Nikola Žiaková

5

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

5
5

Mamka Knihomolka napísala recenziu

26.10.2021 19:32

Na Sebastiana Fitzeka som sa chystala už dobré 3 roky aby som konečne pochopila závisloti na jeho knihách. A konečne som sa k tomu dostala.

Kniha má skromných 220 strán, ktoré sú však naplno využité. Stretávame sa tu s časom minulým, kedy zabíjal Zlodej duší a s časom prítomným, kedy istý profesor vytvoril experiment na študentoch, pričom do poslednej kapitoly netušíte spolu s nimi o aký experiment ide. Zaručujem vám ale že na konci si každý z vás položí otázku či ste sa nestali súčasťou experimentu aj vy.

Celú knihu sledujeme jednu noc na súkromnej psychiatrickej klinike odrezanej od civilizácie, kde sa práve tento Zlodej duší vyskytne a rozbehne sa napínavá a nepredvídateľná naháňačka pri ktorej si myslíte že vám je jasné kto za všetkým stojí, ale …

Autor to mal perfektne zamotané a tak by ma taký záver ani v sne nenapadol. Každá strana je nabitá akciou, strachom a novými informáciami, ktoré príbeh dokonalo zamotávajú a keďže náš hlavný hrdina stratil pamäť a na veľa veci si pomaly rozpamätáva je to o to strašidelnejšie a tajomnejšie. Do toho prostredie psychiatrickej liečebne výborne dopĺňa celú atmosféru.

Oceňujem, že posledných pár kapitol zo súčasnosti perfektne vysvetlili celé toto šialenstvo.

Knihu som si užila aj keď som ju čítala v situácií kedy som sa na ňu nevedela naplno sústrediť a veľa informácií mi unikalo.

Čítaj viac

5
5

Mamka Knihomolka napísala recenziu

26.10.2021 19:26

Julie Caplin zas a znova nesklamala a ja som sa na chvíľu ocitla v uličkách Paríža a vychutnávala si všetky tie koláčiky. Túto časť síce nepovažujem za najlepšiu z tejto série ale pre mňa, ako človeka čo neskutočne rád pečie tak som si všetky tie opisy príprav predstavovala a googlila každý spomenutý koláčik.

Autorka má svoj určitý vzorec s ktorým som sa stretla v Kodani, Brooklyne a Švajčiarsku. Tu sa ale v niektorých bodoch trochu odchýlila, čo bola príjemna zmena.

Hneď, na začiatok tu nemáme žiadne rozchody, ktoré nútia hlavnú hrdinku odcestovať ale máme tu strašne milú osôbku Ninu, ktorej brat vybavil na 7 týždňov prácu ako výpomoc pri cukrárskom kurze u svojho najlepšieho kamaráta Sebastiana v Paríži. Každá časť tejto série ma neskutočne sympatické a úžasné hlavné hrdinky. Na tejto sa mi však obzvlášť páčilo, že nebola dokonalá. Hneď všetko nevedela a všetko jej nešlo a tak to na mňa pôsobilo o niečo reálnejšie.

Sebastian mi asi polku knihy liezol na nervy. Ufrflaný, nespokojný chlap, ktorý si Ninu nezaslúžil a síce si neskôr moje sympatie samozrejme získal, tak už som jeho čaru až tak nepodlahla a hlavne ma mrzelo, že toho pekného keď boli spolu bolo naozaj veľmi málinko.

Prišlo mi, že aj dej sa tu až tak nehýbal a viac sme sa zameriavali na záchranu cukrárne než na výlety po Paríži a lásku. Paríž som už prežila v mnohých knihách, takže mi to až tak nechýbalo ale tento vzťah mal obrovský potenciál a mohla sa s ním autorka o niečo viac pohrať.

Čítaj viac

5
5

Mamka Knihomolka napísala recenziu

22.10.2021 10:48

Wow, tak toto bolo nádherne čítanie od prvej po poslednu stranu. Autorka pre nás vymyslela jedinečný príbeh, ktorý len tak niečo neprekoná. A síce som si takýto dej vôbec nepredstavovala, neostala som sklamaná.

Dej v knihe plynie pomalým tempom z ktorého som bola, kým sa to rozbehlo, trošku nervózna, pretože som vôbec nemala predstavu ako bude dej napredovať a autorka všetko nechala zahalené rúškou tajomstva.

Jediná škoda je, že sa autorka málo povenovala kúzlu viazačov o ktorom by som sa rada dozvedela viac, pretože je to zaujímavá a nápaditá myšlienka. Namiesto toho je to zamerané na príbeh lásky, ktorý sa vymazal z myšlienok. A síce takýto druh lásky bežne nevyhľadávam, tak to bola príjemná zmena, ktorej som moc fandila a druhú polku knihu som zhltla za jeden večer pretože autorka ma nechala v napätí až po poslednú stranu.

Koniec by som si vedela predstaviť o pár stránok dlhší alebo zakončený epilógom o nejakú dobu neskôr. Na druhej strane však takto ostal otvorený možnostiam a fantázií čitateľa a držal sa celého toho tajomna a čarovna ako celá kniha.

Hlavné postavy boli príjemné, dobre sa mi s nimi trávil čas a bola radosť s nimi tento príbeh prežívať. Samozrejme našlo sa tu aj množstvo nepríjemných, chamtivých a krutých postáv bez ktorých by to ale nebol takýto krásny príbeh.

Čítaj viac

5
5

Mamka Knihomolka napísala recenziu

12.10.2021 14:29

Patrím ku obrovským fanúšikom Romantických útekov a tak som túto novinku musela mať hneď doma.

Ak ste čítali od autorky aspoň jednu knihu tak viete, že je to klišé queen. Má určitý vzorec, ktorý sa pri knihách opakuje a o konci je vám jasné ako dopadne - už sa rozlišuje len na tak akurát sladký a presladený. Zároveň to ale vôbec nevadí, pretože je to tak výborne napísané klišé že si knihu užijete naplno.

Knižný výlet do Švajčiarska bol pre mňa novinkou. Nepamätám si, že by som túto krajinu už v knihe navštívila, preto som každé slovo hltala, googlila fotky a stihla prehovoriť môjho drahého že tam raz pôjdeme

Pri slove Švajčiarsko sa vám hneď ako prvé vybaví sneh, čokoláda, lyžovanie a presne to nám aj autorka dá. Ja som síce skôr letný typ a okrem zimnej turistiky zimu nemusím, tu som si ju stihla zamilovať. Celá tá zimná nálada, vyštípané líca, bežky a zasnežené hory pôsobili na mňa priam až magicky a keby bol vonku sneh tak bežím požičiavať lyže a idem na lyžovačku ( a to lyžovanie fakt nemusím)

Hlavné postavy sú od začiatku sympatické. Sú vtipní, veselí, ukecaní a zaujímaví. Páčilo sa mi, že od začiatku neskrývali túžbu a netrvalo celú knihu kým si to uvedomia.

Mina a jej príbeh mi však až príliš pripomínal Sophiu a Pekáreň v Brooklyne. Láska k jedlu a pečeniu, otvorenie svojej prevádzky, to že hladali čo teraz so sebou čo pre mňa už také wow nebolo. Naopak čo ma prekvapilo bola Minina láska k čokoláde ( ktorá je aj mne veľmi blízka) a že sme sa vďaka nej mohli zúčastniť exurzie v čokoládovni pri ktorej mi tiekli sliny.

Teším sa na ďalšie knihy od autorky. Ďalšej knihy sa dočkáme budúci rok, bude to už ôsma časť, pri ktorej budeme mať možnosť navštíviť Írsko a ja dúfam že dovtedy stihnem dočítať ostatné časti.

Čítaj viac

5
5

Mamka Knihomolka napísala recenziu

05.10.2021 11:06

Kniha je inšpirovaná skutočnými udalosťami, čo je samo o sebe desivé. Je to príbeh ženy, ktorá sa narodila a vyrastala v sekte, kde nemohla nič vlastniť, nemala meno, nemohla mať rodičov ani kamarátov, nebola JA/ SOM ale PROJEKT. Mala len súdruhov, ktorí ju učili, bili a zabíjali jej osobnosť.

Kniha je písaná formou denníkových záznamov z roku 2002/2003 a 2018, ktoré boli pre mňa zo začiatku dosť chaotické. Prvé zápisy patria dieťaťu, ktoré nám približujú ako vyzeral jej deň, ako sekta fungovala, aké názory ju formovali. Tieto zápisy boli opravované súdruhmi ( nesprávne slová boli gumované), takže som si na to dlho zvykala a ťažšie sa mi začitavalo.

Druhé zápisy máme z prítomnosti, kde sa Nina snaží zvyknúť na slobodu, na systém fungovania sveta a nadväzovanie vzťahov čo po 28 rokoch života v sekte nie je vôbec ľahké.

Nina svojim správaním a myšlienkami vo mne vyvolávala predstavu, že je dieťa na sklonku puberty a keď sa niekde zmienilo o tom že je dospelá žena, dokonca staršia odomňa, ma to miatlo. Taktiež som bola z jej myšlienkových pochodov a reakcií frustrovaná a nakoniec nahnevaná na seba, že ju neviem lepšie pochopiť.

Kniha nie je ľahké čítanie a nie je pre každého. Je to ťažká téma plná desivých, smutných a zmätených udalostí a pocitov. Miestami sa mi z toho obracal žalúdok, bolo mi do plaču ale zároveň mi tam niečo chýbalo. Niečo vďaka čomu by som sa do príbehu vedela viac vžit.

Ak však patríte ku fanúšikom kníh inšpirovaných skutočnými udalosťami tak by vás tento príbeh nemal minúť.

Čítaj viac

5
5

Mamka Knihomolka napísala recenziu

03.10.2021 13:19

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Hneď na začiatku ma prekvapilo, že sa jedná o slovenskú autorku a tak som sa na knihu tešila ešte viac. Pre mňa sa však kniha zaradila ako priemer, za ktorý som rada, že som si prečítala ale druhýkrát by som to už nepotrebovala.

Sledujeme príbeh introvertky Jany a jej cestu vydania knihy od podpísania zmluvy, cez krsty a besedy. Keby niektoré časti autorka viac rozpísala určite by to bolo zaujímavejšie, keďže táto téma pravdepodobne zaujíma mnoho knihomolov.

Prvých 100 strán sa nič poriadne nedialo, dni boli monotónne. Jediná záchrana boli opisy miest kde cestovali. Vzdialenejšie krajiny ako Londýn a Paríž boli stručnejšie popísané čo pre mňa ako milovníčku týchto opisov bola škoda. Keď však boli niekde v okolitých krajinách, opisy sa zlepšili a ja som vďaka nim zaspomínala na dobu keď sme s priateľom na tieto miesta cestovali. Opäť som vďaka autorke navštívila Viedeň, Krakow, Londýn, Prahu a moje najmilovanejšie Brno.

Najlepšie sćena v kniha bola z domu hrôzy, ktorý autorka napísala naozaj dokonalo a byť tam tak sa asi … pretože už pri čítaní mi nebolo všetko jedno!

V druhej polke knihy Jana konečne trochu ožije a začíname zažívať dobrodružstvá, dej lepšie plynul a celkovo sa to lepšie čítalo.

Chápem, že každý z nás je nejaký a sama som sa v niektorých situáciach videla v Jane. Bohužiaľ, mi ale táto postava vôbec nesadla. Nebola pre mňa ničim zaujímavá. Väčšinu knihy bola nudná, ustráchaná, hanblivá, zúfalá, hysterická. Samo našťastie knihu dosť zachraňoval svojou dušou dobrodruha a milovníka žien.

Ich vzťah však na mňa nefungoval. Počas čítania som medzi nimi nepostrehla žiadnu chémiu a zrazu bum a spojilo ich to. Síce som ich vzťahu nefandila ale koniec ma úprimne a príjemne prekvapil.

Čítaj viac

5
5

Mamka Knihomolka napísala recenziu

01.10.2021 06:04

Od autorky som čítala Rudú galériu čo bola podľa mňa katastrofa, preto som nemala od knihy žiadne očakávania a pripravovala som sa na najhoršie. Dostala som však príbeh, ktorý ma prekvapil a po dočítaní som sa citila fyzicky ubolená. Prečo?

Ako prvé ma zaujalo že sledujeme autorku erotických románov Noru ako sa snaží vydať knihu a s tým jej pomáha editor Zach. Miestami bolo naozaj zaujímavé sledovať čo editor musí všetko vedieť a že môže chcieť po autorovi aby prepísal aj celú knihu.

Kniha ma bavila od prvej strany a jej prežívanie bolo naozaj intenzívne. Nejde totiž o klasický erotický klišé príbeh a 50 odtieňov je oproti tomuto romantika.

Kniha mi naopak miestami prišla ako príučka k sadomasochizmu. Sledujeme tu svet Dominantných a subsimivnych, ich hračky, chúťky a potešenia. Sexu tu moc nenájdete, skôr sú tu opísané scény, ktoré im však aj tak spôsobujú orgazmy.

Nora, ktorá vystupuje ako spisovateľka, skrýva ešte jednu časť života do ktorej máme možnosť nahliadnuť. Mala samozrejme vlastnosti, ktore nie sú všetkým sympatické ale mne sa na nej páčila jej odvaha, oddanosť, sebavedomosť a vyžaroval z nej neuveriteľný sexepíl. Páči sa mi ako dáva najavo svoju sexualitu a že aj žena môže mať svoje tajné túžby, ktoré siahajú ďalej než po misionára.

Zach bol proste sympoš s tajomstvom, ktoré v nás vzbudzuje zvedavosť ale inak ma moc neohúril.

Zato Wes bol zlatíčko svojou nevinnosťou a úprimnou láskou takže ich spoločné scény s Norou som milovala najviac z celej knihy.

Páčilo sa mi aj zobrazenie lásky, ktorej nerozkážeš aj keď je možnosť sa zaľúbiť do lepších chlapcov, ale srdce ostáva oddané tomu jedinému.

Tiffany napísala naozaj dosť provokatívny príbeh, ktorému buď pochopíte a zapáči sa vám alebo to pre vás bude horšie než Rudá galéria.

Čítaj viac

5
5

Mamka Knihomolka napísala recenziu

28.09.2021 19:21

To, že som knihu zhltla za jeden deň asi hovorí za všetko. Najskôr som mala obavy či to nebude trochu zvrátené - veď predsa sú to nevlastný súrodenci ! Nakoniec to ale bola veľmi čtivá oddychovka, ktorá ma prekvapila veľmi pekným a smutným príbehom.

Prvá časť knihy sa zameriava na ich prvé stretnutie, zmiešané pocity a zvykanie si na seba, smutné aj veľmi pekné ( dobre aj pikantné) situácie. Samozrejme konali postavy pubertálne, takže som si párkrát prevrátila očami ale tým myšlienkam a situáciam sa perfektne verilo. Po srdcervúcom konci sa posúvame o 7 rokov dopredu.

Postavy dospeli, vybudovali si kariéry a zariadili si životy. Bohužial, nešťastná udalosť im životy znova prepojila a zamiešala.

Páčilo sa mi že tu nebolo to klišé “ brní mi z neho/ nej medzi nohami ale nechcem ho a nenávidím ho”. Nie. Tu je vám proste jasné že tá chémia zafungovala a najradšej by okrem sexu už nerobili nič iné. Och a tie sex scény boli naozaj dobre napísané. Užila som si ich čítanie ! :D

Neskôr som sa potešila že nahliadneme Elecovi do hlavy a zistíme čo sa v tomto tajomnom mužovi skrýva. Skončilo to však pri tom, že všetko čo sme zažili skrz Gretu sa prežívali nanovo s Elecom. Opakovali sa celé situácie aj dialógy a nakoniec mi to takmer nič nedalo. Dokonca som sa pristihla pri tom, že očami preskakujem na záchytné body aby som sa nestratila a zároveň aby mi niečo neušlo.

Čítaj viac

5
5

Mamka Knihomolka napísala recenziu

26.09.2021 21:00

Čo vás na knihe okamžite upúta je to úžasné spracovanie obálky pri ktorej nájdeme ako bonus napodobeninu listu, ktorú autor adresoval Quickovi. Je to originálne a určite práve toto pritiahlo mnoho čitateľov.

Za týmto dokonalým spracovaním sa skrýva príbeh najväčšieho justičného omylu v dejinách. Pravdepodobne si hneď predstavíte odbornú terminológiu, zdĺhavé opisy a nudné pasáže. Omyl moji drahí! Autor sa nás snaží od toho všetkého uchrániť a priniesol to vo forme prerozprávania príbehu chorého človeka, mýtomana, ktorý len túžil po pozornosti.

Sture Bergwall, skôr známy ako Thomas Quick, si zahrával s ošetrovateľmi, psychoterapeutmi, policajtmi, advokátmi aj sudcami. Keď sledujete Stureho výpovede je vám hneď jasné že je to blud. Vymýšlal si, vypovedal správne až na neviemkoľký pokus alebo pri zle položených otázkach od odborníkov, ktoré ho miestami navádzali na správne odpovede.

Toto všetko bolo vysvetlené ako rozpamätávanie. Mne to však skôr prišlo, že vyšetrovatelia chceli za každú cenu byť tí, ktorí prípad vyriešia a psychológovia aby objavili niečo nové v ich odbore. Je to smutné a šokujúce no je to tak.

Autor taktiež uvádza informácie koľko ľudí na takom vyšetrovaní pracuje, koľko to stojí, koľko dostalvajú tipov čo bolo pre mňa zaujímavé a miestami až šokujúce lebo som o takých číslach vôbec nemala predstavu. Taktiež tu máme možnosť nahliadať do Quickových lekárskych záznamov.

Jediné mínus knihy je to, že niektoré pasáže sa opakovali takže čítať o určitom bode vo vyšetrovaní bolo zbytočné.

Záverečná časť knihy je venovaná autorovi a jeho životu, úspechoch a vyšetrovaniach. Je to zaujímavý, cieľavedomý, detailista, zameriava sa na dôležité fakty.

Viete ale čo je na tomto celom to najdesivejšie ? Že skutočný vrahovia behali a možno stále behajú po slobode…

Čítaj viac

5
5

Mamka Knihomolka napísala recenziu

26.09.2021 18:41

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Do knihy som sa púšťala s tým, že pôjde o romantický príbeh ťažko skúšaný osudom. Och, ako som sa len mýlila ! Dostala som totiž príbeh o hľadaní samej seba, zrade, tajomstvách a pretvárkach. Láska tu tvorí len jemnú romantickú linku do pozadia, ktorá príbeh po všetkom tom zlom skrášlila.

Prvá tretina príbehu je ako o Popoluške. Chudobná May sa po smrti matky sťahuje ku tete a jej rodine do San Fracisca. Má krásnu sesternicu, dobrého strýka, najnovšie šaty, drahé večierky. Na celom tomto predstavení však niečo nehrá a keďže tempo príbehu je pomalšie, čitateľ ma dosť času vytvoriť si vlastné teórie. May tu vystupuje ako mladé, naivné dievčatko, ktoré ignoruje náznaky že niečo nie je v poriadku. Stihneme sa tu dozvedieť aj základné informácie o postavách, vzťahoch, postaveniach.

V druhej tretine to začína byť naozaj zaujímavé. Dej sa začína zamotávať a hlavnej postave začína veľa veci dochádzať. Ocitáme sa v prostredí kde je May síce ponižovaná a trestaná ale na druhej strane sa učí byť nebojácna a začína chápať ako tajomstvá ovládajú svet. Buduje si rešpekt, postavenie a pri tom sa snaží nezabudnúť kto je. Končí sa to zemetrasením, vďaka ktorému uteká a nám sa otvára záverečná tretina knihy.

To sa May nanovo zrodí a my máme možnosť doriešiť príbeh s inteligentnou a odvážnou ženou túžiacou po pomste.

Zažitie zemetrasenia a jeho následky bolo pre mňa, ako pre čitateľa, niečo úplne nové. Bolo to hrôzostrašné zároveň však fascinujúce, pretože autorka perfektne popisala celú situáciu, pocity, boj o prežitie a správanie sa ľudí v krízových situáciach. Presne v tejto časti si May zamilujete a budete jej držať palce.

Od konca som však po takom dobre spracovanom príbehu čakala viac a bolo to prirýchle.

Čo naopak oceňujem je že aj keď sa ocitáme na začiatku 20. Storočia vytvorila autorka z May nodernú ženu, ktorá si plní sny a búra predsudky.

Čítaj viac

„Milý, píšem vám celkom nahá, lebo chcem byť jednoduchou a úprimnou“

Človek na ulici - Ivan Horváth
Človek na ulici
Ivan Horváth