákup
16.1.2022
Kniha (nielen) pre deti
Toto bola moja druhá kniha od Portugalského inštitútu.
Na prvý pohľad jednohubka pre deti. Ako však strany pribúdajú a príbeh pokračuje, čitateľ sa nad príbehom zamýšľa čoraz viac, rozmýšľa nad dobrom a zlom, možno aj nad rôznymi situáciami zo svojho života a ako sa s nimi vysporiadať - tak ako sa so svojou situáciou vysporiadava hlavný hrdina.
Kniha bude mať svoje miesto v knižnici aj vďaka krásnej obálke. Určite ju odporučím aj svojmu okoliu.
Čítať viac
30.12.2021
Jednohubka na zamyslenie
Je to kratucka kniha, s kratkymi kapitolami a date to za jeden vecer ale nie na jeden nadych lebo ta utlost vas donuti rozmyslat a hoci mozete mat pocit zo zaciatku, ze je to cele nejake zvlastne tak na konci sa vsetko krasne spoji. Je to vyrozpravane z pohladu dietata takze jazyk je jednoduchy a dej plynie rychlo ale napriek tomu obsahuje krasne myslienky. Dajte si to ak mate cas! Čítať viac
B.M.
Neoverený nákup
27.12.2021
Prijemne a nenarocne citanie, ktore rozsiri citatelske obzory. Oplati sa mat knihu v domacej kniznici. Čítať viac
12

Knihomoľka ako sa patrí a zároveň veľký snílek. Ach, aké by to len bolo mať čarovný prútik, šibnúť ním a vlastniť všetky knihy sveta? ... Netajím sa tým, že som veľká romantička a najviac mi ulahodia knihy romantické alebo young adult, ale nikdy (a to doslova nikdy!) neohrdnem Harrym Potterom, vďaka ktorému som spoznala čaro kníh. Rada siahnem aj po detských knihách, lebo nikdy by sme nemali zabudnúť, aké je to byť dieťaťom. A druhá najväčšia srdcovka? Slovenská klasika ... a možno aj preto študujem literatúru. :)

Pavlína Rešutíková
Overený nákup
8.11.2021
Táto kniha vo mne doznieva už nejaký čas, a budem úprimná, že mi aj slzička na konci vybehla. Celá táto kniha je o filozofií a podstate dobra či zla. A je o príbehoch. O príbehoch ľudí. O príbehoch skutočných, vymyslených, väčších, menších, dobrých... zlých? Neviem, naozaj neviem nájsť slová, ktoré by vyjadrili tak obrovské množstvo emócií, ktoré som mala v závere knihy. Ak niekedy budete uvažovať o tom, čo si prečítať, skúste siahnuť po tejto útlej knižke. Je to ozajsky taká jednohubka, ale ... pre mňa veľmi intenzívna. :) ... Čítať viac
12.10.2020
pre knihomoľov je prirodzené, že si vymýšľajú, ako príbeh pokračuje
Všetci sú tak neskutočne nadšení, že ja sa až hanbím, že mňa sa toto hype asi až tak veľmi nedotýka. Knihu však dávam na prečítanie 11-ročnej, ktorá číta veľa a rada, som zvedavá, či ju zaujme... Ale spomínané knihy ešte nemá za sebou a tak verím, že spoilerovanie jej vadiť nebude. Ako ju poznám, určite sa bude zaujímať o knihy, o ktorých je reč...
Možno ich prečíta o rok, dva, tri? Ktovie.
Mŕtve duše, 451 stupňov Fahrenheita, Ostrov dr. Moreaua, či Dr. Jekyll a Mr. Hyde, atď. ...
Cez všetky tieto knižky sa prehrýza mladý chlapec a hľadá v nich stopu svojho otca. Doteraz si myslel, že otec zomrel na infarkt, nikdy ho nepoznal, ale toto je spôsob, ako sa k nemu priblížiť, pretože na 12. narodeniny od babky dostane kľúč, ktorý vedie do miestnosti plnej kníh. A práve medzi nimi je aj tá, v ktorej sa stratil jeho otec. Knižné príbehy, do ktorých mladý vstupuje, sa zreálňujú, on nimi prechádza a berie si z nich to, čo mu postavy ponúkajú a možno aj niečo viac. Formujú ho.
Cruz proste pokračuje tam, kde vyššie spomínané knihy skončili. A toto sa asi na jeho novelke vyzdvihuje najviac, pre knihomoľov je prirodzené, že si vymýšľajú, ako príbeh pokračuje. Veď aj ja si konce niekedy dotváram a pretváram podľa svojej fantázie, proste ešte aspoň na chvíľku oddialiť ten čas ísť na večeru a vrátiť sa do reality. (No dobre, JA osobne večeru nikdy neodmietnem, kniha-nekniha, trpieť hladom kvôli nim nebudem.)
Prechody medzi jednotlivými knihami a skutočnosťou môžu trochu zmiasť, a preto je určite lepšie, ak ste dané knihy čítali.
Zaujímavé sú tu grafické detaily (napr. dvojstránka s menami spisovateľov, veľmi oceňujem, že sa tam ocitla Timrava!), veľké a malé písmená, trojbodky - myslím, že vďaka nim knižku trochu ožila. Na druhej strane, mne osobne vadia prázdne strany. Aj keď chápem, že chceli kapitolu začať vždy rovnakej strane, toto mi príde ako plytvanie papierom.
A ak niekoho prekvapí záver, nech zodvihne ruku. Mňa teda nie. Veď keď sa malý začne kamarátiť s vrahom, ktorý sa s ním rozpráva celú večnosť a tak trochu ho aj poučuje (namiesto otca), tak ten koniec sa dal očakávať. A nie, toto spoiler nie je.
Dá sa o tom rozprávať asi dlho, hlavne ide o to, čo si človek z kníh zoberie a nakoľko ho formujú...
-----
Najsympatickejší nie je hlavný hrdina, ale jeho priateľ.
-----
Príbeh o slonovi som už niekde čítala, je to také coelhovské, no teraz pár minút pred polnocou (nie 7, je to presne 6,5 minút) si už nespomínam presne...
-----
Čo sa týka citátov, tak s nimi súhlasím a požičiavam si ich:
"Život často nemá žiadne pochopenie pre naše záľuby. No môj otec si aj tak brával knihy (knihy, samé knihy!) na daňový úrad a potajme si čítal vždy, keď mohol. Nie je to práve prístup, ktorý možno kvitovať, ale bolo to silnejšie ako on. Môj otec nadovšetko miloval literatúru. Pod vzormi B, tlačivami na zmenu činnosti a ďalšími papiermi so vznešenými názvami skrýval vždy nejakú knihu, ktorú si potajme čítal, a predstieral, že pracuje."
-----
"...dobrá kniha by mala mať viac než len jednu vrstvu kože, mala by mať niekoľko poschodí. Prízemie literatúre nestačí. S tým si vystačia v stavebníctve, prízemie vyhovuje niekomu, kto nemá rád schody, pomôže tomu, kto po nich nedokáže vyjsť, ale literatúra potrebuje poschodia naskladané jedno na druhom. Schody a schodiská, písmená nad nimi, písmená pod nimi."
---
Ak hľadáte knižné príbehy o rozprávkach, možno siahnite po Škole dobra a zla, alebo sérii Krajina príbehov od Colfera, alebo niečo viac fantasy. Toto pre malé deti nie je, aj keď môže lákať názvom a aj počtom strán (menej ako 100), tých 12 rokov a viac je viac než vhodných.
Čítať viac

Vydavateľstvo Portugalský inštitút

Čítať viac

„Nemožno mi Ťa neľúbiť!“

Marína - Andrej Sládkovič, Katarína Vavrová (ilustrácie), 2017
Marína
Andrej Sládkovič, Katarína Vavrová (ilustrácie)