Nina X - Ewan Morrison, Cosmopolis, 2020

6,99 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Nina X
Akcia

„Stal sa zo mňa nikto. O mojej existencii nikto nič netušil... Až kým sa mi nepodarilo utiecť.“ To sú slová Niny, ženy, ktorú viac ako dvadsať rokov väznil maoistický kult v... Čítať viac

Vydavateľstvo
Cosmopolis, 2020
320 strán
4-5 hodín čítania

„Stal sa zo mňa nikto. O mojej existencii nikto nič netušil... Až kým sa mi nepodarilo utiecť.“ To sú slová Niny, ženy, ktorú viac ako dvadsať rokov väznil maoistický kult v južnom Londýne. Jej príbeh je tragický, dojemný a svojským spôsobom humorný... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
14,99 €

6,99 €

-53 %
platí do 31. 12. 2030
Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 32 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Pozvánka - Sebastian Fitzek, Tatran, 2024

Viac o knihe

Šokujúci príbeh ženy, ktorú viac ako dvadsať rokov držala v zajatí sekta. Inšpirované skutočnými udalosťami.

„Stal sa zo mňa nikto.
O mojej existencii nikto nič netušil...
Až kým sa mi nepodarilo utiecť.“


To sú slová Niny, ženy, ktorú viac ako dvadsať rokov väznil maoistický kult v južnom Londýne. Jej príbeh je tragický, dojemný a napriek všetkému svojským spôsobom humorný. Prináša hlboký psychologický ponor do života bytosti, ktorá bola kruto vychovávaná v absolútnej ideologickej čistote komunistického režimu, až kým nestratila vlastnú osobnosť.

Nina nevie, čo je to matka či otec. Nikdy sa nestretla s iným dieťaťom. Nevlastnila knihy, hračky. Nemala súkromie. Vodca, ktorý okrem nej držal v izolácii aj ďalšie štyri ženy, ju nazýval Projektom. A Nina ním naozaj bola. Nepopísaný list oddelený od „falošných bohov kapitalizmu a narcistického kultu vlastnej osobnosti“.
Po dlhých desaťročiach sa Nina dostáva na slobodu a na svetlo sveta sa vynára jej strastiplný príbeh zachytený v denníkoch, ktoré skrývajú šokujúce podrobnosti z Nininho života v sekte. To však zďaleka nie je všetko... Nine sa v mysli začínajú objavovať dávno vymazané spomienky na tajuplné úmrtia opradené množstvom otázok a záhad.
Čítať viac
Originálny názov
Nina X
Počet strán
320
Väzba
pevná väzba
Rozmer
150×210 mm
Hmotnosť
482 g
ISBN
9788080900618
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
716729
Štýl
tragický, psychologický, životopisný, humorný
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Cosmopolis
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,1 / 5

12 hodnotení

4
5
3
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

@magical_nights_with_book
Neoverený nákup
19.5.2024
Príbeh 28-ročnej Niny, ktorej sa podarilo utiecť zo sekty, kde ju od jej narodenia držali. Nikto o jej existencii nevedel. Jej väznitelia ju volali Projekt. Chceli z nej vytvoriť človeka, ktorý nebude mať žiadne súkromné vlastníctvo, ani meno, nebude nikdy používať slová „ja, mňa“ a podobne. Nemohla ani vyjsť zo svojej izby, lebo jej povedali, že vonku je radiácia a všade sú nebezpeční fašisti.

Dej sa odohráva v dvoch časových líniách v roku 2002 a v roku 2018. Nina si počas detstva písala denníky, čiže tú časovú líniu z minulosti tvoria práve výňatky z nich. V súčasnosti zas sledujeme, aké ťažkosti má Nina pri zvykaní si na bežný život a systém.

Kniha je údajne inšpirovaná skutočnými udalosťami. Škoda, že o tom nie je v knihe viac informácií. Ide o náročné čítanie, ale nie až tak z hľadiska obsahu ako skôr formy, keďže Nina o sebe hovorí v tretej osobe a v mužskom rode, keďže Projekt, ako ju nazývajú, je mužského rodu. Musíte si na ten štýl zvyknúť, ale je to istým spôsobom reflektovanie skutočnosti, ktoré takto lepšie precítite. Hoci som si myslela, že kniha sa mi bude čítať ľahšie, nevadí mi to, lebo keď uvidíte zoznam, ktorý si Nina po oslobodení napísala, začnete nad životom a bežnými vecami rozmýšľať. Sú tam totiž také základné veci, ako napr.: „Ochutnať všetky druhy čokolády. Letieť lietadlom. Ísť do supermarketu. Prechádzať sa vonku bez toho, aby sa bála. Vyskúšať očný kontakt. Neskrývať sa vždy, keď niekto zazvoní na zvonček alebo zažne svetlo.“

Úryvky:

„Nina sedí a hľadí von, ale má to dovolené iba cez žalúzie. Ninu nesmie nikto vidieť, pretože fotograf by Nine mohol ukradnúť tvár.“

„Takže teraz končím, chvíľu budem hľadieť z okna, potom pôjdem von a skúsim sa zúčastniť na živote. Budem vyzerať ako tisíce ostatných na ulici, ľudia prejdú okolo mňa a nebudú ani vedieť, že som to ja. To je môj najväčší plán, byť ako oni a nemať nič na zaznamenanie.“
Čítať viac
6.2.2024
Bolo to náročnejšie čítanie. Zo začiatku mi robilo problém sa vžiť do postáv. Asi to bolo tým, že postavy nesmeli používať slová JA, ONA, SOM.. Od polovice knihy dej naberal na napätí a úplne som sa vžila do postavy Niny. Na jej pohľade na svet a na ľudí som sa veľakrát zasmiala. Pozastavila som sa nad úvahami, ktoré ma chytili za srdce a prinútili porozmýšľať, v akom nastajlovanom svete žijeme z pohľadu niekoho, kto žil mimo reality. Veľmi pekná kniha nad ktorou budem ešte dlho rozmýšľať. Čítať viac
5.10.2021
Kniha je inšpirovaná skutočnými udalosťami, čo je samo o sebe desivé. Je to príbeh ženy, ktorá sa narodila a vyrastala v sekte, kde nemohla nič vlastniť, nemala meno, nemohla mať rodičov ani kamarátov, nebola JA/ SOM ale PROJEKT. Mala len súdruhov, ktorí ju učili, bili a zabíjali jej osobnosť.

Kniha je písaná formou denníkových záznamov z roku 2002/2003 a 2018, ktoré boli pre mňa zo začiatku dosť chaotické. Prvé zápisy patria dieťaťu, ktoré nám približujú ako vyzeral jej deň, ako sekta fungovala, aké názory ju formovali. Tieto zápisy boli opravované súdruhmi ( nesprávne slová boli gumované), takže som si na to dlho zvykala a ťažšie sa mi začitavalo.

Druhé zápisy máme z prítomnosti, kde sa Nina snaží zvyknúť na slobodu, na systém fungovania sveta a nadväzovanie vzťahov čo po 28 rokoch života v sekte nie je vôbec ľahké.

Nina svojim správaním a myšlienkami vo mne vyvolávala predstavu, že je dieťa na sklonku puberty a keď sa niekde zmienilo o tom že je dospelá žena, dokonca staršia odomňa, ma to miatlo. Taktiež som bola z jej myšlienkových pochodov a reakcií frustrovaná a nakoniec nahnevaná na seba, že ju neviem lepšie pochopiť.

Kniha nie je ľahké čítanie a nie je pre každého. Je to ťažká téma plná desivých, smutných a zmätených udalostí a pocitov. Miestami sa mi z toho obracal žalúdok, bolo mi do plaču ale zároveň mi tam niečo chýbalo. Niečo vďaka čomu by som sa do príbehu vedela viac vžit.

Ak však patríte ku fanúšikom kníh inšpirovaných skutočnými udalosťami tak by vás tento príbeh nemal minúť.
Čítať viac
14.6.2021
Nina
Príbeh mladej ženy, ktorá sa narodila a vyrástla v sekte. Dvadsať rokov žila bez mena, hračiek, školy, nikdy sa nestretla s rovesníkmi. Súkromné vlastníctvo hocčoho bolo zakázané, všetko patrilo kolektívu , dokonca aj súkromie na toalete, preto nikde neboli dvere. O jej osude sa dozvedáme z úryvkov jej zápisníkov, ktoré musela písať v zajatí, ale ktoré písala aj po úteku na slobode. Ani neviem povedať, čo bolo pre ňu horšie. Svet, v ktorom bola týraná, ale ktorý poznala? Život na slobode, ktorý absolútne nechápala, nevedela v ňom samostatne existovať a pre jej vlastnú bezpečnosť sa opäť pre ňu stáva akýmsi väzením?
Táto kniha rozhodne stojí za prečítanie, hoc sa nečíta ľahko.
Je inšpirovaná skutočným príbehom Katy Morgan-Davis, ktorá bola dcérou zakladateľa sekty.
Čítať viac
20.8.2020
Veľmi dobrá kniha
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha, ktorá dokazuje , že akákoľvek fanatická viera, či už dobrovoľná alebo nedovrovoľná je zlo. Strastiplná cesta Niny za skutočným životom, niekedy rozosmeje aj rozplače a nechá v človeku trpko sladkú príchuť v akom svete nevšímavosti vlastne žijeme. Že aj v našom susedstve možno žije niekto, koho život pripomína horor a my to ani nevieme. Presne ako to bolo v prípade Niny X. Čítať viac
25

Zboňujem knihy a každú voľnú chvíľu trávim buď sledovaním noviniek a zapĺňaním svojho wishlistu, alebo tým, že čítam knihy. Väčšinou čítam hneď dve naraz :-) Jednu v práci a jednu doma. Čítam rôzne žánre, a mám mániu zbierať všetky knihy od autora, ktorý sa mi zapáči.

Alžbeta Szomolaiová
Overený nákup
4.7.2020
Ťažko sa číta
Veľmi som sa na túto knižku tešila, ale..čakala som že ju zhltnem na jednu šupu ako všetky knihy s podobnou tematikou, ale táto sa čítala veľmi ťažko. Nevedela som si zvyknúť na štýl písania, často som sa strácala v deji. Škoda. Čítať viac
15

Na instagrame ma nájdete ako @somcitatel ❤️ Som študentkou medicíny, ktorú baví o knihách písať, hovoriť o nich, fotiť ich a v neposlednom rade, čítať ich.

Ema Hudáková
Overený zákazník
21.6.2020
Nina X
Nina X nie je vôbec ľahké čítanie. Pri pomyslení, že takéto niečo sa aspoň z časti naozaj dialo, som len neveriacky krútila hlavou. Ninu som spoznávala cez jej zápisky, v ktorých objasňovala život v sekte a neskôr aj mimo nej. Nemala meno, rodičov, hračky, kamarátov. Po úteku sa vo vonkajšom svete mnohých vecí desila a mnohým nerozumela. Bolo veľmi zaujímavé sledovať, aké priority a myšlienky má niekto, kto ani len netušil, čo je vonku za štyrmi bielymi stenami.
Nina X nie je pre všetkých, ale myslím, že stojí za prečítanie. Ja som ju mala prečítanú za tri dni a na jej konci som bola prekvapená, ako rýchlo sa to celé skončilo.
Je to kniha plná zamyslení, ktorá ponúka úplne iný pohľad na svet.
Čítať viac
5
Bitúnok č. 5 - Kurt Vonnegut, 2016
Práve čítam
Bitúnok č. 5

Volám sa Valéria Scholtzová a na Fb a Insta ma môžete nájsť pod pseudonymom Knižný predátor. Čítam všetko možné, hlavne knihy, na ktoré som predtým nemala čas. YA ma veľmi nebaví, ale občas sa pozriem, čo je nové. Romantiku nečítam, resp. len veľmi zriedka.

Valéria Scholtzová
Overený zákazník
14.6.2020
Nevedela som sa odtrhnúť
Ewan Morrison napísal túto knihu podľa skutočných udalostí z roku 2013 týkajúcich sa Londýnskej časti Lambeth. Vtedy sa tam trom ženám podarilo uniknúť z maoistickej sekty, ktorú viedol Aravindan Balakrishnan-Súdruh Bala (v knihe David Chen-Súdruh Chen). Jednou zo žien bola aj Katy-Morgan Davies "Rosie" (v knihe Projekt/Nina X), tú väznili v dome od jej narodenia.

Ťažko povedať, čo je realita a čo si autor vymyslel, každopádne v knihe pracuje s tým, že Projekt nemá meno a rodičov a musí byť vychovávaný pohlavne neutrálne. Nesmie ísť ďalej ako po smetné koše, lebo svet je vraj kontaminovaný rádioaktivitou. Projekt si musí od malička každý deň zapisovať udalosti do denníka, pričom my tieto zápisky z väznenia sledujeme zároveň s tými, ktoré si vedie na slobode ako Nina.

Kniha mi pripomínala Vzdelanú, až na to, že toto písal profesionálny autor a nie priamo dotknutá žena.

Bolo to veľmi drsné a neuveriteľné. Ako keby som čítala fiktívnu dystópiu, s tým, že tuto si postapokalyptickú spoločnosť vymyslí len banda maniakov, ktorí v duchu svojich pomýlených predstáv vychovávajú dieťa.

Existujú aj knihy, ktoré napísala priamo Katy- Morgan. Tie si určite zoženiem a porovnám s Ninou X.

Morrison každopádne dokázal veľmi zaujímavo spracovať ťažký príbeh a čitateľovi tak sprostredkoval zložité psychické rozpoloženie Projektu/Niny X.

Mimochodom, obálka od Grady je podľa mňa perfektná.
Čítať viac
27.5.2020
V prvom rade som bola knihou úplne ohúrená. Príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami a mňa by skutočne zaujímalo, čo tomu predchádzalo.
Zo začiatku sa na štýl písania ťažko zvyká. Pôsobí veľmi chaoticky, čo je zrejme autorov zámer. Nina je veľmi zmätená, vystrašená a zdeprimovaná. Presne tak jej rozprávanie aj vyzerá.
Pretkáva zápisky z obdobia po úteku a tiež z obdobia, ktoré strávila v pivnici. Ťažko povedať, ktoré zážitky sú pre ňu bolestnejšie. V normálnom svete je stratená a v tom svojom týraná.
Nečíta sa ľahko, jej príbeh je skutočne desivý. Odporúčam prečítať milovníkom psychotrilerov, ale aj takým, ktorých téma jednoducho oslovila.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Literárny skvost... Morrison vydal majstrovské dielo.“ Sunday Times

„Presvedčivé, dojemné, vydarené... A extrémne zábavné.“ Observer

Vydavateľstvo Cosmopolis

Čítať viac

„Upiecť jablkový koláč nie je ťažké, ak má človek jablká, napísala Nina v jednej zo svojich básní, no najťažšie je vymyslieť to jablko. “

Inventúra - Erlend Loe, 2013
Inventúra
Erlend Loe