Mesto v oblakoch
E-kniha

V Krajine vtákov sa prepletajú osudy čudesnej skupiny rojkov a outsiderov z minulosti, súčasnosti i budúcnosti, ktorí prekonávajú nepriazeň osudu a odovzdávajú svoje príbehy... Čítať viac

4,4 26 hodnotení
Vydavateľstvo
Ikar, 2023
648 strán
9 hodín čítania

V Krajine vtákov sa prepletajú osudy čudesnej skupiny rojkov a outsiderov z minulosti, súčasnosti i budúcnosti, ktorí prekonávajú nepriazeň osudu a odovzdávajú svoje príbehy nasledujúcim generáciám... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

13,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Město v oblacích - Anthony Doerr, Moba, 2022
EPUB MOBI
Čeština, 2022
Ihneď na stiahnutie

13,95 €

Z kolekcie: Beletria

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Zoči-voči neodvratnému koncu prežijú iba naše životné príbehy.

V Krajine vtákov sa prepletajú osudy čudesnej skupiny rojkov a outsiderov z minulosti, súčasnosti i budúcnosti, ktorí prekonávajú nepriazeň osudu a odovzdávajú svoje príbehy nasledujúcim generáciám.

1453
Byzantský Konštantínopol obliehajú moslimovia. Osirelá dievčina Anna a zverbovaný mladý pohonič Omar z útočiacej armády robia všetko, aby sa zachránili.

2020
V americkom Idahu sa chudobný chlapec s hlavou plnou ideálov o spravodlivejšom a zelenšom svete násilne vzoprie spoločnosti a nastraží v knižnici bombu. Nečakane sa však ocitne zoči-voči dobrosrdečnému starcovi, ktorý posledné roky života trávi prekladom strateného a znovuobjaveného starovekého diela.

Budúcnosť
Mladé dievča Konštancia je spoločne s malou posádkou medzihviezdnej lode poslednou nádejou na prežitie ľudstva, no cestovanie vesmírom ju zavedie k prastarému príbehu o naivnom pastierikovi, ktorý sa vydal do krajiny dostatku a hojnosti.

Osudy oddelené priestorom i časom tak nečakane spojí fantastické rozprávanie o strastiplnom putovaní do vysnívaného mesta v oblakoch, kde nikto netrpí núdzou, príbeh o nezlomnej vôli, ktorý sám je predobrazom všetkých nasledujúcich príbehov. Anthony Doerr podobne ako v predchádzajúcom diele Svetlo, ktoré nevidíme rozpráva o nádeji a hlbokom medziľudskom pute.
Čítať viac
Originálny názov
Cloud Cuckoo Land
Počet strán
648
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
2232243
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Ikar
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

26 hodnotení

14
9
2
1
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Rozsiahly príbeh, zložito prepletený v priestore a čase.

Mesto v oblakoch ma upútalo od prvej do poslednej strany, nútilo ma hádať, rozosmialo ma a zároveň i rozplakalo, zlomilo mi srdce a následne ho napravilo.

Tento príbeh s vynikajúcim tempom, s výraznými postavami, ktoré si zamilujete, tak nádherne spája zdanlivo nesúvisiacich ľudí a okamihy histórie, je ako gobelín ľudských skúseností prešitý až po okraj úprimnosťou a humorom.

Mesto v oblakoch je o láske a strate, ničení a tvorbe, túžbe a samoľúbosti, obete a nádeji, a predovšetkým o vzťahoch a o tom, čo znamená byť človekom a žiť.

Choďte a prečítajte si ju!

Čítať viac

Recenzie čitateľov

29.3.2024
Kniha nie pre každého
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Zaujímavá kniha prepieta viacero postáv ako prelínanie v čase. Kde akuratne spája cely pribeh 5 postáv Mrakokukučkovo.
Anna a Omeir na opačnej strane Konštantipolu ale Anna prepísala Mrakokučkovo ktorého zaujal Omeir držal tajnosti dosť dlho.
Seimour a Zenón a ich život. Ako Seimoura podviedla kvôli ekológie aby vyrobil bombu ktorú zabránil Zenón. Zenón život ako sa dostal ku prekladu Mrakokučkovo.
Konštantín život v myslela ako myslela na vesmírnej lodí.
Čítať viac
26.3.2024
Zo slzy v oku sa naplavil rovno celý oceán. Pretože s týmto príbehom mám možnosť postaviť si na oblakoch vzdušný zámok. S tajomstvami, ktoré ho presahujú. Je výstrelom z dela v spomalenom zábere. Mesto v oblakoch odhaľuje svoje svojské čaro tak étericky, že zvieranie na duši z nepoznaného, ktoré ma postihlo už po pár kapitolách sa vytratilo, čo by kameňom dohodil. Lyrické vymotávanie sa z hmly dejín mu ide úplne prirodzene. Až z toho nos šteklí. Akoby som privoniavala k ruži v rozpuku, a nie ku knihe. Pritom je cítiť hlavne po starom pergamene, pilinách, síre i dechte. Onemela som. Asi ju hneď a zaraz začnem čítať odznova. Čítať viac
25.1.2024
Krasna kniha skvele spracovana
Tá obálka tá oriezka ten príbeh! Teda príbehy, aby som bola presnejšia. V knihe sa ich prelína celkom šesť a to naprieč časom, sú z rôznych krajín sveta a dominujú im rôznorodé postavy. Nie je to kniha nabitá dejom a dramatickými zvratmi, ale napriek tomu je to skvelá jazda, užívala som si ju čím ďalej tým viac. Pojítkom všetkých príbehov je staroveký grécky mýtus, rozprávanie je retrospektívne a prepletené a charaktery jednotlivých pistáv sa vyvíjajú naozaj pomaly... ale tak to má podľa mňa byť a knihu zaraďujem do svojho súkromného Ňuňuňu výberu

"Poviem ti, prečo ti tie knihovníčky čítali staré legendy," vyhlási. "Pretože ak sa príbehy hovoria poriadne, tak dokým trvajú, nie si väzňom času ani priestoru."
Čítať viac
19.1.2024
Spletitý príbeh prelínajúci sa v čase a priestore. Prvú tretinu knihy som čítala tak trochu s ťažkosťami, pretože mi kapitoly nedávali zmysel. Príbeh nol však písaný pútavo a preto som knihe dala šancu. Vôbec to neľutujem. Fantazijný príbeh o meste v oblakoch, kde sú všetci šťastný, netrpia núdzou, o krajine hojnosti spája hlavných hrdinov z 15. storočia Annu, Omeira, z prítomnosti Zonóna, Seymoura a Konštantín na palube vesmírnej lode Argos v budúcnosti. Je o priateľstve, láske, nádeji a snahe zachovať starodávny príbeh pre ďalšie generácie a aby neupadol do zabudnutia. Čítať viac
Jana Smolková
Overený zákazník
15.1.2024
Rozpoltene pocity
Túto knihu som si vypýtala ako vianočný darček na základe veľmi pozitívnych recenzií v martinusovom zurnali. Musím sa priznať, 300 strán som sa prekonavala a nútila sa čítať v rámci mojej predstavivosti ktorá sa snažila ako tak vytvoriť si nejaký obraz. Je ťažké navnimat príbeh, keď je písaný skokovo, retrospektívne a ešte aj keď sa prelínajú obdobia. Ale oplatí sa čítať do konca, zaver Vás presvedčí, že to nebol strateny čas, aj keď na začiatku mate pocit, že štýl písania je pre young adult...alebo ešte menej. Čítať viac
2.1.2024
Viacvrstvové rozprávanie, prelínajúce sa cez 3 časové obdobia, sleduje príbehy 5 postáv – Annu a Omeira v 15. storočí počas pádu Konštantínopola, Zenóna a Seymoura v 20. a na začiatku 21. storočia a Konštanciu na palube medzihviezdnej lode v budúcnosti. Jednotlivé príbehy sú spojené prostredníctvom starodávneho príbehu Diogena o Aithónovi, mužovi, ktorý sa chce zmeniť na vtáka, aby mohol letieť do čarovného mesta v oblakoch. Všetky príbehy postáv spája ich práca na prepisovaní, prekladaní a uchovávaní starovekého gréckeho mýtu plného mágie a dobrodružstiev.
Príbeh o sile rozprávania príbehov v priebehu času a o tom, ako na príbehoch záleží, nie je podaný lineárne, každá postava ponúka niečo jedinečné a chvíľu trvá, kým si čitateľ zvykne na časové skoky a dejové línie a uvidí, ako sa námety spájajú.
Kniha s posolstvom tak klamlivo jednoduchým ako hádanka, ktorá tvorí zlomový bod v príbehu, je príbehom o hľadaní svojho miesta a seba, nádeji a odolnosti, ako aj utrpení a skľúčenosti. Pripomína, že príbehy môžu spájať nielen ľudí, ale aj iné druhy prostredníctvom času a priestoru.
Autor sa bez námahy a zručne pohybuje v mýtoch, historickej fikcii, fantasy a dráme, kniha je vynaliezavá v rozprávaní a spájaní príbehov, časových línií a tém spôsobom, ktorý nepôsobí hutne alebo nudne, naopak, písanie je ľahké, obratné a pútavé.
Psychológia postáv je síce trochu povrchná a miestami sa próza opakuje a je gýčovitá, ale posolstvo a morálka knihy sú jasné a ponúka zaujímavé komentáre o klimatických zmenách, technológiách a sile príbehu.
Čítať viac
Natália z nathalysreading
Neoverený nákup
24.11.2023
Minulosť, prítomnosť a budúcnosť. Vzájomne ich prepletie jeden magický príbeh. Piati ľudia. S napätím budete sledovať, čo sa udeje. Autor napísal niečo, čo sa vám hneď zaryje pod kožu a knihu zhltnete. Najprv sa vám jeho skoky môžu zdať chaotické, pretože budete mať dojem, že dej priveľmi skomplikoval, no keď si na to zvyknete, poviete si, že ste nič lepšie nečítali. Až do...

Vôbec som nepredpokladala, že sa mi bude príbeh až tak páčiť. Bol to raj pre čitateľa. Striedanie rôznych žánrov (od drámy, historického románu, magického realizmu až po sci-fi) je neskutočne náročné aj pre toho, kto tento mix číta, no Anthony to zvládol so všetkou cťou. Nestrácal sa a nedovolil, aby sme sa strácali my. Doteraz neviem, ako to dokázal.

...ak sa príbehy hovoria poriadne, tak dokým trvajú, nie si väzňom času ani priestoru.
(str. --)

Na začiatku mi prekážal preklad. Napríklad „zatrepal bačkorami“ a „hodne“ som nemohla zniesť. Postupom času som sa však nedala vyrušovať, lebo príbeh ma tak pohltil, že som sa nad tým už nezamýšľala a vychutnávala som si samotný dej, ktorý bol čarovný. Nádherné myšlienky a silné momenty vás nenechajú chladnými. Autor nás chcel varovať pred hrozbami, ktoré nastali a ktoré ešte môžu nastať. Bolo to mrazivé, ale zároveň plné citu.

Ten, čo obsiahol všetku múdrosť sveta, spozná len jedno – a to, že nič nevie.
(str. --)

Samotný záver ma veľmi sklamal, a preto uberám jednu hviezdičku. Nedokážem pochopiť, že spisovateľ bol taký precízny, nezabudol na súvislosti ani malé detaily, a potom to pochoval koncom, ktorý neobjasnil. Asi sme si to mali domyslieť sami. Avšak jeho fantázia bola taká výnimočná, že všetky pokusy o pochopenie záveru by boli chabé. Mám vlastné domnienky, no to nestačí. Vytvoril také zložité dielo, priam majstrovské, ale napokon to úplne zničil poslednými stranami.
Čítať viac
4.11.2023
Jedna z najkrajších kníh vizuálne aj obsahovo
Anthony Doerr pre mňa nebol žiadnou veľkou neznámou, jeho Svetlo, ktoré nevidíme, patrí medzi moje najobľúbenejšie knižky a do Mesta v oblakoch som preto šla s veľkými očakávaniami.

Minulosť, súčasnosť a budúcnosť. Z detí sa stali dospelí, starec nám ukázal svoju mladosť a vesmírna loď Argos sa blížila k svojmu cieľu. Omeir s jeho najlepšími kamarátmi, ktorý mal pomôcť zničiť mesto, Anna, dievča z Konštantinopolu predurčené na vyšívanie sa stali hneď mojimi obľúbenými postavami a od začiatku príbehu som si priala, aby sa im podarilo stretnúť. Bývalý vojak, chlapec s láskou k prírode a dievča, ktoré sa nikdy nedotklo zeme boli tými najrôznejšími postavami, aké sa mohli v knihe objaviť. Mali však komplexne opísané charaktery a ich správanie nebolo vecou náhod, ale bolo podmienené ich vlastným životom.

Osudy ľudí, ktorí sa navzájom (ne)stretli, sa preplietli. Kniha bola písaná ľahkým jazykom a tých 600 strán utieklo rovnako rýchlo ako víkend. Veľa vecí autor vyzradil skôr, ako sa udiali, ale stále zostávalo otázkou prečo a ako. A nakoniec si pripravil ešte nejedno prekvapenie.

Jeden čarovný príbeh, ktorý mal moc meniť osudy. Alebo aj nie. Záleží na tom, čomu človek verí. 5 postáv a jeden neúplný príbeh z Mrakokukučkova, všetko do najmenších detailov perfektne prepojené (hoci u mňa k dokonalosti chýbalo pár odpovedí na pár otázok). Nebolo to ale nič, čo by mi pokazilo čitateľský zážitok, len to potrápilo moje mozgové bunky. Chcela som dať knihe 4,5/5*, ale dávam 5* - pretože som knihou žila, pretože som si obľúbila všetky postavy, a preto, že som dostala príbeh, ktorý sa nepodarilo zničiť ani samotnému času.
Čítať viac

Anthony Doerr

Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„Some infinities are bigger than other infinities.“