Kristína Klabníková

21

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Verný zákazník
Môj názor pomáha
2024
Môj názor pomáha
2023
Pravý knihonaut
Člen Čitateľského klubu
Mladé témy
Netvor z Čiernej hviezdy
Študent mágie
Obyvateľ Stredozeme
Winter is coming!
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Šťastných 7
2020
Šťastných 7
2019
Šťastných 7
2018
Šťastných 7
2017
Šťastných 7
2016
Šťastných 7
2015
Šťastných 7
2014
Šťastných 7
2013
Šťastných 7
2012
Šťastných 7
2011
Šťastných 7
2010
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

21
21

Kristína Klabníková napísala recenziu

21.04.2024 12:32

4,5*
Kde bolo, tam bolo, do rúk sa mi dostala ďalšia kniha od Pána Autora, Števka Kráľa. pre mňa je to pán autor s veľkým P a A. čítala som už viacero kníh a všetky až na jednu prečítala do konca (ehm ehm Pod kupolou). Rozprávka bolo zase niečo iného, ako som u neho zvyknutá či ostatný čitatelia. mení to však niečo na mojom dojme z knihy? vôbec nie. na Rozprávku sa ku mne dostali recenzie, ktoré boli nadšené, ale aj také ktoré boli z opačného konca pocitov a hodnotenia. pristupovala som k nej preto opatrnejšie, ale kniha si ma už po pár stranách získala, záhakla si ma a ja som tak bola nútená otáčať stránky aby som zistila aký je príbeh Charlieho, tajomného domu so studňou a sveta tam dolu.

King tentoraz dej svojej knihy zasadil do sveta rozprávok, tak ako ich poznáme, ale aj nie. často pracuje a odkazuje na ich pôvodné verzie, ktoré nemuseli mať vždy taký šťastný koniec. často odkazuje na niektoré z nich, ktoré sú podstatné pre Rozprávku. čitateľ si tak môže pomaly skladať celkový obraz a lepšie chápať jemným náznakom a súvislostiam.
príbeh plynie, postupne sa pred čitateľom roztvára a rozvíja. dej Rozprávky by sa dal rozdeliť na viacero častí, počas ktorých sledujeme príbeh Charlieho, tak ako ho on sám rozpráva. začíname v našom svete, kde sa postupne zbližuje so starým pánom a oboznamuje sa s existenciou ďalšieho sveta, jeho cestu tam a jeho pobyt tam a cestu von. s Charliem a Radar si prejdeme jedným veľkým dobrodružstvom. sledujeme jeho postupnú premenu z obyčajného chlapca, ktorý nebol vždy tým dobrým, na hrdinu a späť na chlapca.

Rozprávka je príbehom o boji dobra so zlom, o priateľstve, láske, sile a odvahe. je dôkazom, že King dokáže napísať aj fantasy a nie len hororové príbehy. netreba sa dať odstrašiť množstvom strán, kniha sa číta sama. bude mať potrebu otáčať stránky aby ste zistili čo ďalšieho sa udeje, ako budú veci pokračovať a ako to celé dopadne. naviac každú kapitolu na začiatku sprevádzajú pekné ilustrácie.

Čítať viac

21
21

Kristína Klabníková napísala recenziu

15.04.2024 14:41

ďalšia Camilla za mnou. nemôžem povedať, žeby patrila medzi mojich top autorov severských krimi. kedysi keď som s touto sériou začínala, rozmýšľala som, že skončím, nejak ma nechytala, ale vydržala som. za čo som v konečnom dôsledku aj rada. ide o celkom príjemné, nenáročné krimi. dali by sa označiť za taký lepší priemer.

Strážca majáku je ďalším príbehom z tejto série, v poradí už siedmim. znova pri ňom platí, že ide o celkom zaujímavý príbeh a prípad. tej je vopred daný a postupne ho dopĺňajú jednotlivé dejové linky, ktoré sa navzájom dopĺňajú. autorka príbeh a prípad nekomplikuje zbytočnými linkami či zvratmi. ide skôr o jednoduchý priamočiary dej, bez zbytočných odbočiek a smerovanie niektorých liniek sa tak dá pomerne ľahko odhaliť. no a bez niektorých z nich by sa však príbeh určite zaobišiel. autorka znova do príbehu vložila aj ťažkú tému, tentoraz sa prostredníctvom dejových liniek v prítomnosti a v minulosti, zameriava na domáce násilie.

Camillynim knihám sa nedá odoprieť ľahkosť a štýl, ktorým sú písané. to vedie k tomu, že kniha sa číta ľahko a rýchlo. určite neurazia, no ja osobne z nich nepadám na zadok. tiež som stále nepochopila označenie "Kráľovná severského krimi". aj keď si jej knihy rada prečítam, od "Kráľovnej" by som toho asi čakala viac.

Čítať viac

21
21

Kristína Klabníková napísala recenziu

12.04.2024 13:33

z prvej časti som dobré pocity, nepadla som síce z knihy na zadok, ale bavila ma. preto som aj rozhodla, že sa pustím do druhej časti. musím sa však priznať, že ani po prečítaní druhej časti, neviem do akého žánru knihu zaradiť. ide vlastne o taký zmes žánrov. na jednej strane je to krimi, ale nie čisté krimi. v istých bodoch sa to tvári ako motivačná literatúra, zabalená do krimi a prostredia mafie. celé je to doplnené o čierny humor, ktorý to akoby odľahčuje.

znova sa stretávame s Bjornom. od udalostí v prvej časti prešlo pol roka. Bjorn sa snaží žiť svoj nový život. držať sa hraníc, ktoré si vďaka terapii stanovil. stále sa riadi tým čo sa "naučil" na terapii. avšak je postavený pred nový problém, ktorý môže vyriešiť len nová terapia. v knihe sa teda znova objavuje ten motivačný, terapeutický aspekt. pri prvej časti išlo o niečo nového, sviežeho, originálneho. tu už mi to miestami prekážalo. Bjorn sa dostáva do kontaktu s jeho vnútorným dieťaťom. zas a znova si rady terapeuta vysvetľuje podľa seba. na všetko čo sa mu deje, pred čo je postavený, aplikuje rady ohľadom vnútorného dieťaťa. na všetko čo má vďaka tomu vysvetlenie. problém s čašníkom, s klientom, s chuligánmi v parku, s klientom? vďaka terapii tak má "nový" dôvod všetkých problémov. nič však, čo by nevyriešil rozhovor s vnútorným dieťaťom a spoločný plán, k spokojnosti oboch strán. až som občas musela premýšľať, či má všetkých 5 pokope.
aj keď teda niektoré z riešení teda vyšli, najmä tie okolo MŠ.

aj keď mám z knihy trochu zmiešané pocity, ani po druhej časti neviem do ktorého žánru ju zaradiť a nad konaním hlavného hrdinu som občas pretáčala očami, aj tak som sa bavila a užila si ju. je plná vtipných situácií, vážne ju netreba brať. skôr ale ako ale skôr ako odľahčené krimi s čiernym humorom, jemnú paródiu plnú klišé, z ktorých sa autor nebojí si uťahovať, všetko vníma inak a knihu si užíva. oproti prvej časti mi však zápletka prišla slabšia. aj keď bola prepletaná a mala viac vrstiev (liniek), bolo o niečo jednoduchšia. ubudlo aj krvi a morbídnych detailov, aj keď núdza o smrť či vraždy nebola. takže ak chcete tak trochu netradičné krimi, zmes žánrov, určite knihu skúste.

Čítať viac

21
21

Kristína Klabníková napísala recenziu

10.04.2024 12:30

4,5*
4,5*
knihy Aleny Mornštajnovej sú pre mňa stávkou na istotu. viem, že dostanem príbeh, ktorý svojou témou a jej spracovaním zatne do živého. rovnako tomu bolo aj pri Listopáde. v knihe približuje obdobie, ktoré som ja nemusela našťastie zažiť, ale ktoré nebolo predsa len tak dávno, aby sa naň zabudlo. autorka prináša alternatívnu verziu toho čo mohlo byť, ak by udalosti nedopadli vtedy ako dopadli.

niektorým sa môže zdať, že autorka nešla priveľmi do hĺbky pri vykresľovaní systému. na jednej strane s tým súhlasím, na druhej však bohato stačilo aj to ako ho vykreslila. už len tým zaťala do živého a vytvorila atmosféru, ktorej úzkosť a bezradnosť ľudí bola cítiť z každej strany. neustály strach z toho niečo povedať, urobiť, aby sa to neotočilo voči vám. na udalosti vtedajšej doby a jej dôsledky autorka nazerá z protichodných pohľadov dvoch žien. každá na režim, systém nazerá inak, vidí ho inak. oba z príbehov boli silné a zaujímavé. každú z nich systém ovplyvnil po svojom. ich pohľady sa v istom momente však stretnú a nútia ich zamyslieť sa a prehodnotiť svoje názory, postoje. a rovnako tak núti nad tým všetkým zamýšľať sa samotného čitateľa.

aj keď autorke nemôžem odoprieť jej rozprávačský talent a štýl a kniha v istej miere zasiahla, nebolo to až tak ako predchádzajúcich knihách, ktoré som od nej čítala, preto o tú 0,5* menej. knihu však určite odporúčam.

Čítať viac

21
21

Kristína Klabníková napísala recenziu

06.04.2024 11:09

pokladám za šťastie, že tvorbu Leigh som neobjavila Grišou, ktorá je fajn, ale z jej celkovej tvorby, trochu slabšia. dostala som sa k nej skrz Šesť vrán a odvtedy moja láska k jej knihám rastie, aj keď sa objavia slabšie veci. teším sa na každú jej knihu, novú sériu. inak tomu nebolo ani pri tejto. prvú časť som kedysi zhltla za pár dní. pred nedávnom som dala jej re-reading a znova si tak pripomenula všetko čo sa mi na nej páčilo a zároveň som sa tým navnadila aj na toto pokračovanie. pristupovala som k nemu však trochu opatrne, keďže poznáme ako sú na tom druhé časti sérií. buď zopakujú a zvýšia úspech prvej časti, alebo za ňou zaostanú. v prípade Brán pekla som sa však rýchlo presvedčila o tom, že moje obavy boli úplne zbytočné. Brány pekla, nielenže dosiahli kvalitu Deviateho spolku, ale ju aj výrazne prekonali.

čo knihe určite pomohlo, bolo to, že čitateľ je už oboznámený s činnosťou spolkov, s Léthe, s tým, že občas nejde o čisté praktiky a že systém je skazený. to už je stará známa vec. kým v prvej časti všetko prepájali záhadne vraždy, Brány pekla sa predovšetkým zameriavajú na snahu dostať sa do samotného pekla a vykonať čo je treba. nech to stojí čokoľvek.

v knihe je znova prítomná taká správna mrazivá až nepríjemná atmosféra, ktorá sa postupne zvyšuje. medzi prvou a druhou časťou uplynulo zopár mesiac, kedy postavy mohli zažiť relatívny oddych a načerpať sily pred tým všetkým čo ich čaká. a že ich teda čaká poriadna jazda. tak skoro si asi neoddýchnu. ako s blížime k zlomovým bodom v príbehu, tak dej naberá na zbesilejšom tempe. núdza nie je ani o zvraty a odhalenia, ktoré so sebou toto tempo prináša a ktoré to celé posúvajú ďalej, až to samotného finále. to so sebou prinieslo rovnako odpovede na otázky, ktoré boli po prvej časti, ale zároveň aj nové otázky. v závere všetko pekne krásne do seba zapadne a človeka nechá sedieť s otvorenými ústami, šokovaného a zdeseného.

prvú polovicu knihy vieme kde to celé smeruje, čakáme až sa tam dostaneme, až nastane ten moment. nie sú žiadne zbytočné odbočky, ktoré by to zdržovali. samozrejme objavia sa aj nejaké tie vraždy, ktoré sa môžu zdať ako nedôležité, nepodstatné, že nezapadajú do celkového príbehu, ale v skutočnosti, sú súčasťou hádanky, ktorú musia postavy vyriešiť. a potom to príde. posledných 250 strán boli jednou veľkou jazdou. dala som ich za jeden večer. chcela som vedieť, potrebovala som vedieť ako to dopadne, čo bude, či budem musieť niekoho oplakávať. nebolo kedy prestať a pokračovať v tom na druhý deň. zastavila som sa, až keď bol koniec.

autorka nám tentoraz umožnila ešte viac nahliadnuť do správania postáv, spoznať ich bližšie. Alex už nebola len tou bad-ass hrdinkou s temnou minulosťou. minulosť, ktorá ju vo veľkom ovplyvňovala a nútila ju pochybovať o jej terajšom živote. viac priestoru tentoraz dostali aj ostatné postavy. Leigh skvelo vykreslila ich charaktery, pohnútky, motiváciu, to prečo konajú ako konajú.

Brány pekla isto nepostihol nesvár druhých častí. očakávania naplnili a prekonali. ide o skvelý príbeh s tou správnou atmosférou, ktorá má všetko. je desivá, tajomná, plná duchov, démonov, mágie. tá správna zmeska pre knihu. ak váhate choďte do nej, aj do prvej časti, neoľutujete. ja už som teraz zvedavá a zároveň sa desím toho, čo si autorka pre našich hrdinov pripraví ďalej.

Čítať viac

21
21

Kristína Klabníková napísala recenziu

02.04.2024 13:25

keďže prvá časť tejto série, Hrobárov almanach, bola pre mňa príjemným prekvapením, som sa samozrejme tešila na ďalšie prípady, ktoré bude riešiť táto trojica v zložení Leo, Julia a Augustín. a rovnako ako pri prvej časti, aj teraz som dostala rovnako zaujímavý prípad

v centre pozornosti sa tentoraz ocitajú múmia mŕtveho profesora, egyptské vykopávky a kliatby, mŕtvoly mladíkov a mŕtvy ošetrovateľ. v príbehu sa teda postupne rozvíjajú tri rôzne dejové linky, ktoré na prvý pohľad nemusia mať nič spoločného, ale súvisia spolu viac ako sa zdá. ako sa postupne rozvíjajú, pribúdajú nove stopy, indície a tak sa v drobných detailoch začínajú prepájať. odhalenie spoločného menovateľa, menovateľov už nechám na vás, aby som nič nevyzradila.

znova ide o zaujímavý a príjemným štýlom napísaný príbeh. taká príjemná, pokojná historická detektívka. pokojná v zmysle, oproti tým krimitrillerom zo súčasnosti. autorovi sa znova podarilo opísať prostredie, vtedajšiu dobu, tak, že na vás dýcha z každej strany, aj keď teda vykonal isté zmeny, ale všetko vysvetlil v závere. autor znova do deja zakomponoval aj vážne témy. morbidita knihe znova nechýba, aj keď nie je možno až tak zvrátená ako v prvej časti, ale to vôbec nevadí.

mala by som asi len jednu malinkú výtku. kniha sa volá Hrobár a dievčina, neviem či je to mnou, ale mala som pocit, že náš hrobár sa v knihe až toľko nevyskytuje, ako predtým. samozrejme, že keď už tam je, tak pomôže svojím konaní našich hrdinov posunúť správnym smerom.
už teraz sa teším, čo ďalšieho si autor pripravil pre túto trojicu.

Čítať viac

21
Kristína Klabníková

Kristína Klabníková získala odznak Môj názor pomáha

02.04.2024 13:25

Ďakujeme, tento rok ste sa zaradili k top recenzentom! Aj vďaka vášmu názoru si ostatní čitatelia budú vedieť ľahšie vybrať.

Môj názor pomáha
21
21

Kristína Klabníková napísala recenziu

29.03.2024 11:57

K Leigh som sa sa dostala prostredníctvom Šiestich vrán, ktoré stále patria, v jej tvorbe, k mojím topkám. ako autorku ju mám rada, preto som sa pred pár rokmi potešila, keď napísala niečo nového a úplne iného ako boli Vrany a Griša. na moje potešenie, som dostala rovnako zaujímavú sériu, ktorá si má získala.

v Deviatom spolku Leigh zabrdla do urban fantasy a príbeh zasadila do vysokoškolského prostredia spolkov. Spolkov nie tých klasických, ale takých, ktoré vo svojej činnosti využívajú mágiu. v tejto sérií spojila viacero žánrov ako sú paranormal, fantasy, mágia, detektívka, univerzitné prostredie. toto všetko spolu vytvorilo príjemný mix, ktorý funguje celkom dobre. čitateľ je hneď vhodený do deja a fungovanie spolkov je objasňované aj prostredníctvom krátkych úryvkov. celé to má dokonalú atmosféru, trochu temnejšiu.
príbeh je zaujímavo vystavaný a spočiatku ho môžeme sledovať v dvoch časových rovinách, z ktorých jedna smeruje k istej udalosti a druhá od nej. pár strán mi síce trvalo kým som sa do toho dostala, kto čo ako, ale potom čo už išlo ľahko. Deviaty spolok stojí na záhade, vražde, ktorá zdanlivo nesúvisí s ničím, ale ako po nej Alex pátra, postupne odkrýva jej jednotlivé vrstvy, prichádza k novým odhaleniam, ktoré vedú k záveru. nič nie je také aké sa na prvý pohľad môže zdať. v knihe sa autorka nebála zabŕdnuť aj do ťažších tém a nechodila okolo nich po špičkách. v tomto je určite tá zmena, posun od Grishaversu.

Leig sa znova podarilo vytvoriť zaujímavú zmes postáv. ani jedna z nich nie je čisto dobrá či zlá. každá z nich má svoje svetlé, aj tienisté stránky. postavy sú dokonalo nedokonalé. aj samotná Alex, nie je to zlatíčko, prešla si v živote vecami, ktoré ju ovplyvnili. áno, mohlo to riešiť inak, ale vtedy bohužiaľ iné riešenie nevidela. ostatné postavy za ňou nijak nezaostávajú. majú svoje miesto, úlohu v príbehu.

knihu som teraz čítala 2x, čo to som si pamätala, ale zas som objavila, vnímala nové aspekty toho všetkého. všímala si nové veci a detaily, objavovala som jeho nové vrstvy, ktoré mi predtým mohli ujsť. užila som si ho za o niečo viac. už teraz sa teším, až sa pustím do pokračovania, aby som zistila čo bude ďalej. zároveň sa toho však aj trochu desím.

Čítať viac

21
21

Kristína Klabníková napísala recenziu

25.03.2024 11:33

keď som si túto knihu, rezervovala v knižnici, netušila som do akého žánru idem. možno som čítala kedysi anotáciu, neviem prečo som si však myslela, že ide o nejaké fantasy. keď som si ju potom požičala bola som prekvapená. na obálke sa píše, že pre fanúšikov S. Kinga či J. Kariky. knihy oboch mám veľmi rada. porovnávaniu s Kingom sa vyhnem, keďže ten je iná liga. na Slovenskej scéne sa objavujú knihy tohto žánru, od spomínaného Kariku, alebo čoraz populárnejšieho P. Derňára. Karikove posledné knihy ma skôr sklamali ako nadchli. aj preto som bola teda zvedavá ako k tomuto pristúpia naši susedia.

táto kniha bola pre mňa príjemným prekvapením a mala v sebe všetko čo od tohto žánru očakávam. počas čítania som si tak mohla odškrtávať všetky pomyselné políčka. Dej a zápletka boli naozaj zaujímavo vyskladané a vymyslené. keďže už mám za sebou zopár takýchto kníh, vedela som čo ma čaká, že na ktoré veci si dávať pozor. no aj tak ma dostalo to ako sa veci, vyvíjali, tvarovali a odhaľovali. v príbehu bolo rozbehnutých viacero dejových liniek. niektoré z nich by tam nemuseli byť, ale nejak výrazne to celé nenarúšali.
autorka do deju zakomponovala ozaj zaujímavé veci ako sú napr. staré pohanské náboženstvá, mytológiu, miestny folklór, zvyky. z toho vytvorila zmes, ktorá ozaj dobre fungovala. a ktorá nútila človeka otáčať stránku za stránkou aby zistil ako sa veci majú, či sa dá zlo zastaviť a aká bude cena za to. čo určite musím pochváliť sú ozaj dobré vykreslené postavy, ktorým autorka dala istú hĺbku a ktoré pôsobili ozaj dôveryhodne
napätie postupne rástlo a zvyšovalo sa. v knihe sa vyskytli momenty, kedy mi teda nebolo všetko jedno a ktoré mi zvýšili tep. koniec prišiel trochu moc rýchlo, ale na to som zvyknutá. no určite bol zaujímavý a čakala som, že to dopadne inak. niektoré veci sa mi tipnúť nepodarilo. na konci mi však chýbalo zopár strán, nejaký ten epilóg po nejakom čase, ktorým by sa to všetko komplet uzavrelo a dotiahlo, takto ostalo pár liniek otvorených.

zopár výtok sa teda nájde, no vôbec nekazia celkový dojem z knihy. aj napriek nim, vôbec ju môžem hodnotiť len a len pozitívne. tak by som mala túto knihu prirovnať k poslednej knihe od Kariku, k Hlbine, tak by pre mňa vyšla ako vítať. Hlbina bola sklamanie, ktoré stále mrzí. táto kniha aj keď má zopár chybičiek, fungovala na rozdiel od nej výborne.

Čítať viac

21
21

Kristína Klabníková napísala recenziu

20.03.2024 14:08

som rada, že som na túto dilógiu narazila. prvú časť som si zamilovala. a pri druhej časti sa moja láska k tejto sérií a autorke len potvrdila. už prvá časť bola skvelá. táto druhá za ňou v ničom nezaostávala, aj keď mala o trochu slabší stred, no to všetko čo sa dialo, to bohato vynahradilo. toto je presne to fantasy, ktoré človek potrebuje. ktoré si ho získa od prvej strany a očarí svojím príbehom.

so Shiori sa stretávame presne v momente, v ktorom skončila prvá časť. rozhodla sa splniť sľub, ktorý dala, aj keď riskuje svoj život a nevie ako veci dopadnú. v knihe je rozbehnutých viacero dejových liniek. tie plynule prechádzajú jedna do druhej, tak ako plynú dej a udalosti v knihe. nadväzujú na seba, udalosti v jednej dejovej linky vyplývajú z druhej. dej je znova plný nových informácií, odhalení, zvratov tj. dielikov, z ktorých si čitateľ postupne skladá celkový obraz. nechýba ani akcia, ani pokojnejšie časti. tie však nikdy netrvajú dlho. lebo vždy príde niečo, čo naruší život našim postavám.

našu púť so Shiori začíname v dračom podmorskom kráľovstve, kde práve vítaná nie je. ďalej sa presunie do kráľovstva jej rodiny, na ostrov démonov a znova sa vrátime do kráľovstva, kde sa príbeh zavŕši. druhá dejová linka, je oproti ostatným trochu slabšia, ale tá prvá a tie zvyšné to bohato vynahradia. najmä posledných 200 strán. kniha je veľkou emočnou jazdou. s postavami sa budete smiať, trpieť, hnevať, budete cítiť lásku, oddanosť, ale aj strach. a posledné strany s vami isto zamávajú. teda so mnou určite zamávali. bála som sa konca, nechcela som aby prišiel, pretože Shiori si zaslúži šťastný koniec. či ho aj dostane, to už je na vás aby ste zistili.

po tejto časti, autorku určite zaraďujem k obľúbeným a isto sa pustím aj do ďalších jej sérií. musím. dúfam, že táto bude pre slovenských čitateľov dostupná čoskoro, pretože za mňa je to veľmi pekná, milá séria, ktorá čitateľa prevedie horskou jazdou emócií, ale verte, že to za to stojí.

Čítať viac

„Postupne som však zisťovala, že život nie je príbeh, ktorý o sebe rozpoviete vy, ale príbeh, ktorý o vás porozpráva niekto iný.“