Harriet Beecher Stowe: Chalúpka strýčka Toma. Ikar, 2023.
Krajina ľadu - Eowyn Ivey, Fortuna Libri, 2021

17,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Krajina ľadu

Strhujúci tajomný príbeh o dobrodružstve, láske a prežití. V zime roku 1885 podplukovník Allen Forrester opúšťa svoju tehotnú manželku Sophie a vedie malú skupinu mužov na... Čítať viac

4,6 29 hodnotení
Vydavateľstvo
Fortuna Libri, 2021
448 strán
6-7 hodín čítania

Strhujúci tajomný príbeh o dobrodružstve, láske a prežití. V zime roku 1885 podplukovník Allen Forrester opúšťa svoju tehotnú manželku Sophie a vedie malú skupinu mužov na expedíciu, ktorá bola považovaná za neuskutočniteľnú... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

17,90 €

Na sklade, posielame ihneď
Kniha je dostupná v 23 knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach
Ďalšie knižné vydania (3)
To the Bright Edge of the World - Eowyn Ivey, Arkadiusz Wingert, 2017
Brožovaná väzba
Angličtina, 2017
Viac ako 30 dní

10,95 €


To the Bright Edge of the World - Eowyn Ivey, Tinder, 2016
Brožovaná väzba
Angličtina, 2016
Viac ako 30 dní
-5 %

19,01 €


To the Bright Edge of the World - Eowyn Ivey, Headline Book, 2016
Pevná väzba
Angličtina, 2016
Vypredané

Ďalšie knižné vydania

Naši škriatkovia odporúčajú

Kulinársky trojlístok: Zdravé, lacné, rýchle, Fitlavia kolektív, Fitio s.r.o, 2023

Viac o knihe

Strhujúci tajomný príbeh o dobrodružstve, láske a prežití

V zime roku 1885 podplukovník Allen Forrester opúšťa svoju tehotnú manželku Sophie a vedie malú skupinu mužov na expedíciu, ktorá bola považovaná za neuskutočniteľnú: vydá sa proti prúdu zamrznutej rieky Wolverine do vnútrozemia panenskej, neskrotenej Aljašky. Svoje neobyčajné dobrodružstvá zaznamenáva pre prípad, že ak sa už nevráti domov, zachová sa aspoň jeho denník. Nikto totiž netuší, čo sa nachádza za okrajom zmapovaného sveta. Údolie rieky Wolverine je úchvatné a veľkolepé, ukrýva však hrozivé tajomstvá, o akých sa podplukovníkovi či jeho mužom ani nesnívalo. Čím dlhšie putujú neznámou krajinou a stretávajú domorodé kmene, tým výraznejšie sa stierajú hranice medzi človekom a zvieraťom, medzi životom a smrťou. A hoci muži vedeli, že na výprave budú zápasiť s hladom a nebezpečenstvom, cítia, že ich životy ohrozuje aj akási väčšia záhadná sila.

Sophie Forresterovú medzitým doma v kasárňach dusia obmedzené spôsoby tamojšej spoločnosti. Najradšej by si razila cestu divočinou po manželovom boku. Nasledujúce mesiace podrobia ťažkej skúške jej vieru a odvahu, a iba s vynaložením priam nadľudského úsilia znovu objaví krásu a šťastie. Pravdy, ktoré Allen a Sophie odhalia v priebehu toho osudového roka, od základov zmenia ich životy – a životy tých, ktorí spoznajú ich príbeh dlho po tom, čo sa poberú na druhý svet.
Čítať viac
Originálny názov
To the Bright Edge of the World
Počet strán
448
Väzba
pevná väzba
Rozmer
140×200 mm
Hmotnosť
615 g
ISBN
9788057301530
Rok vydania
2021
Edícia
Fortuna Litera
Naše katalógové číslo
887703
Štýl
historický, dobrodružný
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Fortuna Libri
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

29 hodnotení

18
10
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Viera Rusiňáková
Neoverený nákup
29.4.2023
Krajina ľadu od Eowyn Iveyovej
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Knihu Dcéra snehu mám doma v knižnici a prečítala som ju 3-4 krát. Je to balzam na dušu.... Po nej som siahla na Krajinu ľadu, ktorú som si zakúpila, prečítala spolu s manželom . Je to hodnotné dielo, vhodné pre cestovateľov, bádateľov, je úplne iné ako predchádzajúca kniha, ale má svoje čaro. Písané formou denníka, čo mi vôbec nevadí. Čitateľ sa prenesie do polovice 18. storočia, plavba do neznámej krajiny, s technickým vybavením zodpovedajúcim danej dobe... Ale už vtedy boli ľudia odvážni, smelí a to čo vydobili si my už len užívame. Kniha je zaujímavá, človeku predkladá artefakty z expedície na zasneženú Aljašku, formou starých fotografii, písaných denníkov, znaleckých posudkov, stretávok so žijúcimi kmeňmi praobyvateľov Aljašky, ich spôsob života, lovu a tradícií. Plavba po zamrznutej rieke, hlbokým kaňonom, ostré zrázy ale i nádherné vodopády, stopy divokých zvierat, perie vtáčat i lúče slnka..... Dobré so zlým, nádherné s krutým.... Taký bol, taký je život na Aljaške. Knihu odporúčam a ja sama túžim po návšteve tejto krajiny. Viem, že je Aljaška jednou z najdrahších štátov USA, ale tá túžba ma poháňa vpred.... Čítať viac
10
Anna z Ingleside - Lucy Maud Montgomery, 2023
Práve čítam
Anna z Ingleside

Milujem knihy, ktoré ma vtiahnu do neobyčajného sveta, mimo reality.

Anna Strúčková
Overený zákazník
16.4.2023
Veľké prekvapenie
Od tejto knihy som čakala úplne niečo iné. Myslela som, že ma vôbec nenadchne, no ona ma veľmi milo prekvapila. Bola úžasná. Krásny príbeh dvoch zamilovaných ľudí, ktorý si zapisovali zážitky každého dňa, čo boli od seba odlúčený na niekoľko mesiacov. Krásna a divoká Aljaška. Čítať viac
18.1.2023
Skoro vôbec nečítam dobrodružné romány, naozaj česť výnimkám. Túto knihu mi požičala kolegyňa s tým, že to je naozaj dobré, tak som si povedala, že tomu dám šancu, nech trochu vyjdem z komfortnej zóny..
A spravila som skvelé rozhodnutie! Dej by sa mohol pre niekoho zdať chaotický, pretože sa v knihe neustále striedajú traja rozprávači - hlavný podplukovník, ktorý vedie výpravu na Aljašku, jeho manželka, ktorá na neho čaká doma a jeden z členov výpravného tímu, ale nenechajte sa odradiť, pretože už po pár stranách to spolu začne super fungovať. Príbeh je extreeeemne dobre napísaný, čtivý a magický :) Na svoje si prídu tak ako dobrodružné, tak aj romantické duše a za mňa feministická linka podplukovníkovej ženy Sophie bola naozaj tá čerešnička na torte.
Čítať viac
2.1.2023
Kniha písaná formou denníkových zápiskov, kedy je hlavnou témou divoká a nepreskúmaná Aljaška. Na jednej strane čítame zápisky Allena Forrestera, podplukovníka americkej armády. So skupinou dvoch vojakov bol vyslaný v roku 1885 na prieskum neznámeho územia Aljašky. Pridajú sa k nim i skúsení traperi či odvážna Indiánka so psom Boyom. Na druhej strane sú tu zápisky jeho manželky Sophie, nadšenej obdivovateľky vtákov a neskôr i začínajúcej fotografky. Na prepojenie so súčasnosťou slúži korešpondencia kurátora v múzeu s prasynovcom Forresterovcov - ten sa rozhodne poslať zápisky a všetky artefakty súvisiace s aljašskou expedíciu do múzea. Veľmi sa mi páčili opisy krásnej, ale zároveň nebezpečnej prírody, všetky dobrodružstvá, aké zažil plukovník so svojou výpravou, peripetie čo ich postretli. Veru občas udalosti boli na hrane medzi skutočnosťou a zdravým rozumom. Oceňujem i informácie o Indiánoch, o ich spôsobe života, o ich legendách. Čítať viac
Daniela
Neoverený nákup
28.2.2022
Podmanivý magický realizmus
,,Nikomu, kto sem príde, nedovolí ani na okamih zabudnúť, že ľudský život visí na tenučkom vlásku. (...) Nikdy neodhalí všetky svoje tajomstvá." Najkrajšie dokáže o Aljaške písať ten, kto tam žije a to Eowyn spĺňa. Zatúžila som ochutnať trochu z tej divej prírody na vlastnej koži. Krajina ľadu je realistický príbeh pretkaný nadprirodzenými prvkami, v ktorom sa v istých momentoch stiera hranica medzi skutočnosťou a rozprávkou. Príbehy z takéhoto súdka mám rada. Tento ma zaujal dokonca viac ako autorkina prvotina Dcéra snehu. Verím rozprávkam, súhlasím s tvrdením: ,, nemyslím si, že ten druhý svet zmizol, iba my ho už nevidíme." Príjemné, netradičné čítanie. Čítať viac
10.2.2022
Ak ste čítali Dcéru snehu a páčila sa vám, určite siahnite po ďalšej knižke od Eowyn Iveyovej Krajina ľadu. Bude sa vám páčiť tiež.
Ak ste Dcéru snehu nečítali, napraviť, už je dotlač.
Ale ku krajine ľadu.

Opäť krásny až poetický príbeh, kde sa snúbi svet ľudí s prírodou a je pretkaný trochou fantázie a mystiky. O láske, o ľuďoch, o živote i o smrti. O objaviteľoch i pôvodných kmeňoch. O trošku i o kultúre a histórii.
Celé je to napísané formou deníkových zápiskov a tento formát príbehu ohromne pristane. Najväčší priestor majú zápisky podplukovníka Allena Forrestera, ktorý sa v zime 1885 vydáva na expedíciu proti prúdu rieky Wolverine vo vnútrozemí doposiaľ neprebádanej Aljašky.
Doma ho čaká tehotná manželka Sophie, na svoju dobu odvážná a dobrodružná žena, ktorá si na spôsoby tamojšej spoločnosti akosi nevie zvyknúť.
Ich zápisky sa striedajú a sem tam pretnú dopismi dvoch mužov zo súčasnosti, ktorý príbehu a tomu, čo nasledovalo, dávajú ďalší rozmer.
Je to krásne, tajomné, pôsobivé, výborne a pútavo napísané.
Nádherné čítanie.

Veľký kontrast k reportážnej knihe 27 smrtí Tobyho Obeda, ktorú som nedávno čítala a ktorá sa síce odohráva v Kanade, no i na Aljaške žili Pôvodní obyvatelia, ktorých sa kolonizátori snažili "civilizovať" a nedopadlo to dobre, o čom je aj v Krajine ľadu maličká zmienka.
Čítať viac
5.2.2022
Jednoducho krásna
Po knihe Dcéra snehu, ktorá ma uchvátila som siahla aj po Krajine ľadu. Dej plynie pomalšie, aby ste si stihli vychutnať výpravu nehostinnou aljašskou krajinou, zároveň prežívate udalosti spoločne s mladou Sophie z kasárenského prostredia. Autorka si ma získala magickými a nadprirodzenými prvkami,
opismi panenskej prírody, historickými faktami, ale aj úvahami nad hodnotou kultúry. Ak sa vám páčila Dcéra snehu, alebo milujete dobrodružstvo, odporúčam prečítať si túto knihu.
Čítať viac
26.1.2022
Strhujúce ľadové dobrodružstvo
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Strhujúce ľadové dobrodružstvo pretkané hlbokými myšlienkami ukrytými medzi riadkami a nastolenými spoločenskými problémami svojej doby…aj takáto je Krajina ľadu.

Eowin Ivey sa v tomto príbehu inšpirovala skutočnou výpravou za objevovaním Aljašky po tom, ako Rusko predalo túto neprebádanú pôdu Amerike. Podplukovník Allen Forrester zanecháva doma tehotnú manželku Sophie, aby spolu so svojími súpútnikmi zmapoval územie okolo rieky Wolverine. Jeho družina sa rozrastie o zopár domorodých obyvateľov Aljašky, ktorí im majú pomôcť zvládať strasti tejto divokej krajiny.
Zaujímavý je tu dokumentárny štýl, na ktorom je postavená celá kniha. Ide o denné zápisky, ktoré si Allen vedie na výprave Aljaškou a tiež o denník Sophie, ktorá zažíva vlastné strasti doma, vo vojenských kasásňach vo Vancouveri. Popri historickej linke je v knihe zahrnutá aj korešpondencia medzi Waltom Forresterom, podplukovníkovým prasynovcom a Joshom Sloanom, kurátorom historického múzea v Alpine. Medzi kapitolami je rozmiestnených množstvo iných oficiálnych zápiskov, či informácií z obdobia výpravy, čo dodáva knihe o to realistickejší ráz.

Autorka skvelo vsunula do príbehu prvky magického realizmu. To dodáva knihe pridanú hodnotu, ktorú by ste v dokumentárnom type knihy asi len ťažko očakávali. Čarovná kultúra indiánskych kmeňov poskytuje dostatočný základ pre bohatú predstavivosť (či realitu?). Oceňujem množstvo dôležitých tém, ktoré autorka zakomponovala do príbehu, ako je napríklad postavenie žien v spoločnosti, snaha o osobný rozvoj, či najhoršia strata pre ženu..Postavy vo svojich zápiskoch nie len dokumentujú zažité, ale vedú úvahy, či už o živote, alebo umení…

Priznám sa, že sa mi do knihy začítavalo ťažšie, ale nakoniec ani neviem ako a otáčala som stránku za stránkou. Táto kniha Vám v konečnom dôsledku ponúka celkom slušnú nálož..asi kilo dobrodružstva, asi liter myšlienok na zamyslenie a asi meter magična. Za mňa veľké odporúčanie!
Čítať viac
29
Krajina matiek - Fero Lipták (Ilustrátor), Slavka Liptáková, 2022
Práve čítam
Krajina matiek

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený zákazník
22.1.2022
Príbeh nebol tak kúzelný ako autorkin debut Dcéra snehu, aj keď obálka môže v čitateľovi evokovať niečo na podobnú nôtu. Som presvedčená, že ak to budete očakávať, budete pravdepodobne sklamaní. No ak sa do knihy ponoríte bez očakávaní, čaká Vás naozaj pekný a výnimočný čitateľský zážitok.

Detailne prepracovaný historický román je písaný pútavo a nezvyčajným štýlom. Zápisky podplukovníka z náročnej expedície povodia aljašskej rieky Wolverine sú cestopisné a dokumentujú novoobjavené územia, život pôvodneho obyvateľstva, aj mystické javy a indiánske povery.
Stretávame sa s mnohými nepredvídateľnými tvárami pôvodného obyvateľstva Aljašky a jej neskrotnou a krásnou mrazivou prírodou.

Tieto často dychberúce zápisky sú popretkávané denníkom začínajúcej fotografky, ženy podplukovníka, ktorá čaká na jeho neistý návrat domov z nebezpečnej cesty a korešpondenciou srdcu blízkych, ale od seba vzdialených ľudí. Poznatky z histórie, geografie sa sem-tam jemne zavadia o niečo nadprirodzené a nevysvetliteľné. Príbeh má dve dejové línie. Popredne sa pohybuje v roku expedície 1885 a korešpondencia sa týka prevažne súčastnosti. Zo začiatku môžete mať problém s orientáciou v zápiskoch, ale už po pár stránkach sa začítate.
Epické, dobrodružné a nestrácajúce nádej.
Čítať viac
19.1.2022
Krajina ľadu formou denníkových záznamov a listov hlavných postáv, novinových článkov, oficiálnych správ, úryvkov z viktoriánskych lekárskych kníh, fotografií a korešpondencie medzi podplukovníkovým prasynovcom a kurátorom múzea rozpráva príbeh podplukovníka Allena Forrestera, ktorý v roku 1885 vedie expedíciu do odľahlých častí Aljašky, a jeho manželky Sophie, ktorá zostáva v kasárňach, skúma prírodu a ako priekopnícka fotografka prírody posúva hranice žien vo vedeckom svete. Niektoré z použitých artefaktov sú historické, iné vymyslené, no všetky dodávajú knihe pocit, že je skutočným archívom ľudských životov. Zatiaľ čo Allenove záznamy sú písané vecným štýlom typickým pre viktoriánske cestovateľské denníky, Sophie je lyrickejšia a hĺbavejšia. Obaja však zaznamenávajú svoje zážitky, nádeje a obavy.
Hlavná dejová línia knihy, inšpirovanej skutočnou výpravou poručíka Henryho T. Allena, sleduje putovanie Allena Forrestera so skupinou prieskumníkov po rieke Wolverine do neprebádaného územia Aljašky s cieľom študovať domorodcov a zbierať geografické údaje o vnútrozemí zamerané na aspekty terénu, flóry a fauny, ktoré by mohli mať vplyv na vojenské operácie. Počas cesty drsnou divočinou expedícia čelí ťažkostiam a hladu, stretáva sa s kmeňmi domorodcov, s rôznymi druhmi divokej zveri a s tajomnými silami.

Eowyn Ivey pokračuje vo vývoji svojej vlastnej variácie aljašského magického realizmu. Lovec verí, že jeho žena je horská hmla v ľudskej podobe, objavia sa vtáky, ktoré menia tvary, a postava šamana, starého muža v cylindri a veste, ktorý sa zahráva s prieskumníkmi. Ivey prostredníctvom domorodých legiend a duchovného presvedčenia a ponorením sa do neskrotného prostredia prekračuje hranicu medzi realizmom a fantáziou – ak by ste boli vyhladovaní, premrznutí a unavení z cestovania, obklopení prírodou v jej najmajestátnejšej, najdivokejšej a najpodivuhodnejšej podobe, mohli by ste tiež vidieť takéto vízie.

Tento atmosférický príbeh zachytáva surovú krásu a neprebádanú divočinu územia Aljašky, je svedectvom o vytrvalosti a sile a ponúka živé opisy, výborne vykreslené postavy a množstvo impulzov na zamyslenie - od hlbokej lásky medzi Allenom a Sophie, cez pozorovanie sveta vtákov a jeho zachytenie, postavenie žien v spoločnosti, existenciu duchov v kultúre domorodcov, vplyv prieskumu na život pôvodných obyvateľov, až po začiatok konca ich životného štýlu a okupáciu ich území.
Čítať viac

Eowyn Ivey

Čítať viac

Vydavateľstvo Fortuna Libri

Čítať viac

„Slová sú, podľa môjho nie tak skromného názoru, naším najväčším nevyčerpateľným zdrojom mágie. Schopné spôsobovať zranenia aj naprávať ich.“