Knižný Predátor

5

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Volám sa Valéria Scholtzová a na Fb a Insta ma môžete nájsť pod pseudonymom Knižný predátor. Čítam všetko možné, hlavne knihy, na ktoré som predtým nemala čas. YA ma veľmi nebaví, ale občas sa pozriem, čo je nové. Romantiku nečítam, resp. len veľmi zriedka.

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Volám sa Valéria Scholtzová a na Fb a Insta ma môžete nájsť pod pseudonymom Knižný predátor. Čítam všetko možné, hlavne knihy, na ktoré som predtým nemala čas. YA ma veľmi nebaví, ale občas sa pozriem, čo je nové. Romantiku nečítam, resp. len veľmi zriedka.

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

2020
2020
Zobraziť viac

Moje aktivity

5
Knižný Predátor

Valéria Scholtzová získala odznak Horúce novinky

21.09.2021 11:23

Ďakujeme za prihlásenie sa do newslettera. Keďže naša ponuka sa stále rozširuje a nové skvelé tituly pribúdajú, radi vám pomôžeme zorientovať sa v nich a nezmeškať najlákavejšie knižné ponuky.

5
5

Valéria Scholtzová napísala recenziu

14.06.2021 08:55

Fúha. Ďalšia kniha, ktorej sa podarilo ťať do živého, aj keď netlačí na city prehnanými prifarbenými opismi. Autorka pracuje s motívom charity a ukazuje ľudí, ktorí sa pre ňu z rôznych dôvodov rozhodnú (publicita, Boh mi to vráti na deťoch). Zarezonoval najmä pohľad kresťanského politika a manželky, ktorí starenku Ľudmilu považujú iba za niekoho, kto zneužil ich pohostinnosť. A aj myšlienka toho, že v kadejakých zariadeniach sú ľudia so srdcervúcimi príbehmi, no nik o nich nerobí reportáže.

Čítaj viac

5
5

Valéria Scholtzová napísala recenziu

20.05.2021 12:11

Na poli slovenskej fantastiky sa každoročne objavuje mnoho nových autorov. Patrí k nim aj Katarína Morvai, ktorá stvorila svoju prvotinu Zariekanie popri oficiálnej práci IT testerky. Vybrala sa pri tom neľahkou cestou samovydávania. V tejto oblasti jej kniha zaujme najmä krásnou obálkou. Text sa však nevyhol klasickým neduhom, ako je kostrbatejšia štylistika či nevhodné rozloženie a zarovnanie textu, ktoré občas spôsobuje, že sa čitateľ stráca medzi odsekmi. Aj napriek tomu patrí Zariekanie k tým čitateľnejším novinkám, ktoré vyšli vlastným nákladom.

Morvai vytvorila vlastný svet s fiktívnymi mestami ako Kedwell či povedome znejúci Noxwille. Spočiatku sa kniha javí ako triler. Hlavná postava Nessa po dvoch rokoch väznenia uteká pred násilníkom, ktorý ju držal zatvorenú v pivnici. Postupne sa však odhaľuje prostredie s novými pravidlami, plné starobylých rodov a kliatob. Na scéne sa objaví aj tajomná kniha Zariekanie rodov. Sú príbehy v nej iba starými legendami?

Od začiatku až do konca sa príbeh plynule zamotáva a rozpletá. My sa spolu s Nessou snažíme vyznať v neznámom svete, ktorý má byť jej domovom, no ona k nemu nemá žiadne puto. Pred únosom žila so svojím otcom, ten však umrel. Celý čas netušila, že patrí k záhadnému rodu. Je poprepletaný s inými, ktoré štruktúrou pripomínajú mafiánske spolky. Zároveň sa Nessa o sebe dozvie, že je felinissa a zdedila od predkov akýsi dar. Od prvého momentu nesympatický Kley sa má stať jej ochrancom alebo, ako ho každý nazýva, praesidom. Aby toho nebolo málo, mladá žena sa musí vysporiadať s nebezpečnými prodigmi a nočnými morami.

Hlavná postava nie je vykreslená ako nezlomná hrdinka, naopak, má svoje chyby. Navonok sa snaží pôsobiť odolne a samostatne, avšak ako to často býva, vďaka svojej tvrdohlavosti a neschopnosti odhadnúť ľudí sa dostane do problémov. Vyznať sa vo svete plnom intríg je pre ňu skutočne ťažké.

Príbeh odsýpa a hrdinom fandíme, lebo dokážeme pochopiť alebo aspoň akceptovať to, ako sa správajú. Každá postava má svoju minulosť a povahu. Možno až na konci si uvedomíme chybičku krásy, a to, že sa z každého smrteľného zranenia dostanú zásahom zhora. Keďže však magické rituály a nadprirodzené úkazy sú hlavnou súčasťou príbehu, až tak to nevadí. Hoci Zariekanie nie je presladená kniha, romantika tu má tiež svoju rolu. Morvai navyše pracuje aj s opačným prípadom vo vzťahoch, a to manipulátorstvom.

Nový svet Kataríny Morvai je každopádne zaujímavý a určite by bolo fajn prečítať si, ak nie priamo pokračovanie Zariekania, keďže končí uzatvorene, tak aspoň ďalší príbeh z prostredia prodigov. Autorka načrtla mnoho zaujímavých línií, po ktorých by sa mohla pustiť, Ak sa bude štylisticky zlepšovať, držať atmosféry, ktorú vytvorila vo svojej prvotine, a zoženie si profesionálnu korektúru, mohli by sme o nej ešte počuť.
Pôvodná recenzia tuto:
https://www.fandom.sk/clanok/recenzia-katarina-morvai-zariekanie

Čítaj viac

5
5

Valéria Scholtzová napísala recenziu

20.05.2021 12:07

Úplne som si živo predstavovala, ako to hlavná postava hrá. Trochu som sa bála štýlu, keďže jej vystúpenie sledujeme na pódiu očami jej ex, no kniha nemá veľa strán, a tak ma to nestihlo utrápiť. Žena na pódiu stihne zrekapitulovať celý svoj život, pričom sa snaží zistiť, či môžeme o sebe vyhlásiť, že sa rozhodujeme na základe slobodnej vôle.


A aj tak si nie som istá, kto bol v skutočnosti hlavnou postavou.

Čítaj viac

5
5

Valéria Scholtzová napísala recenziu

20.05.2021 12:05

Takéto niečo na Slovensku chýbalo. Jedine prvá poviedka sa mi čítala ťažšie kvôli zmenám pohľadu, inak šicko v poradku. Bolo to LGBT+, ale nenásilné. Jednoducho obyčajné príbehy zo života, len z iného pohľadu. A nie len to. Autorka pracuje aj so vzťahmi po štyridsiatke, asexualitou, jednoducho všetkým možným, čo príde ľuďom podivné. Podáva to tak, že na človeka dýchne atmosféra Slovenska. Nie však v zlom, iba obyčajne. A predsa bolo v každej poviedke niečo silné. Autorka však nevytvára umelú depku a nehrá na city. Všetko dokáže podať cez konanie postáv.

Čítaj viac

5
5

Valéria Scholtzová napísala recenziu

20.05.2021 12:03

Toto bol asi prvý prúd vedomia, ktorý som si užila. Veronika Šikulová sa s nami delí o svoje vnútro a spomína na vzťahy vo svojej rodine. Vracia sa hlavne k otcovi Vincentovi, známemu spisovateľovi. Najviac ma do vývrtky dostala spomienka na manžela, ktorý nebol schopný pomôcť žene, keď chorá ležala v posteli. Aj tá sestra má vytočila, keď jej na dôvažok vynadala. Páčilo sa mi použitie nárečia, z celého textu dýcha Dubové a Modra.

Čítaj viac

5
5

Valéria Scholtzová napísala recenziu

20.05.2021 10:24

Osud blonďavej a modrookej Chilly je už dávno predurčený. Ak chce byť užitočná, musí sa dokázať nasúkať aj do tých najužších otvorov vesmírnych lodí a zároveň uniesť toľko lupu, koľko vládze. Zem, planétu svojich predkov, naživo nikdy nevidela a keďže tamojšie obyvateľstvo ovládli modrí humanoidní Turgovia za pomoci drog, po návrate ani netúži. Jej domovom ostáva vesmírna loď.

Katarína Soyka je známa svojimi fantasy knihami so slovanskými prvkami a dávkou romantiky. Tentokrát však zabŕdla do žánru scifi. Nebol to vôbec krok vedľa. Mutácia z planéty Zem má perfektnú obálku a je útla – tak akurát do kabelky. Dalo by sa povedať, že je novelou a nie plnohodnotným románom, no to vôbec nevadí. Dej plynulo a svižne napreduje a človeku je až ľúto, keď príde koniec.

V tejto knihe autorka rieši otázky morálky, pričom hlavným sporom je ovládanie ľudí cudzou rasou – Turgami. Pomocou drogy Tranquility ich dokážu držať v stave apatie, aby neboli agresívni a nadmerne sa nerozmnožovali. Stavebným prvkom celého príbehu je konfrontácia modrého mimozemšťana s ľudskou ženou. V tejto knihe romantika nehrá hlavnú úlohu, aspoň nejde o presladenú záležitosť. Ide prvotne o zmenu myslenia u Turgov a priznanie skutočnosti, že ľudia nie sú zvieratá, ale inteligentné a schopné bytosti. Vzťah dvoch protikladných postáv sa buduje pomaly a vyvíja sa na pozadí mnohých udalostí, ktoré ho môžu poľahky zničiť skôr, ako naozaj začal.

Kniha je akčná. Krádež strieda havária či spoločný boj hlavných postáv s neznámymi tvormi na nebezpečnej planéte Godzom. Namiesto dlhých zaľúbených pohľadov tu čitateľov čakajú scény z odvykačky a zlomené končatiny. Ťažko tak povedať, či sú pohnútky Turga Tasycha podmienené romantickými citmi alebo ozývajúcim sa svedomím.

Keďže je kniha novelou, príbeh sa nezdržiava politickými machináciami a pôvod konfliktu nám vysvetľuje cez rozprávanie postáv, ktoré sú však zaťažené propagandou alebo sprostredkovanými spomienkami starých rodičov. Opäť sa rieši dilema, do akej miery má niekto právo ovládať iný druh, ktorý ale svojím konaním zbytočne ničí jednu obývateľnú planétu. Autorka na konci poskytuje aj vysvetlenia z histórie Turgov, ktoré celý dej a ich pohnútky lepšie objasnia.

Veľmi zaujímavá je aj interakcia medzi Pozemšťankou Chilou a Turgom Tasychom, kde sa Soyke podarilo vykresliť rozdiely medzi oboma rasami a ich a spoločné znaky. Ak sa bojíte, že by vás to ako scifi nebavilo, treba povedať, že v Mutácii z planéty Zem nenájdete komplikované technické opisy ani nekonečné vesmírne boje. Niekoho môže trochu sklamať, že v anotácii sa píše o pirátstve, no s tým sa stretnete len na začiatku. Mohla by to však byť dobrá pôda na napísanie ďalšieho príbehu z tohto prostredia, aj keď je pravda, že Soyka svoje veci nezvykne recyklovať.
Text je pôvodne recenziou zo stránky https://www.fandom.sk/clanok/recenzia-katarina-soyka-mutacia-z-planety-zem

Čítaj viac

5
5

Valéria Scholtzová napísala recenziu

31.03.2021 16:56

Vravím si, že pekný chrobák na obálke, už som pár rokov po výške, tak by som si oživila spomienky na biológiu. Sú tam samozrejme aj veci, ktoré sa človek dozvie na strednej, či na výške, ale obohatené o rôzne historky. Každú chvíľu som niekomu posielala odfotené pasáže. Výborná kniha, pretože nie je len o hmyze, ale o prírode ako takej. Autorka poukazuje na to, ako sú všetky organizmy medzi sebou prepletené.
EDIT: dostala som otazku, ci su tam obrazky. Iba par ciernobielych. Autorka vsak pise profesionalne a konkretne druhy pomenuva aj latinsky. Ak vsak chcete vidiet, ako vyzeraju, treba googlit.

Čítaj viac

5
Knižný Predátor

Valéria Scholtzová prečítala knihu

31.12.2020 14:46

5
5

Valéria Scholtzová napísala recenziu

31.12.2020 14:46

Podľa mňa bol tento príbeh pekný a čarovný, no nesedela mi forma, akou bol podaný. Knihu hodnotím z môjho dospelého pohľadu, netuším, ako by sa páčila deťom.
Autorka dokázala ponúknuť nádherné obrazy a myšlienky. Páčilo sa mi, ako poukazovala na dvojité myslenie u ľudí, ktorí sa niekedy vedome tvária, že o niečom nevedia, lebo sa vnútorne nedokážu stotožniť so skutočnosťou. A na druhú stranu bolo podľa mňa to zatajovanie pravdy elementom, z ktorého sa dalo vyťažiť viac.
Príbeh je čiastočne rozprávkový a z veľkej časti poeticky magický.
Čo mi kazilo dojem? Neustále opakovanie slov a viet. Vety typu, akým slovom skončím jednu, takým začnem druhú.
Tak isto pri takýchto knihách čakám napätie a tajomstvo, no keďže tento príbeh je súbežne rozprávaný všetkými možnými postavami, žiadne tajomstvo tu nie je a čitateľ len čaká, ako sa Luna dozvie všetko, čo on vie už od prvých strán. Častokrát sa mi stalo, že mi len oči behali po texte a po strane som si uvedomila, že som vôbec nevnímala, o čom sa tam píše (čítala som po anglicky, ale to nebude problém, lebo súbežne v tom jazyku čítam ešte jednu knihu a tam sa mi to nestáva). Na štýl, akým to bolo napísané, to bolo pridlhé.
Niekto by sa mohol hádať, že tam predsa tajomstvo bolo, ale ja som to vnímala len ako rozuzlenie vedľajšej postavy. A boli tam vôbec vedľajšie postavy? Alebo jedna hlavná?

Čítaj viac

„Táňa všetkému rozumela a nebála sa mlčať.“

Džin - Martin M. Šimečka
Džin
Martin M. Šimečka