Moje srdcovky

Moje odznaky

Knihy roka 2023
2023
Knihy roka 2021
2021
Môj názor pomáha
2020
Pravý knihonaut
Google Translate
Drozdajka
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Šťastných 7
2020
Plány do budúcnosti
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

8
8

Lea Daniela Tomčíková napísal recenziu

16.03.2024 10:12

,, can I just say I loved living in your lines and that’s where i want to live now forever?”

prvýkrát som “Bunny” od mony awad čítala v roku 2022. let’s fast forward to three hundreds takeout coffees later, do februára ‘24, kedy som si spolu s monou opäť sadla a všetko sme si spolu prešli druhý raz.

veľmi rada sa ku knihám vraciam a špeciálne na bunny som bola veľmi zvedavá. ona je to totiž ultimátna divnokniha a presne jedna z tých, ktorú keď si prečítate bárs aj týždeň po prečítaní ešte raz, úplne sa vám zmení.

veľmi rada by som bola schopná podať stručné zhrnutie deja, ale túto schopnosť nemám. zhrniem celý deň tak, že keď som ju čítala tri hodiny v kuse, počas cesty vlakom, nevedela som či som high alebo sa mi rozpadol mozog a následne sa pospájal. lebo ono to má dej, ale ten dej sa setsakra vysvetľuje a podľa mňa by sa ani nemal vysvetľovať, lebo ho každý jeden čitateľ bude vnímať inak. a to je to kúzlo Bunny

taký trigger warning - pozrite si trigger warnings, ale že kompletne a určite táto cute little knižka s králičkom na obálke nie je pre slabé žalúdky. to viete, občas niekto exploduje, inokedy schytám sekerou… je to veľmi milé

Čítať viac

8
lea daniela

Lea Daniela Tomčíková prečítal knihu

16.03.2024 10:12

8
lea daniela

Lea Daniela Tomčíková získal odznak Knihy roka 2023

03.02.2024 00:33

Sú knižky, ktoré prečítame a takmer okamžite na ne zabudneme. Potom sú tu knihy, ktoré svojím príbehom, spracovaním alebo svojou odbornosťou dokážu obohatiť našu myseľ a srdce. A presne takéto knihy nájdete v našom výbere Knihy roka. Sme radi, že niektorý z titulov Knihy roka 2023 nájdeme aj vo vašej knižnici :-)

Knihy roka 2023
8
lea daniela

Lea Daniela Tomčíková prečítal knihu

02.02.2024 23:33

8
8

Lea Daniela Tomčíková napísal recenziu

02.02.2024 23:33

,v Bosne nejestvujú ciele, všetky cesty sú napohľad rovnako zúfalé a bez zmyslu, vedú vás po kruhu, dokonca aj keď máte pocit, že napredujete. cestovanie cez Bosnu si vyžaduje inú perspektívu: vyvrhnutého vesmírneho červa, ktorý nesmeruje k skutočnému cieľu vonku, ale do pochmúrnych, ťažko priechodných hlbín vašej vlastnej existencie.”

vždy keď sem hodím nejaký citát, tak je to s cieľom vás trochu namotať na knihu. ale pri Bastašić si proste musíte prečítať celú knihu, u nej citát vytrhnutý z príbehu nezachytí ani len fragment toho, čo by som chcela aby ste videli.

lejla a sára. sára a lejla. ty a ja. celá táto kniha je o nich, dostanete tisíce otázok, ktoré si počas čítania položíte & na ktoré vám nikto odpoveď nedá. lana vám odpoveď nenaservíruje ako čaj o piatej, lebo nie vždy je čas na čaj. niekedy proste musíte skočiť do tmavej a (ne)známej králičej nory a snažiť sa chytiť zajaca.

myslím, že väčšina žien/dievčat má/mala svoju lejlu. tú jednu kamarátku, ktorá pôsobí vo všetkom prirodzenejšie, je zaujímavejšia, inteligentnejšia, krajšia & kt. máme potrebu niečo dokazovať. a presne táto dynamika sa nachádza aj tu, a to až tak, že sa občas pýtate “sú ony vôbec kamarátky?”

ak sa radi piplete s metaforami a mozaikami spomienok, tak toto bude presne vaše dobrodružstvo za zrkadlom. v tejto knihe to funguje fenomenálne. je to tak správne zmätočne krásne ako spomínanie.

bonus celej knihy? ak ste sa niekedy presťahovali a chceli “zmazať” časť seba & všetko, čo vás spájalo s tým miestom, tak v sáre sa zrejme nájdete…

prečítajte si, ak máte radi:
- tvorbu Eleny Ferrante (konkrétne “Geniálnu priateľku”)
- knihy o vzťahmi medzi ženami, ktoré nie sú len ružové
- vplyv vojny na deťoch & rodinách
- knihy inšpirované “alicou v krajine zázrakov”

Čítať viac

8
lea daniela

Lea Daniela Tomčíková prečítal knihu

02.02.2024 23:32

8
lea daniela

Lea Daniela Tomčíková prečítal knihu

29.01.2024 12:11

8
lea daniela

Lea Daniela Tomčíková prečítal knihu

29.01.2024 12:11

8
8

Lea Daniela Tomčíková napísal recenziu

29.01.2024 12:10

začínam mať pocit, že keď sa fantasy žáner stretne s hocijakou častou dejín Číny, vždy to dopadne výborne. ale že s tým bude fungovať aj shakeasperova hra “Rómeo & Júlia”….to bolo prekvapenie?

Šanghaj je rozdelený na dve sféry vplyvu - teritória 2 gangov: The white flowers (Montagov) & Scarlet gang (Cai). keďže sme v retellingu Rómea & Júlie, obe rodiny sa neznášajú a majú medzi sebou (jakožto gangy) spor “krvnú pomstu” (rozumej - členovia sa medzi sebou vraždia na uliciach). Roma a Juliette, ktorá sa vrátila z USA, sa vďaka zrade z minulosti neznášajú a všetko je v najlepšom poriadku. až kým nepríde zvláštna prenosná choroba. a z nepriateľov sa stanú spojenci nútení spolupracovať (hehehe).

ja nemám rada enemies to lovers (resp. preferujem friends to lovers), ale chloe gong to napísala tak bohovsky že to sa nedalo nezbožňovať (lovers/liars). veľmi sa mi páčil spôsob akým to spracovala & zároveň bolo ukončenie prvého dielu úplne . ja som posledné kapitoly poriadne nedýchala. proste ?chloe gong?

nemôžem nespomenúť moje beloved vedľajšie postavy - benedikta, marshalla, kathleen & rosalind. oni sú “pravými rukami” oboch dedičov gangov (tj roma & juliette) & všetkých 4 som zbožňovala. všetkým štyrom sa už v prvom diely dostalo priestoru na prejavenie & zároveň nie príliš, aby sa nazatienili hlavní dvaja experti na sebadeštrukčné správanie.

teraz len také moje osobné odporúčanie:
keďže je celý príbeh je situovaný v Šanghaji v 20. rokoch 20. storočia, čo je z pohľadu politiky, jedno z najbúrlivejších období Číny - pre “hlbšie” pochopenie niektorých poznámok odporúčam pozrieť si aspoň nejaký jeden článok o vtedajšej situácii. nie je to nutné, ale je strašne ppč pocit keď máte taký bonus xd samozrejme, úplne v pohode sa to dá čítať aj bez toho

Čítať viac

8
lea daniela

Lea Daniela Tomčíková prečítal knihu

29.01.2024 12:10

„To jediné, na čo sa nevzťahuje pravidlo väčšiny, je ľudské svedomie.“