Som čitateľ

15

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Na instagrame ma nájdete ako @somcitatel ❤️
Som študentkou medicíny, ktorú baví o knihách písať, hovoriť o nich, fotiť ich a v neposlednom rade, čítať ich.

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Na instagrame ma nájdete ako @somcitatel ❤️
Som študentkou medicíny, ktorú baví o knihách písať, hovoriť o nich, fotiť ich a v neposlednom rade, čítať ich.

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Môj názor pomáha
2022
Môj názor pomáha
2021
Knihy roka 2021
2021
Môj názor pomáha
2020
Môj názor pomáha
2019
Pravý knihonaut
Hráč knižnej šifry
Člen Čitateľského klubu
Mladé témy
Plány do budúcnosti
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

15
15

Ema @somcitatel napísala recenziu

13.09.2023 09:01

Skrinka času prišla s výborným námetom. Jedného dňa totiž takmer každý dostane skrinku, v ktorej sa nachádza povrázok a ako sa zistí, hovorí o dĺžke života jeho majiteľa. Svet je zrazu v chaose a mne to veľmi pripomenulo koronové časy. Dominovali otázky, čo s tým a skončí sa to niekedy?
Autorka v knihe zachytáva osud ôsmych ľudí, ktorým príchod skriniek ovplyvnil život. Majú rôzne dlhé povrázky, sú rôzneho veku, majú odlišné povolania. Predsa len sa ich osudy v istom bode pretnú. Takýchto paralel je v deji viac a mňa veľmi bavilo odhaľovať ich.
Krátke kapitoly napomáhajú dynamike, čítanie nie je nudné. Každá postava si prechádza svojím vlastným trápením a pri každej jednej ma zaujímalo, ako sa to skončí.
Skrinka času nie je ani tak ucelený príbeh, ktorý by mal začiatok a koniec, pretože životy postáv plynuli ďalej. Skôr sa ale venuje otázkam zmyslu života, jeho dĺžky, ale najmä otázke diskriminácie.
Je to zaujímavé čítanie, kde ma bavilo sledovať reakcie postáv na ich povrázky, na to, ako sa s tým vysporiadali a čo na to ich okolie.
Myslím, že v knihe si každý nájde svoje a môže tak osloviť širšie publikum čitateľov.

Čítať viac

15
15

Ema @somcitatel napísala recenziu

31.08.2023 16:22

Pre mňa bol Vlak do Moskvy sklamaním.
Príbeh sa člení na štyri dejstvá, pričom každé zachytáva iné životné obdobie hlavnej hrdinky. Saša mi ako postava veľmi nesadla. Miestami akoby nevedela, čo chce a na herečku bola nevýrazná.
Čakala som, že autorka mi viac priblíži život v divadle, najmä bohému. To sa ale nestalo a celé Sašino pôsobenie ako v škole tak i neskôr na javisku mi prišlo fádne.
V nemalej miere sa autorka venovala i režimu počas a po vojne. Tomu, ako menil ľudí a osudy ich najbližších. Oceňujem to, ale mňa táto stránka dejín až tak nezaujala a v podstate som sa (keďže je to už čas, čo som naposledy mala hodiny dejepisu) trochu strácala.
Čo však veľmi chválim sú zápisky v denníku Sašinho strýka Koľu. Tie boli napísané tak dobre, až mi miestami pripomínali Remarqua. Pokojne by som si knihu v podobe jeho denníka prečítala. V tomto prípade však len predstavoval svetlý bod v inak nie veľmi dobrom čítaní.
Je mi to ľúto, ale k nihu lepšie ohodnotiť nemôžem.

Čítať viac

15
15

Ema @somcitatel napísala recenziu

19.08.2023 14:20

Matkin hrob ako tretie pokračovanie série o detektívke Josie Quinnovej priniesol opäť skvelý prípad, ktorý vás nepustí a knihu budete chcieť prečítať čo najskôr.
Napriek tomu, že v prvej časti som Josie nemala veľmi v láske, v tej predošlej (druhej) si to napravila a v tejto sme už boli zžité. Páčilo sa mi, že som sa mohla cez niektoré kapitoly preniesť do minulosti a to konkrétne do jej detstva. Práve tam sa dal nájsť počiatok jej komplikovaného vzťahu s matkou a tiež kľúč k rozuzleniu prípadu vraždy mladej ženy pred tridsiatimi rokmi.
Štýl písania si autorka udržala naďalej a tým sú krátke kapitoly, ktoré sa vyznačujú priamou rečou, takže dej je dynamický a rýchlo posúvaný vpred. Zápletka bola skvelá, rozuzlenie takisto a ja v podstate nemám čo vytknúť.
Sériu odporúčam. Naozaj dajte na moju radu, že niekedy sa oplatí skúsiť ešte jednu časť, aj keď vám tá predošlá nesadla. Ja som tak spravila a teraz sa radí táto séria medzi tie, pri ktorých s radosťou čakám na vydanie pokračovania.

Čítať viac

15
15

Ema @somcitatel napísala recenziu

10.08.2023 08:49

Francúzska lekcia bola taká typická ženská oddychovka, v ktorej nájdete to, čo my ženy obľubujeme - osamelého/zraneného muža (keď má tučné konto je to len plus), jeho milú dcéru a veľa krásnych miest, kde si nie každý môže dovoliť vkročiť (a najmä tí, ktorí majú hlbšie do vrecka).
Tým nechcem povedať, že sme zlatokopky, ale skôr, že táto kniha je taká rozprávočka pre dospelých. Ale celkom fajn.
Josie, hlavná hrdinka, mi bola sympatická, našla som u nej spoločné črty so mnou, takže mi bola miestami dosť blízka. Xavier, to už bol ťažší oriešok, ale vedela som nájsť pre jeho správanie pochopenie.
Ide o slow burn romantiku a v tomto prípade mi to vyhovovalo. Síce som mala niekde za polovicou pocit, že sa kniha uberá monotónnym smerom, ale aj tak ma bavila. Pred koncom prišla chvíľa napätia a potom zvrat, ktoré sa ale dali očakávať. Autorka sa s nimi ale mohla viac pohrať, pretože hlavne to napätie bolo akési nedotiahnuté.
Veľmi sa mi ale páčili opisy miest, pobreží, mora, architektúry a jedla. Tiež aj chémia medzi hlavnými postavami.
Knihu vnímam kladne. Až na pár maličkostí išlo o veľmi príjemné čítanie, ktoré som si užila.

Čítať viac

15
15

Ema @somcitatel napísala recenziu

03.08.2023 07:27

Pri čítaní tejto knihy som sa cítila ako na hojdačke. Chvíľami hore, chvíľami dole.
Štýl, akým je napísaná, je veľmi pekný, jednoduchý, a preto sa aj dobre a rýchlo číta, takže ani jej hrúbka nie je problémom. S príbehom to je už trochu inak.
Začal sa svižne, keďže na Naomi sa v jeden deň zosypal celý jej život - ušla spred oltára a prischla jej jedenásťročná dcéra jej nie veľmi podarenej sestry. K tomu celému sa jej za zadkom po jej príchode do Knockemoutu neustále poneviera príťažlivý, ale o to viac mrzutý Knox.
Postavy boli sympatické, po ich spoznaní som si ich celkom obľúbila, ale je v tom jeden veľký háčik. Ich vek. Keby sa ako oni správali ľudia medzi dvadsiatkou až tridsiatkou (a aj to som prižmúrila oko), tak nepoviem ani slovo. Ale aby sa takto správali vyzretí štyridsiatnici... Nuž, ich vek autorka nezvolila práve najšťastnejšie.
Dej bol miestami klišé, kedy sa mi chcelo prevracať očami, inokedy zas naberal celkom peknú hlbku. Postupne aj Knox zažíval prerod, ako to už v tomto žánri často býva, z badboya na zaláskovaného chlapa. Škoda len, že kým bol ešte tým "zlým chlapcom", tak to bolo naozaj škaredé správanie, ktoré by sa nemalo tolerovať.
Naomi sa mi páčila, často mi pripomínala mňa, takže s ňou som až taký problém nemala. Bola milá, obetavá, v podstate stále pripravená rozdať sa pre iných a naprávať to, čo jej sestra pokazila.
Veci, ktoré v nás ostanú navžy je kniha, ktorá ma nechala na vážkach. V podstate je to taká jednorazovka. Prečítala som ju, bolo to fajn, ale ešte raz by sa mi už do nej asi nechcelo.

Čítať viac

15
15

Ema @somcitatel napísala recenziu

20.07.2023 15:50

Verím, že na túto knihu čakalo mnoho z vás (a ja tiež), pričom musím uznať, že čakanie sa oplatilo. S touto sériou som strávila viac ako tri roky a vďaka nej som sa stala aj náročnejším čitateľom.
Kniha nesie názov Atlas, meno tatka Slaného, ktorého príbeh som sledovala od jeho detských čias, kedy už napriek nízkemu veku prejavil veľkú dávku odvahy a inteligencie, pričom som ale nič iné ani nečakala. Bola to proste osobnosť.
Postupne som zisťovala, aký bol jeho život, ktorý pretkali početné dobrodružstvá, ale i problémy. Zároveň som spoznala spôsoby, ktorými sa zoznámil s predkami siedmich sestier a neskôr i udalosti, ktoré ho k adopcii každej z nich priviedli.
Tiež som v súčasnej línii pobudla pár chvíľ s každou zo sestier a konečne som ich mala všetky pokope. Veľmi ma potešilo ich opätovne stretnúť.
Priznávam, že na začiatku som sa obávala, či nebude veľmi cítiť štýl Harryho, ktorý knihu dopísal namiesto Lucindy. Ostala som však veľmi milo prekvapená, pretože mamin štýl si úplne osvojil a ostal mu verný až do konca.
Atlas priniesol perfektné vyvrcholenie celej série, pričom nemám absolúte čo vytknúť. Dostala som odpoveď na všetky otázky (ešte aj na tie, na ktoré som zabudla) a preto moja zvedavosť bola utíšená.
Všetkými desiatimi odporúčam celú sériu, pretože každá jedna kniha z nej stojí za to a Atlas je spojítkom medzi nimi.

Čítať viac

Atlas - Lucinda Riley, Harry Whittaker, 2023
Atlas
  • Lucinda Riley
  • Harry Whittaker
4,7
24,68 €

15
15

Ema @somcitatel napísala recenziu

11.07.2023 16:47

Ostrov stratených stromov je kniha, pri ktorej som na začiatku veľmi nevedela, do čoho idem. Čakala som skôr príbeh na štýl Rómea a Júlie, ale dostala som oveľa viac.
Všetko sa začalo láskou medzi dvoma mladými, ktorí mali len tú smolu, že patrili k rozdielnym národnostiam, náboženstvám a žili na Cypre. O niekoľko rokov neskôr si svoje vlastné trápenie nesie Ada, ktorá už síce žije v Londýne, ale korene jej rodiny jej stále pripomínajú odkiaľ naozaj pochádza. Toto celé sleduje jedna Figa, ktorá si pamätá viac, než by sme si vedeli predstaviť.
Autorka sa v knihe nevenuje len ľúbostnej zápletke, ale veľmi vnímavo a nenútené, no o to svedomitejšie otvára environmentálnu otázku či rôzne formy diskriminácie. Tiež poodhaľuje históriu Cypru a jeho obyvateľov v priebehu niekoľkých desaročí.
Ostrov stratených stromov je kniha, ktorá nadchne milovníkov prírody, ale i tých, ktorí sa o nej radi niečo dozvedia, ale pritom nemajú v láske odborné texty (ako ja). Taktiež pri nej zaplesá i romantická duša a spokojne hlavou pokýva i ten, kto má rád spoločenskú beletriu. Myslím, že táto kniha je vhodná pre veľmi širokú škálu čitateľov.
PS: Ak ju niekomu podarujete, rovno k nej pribaľte aj figovník ;)

Čítať viac

15
Som čitateľ

Ema @somcitatel prečítala knihu

01.07.2023 09:25

15
15

Ema @somcitatel napísala recenziu

01.07.2023 09:24

Po knihe som siahla preto, lebo sa autorka i samotná hlavná hrdinka inšpirovali rolou Audrey Hepburn vo filme Prázdniny v Ríme. Aj Amelia v jeden večer skončí v Ríme, ale nie v tom talianskom.
Prvých päťdesiat strán som bola vývinom deja nadšená. Smiala som sa, pomaly sa mi postavy, a najmä Noah, dostávali pod kožu.
Strednú pasáž knihy vnímam tiež veľmi dobre, ich vzťah sa pomaly posúval a vyvíjal, hoci miestami mi prekážalo, že keď spravili krok vpred, tak následne tri kroky vzad. Mala som pocit, že som zbytočne nťahovaná a autorka akoby len potrebovala vyplniť príbeh, aby mohol prísť konečne koniec.
Ten ma neprekvapil, ani nenadchol. V podstate sa dal taký očakávať, takže som sklamaná z neho veľmi nebola. V podstate som naň bola pripravená. Škoda ale bola, že autorka v závere niektoré veci až veľmi urýchlila. Takže zatiaľčo sa niečo počas čítania ťahalo, na konci som to sledovala ako z rýchlika.
Napriek tomu to však bola príjemná kniha na oddych, ktorá mi spríjemnila čas medzi skúškami a splnila svoj účel - odpútala ma od reality.

Čítať viac

15
15

Ema @somcitatel napísala recenziu

06.06.2023 15:51

Kniha zachytáva ne/šťastie v láske dvoch kamarátok, ktoré sú rozdielne ako oheň a voda. Preto sa rozhodnú so svojím milostným životom niečo robiť, takže jedna druhej vymyslia úlohu, ktorú musí tá druhá splniť (a ide o niečo, čo je jej povahe vzdialené na kilometre).
Kým Constance sa učí ako sa obliekať, rozprávať s mužmi a byť zvodná, Chloe sa utiahne na vidiek, do izby s výhľadom na záhadné sídlo.
Obidve hrdinky boli sympatické, hoci Constance som si obľúbila o čosi viac, ale to len preto, lebo mi bola povahovo bližšie.
Aj keď je príbeh predvídavý (a iné som ani nečakala), tak mi to neprekážalo, pretože som presne vedela, do čoho idem, a teda že si pri čítaní oddýchnem. Možno jeden-dva otázniky, ktoré pošteklili moju zvedavosť by sa našli, takže nebolo to až také jednoliate čítanie.
A aký kontrast vytvorila autorka medzi Constance a Chloe, rovnaký preniesla i do miest, kde dej zasadila - rušný Paríž a pokojné vinice.
Kniha je ale veľmi vtipná, písaná typickým ženským jazykom, ktorý je niekedy uletený, teatrálny, ale zároveň veľmi priebojný a silný.
S Niekedy je pekné, že ma miluješ som veľmi spokojná. Dostala som presne to, čo som čakala a keďže kniha bola naozaj vtipnejšia, než by som si na začiatku bola myslela, tak som spokojnejšia o to viac :)

Čítať viac

„Na koláčikoch niečo je. Vyjadrujú lásku. Sú to také malinké instantné objatia.“

Pekáreň v Brooklyne - Julie Caplin, 2021
Pekáreň v Brooklyne
Julie Caplin