Dcéra snehu

Očarujúco jedinečný príbeh, v ktorom sa snúbi realita s fantáziou na pozadí aljašskej prírody. Čítať viac

4,5 368 hodnotení
Vydavateľstvo
Fortuna Libri, 2012
376 strán
5-6 hodín čítania

Očarujúco jedinečný príbeh, v ktorom sa snúbi realita s fantáziou na pozadí aljašskej prírody. Čítať viac

  • EPUB MOBI
  • Slovenčina

12,50 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Aj e-knihy môžete darovať
Ďalšie e-knižné vydania
Dcera sněhu - Eowyn Ivey, Fortuna Libri ČR, 2021
PDF
Čeština, 2021
Ihneď na stiahnutie

11,99 €

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Očarujúco jedinečný príbeh, v ktorom sa snúbi realita s fantáziou na pozadí aljašskej prírody.

Jack a Mabel si uprostred nespútanej Aljašky budujú nový život. Hoci márne túžia po dieťati, ich láska zostáva silná.
Keď jedného dňa zrazu nasneží, vybehnú pred svoj zrub a postavia si snehuliaka – dievčatko zo snehu. Ráno však nájdu iba stopy smerujúce k lesu. V najbližších týždňoch vídajú plavovlasé dievčatko, ktoré zrejme chodí po okolí. Boja sa o tom spolu hovoriť, lebo majú podozrenie, že dlho pestované nádeje ich pripravili o rozum.
Dievčatko po čase príde až k ich zrubu a prezradí im, že sa volá Faina. Toto výnimočné stvorenie je plné čara, múdrosti i detskej naivity. Loví s červenou líškou po boku, privoláva metelicu a prežíva v drsných podmienkach divočiny.

Na tomto krásnom a nebezpečnom mieste však nič nie je také, ako sa zdá.
Čítať viac
Originálny názov
The Snow Child
Počet strán
376
Rok vydania
2012
Edícia
Fortuna Litera
Naše katalógové číslo
146195
Štýl
mysteriózny, napínavý, historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Fortuna Libri
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

368 hodnotení

241
78
36
9
3

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Byla jsem ke knize trochu skeptická, považovala jsem ji za prosté převyprávění pohádky, ale tůdle, velmi moc dobrý to bylo! Příběh mi krapítek připomněl Vlčí ostrov Lajly Rolstad a Noční cirkus Erin Morgenstern. Intenzivní, poetický a zároveň velmi realistický vyprávění je totiž jen tak letmo šmrncnutý špetkou magična, právě tolik, aby to pořád byl velmi uvěřitelný příběh, který by se klidně mohl tam někde na aljašský samotě stát. Je to poklidné čtení, které vám ale postupně zaleze pod kůži natolik, že se nakonec přistihnete, že s knihou pochodujete po bytě a nedáte ji z ruky. Velmi fajnový literární zážitek!

Čítať viac

Toto chcete čítať.
Knižka má všetko. Trochu fantastiky, krásnu prírodu, vzťahy, náhľad do prežívania ľudí, lásku a po celý čas cítite úplný pokoj. Verím, že toto je jedna z tých kníh, ktorá sa stane budúcou klasikou. Išla som do nej s veľkými očakávaniami, čo nie je vždy dobrý nápad, avšak tu ich knižka ešte prekonala. Naozaj silno odporúčam. Hlavné postavy budete milovať a často sa s nimi stotožníte, so všetkými naraz. Je to vzácne dielo, ktoré vás pohladí na duši počas chladných jesenných a zimných večerov.

Čítať viac
10. januára 2021

Do čítania Dcéry snehu som sa púšťala trochu s obavami - dlhé roky som na ňu počúvala samé chvály, preto boli moje očakávania veľmi vysoké a ja som si nebola istá, či sa ich knižke podarí naplniť. Príbeh dcéry snehu ma však očaril. Dojímavé rozprávanie o sile lásky, túžby, priateľstva a rodiny ma chytilo za srdce. Atmosféru podfarbovali aj opisy krásnej a divokej aljašskej prírody, ktorá vytvorila príbehu dokonalé kulisy a stala sa ďalším hrdinom tohto románu. Pochváliť musím aj vydarený preklad. Dcéra snehu je literárne pohladenie po duši.

Čítať viac

Magický príbeh zasadený do divokej prírody Aljašky so základom v ruskej rozprávke o Sneguročke alebo Snehuľke.
Po celú dobu cítite z príbehu nádych zimy, snehu, niečoho fantastického (v zmysle nereálneho), avšak s prísľubom blížiacej sa tragédie. Dievčinka ako čarovná bytosť prichádza a odchádza s ročnými obdobiami. Nevedia, odkiaľ sa vzala, ale pomaly si zvykajú na jej zvláštnosť a prítomnosť striedajúcu sa s častými odchodmi.
Použitie magického realizmu je teda zjavne pre príbeh kľúčové, no zároveň trochu problematické. Tým, čo ho poznajú sa bude zdať len náznakový, ako skrytá nápoveda k pochopeniu a tí, čo sa s ním doteraz nestretli, ho nemusia oceniť a môžu ho považovať za čudný výstrelok autorky. Dokonca môžeme mať chvíľami rovnaké pochybnosti ako Mabel, či máme vo Faininej podstate vôbec hľadať niečo fantastické a magické, alebo je naozaj len osiroteným dieťaťom prisťahovalcov.

Kniha obsahuje aj vedľajší motív, a tým je sila priateľstva a pomoci blížnemu. Človek, ako tvor spoločenský, potrebuje mať v niektorých okamihoch svojho života pri sebe iného človeka, a tam, kde nepomôže ani sila lásky, pomôže sila priateľstva. Dobrý priateľ často stojí na hranici medzi vzdaním sa a pokračovaním vpred. To, čo sa zdá nezvládnuteľné, sa odrazu dá prekonať. Je dôležité mať dobré srdce a vôľu pomôcť iným. Nikdy neviete, kto sa na tej pomyselnej hranici nachádza a pre koho sa môžete stať majákom nádeje, čo ich v tej chvíli potiahne vpred namiesto vzad.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

22.10.2023
Magický realizmus ako má byť!
V prvom rade chcem pochváliť vyšperkovaný preklad! Toľko nových slov, pre mňa neznámych, ktoré som sa naučila... muselo si to vyžiadať aj značnú rešerš, pretože to neboli prvoplánové opisy. No a k príbehu - nič mi nechýbalo, ani vysvetlenia, ani mi neboli veci nejasné - a vtedy viem, že je ten magický realizmus akurát, že autorka našla ideálny balans medzi realitou a magičnom. Je to vskutku krásny príbeh z prostredia Aljašky, akurátny do týchto sychravých jesenných dní! Čítať viac
Katarína Záhorská
Neoverený nákup
2.10.2023
Veľmi zvláštne pocity mám z tejto knihy. Bolo to zaujímavé avšak nie natoľko ako som čakala. Bolo tam príliš veľa hluchých miest kedy sa nič nedialo a nebavilo ma čítať ďalej. Námet však bol dobrý, postavy veľmi sympatické a aj krasne prostredie Aljašky. Koniec ma trošku zaskočil, a neviem či v zlom alebo v dobrom. :) každopádne kniha má mnoho pozitívnych recenzií, a teda pre niektorých čitateľov bola viac zaujímavá ako pre mňa. Čítať viac
16
Overený zákazník
29.8.2023
Výborná, magická,…
Po dočítaní môžem povedať, že rozumiem všetkým nadšeným ohlasom na túto knihu. Podľa mňa sú oprávnené. Kniha mi učarovala na plnej čiare a jej opätovné prečítanie by som určite zvažovala.

Dej sa odohráva na Aljaške, na mieste, kde takmer nič nie je. Zima tu má tú najcharakteristickejšiu podobu. Jej opisy dopomohli k tej správnej atmosfére.

Primárnou témou je chýbajúce dieťa v manželstve jedného staršieho páru. Príbeh je inšpirovaný ruskou rozprávkou, na základe ktorej si bezdetný pár vytvorí zo snehu dievča, ktoré ožije. O tejto rozprávke som doposiaľ netušila, ale autorka ju ďalej rozvíja.

Ďalšími témami sú smútok straty dieťaťa, neschopnosť komunikovať o svojich pocitoch medzi dvomi ľudmi alebo len o chvíľkových naplnení prázdna.

Precítenosť by dokonalo charakterizovalo túto knihu. Je napísaná tak, aby čitateľ/ka mohla nahliadnuť do oboch strán. Vo mne vyvolávala smútok, radosť, nádej, očakávanie, zvedavosť…

Obsahuje aj prvky fantasy. V tomto smere kniha neponúka úplné či presné vysvetlenie, vyvoláva skôr väčšie otázky, ale nevadí, pretože v knihách autori nemusia predkladať všetko ako na podnose.
Čítať viac
3.5.2023
Keby som mala na opis Dcéry snehu použiť jedno slovo, bolo by to jedinečný. Naozaj ide o výnimočný a krásny príbeh, ktorý inšpirovaný rozprávkou a tak aj celá kniha je taká rozprávka pre dospelých. Už od prvej strany vám je jasné, že autorka bude používať miestami až kúzelný štýl písania.

Začína sa to veľmi pekne však? Bohužial, presne ako príbeh, aj moja recenzia bude pomaly upadať. Všetky tie opisy, ktoré mali navodzovať atmosféru mi ju naopak postupne kazili. Bolo to priveľmi zdĺhavé a nudné.

Musím sa priznať, že v polovici knihy som zvažovala, že ju nedočítam. Nabralo to pre mňa monotónnosť a dlhšie opisy som len zbežne prečítala. Zvíťazila však moja zvedavosť ako príbeh skončí. Ako sa autorka popasuje s takýmto námetom a či to neskončí fiaskom.

Kniha je rozdelená na 3 časti a práve tá tretia ma presvedčila v nádhernosť tohoto príbehu. Rozvírila vo mne množstvo emócií a do poslednej možnej chvíle som dúfala v iný koniec. Vyskytli sa tu pekné zvraty, ktoré by som v takomto príbehu naozaj nečakala.

Páčilo sa mi aj zobrazenie lásky dvoch starších ľudí, ktorá sa stihla ukázať v dobrom aj v zlom, šťastí aj nešťastí, v zdravý aj chorobe.

Knihu nakoniec hodnotím ako priemer, ktorý keby bol kratší by si ma získal naplno.
Čítať viac
22.3.2023
„Všetko bolo ligotavé a ostré, akoby bol svet nový, akoby sa len dnes ráno vyliahol z ľadového vajíčka. Vŕby obalila inovať, vodopády boli uväznené v ľade a snežnú krajinu pokrývali stopy divých zvierat.“

Ach, drahá Dcéra snehu. Na knihy, ktoré mi zoberú reč, sa recenzie píšu najťažšie. Pamätám si, že keď som túto knihu čítala prvýkrát, bola som uchvátená. Postavami, dejom a prostredím, v ktorom sa príbeh odohrával. Tiež si pamätám, že som bola sklamaná z konca. Celé dni som uvažovala, prečo to autorka ukončila práve takto a nie inak. Prešiel rok a s vydaním Krajiny ľadu sa mi znovu pripomenula táto nežná kniha. Cez Vianoce som ju odporučila sestre a tak som ju mala stále na očiach. Prenasledovala ma, až kým ju sestra nedočítala a ja som ju napriek iným plánom začala čítať po druhýkrát.

A všetko som pochopila. Znova som sa zamilovala do nespútanej aljašskej prírody, tak nemilosrdnej a zároveň štedrej k tým, ktorí jej krásu uvidia srdcom. Odznova som prežívala známy príbeh, aby sa vo mne ukryl už navždy ako vzácny poklad. Postavy, ktoré som zbožňovala už po prvom čítaní, sú mi teraz ako rodina. Prostredie, také zvláštne iné a magické, ma úplne pohltilo. A na konci príbehu, hoci by ste možno čakali, že mi zo srdca ostane len zmrznutý kus ľadu, sa stal pravý opak. Pochopila som.

Ústredným motívom knihy je prelínanie sa skutočnosti s nadprirodzenom, no okrem toho sú dôležitými témami aj materstvo, vzťah manželov v zrelom veku, či priateľstvo. Na záver pre tých, ktorí knihu čítali, dodám už len toľko, že každý z nás potrebuje neochvejnú vieru, akú mala Mabel, vyrovnanosť, ktorou oplýval Jack a priateľku, akou bola Esther.

Možno túto knihu skutočne pochopia len praví milovníci zimy. A možno jej čaro objaví každý, kto v sebe cíti súznenie s prírodou a túži po kúsku mágie aj v tých najobyčajnejších okamihoch života.

„Môžeme si zvoliť vlastný koniec, radosť namiesto smútku? Alebo krutý svet len dáva a berie, dáva a berie, a my blúdime v divočine?“
Čítať viac
Judita
Neoverený nákup
12.12.2022
Zaujímavý príbeh, slabo napísané
Príbeh sa mi zdal zaujímavý, vychádza zo starej rozprávky, a prostredie Aljašky hrá prím. Aj hlavná postava Mabel s jej vnútorným prežívaním bola zaujímavá. Bohužiaľ to autorka nepretavila do beletrie - krásneho textu. Nepreniesla som sa v duchu na Aljašku, necítila som sa vtiahnutá do príbehu. Nie je to kniha, ktorú by som odporúčala ďalej. Čítať viac
4.12.2022
Magická
Dej sa najprv vliekol pomaly, no ked som si zvykla na štýl pisania, pacilo sa mi to. Celou knihou sa tiahne magicka atmosfera, trochu ponura... Postavy su sympaticke, pribeh ukazuje aj silu priatelstva, drsny život na Aljaške. Knihu som precitala za 2 vecery ako som sa do nej vzila, mala som ju pozicanu od kamaratky, no nemam potrebu ju vlastnit, stacilo mi precitat raz lebo kniha bola aj na môj vkus dost depresívna. 3,5* Čítať viac

Eowyn Ivey

Čítať viac

Vydavateľstvo Fortuna Libri

Čítať viac

„Nie každý kto blúdi je stratený.“

Společenstvo prstenu - J.R.R. Tolkien, 2012
Společenstvo prstenu
J.R.R. Tolkien