Naše kníhkupectvá sú zatvorené :(
Stále sme tu však pre vás na webe. Viac info
Knihy
E-knihy

Moje srdcovky

Moje odznaky

2020
2019
2018
2017
2013
2012
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

10
Peter

Peter Poloma prečítal knihu

27.10.2020 22:51

10
Peter

Peter Poloma prečítal knihu

19.10.2020 23:01

10
Peter

Peter Poloma prečítal knihu

14.10.2020 16:05

10
Peter

Peter Poloma prečítal knihu

03.10.2020 08:48

10
Peter

Peter Poloma prečítal knihu

15.09.2020 18:25

10
10

Peter Poloma napísal recenziu

12.09.2020 10:32

O knihe by som chcel napísať, že lepšiu som z tohto žánru nečítal, avšak pred ňou sa mi podarilo prečítať Sto rokov samoty, takže o nej napíšem len, že je dôstojným a úžasným pokračovaním Márquezovho štýlu.

Márquez mal vo zvyku v Sto rokoch samoty často použiť vetu, ktorá sa týkala budúcich udalostí a tým nám akoby prezradiť čo sa stane, teda niečo, čo vedieť ešte nechceme, ale v tom je ten um, tá genialita, vedieť to podať tak, aby to príbehu vôbec neuškodilo práve naopak.

Vykreslenie postáv na mňa pôsobilo majstrovsky a žiadna nebola nudná, alebo taká tá ,,kde sa vzala, tu sa vzala", každá postava krásne do príbehu zapadala a svojim prispením ho poháňala, rozuzľovala a zamotávala, robila tajomným, nepredvídateľným, napätým, zaujímavým a dodáva mu šmrnc magična až karmickéj osudovosti.

O každej postave by sa dali viesť siahodlhé rozhovory - mne prišlo len tak na um asi 20 otázok k nim, ktoré by ma zaujímali. Niektoré z otázok by si vyžadovali poctivejší rozbor tohto diela, ktoré je na to 100% vhodné.
To ako je vymyslená a opísaná (priamo či nepriamo) postava Estebana je neuveriteľné.
Vidíte jeho neustály prerod, jeho túžby, snahu a drinu, trápenie a šialenstvo, pomätenosť, povýšenectvo, sadizmus, skazenosť a krutosť + 20 ďalších až sprostých vulgárností, ktorými by som ho dokázal zasypať vs. jeho protiklady Cláru, členov jeho rodiny. Takmer každé jeho rozhodnutie sa mu nejakým spôsobom vráti. Človek si praje aby ho niekto ... a tak. :)

Príbeh začína zábavno-tragicky. Pokračuje vtipnými scénkami a príbehmi v príbehoch siahajúc až k čiernemu humoru.
Tragédii a zábavných situácii je tam zaznamenaných veľa (Clára sa o to postarala) a niet sa ani čomu čudovať, keďže ide o rodinnú ságu naprieč storočím a obdobiam v ktorých sa odohráva.
Ak dáte šancu predstavivosti, tak si príbeh naozaj užijete - zabavíte sa, nahneváte, poplačete si, zamyslíte sa. Záver je najkrutejší, najdojímavejší, krásne vysvetlený a ukončený v epilógu.

Čítaj viac

10
10

Peter Poloma napísal recenziu

12.09.2020 10:19

V skratke o čom je príbeh.
Ľudstvo veselo osídľuje galaxiu a doposiaľ sa nestretlo so seberovnou inteligenciou až kým nepristáli na planéte Belzagor, obývanou druhmi nazývanými Sulidoror a Nildoror. (Tie názvy mi prídu ako od Tolkiena )

Ľudská spoločnosť už našťastie dosiahla úrovne zmýšľania, kedy neobsadzujú svety na ktorých je inteligentný život. Avšak na tejto planéte to trošku prestrelili, keď si domorodé tvory v svojej namyslenosti a predpojatosti zamenili so zvieratami. Samozrejme keď to zistili, oblasť opustili no zanechali po sebe viditeľné stopy a nepríliš dobrý dojem.

Príbeh sa odohráva 10 rokov po tom ako pozemšťania odišli z tejto časti vesmíru v ktorej ostala len asi stovka kolonistov a zopár robotov.
Hlavnou postavou je Edmund Gundersen, vedúci predstaviteľ kolonizačnej spoločnosti, ktorý mal na starosti dohľad nad prácami na planéte. Gundersena ťaží svedomie a naspäť ho privádza akési neznáme nutkanie a potreba nájsť odpovede. Opäť stretne bývalú lásku a kolegov, dozvie sa o znepokojivom stave kolonistov, odhalí prekvapujúce tajomstvo domorodých obyvateľov a dôvod svojej cesty.
Pozorný čitateľ možno postrehne aj tajomstvo tohto sveta, ktorý by mohol predstavovať pre ľudstvo ďalší krok vo vývoji. :)

Dej nemá výrazné akčné prvky ale skôr spomienkové, cestopisné, poznávacie až duchovné a sem-tam je obohatený napätím.

Vychutnával som si najmä opis biómov, tie sú záhadne rozdelené na dve podnebné pásma. Na hustú, sparnú džungľu a hmlistú, chladnú tajgu a tundru.
V oboch prevláda tajuplná a fascinujúca, zdanlivo nebezpečná flóra a fauna z ktorej človeku niekedy nabieha až mráz na chrbte. Cudzosť ekosystému je až hmatateľná a skvelo opísaná aj keď sa na prvý dojem veľmi podobá Zemi.

V príbehu sú aj milé a vtipné scény ale aj prekvapujúce až desivé momenty, nájdete tam aj symboliku či poučenie a výborné dialógy. A práve v dialógoch spoznáte skutočnú vyspelosť mimozemskej rasy oproti tej pozemskej, aj keď technicky pokročilejšej.

Čítaj viac

10
Peter

Peter Poloma prečítal knihu

10.09.2020 13:41

10
Peter

Peter Poloma prečítal knihu

23.08.2020 17:18

10
Peter

Peter Poloma prečítal knihu

20.08.2020 20:30

„Na kúrenie je najlepšie staré drevo, na pitie staré víno, na dôverné rozhovory starí priatelia a na čítanie starí autori.“

Francis Bacon