Dym v očiach - Caitlin Doughty, Literárna bašta, 2023

16,99 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Dym v očiach

a iné lekcie z krematória

Ako horí lebka? Dá sa od mŕtvoly nakaziť smrteľnou chorobou? Koľko nebožtíkov sa vojde do jednej dodávky? Hoci dnešná spoločnosť rada predstiera, že smrť sa jej netýka, predsa... Čítať viac

4,8 34 hodnotení
Vydavateľstvo
Literárna bašta, 2023
268 strán
4-5 hodín čítania

Ako horí lebka? Dá sa od mŕtvoly nakaziť smrteľnou chorobou? Koľko nebožtíkov sa vojde do jednej dodávky? Hoci dnešná spoločnosť rada predstiera, že smrť sa jej netýka, predsa len sú medzi nami jedinci, ktorí vyslovene túžia pracovať v krematóriu... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

16,99 €

Na sklade 3 ks
Posielame ihneď
Ďalšie knižné vydania
Dym v očiach - Caitlin Doughty, Literárna bašta, 2021
Brožovaná väzba
Slovenčina, 2021
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Prašina: Kriedový panáčik - Vojtěch Matocha, Artforum, 2024
Dym v očiach - Caitlin Doughty, Literárna bašta, 2023
16,99 €

Viac o knihe

Ako horí lebka? Dá sa od mŕtvoly nakaziť smrteľnou chorobou? Koľko nebožtíkov sa vojde do jednej dodávky?
Hoci dnešná spoločnosť rada predstiera, že smrť sa jej netýka, predsa len sú medzi nami jedinci, ktorí vyslovene túžia pracovať v krematóriu. Caitlin Doughty sa rozhodla otvoriť trinástu komnatu pre nezasvätených a pozýva nás na fascinujúcu morbídnu cestu plnú bizarných stretnutí a nepravdepodobných zážitkov. Po šiestich rokoch práce v americkom pohrebníctve teraz s čiernym humorom a zároveň smrteľne vážne píše o tom, čoho sa všetci bojíme a stránime až tak, že to deformuje našu kultúru. Alebo sme prvou nesmrteľnou generáciou? Kdeže! Jedno máme spoločné: Všetci raz zomrieme.
Čítať viac
Počet strán
268
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
125×190 mm
Hmotnosť
242 g
ISBN
9788082830364
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
2232017
Vydanie
druhé
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Literárna bašta
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

34 hodnotení

29
5
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Aké ste mali predstavy o svojom zamestnaní v období 23 rokov? Caitlin sa v tom veku rozhodla spoznať tvrdú realitu smrti a začala pracovať v krematóriu. Jej každodenné problémy sa zmenili na holenie mŕtvol, vyrezávanie kardiostimulátorov z tiel, či vyberanie vhodného miesta na obednú pauzu, ktorým krematórium zo zjavných dôvodov nie je. Z domácej návštevy sa stalo vyzdvihovanie osôb, ktoré doma umreli, aby ich následne čakali v kremačných peciach plamene s teplotou viac ako 800 stupňov Celzia. A že klientov mali stále dosť, veď každú sekundu zomrú na svete priemerne dvaja ľudia. S rozvinutým svetom sa aj zmenil náš pohľad na smrť, ešte stáročia dozadu boli normálne vidieť ulice plné mŕtvych tiel. Ale dnes sme sa naučili smrť a všetko s ňou spojené skrývať pred naším zrakom a vedomím. Pritom je tak prirodzená ako život sám a aj o tom hovorí táto kniha, s úplnou ľahkosťou, nadhľadom a štipkou vtipu. Prečítajte si aj vy rôzne zaujímavosti o fenoméne smrti a príbehy tých, ktorí skončili v krematóriu. Smutní po poslednej strane knihy neostanete, Dym v očiach je paradoxne veľmi dobré oddychové čítanie, aj keď podtitul knihy znie nekonvenčne.

Čítať viac
Martinus
11
Syn podsvetia - Vladimíra Šebová, Brian Terrero (ilustrátor), 2023
Práve čítam
Syn podsvetia

Snažím sa dohnať zameškané a čítať. Mám rada všetko možné aj nemožné. Rada poradím a nechám si poradiť.

Barbora Kontrišová
Špecialista zákazníckeho servisu
1. februára 2022

Podobnú knihu ako je táto som ešte v živote nečítala. Autorka sa skvele pohrala s príhodami z krematória, ktoré mi za normálnych okolností prídu neskutočne depresívne a nikdy by som sa na nich nezasmiala. (Teraz prichádza to očakávané "ALE".) Ale v tomto prípade boli napísané s ľahkosťou, zmyselnosťou, odstupom a štipkou čierneho humoru, takže áno, aj ja som sa zasmiala pri niektorých častiach, ktoré by sa mi inak hnusili. Kniha vás donúti zamyslieť sa nad smrťou ako takou a prečo sa jej tak veľmi bojíme. Dej je obohatený o faktografické informácie rôznych druhov pohrebných obradov a iných vecí spojených so smrťou.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

6.4.2023
Zaujímavé a nevšedné...
Priznám sa, že mám zmiešané pocity. Vôbec som sa nebála, že sa budem báť, skôr som bola zvedavá na túto knihu. Príde mi to ako vcelku všedný príbeh mladej ženy o nie vcelku všednej téme. Obsahuje veľmi zaujímavé fakty, aj z histórie a nie príliš brutálny čierny humor. Čítať viac
27
Kukučka - František Kozmon, 2018
Práve čítam
Kukučka

Knihy a knižné hrdinky a hrdinovia ma sprevádzajú od útleho veku. Dodnes si presne pamätám vôňu knihy (z roku vydania 1968 Winnetou), ktorú som čítala ako 11 ročná a s napätím som sledovala príbehy červených a bielych bratov. Nezabudnuteľné boli i chvíle ktoré som prežívala s Alfredom Hitchcockom a Tromi pátračmi... S pribúdajúcimi rokmi pribúdali aj prečítané knihy počnúc románmi od Juliette Benzoni, cez sci-fi a fantasy ako Stopárov sprievodca galaxiou, či Hra o tróny až po krimi (najmä severské). Knihy a knižní hrdinovia ma sprevádzajú celý život, mám okolo seba veľa priateľov, ktorí knihy tiež milujú a tak sa často stáva, že keď sa stretneme "nestihneme" si všetko povedať :-) . Mám zopár prianí a jedno z nich je, aby som mala dostatok času a dobrý zrak, na ďalšie knižné príbehy.

Beáta Kaššovicová
Overený nákup
14.3.2023
Pozrieť sa smrti priamo do tváre nie je vôbec ľahké
"Pozrieť sa smrti priamo do tváre nie je vôbec ľahké. Nechceme to zažiť a preto si zoči-voči realite umierania radšej zaväzujeme oči. Lenže nevedomosť nie je sladká, ale hrozivá."

Sme smrteľní, akokoľvek sa nám to nepáči a akokoľvek to vytesňujeme. Sme opantaní dlhovekosťou a niektorí z nás by chceli žiť večne. Odmietame prijať starnutie a tým blízkosť smrti až do takej miery, že sa klameme a podstupujeme omladzovacie kúry či plastické operácie, chceme byť večne mladí a krásni.

"Nikoho neprekvapí, že lekárske fakulty produkujú hlavne zástupy plastických chirurgov a rádiológov. Čo sa dá robiť, aby sme rýchlo starnúcej populácii v našej krajine zabezpečili dostatok geriatrov? Nič. Na to je už neskoro."
Ars moriendi („Umenie umierať“) pre moderný svet. Tak by som charakterizovala útlu knižku Dym v očiach. Cailtin Doughty, pracovníčka v pohrebnom ústave, otvára čitateľovi 13-tu komnatu a vpúšťa ho dnu, aby mu ukázala ako to funguje tam, kde začína naša posledná cesta. Téma ktorá je aj v mnohých Slovenských rodinách stále tabu. Ruku na srdce, kto z nás sa zaoberá smrťou resp. tým čo s nami bude keď vydýchneme naposledy? Koho z nás napadlo riešiť s blízkymi ako si predstavujú / predstavujeme svoj odchod?
C.G. Jung povedal, že ak niekto pred štyridsiatkou myslí na svoju smrť príliš často, môže to byť za určitých okolností patologické. Ale ak niekto po štyridsiatke nemyslí na svoju smrť vôbec, je to patologické určite.

A práve táto kniha Vás privedie k myšlienkam smrti. Síce je z amerického prostredia (San Francisco, L.A.) ale nie je nám až tak vzdialená. Cailtin Doughty nás prevedie obdobím, kedy po prvý krát prekročila prah krematória kde začala žiť život obklopená mŕtvolami. Bez servítky rozpráva ako funguje krematórium, balzamovanie, hovorí o iných kultúrach, ich rituáloch spojených so smrťou. Odhaľuje strach, ktorý máme zo smrti a dôvod prečo. Svojim rozprávaním sa snaží dnešných ľudí naučiť, že smrť by mala byť vnímaná ako prirodzený a nevyhnutný výsledok života.

"Ľudské bytosti nepatria medzi obľúbencov prírody. Sme len jedným z mnohých živočíšnych druhov, na ktorých príroda bez rozdielu uplatňuje svoju silu."

Nie je to ľahká téma, ale je napísaná vecne a zrozumiteľne. Autorka touto knihou chce prelomiť tabu smrti a snaží sa aby ľudia porozumeli procesu konca života. Jej jazyk nie je pre citlivé povahy, niektoré opisy sú skutočne zarážajúce a vzbudzujú odpor, no nie sú neúctivé. Iba priamo a vecne opísané. Vďaka práci a skúsenostiam v pohrebníctve si uvedomila ako sa smrť stala veľkým biznisom, ako sú rodiny vynechávané z poslednej fázy života našich najbližších.
"Ticho smrti a cintorína nie je trestom, ale odmenou za dobre prežitý život."
Čítať viac
Stanislava Majerníková
Neoverený nákup
7.7.2022
Povinná literatúra pre všetkých živých
Smrť čaká všetkých, ktorí žijú. Prečo teda ignorovať to, čomu sa nedá vyhnúť?
Túto knihu som čítala v anglickom originále krátko po tom, čo bola vydaná. A stala sa jednou z kníh, ktorým vďačím za to, že z podstatnej časti zmenili môj pohľad na život (a, samozrejme, na smrť).
Autorka je inteligentná, vtipná, má originálny pohľad a úžasné skúsenosti vo svojom obore, o ktoré sa delí s tými, ktorí túto knihu vezmú do ruky a začítajú sa.
Som veľmi rada, že ju vidím v slovenskom preklade.
Čítať viac
5
Mor - Albert Camus, 2017
Práve čítam
Mor

Knihy si ku mne našli cestu pomerne neskoro, a to až na strednej. Dovtedy som čítal výhradne faktografickú literatúru. Po tom, čo som začal sám písať, prišla aj vášeň z čítania. Za posledné tri-štyri roky čítam viac a viac. V čítaní nachádzam podnety na premýšľanie, inšpiráciu, pomáha mi to byť rád sám so sebou. V knihách nehľadám únik, skôr lepšie pochopenie tohto sveta. A to je asi všetko čo sa mi žiada napísať (písať o sebe mi príde strašne divné :D )

Kevin Miroslav G.
Overený nákup
27.6.2022
Nebojme sa nevyhnutného
Smrť. Pes, ktorého sa všetci bojíme, ale ktorý však vôbec nekúše. Autorka nás pozýva rozjímať o smrti ako o našej priateľke (ktorá vždy príde a nebude ju to mrzieť) a táto priateľka je nám naklonená viac, ako si pripúšťame - a to je ten problém - my si to nechceme pripustiť!
Toto dielo rozoberá to, čo je každému bytostne blízke, niečo, čo nás neminie, ale, čomu sa chceme vyhnúť všetci. A prečo? Prečo sa vyhýbať nevyhnutnému. Táto kniha prináša mnoho otázok a úvah a je len na čitateľovej citlivosti, ako s k ním postaví. Iste je len toto: “všetci zomrieme.” Tak prečo si nedopriať dobrú smrť?
Čítať viac
21

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
4.6.2022
tip na knihu, ktorú neviete, že chcete čítať… :)
Čo si budeme, každého to raz čaká… Dym v očiach vás vezme na výlet do krematória, kde zistíte, čo všetko sa s vami bude diať, keď to už budete mať za sebou. Caitlin Doughty prináša zaujímavú, miestami drsnú, no úprimnú a citlivo spracovanú reportáž o tom, pred čím mnohí tak usilovne zatvárame oči. Vysvetlí vám to ako kamoška, ktorej sa nehanbíte opýtať čokoľvek. A teda pýtať sa nemusíte asi nič, Caitlin vám, s humorom sebe vlastným, osvieti aj to, čo ste netušili, že by vás mohlo zaujímať.

Rôzne kultúry pristupujú k smrti a pochovávaniu svojich blízkych inak. My máme tiež svoj spôsob, no nie vždy to bolo takto. V minulosti sa o zosnulých starala najbližšia rodina - umyli aj obliekli nebožtíka do šiat, pripravili ho na poslednú rozlúčku a pochovali. Dnes málokto z nás umrie doma, častejšie poslednýkrát vydýchneme v nemocnici a k slovu a “špinavej robote” sa dostáva pohrebná služba. Táto naša “vymoženosť” si však berie svoju daň.

“Ak rozkladajúce sa telá zmiznú z nejakej kultúry (to sa nám stalo), ale zároveň ich treba na to, aby tá kultúra ovládla svoj strach zo smrti (to potrebujeme), čo sa s tou kultúrou stane, keď tie telá nemá? Nejde o hypotézu, presne v takejto kultúre žijeme. V kultúre popierania smrti.”

Caitlin Doughty nám chce touto knihou ukázať, že smrť patrí k životu a nemalo by byť tabu o nej rozprávať. Ani o tom, čo sa stane s vašim telom, s vašimi najbližšími, aké sú možnosti posledného odpočinku a že naozaj nemá zmysel popierať smrť a vytesňovať ju niekam preč, kde nie je na očiach. Ľudstvo je totiž posadnuté mladosťou, prirodzené starnutie nás desí.

“Ročne minieme na prípravky proti starnutiu 100 miliárd dolárov, zatiaľ čo 3,1 milióna detí do 5 rokov umrie od hladu.”

Táto kniha vám možno v mnohých ohľadoch otvorí oči.

A musím ešte vyzdvihnúť skvelý preklad Marianny Bachledovej.
Čítať viac
14.4.2022
Dávno som sa pri knihe tak schuti nezasmiala :D
Hovoriť o smrti priamo by nemalo byť tabu. Smrť je súčasťou života, nech to už znie akokoľvek. Rodíme sa s tým, že raz zomrieme. Každú sekundu umrie na svete x ľudí a x sa zas narodí. Hovorí sa tomu kolobeh života. Caitlin Doughty sa na túto tému pozrela naozaj nezvyčajným spôsobom a bez servítky. Smrť totiž prehliadame, zatvárame pred ňou oči a doslova ju ukrývame. Stal sa z nej bubák.

Bolo pre mňa naozaj zvláštne naraziť na osobu, akou je autorka. Respektíve to, ako na mňa zapôsobila. Nepripadala mi ako podivínka "ocukrovaná" prachom z krematória ani ako gotická morbiďáčka so zvláštnou úchylkou obdivovať 50 odtieňov nekrotickej pokožky. Každý z nás je svojim spôsobom v niečom divný. Ja napríklad nezjem kraj z koláča, lebo ma z toho striasa, nezaspím, ak mám gombíky z periny blízko ksichtu a hada sa bojím aj na obrázku. Autorkin štýl mi bol asi aj preto veľmi blízky - nevtieravý, úprimný, vtipný a prirodzený. Dokázala nonšalantne, no zároveň i s pompou opísať aj tie najdivnejšie prípady, ktoré zažila, keď pracovala v krematóriu. A páni moji, tá teda mala žalúdok.

Hanbím sa to priznať, ale keďže asi spadám do kategórie divných a uletených, tak je jasné, že aj napriek vážnosti danej témy som sa rehotala ako chipmunk, ktorý si fetol prepotené, týždeň nosené ponožky. V reálnom živote by sme možno aj boli kamošky a spriaznené duše a trkotali by sme pri tekvicovom latéčku. Milujem ľudí, ktorí sa neberú vážne a ktorí dokážu s humorom rozobrať hocičo a napumpovať vás pozitivizmom. Caitlin Doughty má teda u mňa jedno fajnové pivo za perfektný čitateľský zážitok.

Ak vás zaujíma ako funguje tokár - balzamovací excalibur, či mŕtvi žmurkajú, prečo sú sekundové lepidlo, "arašidové maslo" a potravinová fólia nevyhnutnou výbavou pracovníkov v pohrebníctve, prečo nám zidealizované rozprávky spôsobujú depky alebo kde sa nachádza Disneyland smrti, tak túto knižku berte. Dokým ešte je! Autorka pridala aj niekoľko echt brutálne zaujímavých, častokrát nepochopiteľných či popod fúzik úsmešných funebráckych reálií z viacerých kútov sveta. Váš pohľad na lasagne a korytnačky sa možno zmení, no aspoň nezomriete v sladkej nevedomosti. Popísala tiež svoju dá sa povedať cestu a motiváciu k tomu, aby svoj život venovala práve... smrti a kariére v tomto priemysle.

Prosím si viac takýchto sarkastických kníh prýštiacich čiernym humorom. Viem, že sa tu istotne nájdu zošnurovaní frfľoši, ktorí ohundrú tieto moje tliachaniny i danú knihu, no ak patríte k zvedavým čitateľom bez predsudkov, so zmyslom pre humor a s odvážnym a mocným žalúdkom, tak vám ju bilboardujem do pozornosti. Creme de la creme pre morbiďákov. Asi je to jasné. 5/5* a kľudne aj viac.
Čítať viac
6.4.2022
Výborná a originálna kniha
Autorka, ktorá šesť rokov pracovala v pohrebníctve nás v tejto útlej knižke sprevádza zákutiami a tajmi svojho remesla a rozpráva príhody, ktoré bežný človek len tak nezažije. Popri tom vysvetľuje, čo sa deje s kosťami, ktoré sa pri kremácii nespália, aká časť tela horí najdlhšie, ako treba uložiť a presúvať telo v kremačnej peci, aby bolo jeho spaľovanie najefektívnejšie, ako rôzne kmene pristupujú k smrti a vykonávajú posmrtné rituály, ale aj to, ako k mŕtvym pristupovali naši predkovia.

Autorka pridala aj takú akurátnu dávku informácií z jej osobného života, najmä jej pohľad na smrť a dôvody, prečo túžila po práci v pohrebnom ústave.

Keď som knihu rozčítala, bála som sa, že budem celé dni premýšľať nad smrťou, dostanem sa do depresívnej a melancholickej nálady a vo všetkom začnem vidieť smrť. Moje obavy však boli zbytočné.
Aj keď som nad smrťou počas čítania premýšľala viac než obvykle, autorkin humor, sarkazmus a nadšenie pre jej profesiu mi nedovoľovali umárať sa v pochmúrnych myšlienkach. Naopak mám pocit, že som sa, čo sa týka smrti, trochu upokojila a začala som nad smrťou premýšľať trochu “zdravšie”.

Kniha ma pobavila, veľa som sa toho dozvedela a podnietila ma k rozmýšľaniu. Veľká spokojnosť a ešte väčšie odporúčanie
Čítať viac
16
Ohnivý stĺp - Ken Follett, 2018
Práve čítam
Ohnivý stĺp

Som knihomoľ od momentu, keď som sa naučila čítať. Nie som a asi ani nikdy nebudem fanúšik e-kníh ani audiokníh. Milujem knihy v tlačenej verzii, mám rada ich vôňu, kochám sa pohľadom na plnú knižnicu, rada si v nich listujem, mám rada ten pocit, že všetky obľúbené kúsky mám doma, po ruke :-D. Kníh mám veľa - rátajú sa na stovky. Dodnes si odkladám aj všetky knihy z detstva.

Zuzana Sulíková
Overený nákup
4.4.2022
Kniha, ktorá vám povie to, čo sa nikdy nehovorí
Knihu som si kúpila na základe pozitívnych recenzií v martinusáckej čitateľskej komunite. A vôbec neľutujem. S ľahkosťou a štipkou čierneho humoru čitateľa prevedie tým, čo sa deje s ľudským telom po smrti, ako to funguje v pohrebníckom biznise, vyvracia rôzne hlboko zakorenené predsudky... a zamýšľa sa nad tým, akým strašiakom sa smrť, prirodzená súčasť života, v priebehu dejín stala. Za mňa naozaj skvelá kniha, ktorá dokáže otvoriť oči. Čítať viac

„Hľadať záblesk nádeje v temnote nie je prejavom slabosti.“

Cilkina cesta - Heather Morris, 2020
Cilkina cesta
Heather Morris