Naše kníhkupectvá sú zatvorené :(
Stále sme tu však pre vás na webe. Viac info
Knihy
E-knihy

Sima Bago

4

Moje srdcovky

Moje odznaky

2020
2016
2013
Zobraziť viac

Moje aktivity

4
4

Simona Bagová napísala recenziu

14.09.2020 13:09

Veľmi, veľmi by som chcela na tento príbeh napísať pozitívnejšiu recenziu, nedá mi to však. Je to pekne a hladko napísaný príbeh, ktorý však čitateľa neobohatí zásadnými myšlienkami. Netreba sa nad ním zamýšľať ani pozastavovať, zapisovať si myšlienky a po určitom čase, ktorý uplynie od čítania, vo vás nezanechá žiadnu stopu.

A to je presný opak toho, čo očakávam od kvalitnej literatúry. Preto hodnotím 2/5 bodov.

Čítaj viac

4
4

Simona Bagová napísala recenziu

14.09.2020 08:11

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Len nedávno sa mi dostala do rúk a vďaka jej útlosti veľmi rýchlo pribudla na zozname prečítnaých kníh.

Nesie v sebe útržok života Poľky v stredných rokoch, čiastočnej židovky, ktorá len z diaľky a akoby cez hmlu opisuje vojnové udalosti. Len v krátkosti spomína roky, počas ktorých viedla francúzske kníhkupectvo v Berlíne. Hlavnou dejovou líniou je rozprávanie o jej strachu a neustálom premiestňovaní sa po francúzskych mestečkách, úspešne ukončenom emigráciou.

Napriek relatívnej ťažobe, ktorá sa knihou tiahne, v nej možno nájsť aj mnoho úsmevných chvíľ. Mojou obľúbenou sa stala scéna, keď Francoise prepustili bez peňazí na slobodu z dočasného väzenia. Cudzia staršia pani jej pomohla vstať, keď ju premohli mdloby a odviedla ju do fungujúcej reštaurácie v malom francúzskom mestečku. Keď sa Francoise snažila vysvetliť obsluhe, že nemá peniaze, čašníka jej milo povedala, že pani za ňu zaplatila polievku, hlavný chod, koláč aj kávu a uistila sa, že zostane aj na sprepitné. Pokrčila plecami, usmiala a sa dodala, že takto to u nich chodí.

V originálnom znení niet kde skloniť hlavu sa tento tenký zväzok ako zápisky autorky objavil až v roku 2010. O Francoise po emgirácii v roku 1945 sa nevie takmer nič, naďalej pokračovala v živote v skromnosti a utajení.

Čítaj viac

4
4

Simona Bagová napísala recenziu

14.09.2020 08:02

Nerozumiem tomu, ako som mohla túto knihu tak dlho obchádzať. Nádherný príbeh z pera Ericha Mariu Remarqua bola moja prvotina od tohto autora a odvtedy som sa, očarená, pustila aj do ďalších jeho príbehov. Aj keď všetky splnili očakávania, doposiaľ žiadna nepredbehla Troch kamarátov.

Nádherná pestrofarebnosť jazyka, neopozeraný príbeh, detailné opisy a frustrujúca atmosféra = kniha ako stvorená pre snívajúce duše, ktoré veria v krásu sveta aj v dobách temna.

Ako som neskôr zistila, spĺňa akýsi štandard Remarqueových kníh - veľmi vysoký štandard, na ktorý sa ľahko zvyká. Nielen v opise okolia, postáv a v príbehu samotnom, ale najmä v neobyčajnosti spôsobu písania autora. Najmä ženy podľa mňa donúti planoticky sa zamilovať do mužských postáv, zranených a predsa sa snažiacich poskladať svoje kúsky do zmysluplného celku.

Obľúbená pasáž na záver. Nič vo mne neevokovalo Remarqueove zmiešané pocity z medzivojnového obdobia viac ako spomienka hlavného hrdinu na Veľkú vojnu, počas ktorej sa s kamarátmi na krátku chvíľu zbavili uniforiem a nahí vbehli do mora. Ako krásne sa mu touto metaforou podarilo vykresliť silu slobody mužskej duše. :)

Keby môžem, dám aj viac ako 5/5, lebo Traja kamaráti si to definitívne zaslúžia.

Čítaj viac

4
4

Simona Bagová napísala recenziu

14.09.2020 06:35

Ak ste čítali Chlapca v pásikavom pyžame a príbeh vám niečo dal, táto knižka sa vám bude páčiť. Zrejme z nej však budete aj trochu sklamaní.

Brilantný autor John Boyne v nej ide trochu po povrchu, postava Pierrota a príbeh sú predvídateľné a čitateľ môže ľahko predpokladať, ako sa bude dejová línia vyvíjať. Je pravda, že kniha je určená mladšiemu čitateľovi, preto jej nemožno vyčítať jednoduchšie podanie skutočností, napriek tomu som presvedčená, že je určená skôr čitateľom, ktorí nemajú hlbší prehľad o udalostiach II. svetovej vojny. Dávam 4/5 za invoatívny nápad a spracovanie detskej mysle dospelým autorom.

Čítaj viac

4
4

Simona Bagová napísala recenziu

14.09.2020 06:31

Chatrč som mala na wishliste veľmi dlho. Ked som sa k nej konečne dopracovala, všetci moji známi knihomoli mali už tento príbeh v knižnej alebo filmovej podobe dávno za sebou. Aj mnohé srdečné odporúčania ma prinútili knižku si prečítať a neoľutovala som to ani na chvíľku.

Dramaticky, no predsa veľmi uveriteľne vykreslený príbeh dokáže vtiahnuť do deja a pretiahnuť čitateľa na svoju stranu. Náboženská tematika, hoci je súčasťou celého príbehu, pôsobí veľmi nenútene a nenásilne. Práve naopak, pravdepodobne má silu aj ľudom, ktorí majú pochybnosti, vliať do žíl veľkú dávku nádeje a pochopenia.

Veľa mi dali najmä prepojenia z bežného života použité ako príklady správania sa Boha. Príbeh bol pre mna laickým vysvetlením Božej spravodlivosti aj napriek tomu, že hlavná dejová línia vám bude pripadať viac než nefér. Naozaj krásna kniha o sile viery, lásky a skutočných starostiach života. Dávam 5/5 aj za slovenský preklad a ľahkú čitateľnosť.

Čítaj viac

4
Sima Bago

Simona Bagová získala odznak Šťastných 7

02.09.2020 08:44

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

4
Sima Bago

Simona Bagová získala odznak Máte čitateľský profil

14.05.2020 15:08

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

4
4

Simona Bagová napísala recenziu

14.05.2020 13:28

Ďakujeme. Za vytvorenie jednej z najkrajších literárnych postáv všetkých čias, ktorá mnohé z nás sprevádzala dospievaním.

Liz Rosenbergová ju popísala v čistej línii - ako úžasnú ženu, autorku, učiteľku, žurnalistku, hovorkyňu, priekopníčku, umelkyňu, cestovateľku. Ako birlantnú ukážku sily a odvahy, ktorou Maud nepochybne bola.

"Nie je krásne vedieť, že existuje zajtrajšok, v ktorom sme zatiaľ neurobili žiadne chyby?" L. M. Montgomery

Čítaj viac

4
4

Simona Bagová napísala recenziu

14.05.2020 13:24

Hoci druhá časť bola obsahovo i humorne sklamaním, tretia časť, ktorú som dostala ako darček, ma milo prekvapila.

Jojo Moyes sa vrátila k milej Clarkovej s jej hláškami a britským humorom, tento raz zasadeným do neopozeraného prostredia New Yorku. Nechýbajú obľúbené postavy, väčšie či menšie tragédie realisticky zasadené do deja a problémy s láskou, bez ktorých by tento druh literatúry dlho neprežil.

Ako niť sa celým príbehom vracala postava Willa a spomienky naňho neboli viac nositeľmi trpkých chvíľ. Krásne, oddychovo napísaná kniha ako stvorená napríklad na prekonanie čitateľskej krízy alebo ako prestávka medzi psychicky náročnou literatúrou.

Čítaj viac

4
4

Simona Bagová napísala recenziu

14.05.2020 13:05

Margaret Atwood je nepochybne veľmi talentovaná autorka s darom pre slovo, príbeh ma jedinečný námet a úžasne sa jej metaforicky podarilo vyjadriť postavenie v žien spoločnosti (ako ho vidia niektorí anti-feministickí nadšenci aj dnes).

Na druhej strane som stále čakala na moment, v ktorom príde zlom a kniha sa pre mňa stane nezabudnuteľnou, ako ju mnohí opisujú. Žiaľ, ten moment neprišiel a celkový dojem mi vyšumel do prázdna.

Oceňujem do detailov prepracované myšlienky postavy, dialógy ich však nedokázali dôsledne kopírovať, chýbal im šmrnc a emócie.

Ak bol cieľ len znázorniť, ako sa Fredova cítila - bez hlbších prejavov citov, stratená a zranená v novom svete, potom sa to Atwood podarilo.

Čítaj viac

„Čítal mi a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green