Knihy
E-knihy
11

Martina Urbanová

Moje odznaky

2019
2018
2018
2016
2014
2013
2012
2011
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

Martina Urbanová

Martina Urbanová prečítala knihu

20.05.2019 09:28

Martina Urbanová

Martina Urbanová napísala recenziu

16.05.2019 13:06

Dcéra ľudstva je v istom ponímaní typickou romantickou dystópiou. Sledujeme osudy dvoch mladých ľudí, Evy a Brama, ktorí by medzi sebou nemali mať žiadny vzťah, no napriek tomu si nedokážu pomôcť. Ich osud je o to žalostnejší, že žijú v zbedačenom svete, ktorý na kolená definitívne zrazili genetické pokusy vedcov pokúšajúcich sa nájsť odpoveď na vážnu otázku – prečo sa prestali rodiť dievčatá a máme len chlapcov. Sebeckosť ľudí je ešte vybičovaná do závratných výšok, keď sa rozhodnú mladučkú Evu vychovať v nevedomosti a presvedčia ju, že to práve ona musí svet zachrániť. Práve takéto správanie postáv prináša do príbehu až žalostnú reálnosť, pretože presne takto nechutne sa my ľudia dokážeme správať. Dej je napriek tomu jednoduchší a v niektorých prípadoch ľahko predvídateľný. Sčasti je to spôsobené faktom, že Bram aj Eva sú v mnohých ohľadoch ešte deti a ja som na stránkach mala možnosť sledovať ich prebudenie a to, ako si postupne uvedomujú problémy svojho sveta. Autori síce v knihe dosť jasne pomenúvajú niektoré závažné témy a mnohé morálne otázky, avšak všetko toto som vnímala skôr len medzi riadkami. Nakoľko Eva a Bram si to ešte neuvedomovali a neskôr len okrajovo, ale je jasné, že s tým všetkým budú konfrontovaní v pokračovaniach. Kniha sa teda čítala dobre, dej bol svižný, avšak nepriniesol nič, čo by som predtým nevidela v iných dystópiách. Napriek tomu som si čítanie užila, nakoľko autori vo mne vyvolali veľa pocitov a dali mi veľa námetov na premýšľanie. Čo, predpokladám, bolo ich zámerom.

Martina Urbanová

Martina Urbanová prečítala knihu

16.05.2019 11:47

Martina Urbanová

Martina Urbanová napísala recenziu

12.05.2019 18:50

4,5* Zlato predátora je svižná kniha plná dobrodružstva. Oproti predchádzaj knihe je však dej o čosi ponurejší, nakoľko jednotlivé dejové línie sú nielen zložitejšie, ale takisto ukazujú viac z občas krutej ľudskej prirodzenosti. Tieto námety ma nesmierne bavili a len potvrdili, že Philip Reeve má síce svoje postavy rád, ale neštíti sa ich naozaj tvrdými spôsobmi skúšať. Dôkazom sú aj Tom a Hester, ktorí pred sebou majú ešte nejednu prekážku. Takže je paradoxné, že sa ich charaktery nemenia až tak rýchlo, ako by si to dej občas vyžadoval. Takže Tom je stále ten neznesiteľne naivný idealista a Hester zase nespoločenská a zachmúrená pesimistka. Práve preto ma Hester ako hrdinka bavila omnoho viac ako Tom, nakoľko do deja vnášala zaujímavé konflikty, čo Tom so svojim naivným prístupom vážne nedokázal. Okrem nich sa v príbehu objavili aj iné zaujímavé vedľajšie postavy. Tie ma síce opäť bavili viac ako tie hlavné, ale zase autorovi nemôžem vyčítať ich rôznorodosť. Oproti predchádzajúcej knihe je však Zlato predátora omnoho komplexnejšie. Niektoré dejové línie neboli uzatvorené a sľubujú zaujímavé udalosti v pokračovaní. Navyše sa autor spätne vrátil k niektorým udalostiam a poukázal na súvis s neskorším dianím. Tiež bolo zaujímavé sledovať, ako postavy pristupujú k riešeniu niektorých naozaj zložitých morálnych problémov a následne prežívať ich emócie, keď museli čeliť následkom svojich rozhodnutí. Skrátka, táto kniha je lepšia ako Smrteľné stroje.

Martina Urbanová

Martina Urbanová prečítala knihu

12.05.2019 16:31

Martina Urbanová

Martina Urbanová napísala recenziu

08.05.2019 14:41

3,5* Iskra je na jednej strane zaujímavým pokračovaním Tinty, ale na tej druhej neprináša toľko odpovedí, koľko som si od nej sľubovala. Problémom je predovšetkým hlavná hrdinka Leora, ktorá mi zároveň príbeh aj rozpráva. Tá je stále rovnako naivná ako v predchádzajúcej knihe, takže len máločo spochybňuje a nechá sa ovládať ostatnými, čo naozaj nie je hrdinka, ktorá by sa veľmi hodila do takéhoto typu príbehu. Zároveň sa toto jej správanie niekedy nepríjemne prejavuje aj na samotnom deji, keď ja som už vedela, čo sa deje a Leora si to ešte stále nevšímala, respektíve nechcela to vidieť. Odhliadnuc od tohto nie veľmi príjemného rozprávača však dej nebol až taký zlý. Je pravda, že prvá polovica bola skôr pomalšia a zameraná na opisovanie dvoch rozličných kultúr, ktoré však boli obe rovnako sfanatizované a vybičované do niekedy až zarážajúcich extrémov. Navyše stret dvoch rozličných národov priniesol do knihy aj zaujímavé konflikty a napätie, ktoré ma bavili. V druhej polovici sa navyše dej trochu rozbehol a nesmierne ma bavila práca, ktorú autorka odvádzala pri gradácii. Keď prišiel záver, bol prekvapivý, vyostrený na maximum a navyše taký nečakaný, že ani len netuším, čo by som od pokračovania vlastne mala očakávať. Táto kniha teda nie je zlá, je vlastne zaujímavá, jej problémom je v mojich očiach rozprávačka, ktorej charakter sa akoby vrátil do svojho počiatočného bodu z prvej knihy a ja som opäť musela sledovať jej cestu k dospelosti. Čo nie je niečo, čo by som v podobnej sérii chcela absolvovať viac ako len raz.

Martina Urbanová

Martina Urbanová prečítala knihu

07.05.2019 21:59

Martina Urbanová

Martina Urbanová prečítala knihu

06.05.2019 18:33

Pyro
  • Brandon Sanderson
4,8
12,34 €
Martina Urbanová

Martina Urbanová prečítala knihu

06.05.2019 18:33

Martina Urbanová

Martina Urbanová prečítala knihu

06.05.2019 18:33

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia