Simona Pikusová

16

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Milujem knihy. Milujem žiť myšlienkami iných. Milujem vôňu papierových príbehov.

Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Milujem knihy. Milujem žiť myšlienkami iných. Milujem vôňu papierových príbehov.

Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Verný zákazník
Môj názor pomáha
2022
Môj názor pomáha
2021
Knihy roka 2021
2021
Pravý knihonaut
Člen Čitateľského klubu
Don Slovleone
Šťastných 7
2023
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Šťastných 7
2020
Šťastných 7
2018
Šťastných 7
2017
Šťastných 7
2016
Šťastných 7
2015
Šťastných 7
2014
Šťastných 7
2013
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

16
16

Simona Pikus napísala recenziu

17.08.2023 08:28

Aký je národ, ktorého štátnici už od obdobia renesancie prirovnávajú Francúzsko k majáku ukazujúcemu smer? Vedeli ste, že Francúzi milujú najnovšie trendy, a slovo „passé“ teda nepochádza z francúzštiny náhodou? A do kolónky „počet obyvateľov“ by si pokojne mohli uviesť: 60 miliónov filozofov. Filozofiou totiž dýchajú. Predstavte si tiež, že pre obyvateľov krajiny galského kohúta nie je ideálom „v zdravom tele zdravý duch", ale „v sexy tele sexy duch“.

Spisovateľ Nick Yapp a novinár Michael Syrett vtipne i výstižne opisujú povahu, životný štýl, posadnutosti Francúzov, aj ich jazykovú stopu vo svete. Či túto útlu knižku z fantastickej edície „Akí sú?“ odporúčam? OUI!

Čítať viac

16
16

Simona Pikus napísala recenziu

07.08.2023 08:41

Pripravte si vidličku a nôž, pretože napätie sa v tejto knihe dá krájať už samého začiatku! Autor emócie čitateľa nešetrí ani zďaleka, keďže živo vykresľuje strhujúci dej i postavy rozmanitých charakterov a niektoré udalosti vnímate dokonca mysľou násilníka.

Sympatická hlavná hrdinka Kate - zakladateľka začínajúcej detektívnej kancelárie - nie je typická superhrdinka, priať úspech vo vyšetrovaní jej i kolegovi Tristanovi budete možno o to viac.
Veľký dojem vo mne vyvolali opisy miest, v ktorých napínavý príbeh premyslene zanechával svoje stopy. Zahrnuli kráľovské mestá i anglický vidiek, pričom každé z nich vlastnou pôsobivou atmosférou naznačilo možný motív k spáchaniu zločinu.

Po otočení poslednej strany tohto strhujúceho boja dobra so zlom som sa opýtala svojej mamy, amatérskej odborníčky na detektívne romány: „Koľko hviezdičiek?“. „Päť!“ odpovedala bez zaváhania. A asi aj preto, že „jablko nepadá ďaleko od stromu“, Robert Bryndza od nás získava dve najvyššie hodnotenia v jednom ;-)

Čítať viac

16
16

Simona Pikus napísala recenziu

04.08.2023 08:57

Tak. A môj cestovateľský zoznam sa vďaka Julie Caplin rozšíril o ďalšiu isto dych berúcu destináciu. Island je hlasná pieseň mora, nespútaný vietor a obrovské nebo. Ak máte šťastie, k tomu všetkému polárna žiara ako ohromujúce predstavenie. Či kúzlo alebo znamenie? Je to práve atmosféra pôvabných kútov sveta z pera tejto autorky, ktorá ma na jej knižných dielach nesmierne baví.
Islanďania, zvyknutí na nepriazeň prírody a osudu, veria v silu huggulegt, verziu severského hygge. Okamihmi strávenými v pohodlí si vychutnávajú radosť zo života. Čím si ma ale získali úplne najviac? Svojou úctou k príbehom! <3

Knihy zo série Romantické úteky však nie sú len o podmaňujúcich miestach. Tento diel oslavuje dôležitosť sebadôvery, silu priateľstva a samozrejme i osudovú love story. Aby som ale neprezradila príliš veľa, recenziu jednoducho uzavriem obľúbeným slovným spojením v búrkami, ľadom a vulkánmi skúšanej ostrovnej krajine: thetta reddast. Všetko dobre dopadne.

Čítať viac

16
16

Simona Pikus napísala recenziu

14.07.2023 18:18

Mali ste už to šťastie zoznámiť sa s fantastickými svetmi TJ Kluna? Ak áno, neprekvapí vás, že aj v tomto príbehu o strojoch a človeku šikovným spôsobom stmeľuje vymyslené s reálnym, a pomedzi veľké témy súčasnosti ako farebné konfety vystreľujú humorné dialógy hlavných postáv.

Na stránkach knihy s čarovnou obálkou sa autor priamo i nepriamo odvoláva na osud svetoznámej bábky Pinocchia z pera talianskeho spisovateľa Carla Collodiho. Stvorenie života za nezvyčajných okolností, dobrodružná cesta do neznáma i návrat domov. Chlapec z dreva bol pre spisovateľskú hviezdu súčasnosti nepopierateľnou inšpiráciou. Kto tvorí team hrdinov Kluneho románu vyslaného z budúcnosti? Vo výraznej presile v ňom síce ohromujú roboti, no sú to práve oni, ktorí dej tvarujú veľkou dávkou nedokonalej ľudskosti.

Je kniha zrkadliaca magickú moc autorovej kreativity sci-fi či fantasy? Oboje! V jej závere však nečakajte čierno-biely koniec, skôr víziu svetlých začiatkov. Každopádne sa môžete tešiť na nevídané dobrodružstvo!

Čítať viac

16
16

Simona Pikus napísala recenziu

29.06.2023 12:12

Štvrtkový klub detektívov je späť! Niet sa čomu diviť, keďže obe predchádzajúce vyšetrujúce akcie štyroch „neškodných dôchodcov“ lámali rekordy v predajnosti a filmové práva k prvému dielu schmatol samotný Steven Spielberg.

Typicky anglický detektívny príbeh s výstrednými postavami hľadajúcimi odpoveď na otázku „Kto to urobil?“. Pútavo vystavaný, miestami dojímavý, skrz-naskrz zábavný.

Richard Osman do knihy milo zakomponoval správy pre svojich priateľov i odkazy na reálne miesta či udalosti. A do roka a do dňa plánuje prispieť k bystrému humoru čitateľského sveta štvrtým objasňovaním nekalostí partičkou seniorov. Už aby to bolo :-)

Čítať viac

16
Simona Pikusová

Simona Pikus prečítala knihu

20.06.2023 11:56

16
16

Simona Pikus napísala recenziu

20.06.2023 11:48

„Božinku, skutočne nezvyčajné.“ Takto sa začína kúzelná rozprávka pre dospelých zo spisovateľskej dielne TJ Klunea a úvod by nemohol byť výstižnejší. Veľká časť deja sa odohráva na pôvabnom mieste, ktoré autorova obdivuhodná fantázia vyčarila na pobreží azúrovo modrého oceánu. Nedajte sa však zmiasť, i idylické prostredie, kde nemožné je bežné, dokáže vyceriť svoje zuby.

Knihou sa preháňajú živo opísané postavy a dôležité témy súčasného sveta sú podané pútavo kreatívnou formou. Príbeh dodáva čitateľovi odvahu bojovať proti zväzujúcemu strachu, často vznikajúcemu z nepoznaného. Citlivo dávkuje guráž k ochrane tých, ktorí ju potrebujú i k otvoreniu sa výnimočným zážitkom vo vlastnom živote.

Na priečelie Domu na azúrovom pobreží kreslím 5 krásnych hviezdičiek a čitateľa mojej recenzie pozdravujem krásnou myšlienkou Arthura Parnassa, riaditeľa sirotinca pre nezvyčajné deti:
„Niekedy nám naše predsudky zastierajú myseľ vo chvíľach, keď to najmenej očakávame. No ak to rozoznáme a poučíme sa z toho, stanú sa z nás lepší ľudia.“

Čítať viac

16
16

Simona Pikus napísala recenziu

12.06.2023 11:50

Do edície Pergamen sa narodilo ďalšie krásne dielo. Geometer a výtvarník Daud Sutton podmanivou formou odhaľuje osemnásť fascinujúcich útvarov, ktoré sú základnými stavebnými prvkami trojdimenzionálneho priestoru a vysvetľuje efektné vzťahy medzi nimi.

V úvode knihy si treba predstaviť guľu, dokonalý symbol jednoty. Jej podoba sa na jednotlivých stranách za sprievodu názorných kresieb a výstižných krátkych textov rozvíja do tvarov pôsobivých platónskych a archimedovských telies.

Kúzelná geometria priestoru má svoj význam nielen pre matematikov a fyzikov, ale i architektov, dizajnérov a umelcov.

Čítať viac

16
16

Simona Pikus napísala recenziu

25.05.2023 08:12

Čarovná kaviareň Dona dona na podmaňujúcom ostrove Hokkaidó, tradičnom regióne Japonska je výraznou zmenou oproti predchádzajúcim dvom dielam knižnej série Kým vychladne káva. Krásne výhľady na malebný rybársky prístav a s ročnými obdobiami sa meniace scenérie mesta Hakodate sú odrazom rôznorodej atmosféry v kaviarni. Jej zamestnanci sú pre čitateľa „starými známymi“, rovnako sú zachované i pravidlá pre cestovanie časom. Tie umožňujú záujemcom uskutočniť krátke, často krát posledné rozhovory so svojimi milovanými.
Spôsob, akým autor vníma život je nádherný. Nežný a nekomplikovaný. A i keď odkazy plynúce z jeho príbehov sú neraz jednoduché, nie sú prázdnymi frázami.

Jednotlivé diely odporúčam čítať postupne, čiastočne na seba nadväzujú, a lepšie pochopíte konanie niektorých postáv i čo sa udialo v čase „medzitým“. No môžete sa pokojne rozhodnúť aj inak a začať práve týmto dielom.

A ešte maličkosť na záver. V priebehu čítania tohto príbehu sa dostanete k bodu, ktorý je skvelou kombináciou grafického nápadu a aktuálneho deja. Sayonara :-)

Čítať viac

16
16

Simona Pikus napísala recenziu

22.05.2023 08:57

Zmiešajte kúzla s cukrom, zaklínanie čokolády a čarovanie s príchuťami. Do vzniknutej zmesi pridajte love story a voila, príbeh z romantickej série Julie Caplinovej, odohrávajúci sa vo fascinujúcom Paríži sa k vám nesie na striebornom podnose.

Zvodné čokoládové delikatesy, nadýchané dezerty a kreatívne príchute cukrárenských výtvorov pôsobili na stránkach knihy sviežo a zaujímavo. Menej ma bavili pomerne predvídateľné citové záležitosti hlavných hrdinov. Myslím, že autorka komplikovaný ľúbostný príbeh a mesto lásky, francúzsku krásku na rieke Seina nepovažovala za dokonalý pár.

Ak zatúžite svoju letnú dovolenku či lenivé nedeľné popoludnie poliať sladkou vrstvou čítania, táto kniha bude pre vás lahodným pôžitkom.

Čítať viac

„Vždy sa treba uchýliť k slovám, aby sme zabránili tichu rozprávať príliš hlasno.“

Šarkany - Romain Gary, 2021
Šarkany
Romain Gary