Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
Satori v Trenčíne - Lukáš Cabala, Anna Cima (ilustrátor), Artforum, 2020

11,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Satori v Trenčíne

Trenčín. Žije v ňom Vincent, ktorý nehľadá lásku, no napriek tomu mu vstúpi do života. Zvláštna. Krehká. Skutočná, aj keď vymyslená, fiktívna, hoci ozajstná, prežitá, aj keď iba... Čítať viac

4,1 25 hodnotení
1. diel série
Vincentovská trilógia
Vydavateľstvo
Artforum, 2020
100 strán
1-2 hodiny čítania

Trenčín. Žije v ňom Vincent, ktorý nehľadá lásku, no napriek tomu mu vstúpi do života. Zvláštna. Krehká. Skutočná, aj keď vymyslená, fiktívna, hoci ozajstná, prežitá, aj keď iba napísaná.. Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

11,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Dostupné v 32 knižniciach. Požičať v knižnici

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Trenčín ne-Trenčín v akejsi neurčitej budúcej súčasnosti. Metro. Masy. Mrakodrapy. Leží toto mesto len v hlave autora? Alebo je skutočné? Ktovie. Žije v ňom Vincent, ktorý nehľadá lásku, no napriek tomu mu vstúpi do života. Zvláštna. Krehká. Mladá fyzioterapeutka Klára ktorá mu veľmi pripomína masérku zo Sorrentinovho filmu. Možno si to neprizná ani sám pred sebou, no toto dievča zatrasie jeho každodennosťou. Je to zrejmé. A jasné. Láska. Skutočná, aj keď vymyslená, fiktívna, hoci ozajstná, prežitá, aj keď iba napísaná.

Zdá sa, že sila imaginácie je niekedy mocnejšia než realita. Satori v Trenčíne, to je najmä neskrývaný pôžitok z rozprávania príbehu, je to palindróm, ktorý sa číta rovnako odpredu i odzadu a pritom zakaždým (zrkadlovo) inak. Lukáš Cabala stvoril magický svet, ktorý nie je iný než ten skutočný. A napriek tomu ho – obklopení známymi vecami, známymi postavami, známymi piesňami – vôbec nespoznávame. Príbeh svojimi ilustráciami výtvarne sprevádza Anna Cima, česká spisovateľka a ilustrátorka žijúca v Tokiu.
Čítať viac
Počet strán
100
Väzba
pevná väzba
Rozmer
138×184 mm
Hmotnosť
227 g
ISBN
9788081503030
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
785129
Ilustrácie
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
1. diel série
Vincentovská trilógia
Vydavateľstvo
Artforum
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,1 / 5

25 hodnotení

13
6
3
2
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

19. júla 2021

Súc fanúšikom magického realizmu, miestami som sa trochu strácala, ale to patrí k tomu. V rámci slovenskej literatúry takýto svieži štýl veľmi oceňujem a zasadením do môjho krajského mesta som si to užila ešte o čosi viac. Pekne spracovanú knižku dotvárajú ilustrácie, ktoré nakreslila Anna Cima, jej Probudím se na Šibuji sa mi 2 roky dozadu páčilo rovnako.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

17.7.2022
Satori v Trenčíne, alebo aj kdekoľvek inde, je debut Lukáša Cabalu, ktorý je hotovou pastvou pre oči. Túto knižôčku ilustrovala Anna Cima, mimoriadne nadaná a sympatická žienka.
Satori = prebudenie alebo poznanie, to je to, čo asi najlepšie charakterizuje hlavnú postavu tejto novely, Vincenta.
Toto bolo asi moje prvé naozajstné stretnutie s magickým realizmom a zanechalo to vo mne podivné pocity. Miestami sa táto novela čítala plynule, miestami som sa strácala vo svete Vincentovej fantázie.
V knihe čitateľ narazí na množstvo rôznych odkazov na iné, autorom prečítané, knihy - od HP, cez Nadáciu až po Kafkove poviedky, čo bolo celkom osviežujúce a fajn.
Kniha ma zaujala, je originálna, netradičná, ale…
…asi zo mňa fanúšik magického realizmu nebude.
Čítať viac
30

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený zákazník
24.4.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Niečo prekvapivé, jedinečné, úplne iné a nové na slovenskej literárnej scéne. Knihy od L. Cabalu sú krásne spracované aj po grafickej stránke. Ilustrácie Vás dostanú a prehĺbia zážitok. Určite by mali po nich siahnuť milovníci zvláštnych kníh (tu mám na mysli hlavne fínske podivno) a magického realizmu. Realitu ladne strieda fikcia a ani sa nenazdáte a už opäť lietate niekde inde a musíte sa nájsť.
Dej je zasadený do trochu sci-fi prostredia. Autor vkladá medzi stránky kníh aj jeho lásku k literatúre v podobe odkazov na známe diela, je skvelý rozprávač a to čo píše sa číta svižne a s chuťou. V knihách cítiť inšpiráciu inou kultúrou a nechýba im originalita.
Veľmi sa teším na ďalšiu prácu tohto autora a som zvedavá čím prekvapí.
V prvotine Satori v Trenčíne sa stretávame s Vincentom a jeho platonickou neuchopiteľnou láskou, Vincent sa pohráva s mladou fyzioterapeutkou písaním scenáru jej života a tak trochu aj sám so sebou. Vo svojej fantázii sa začne topiť a bude ťažké uhádnuť, kde presne sa nachádza hranica nereálna. Niečo sa dozvedáme aj o živote ľudí s rázštepom.
Čítať viac
Peter
Neoverený nákup
10.2.2022
Blábol
Knižku som si prečítal. Zaujalo ma vytvorenie Trenčína ako veľkomesta s mrakodrapmi a metrom. Ale to je tak všetko. Strašný blábol. Ilustrácie sú vynikajúce. Čítať viac
26.1.2022
*3,5
Táto novela z futuristického Trenčína ma veľmi prekvapila. Chaotické repojenie reality a našich predstáv je niečo, čo ma veľmi láka, avšak v tejto knihe ma to nejako neoslovilo. Mal som od tohto diela pomerne vysoké očakávania a to aj najmä kvôli naozaj nádherným ilustráciám a celkovým vizuálom knihy. "Nesúď knihu podľa obalu" pri tejto knihe pre mňa platí dvojnásobne. Avšak táto kniha je viac než dobrá, povedal by som až nadpriemerná, a aj preto jej dávam 3 a pol hviezdičky. Čítať viac
31

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
9.11.2021
Výborná emotívna kniha
Veľmi ma upútali Lukášove knihy s krásnymi ilustráciami, tak som si ich kúpila. Čítala som na ne rôzne recenzie, ale chcela som si vytvoriť svoj vlastný názor. Tak poďme na to.
Príbeh Vincenta je zvláštny. Čakala som niečo úplne iné, ale dostalo sa mi toho oveľa viac. Pri čítaní knihy treba byť sústredený, pretože autor na malom priestore strieda realitu s fantáziou až s paralelnými svetmi. Vincent poznal Sáru, ale Kláru si vymyslel. Alebo je skutočná? Vlastne, čo je skutočné a čo výplod našej fantázie? Viete čo? Mne to bolo v tomto prípade úplne jedno. Príbeh ma doslova rozložil. Osobne sa ma dotkol, vyvolal vo mne množstvo emócií, od smútku, cez bolesť až po radosť a úsmev na perách. Dej určite nechytí za srdce každého, ale mňa dostal aj z osobných dôvodov. Veľmi je cítiť, že autor do príbehu, a hlavne Vincenta, dal veľký kus seba, pričom som na mnohých miestach vyčítala jeho bolesť, trápenia i túžby. Som veľmi rada, že Lukáš prišiel na knižný trh s témou rázštepu pery a podnebia, pričom poukazuje na skutočné myšlienky i útrapy jednotlivcov s touto vrodenou vývojovou vadou. Páčilo sa mi, ako citlivo a s vhodne vybranými slovami vsadil ťažkú tému do futuristického prostredia Trenčína a ja sa už teraz teším na ďalšie príbehy s Vincentom.
Milý Lukáš, veľmi pekne ďakujem za skvelý zážitok z čítania. Tu netreba veľa slov, treba si knihu prečítať. Zmáknete ju za niečo vyše hodiny a určite väčšina z vás bude mať veľmi zaujímavý zážitok.
Čítať viac
22
Bůh nedbá - Steven Erikson, 2023
Práve čítam
Bůh nedbá

Čítam pomaly, ale pravidelne. Začínal som detektívkami a trilermi, potom som prešiel na sociálne romány, pridal k tomu klasiku, občas humor, sem tam životopisy a to, čo ma zaujalo.

Tomáš Kučera
Overený zákazník
6.10.2021
Ako Trenčan som sa tešil na príbeh z môjho rodného mesta, ale ono vo výsledku tam toho mesta moc nebolo a mohlo sa to odohrávať kdekoľvek.
Autor iba rozprával ako je v Trenčíne a občas spomenul pár ulíc alebo miest.
Taktiež neviem, v akom období sa odohráva kniha, a podla mňa to nevie ani autor. Určite sa jedna aspoň o nejakú minimálnu budúcnosť, keď už sú všade tie mrakodraky. V tomto mi vadilo, že sa autor viac nepohral s prostredím a atmosférou. Trenčín nie je dostatočne veľké mesto na to, aby malo metro. Keď už, mohol autor použiť nejaký nadzemný vlak podobný tým v Japonsku. Taktiež používal kultúrne odkazy spred pár rokov. Ak už má mať Trenčín metro, asi to nebude o 10 rokov, ale skôr minimálne o 50. Ľudia o niekoľko desaťročí nebudú prirovnávať masérku k postave z artoveho filmu Mladosť od Sorentina.
Bolo by lepšie, keby autor radšej veci opisoval než odkazoval na ne. Tak by príbehu a postavám vdychol trochu život.
Inak bol ten príbeh zvláštny, ale to môže byť aj mnou, pretože magicky realizmus zrovna nemusím. Nie že by som odsudzoval autora, ale najviac zo všetkého rieši ráštep pery a pomaly každá druhá postava má s ním problém. Ešte aj ta banshee z Harryho Pottera na konci knihy. Nemusel by na to autor tak poukazovať, aj keď je to jeho vec, no prišlo mi, že je táto kniha sčasti autobiografická a že si autor rieši nejaké komplexy a neopätovanú lásku.
Čo je však na tejto knížke skvelé je grafické spracovanie a ilustrácie. V každej je ľahké spoznať Trenčín, no napriek tomu je iný, presne ako by si kniha priala a snažila sa ho vykresliť. Určite nimi Anna Cima knihe veľmi pomohla.
Určite sa nejedná o márnu knihu, len sa s ňou autor mohol viac pohrať.
Čítať viac
31.8.2021
Nikdy som sa netajila tým, že nemám rada slovenskú žánrovú podobu magického realizmu. Tak často a tak veľmi nám to doslova nútili na vysokej a ja som si k tomu nikdy nedokázala vybudovať vzťah. Povedala som si ale, že by som mala dať šancu tomuto žánru teraz, keď nie som nútená školou a možno sa mi táto literatúra začne spájať s niečím pozitívnym. Tak prečo to nevyskúšať pri knihe, ktorá je prezentovaná ako čosi magické, netradičné a fakt dobré.

V čom je problém? Že táto kniha je na míle vzdialená akejkoľvek predstave o magickom realizme (či už tej slovenskej alebo akejkoľvek inej) a zasadila by som ju skôr do vôd experimentálnej prózy, ktorá mi tým voľným radením myšlienok veľmi pripomínala klasické pásmo. Čo vlastne nie je až taký veľký problém. Pretože ma celkom zaujala myšlienka a aj nápad s vytváraním alternatívnych obrazov reality. A áno, tie ilustrácie boli tiež zaujímavé. Ale vo výsledku ma táto novelka (možno dokonca poviedka) nechala úplne chladnou. Akoby som práve prečítala katalóg záhradného nábytku.
Čítať viac
Monika
Neoverený nákup
29.8.2021
odporucam
Vrelo odporucam. Je to take magicke a stratite sa v tom :-) Ako Trencanka som si knihu uzila :-) Vyborne ilustracie ako bonus. Čítať viac
14

Citam rada a citam vela. Nie som zanrovy rasista - ak je kniha dobra, precitam si horor, krimi, sci-fi, romantiku, biografiu, popularno-naucnu knihu, name it. Plus mam dve male deti, s ktorymi denne citame detske knihy.

knizny. semafor
Overený zákazník
28.8.2021
magicke
Námety Lukáša Cabalu ma nesmierne bavia. Hoci som zatiaľ okrem tejto novely čítala len jeho poviedku z antológie Fantázia 2019, jeho predstavivosť, hra s dimenziami, ohýbanie priestoru a času sú jedinečné a pútavé.

Na začiatok musím povedať, že ma nesmierne potešila obálka knihy. Je naozaj nádherná, vystihuje Trenčín, aký je a aký by mohol byť v nejakej inej dimenzii či ďalekej budúcnosti. Je známy a tajomný zároveň. Kniha je popretkávaná ilustráciami, ktoré nadväzujú na samotný dej. Priestorové obrazy sú nádherné. Ilustrácie s hlavnými postavami mňa osobne až tak nenadchýnajú, nie je to môj štýl, ale to im, samozrejme, vôbec neuberá na kvalite.

Príbeh samotný, jeho dejové a umelecké spracovanie, mi však opäť, rovnako ako pri poviedke Zabudnúť na Palermo, nie celkom sedel. Najmä zo začiatku som mala pocit, akoby sa autor potreboval rozpísať a sám dostať do deja. Mám rada úsečný štýl z krátkych viet, ale musí to byť ako streľba zo samopalu - čo veta, to silná myšlienka, či postupná gradácia. Tu mi to v tej strohosti chýbalo.

Na druhej strane sa mi ale páčilo, ako sa príbeh hlavnej postavy Vincenta prelína s jeho vlastným vymysleným príbehom. Je to naozaj bravúrne spracované. Ak si čitateľ nedá pozor, zrazu netuší, ktorý príbeh práve číta. Veľmi snové, tajomné, miestami s temnou atmosférou anonymnej metropoly. Knihu by som žánrovo zaradila do kategórie speculative fiction - niečo, čo nie je, ale môže byť. Je to mierne futuristické, imaginačné, moderné. Ak máte radi podobne ladené knihy, určite odporúčam.

Za mňa osobne knihu pocitovo hodnotím na 3,5 a zaokrúhľujem na 4 aj vďaka tej nádhernej obálke a celkovému obrazovému spracovaniu knihy. Kniha, ale najmä samotný autor, má veľký, zatiaľ nevyužitý potenciál. Teším sa na ďalšie príbehy.
Čítať viac

Vydavateľstvo Artforum

Čítať viac

„Láska je hmla a vzdych ju odveje. Láska je v oku iskra nádeje, ale aj more sĺz - tak čo chceš ešte? Láska je múdre šialenstvo, je z bied pomáhajúci liek, i prudký jed.“

Romeo a Júlia - William Shakespeare, 2006
Romeo a Júlia
William Shakespeare