Chlapci z Nickelu - Colson Whitehead
Chlapci z Nickelu
13,25 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Elwood Curtis, černošský chlapec, vyrastá v Tallahassee na Floride v 60. rokoch 20. storočia, v čase stále platných segregačných zákonov, ale aj silnejúceho hnutia za občianske práva. Sníva o štúdiu na vysokej škole...

Čítať viac
13,25 €

Bežná cena Bežne 13,90 €

Ušetríte 5 %
Posielame do dvoch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Elwood Curtis, černošský chlapec, vyrastá v Tallahassee na Floride v 60. rokoch 20. storočia, v čase stále platných segregačných zákonov, ale aj silnejúceho hnutia za občianske práva. Sníva o štúdiu na vysokej škole, namiesto toho sa však ocitne v obávanej polepšovni Nickel.
Elwooda drží pri zdravom rozume len priateľstvo s ďalším nespravodlivo odsúdeným mladistvým „delikventom“ Turnerom. Pomáhajú si, hoci Turner považuje Elwooda za beznádejne naivného. Je presvedčený, že v tomto skazenom svete sa dá prežiť, len ak človek uvažuje pragmaticky a vyhýba sa problémom. Život v polepšovni však začína byť neznesiteľný a napätie medzi Elwoodovým idealizmom a Turnerovým skepticizmom vyústi do osudného rozhodnutia.

Román Chlapci z Nickelu je fikcia inšpirovaná príbehom skutočnej polepšovne, ktorá fungovala viac ako sto rokov a zničila život tisíckam detí. Colson Whitehead vytvoril strhujúce rozprávanie, ktorým potvrdzuje povesť jedného z najlepších spisovateľov svojej generácie.Čítať viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
brožovaná väzba, angličtina, Fleet, 2020
Na sklade, objednávajte však rýchlo
11,39 €
-5 %
Kniha
pevná väzba, slovenčina, Odeon, 2021
Posielame do dvoch dní
13,25 €
-5 %
Kniha
brožovaná väzba, angličtina, Random House, 2019
Dodanie môže trvať viac ako tri týždne
14,95 €
Kniha
brožovaná väzba, angličtina, Anchor, 2020
Dodanie môže trvať viac ako tri týždne
9,50 €

E-knihy a audioknihy

E-kniha
slovenčina, Odeon, 2021
Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
PDF
EPUB
MOBI
9,70 €
E-kniha
angličtina, Saga Egmont International, 2019
Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
EPUB (Adobe DRM)
15,37 €
Ďalšie
Kúpte spolu
30,15 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
The Nickel Boys
Počet strán
2323-4 hodiny čítania
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
305 g
ISBN
9788055177076
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
858453
Vydanie
1
Téma
priateľstvo, idealizmus
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Odeon

Ťažké čítanie. Silné a tak hlboko sa dotýkajúce. Slzavé, ale potrebné. Plné dlhotrvajúceho boja. O tom, aké je dôležité nebyť ticho, keď cítiť nespravodlivosť, a ak ani hlasno nestačí, tak kričať ešte hlasnejšie. Toto sú príbehy odsúdených mladých ľudí prežívajúcich nezmyselné fyzické tresty. Životy tých, ktorých budúcnosť je častokrát jasná už na samotnom začiatku. Nešťastné osudy, no i tak vytrvalé, bojujúce za seba i druhých. Tak veľa sa ešte od ľudí máme učiť, aj takých, od ktorých nás naše mylné presvedčenia vzďaľujú. Ach, aké je len nutné uvedomiť si, že každý človek je výnimočný a všetci sme rovnako dôležití. A aj to, že zlo zlom neporazíme. Veď láska je silnejšia nad ľudské nezmyselnosti a aj cez ťažké chvíle sa vždy usmieva posledná.

Čítať viac

Ťažké čítanie. Silné a tak hlboko sa dotýkajúce. Slzavé, ale potrebné. Plné dlhotrvajúceho boja. O tom, aké je dôležité nebyť ticho, keď cítiť nespravodlivosť, a ak ani hlasno nestačí, tak kričať ešte hlasnejšie. Toto sú príbehy odsudených mladých ľudí prežívajúcich nezmyselné fyzické tresty. Životy tých, ktorých budúcnosť je častokrát jasná už na samotnom začiatku. Nešťastné osudy, no i tak vytrvalé, bojujúce za seba i druhých. Tak veľa sa ešte od ľudí máme učiť, aj takých, od ktorých nás naše milné presvedčenia vzďaľuju?. Ach, aké je len nutné uvedomiť si, že každý človek je výnimočny? a všetci sme rovnako dôležití. A aj to, že zlo zlom neporazíme. Veď láska je silnejšia nad ľudské nezmyselnosti a aj cez ťažké chvíle sa vždy usmieva posledná.

Čítať viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,7 / 5

6 hodnotení

4
2
0
0
0

19
Sto roků samoty - Gabriel García Márquez
Práve čítam
Sto roků samoty

Čítam pomaly, ale pravidelne. Začínal som detektívkami a trilermi, potom som prešiel na sociálne romány, pridal k tomu klasiku, občas humor, sem tam životopisy a to, čo ma zaujalo.

Tomáš Kučera
29.9.2021
Overený nákup
V celkovom hodnotení je táto kniha veľmi dobrá. Mne tam však chýbalo viac explicitného obsahu. Všetko bolo štýlom, zobrali ho tam a tam..., ten vychovávateľ bol najhorší..., keď si po niekoho prišli v noci, už ho nikto nevidel... a podobne.
Je jasné, čo sa tam deje, a do určitej miery to vďaka takémuto štýlu vyznieva kultivovane, ale mne tam chýbalo niečo viac.
Ako príbeh o nápravnom zariadení, kde týrali a usmrcovali zverencov to pre mňa z tohto dôvodu nefunguje na 100%. Ak to však zoberiem ako príbeh o dvoch chlapcoch, ich priateľstve a sile vydržať a prekonať ťažké chvíle, je to výborné.
Príbeh je podávaný zaujímavým spôsobom, priateľstvo a charaktery ústrednej dvojice sú vykreslené precízne a s citom.
Knížka pekná, a pre tých, ktorí nechcú veľa krvi a stačí im emočná rovina, je táto kniha ideálna.
Čítať viac
13
Ázijský šampión - Kristína Kironská, Eunika Rejtová
Práve čítam
Ázijský šampión

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
3.9.2021
Hoci sú Chlapci z Nickelu fikcia, inšpiráciou k ich napísaniu boli skutočné príbehy. 60. roky, segregačné zákony ešte stále platia, hoci boj za ľudské práva postupne silnie a svetlá budúcnosť mladého, ambiciózneho černocha Elwooda sa v okamihu zmení na peklo. Čítať o všetkom utrpení, rasizme, nespravodlivosti, mučení a drsnom zaobchádzaní s mladými chlapcami v polepšovni, do ktorej sa mnohí dostali len pre farbu pleti, naozaj nebolo ľahké. Záver ma doslova zmietol zo stoličky. Colson Whitehead za knihu Chlapci z Nickelu dostal Pulitzerovu cenu a mne zostáva len uznanlivo konštatovať, že zaslúžene. Jedna z najlepších kníh tohto roku! Čítať viac
11
Dievča v hmle - Barbora Bernátová
Práve čítam
Dievča v hmle

Môj instagram: simona_jaros Môj e-mail: simona.jarosova999@gmail.com

Simona Jarošová
10.6.2021
Odporúčam
“Môžete zmeniť zákon, ale nemôžete zmeniť ľudí a to, ako sa k sebe správajú. ,,

Koľko zlá dokážu napáchať ľudia druhým ľuďom je strašne. Koľko nespravodlivosť existuje na svete je ešte horšie. Táto kniha Vám odhalí kúsok tých krutostí. Tých, ktorých boli spáchané na chlapcoch z Nickelu. Sadistický dozorcovia, extrémne telesne tresty, týranie a znásilňovanie. Osud Elwooda bol veľmi smutný. Pár krát mi prebehol mráz po chrbte, pár krát som pokrútía hlavou a pár krát som si povzdychla a povedala: “Ach Bože.,, a dala hlavu do dlaní. Ale mladý chlapec Elwood sa nedal nikým a žiadným trestom zlomiť. Stále bol silný, pokorný a mal stále hlavu hore. Proste, nedal sa zničiť ! Krásny a silný príbeh kamarátstva a ľudských snov. Kniha sa čítala ťažko kvôli smutnému príbehu ale na druhej strane sa čítala aj dobre. Autor napísal príbeh veľmi pútavo, čitateľa krásne vtiahne do príbehu. Pri knihe sa určite nudiť nebudete keďže vo Vás príbeh prebudí tisícky emocii a myšlienok.

Moje recenzie nájdete aj na instragrame simona_jaros
Čítať viac
17

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Mária Morosková
9.6.2021
Jedna z mála kníh, ktoré má úplne rozhodili. Aj na samotnú recenziu som si musela nechať trocha času a premyslieť si, čo presne napíšem. Toľko neprávosti, krutosti a nespravodlivosti, koľko sa nachádzalo v tejto knihe som už dlho nevidela. Situácie v príbehu boli neskutočné kruté a veľmi smutné. Osud hlavného hrdinu mi bude ešte dlho ležať na duši. Ako prvé, čo mi napadlo pri čítaní tejto knihy, bola kniha Nezabíjajte vtáčika. Podobné osudy osôb. V tomto prípade ide o mladého chlapca menom Elwood, ktorý sa nedorozumením dostal do polepšovne v Nickeli. A tam na neho neboli práve najpríjemnejší. A tak, šikovný chlapec, ktorý si šiel za svojim snom študovať na vysokej škole, pocítil už v mladom veku krutosť a neprávosť sveta. Aj cez to všetko zlé, čo sa mu v polepšovni prihodilo, ostal Elwood „svoj“ a pred sebou videl stále svoj cieľ, že až sa dostane z polepšovne von, bude pokračovať vo svojom vzdelávaní. Možno aj to bol dôvod, prečo všetko znášal s pokorou a bez odporu. Príbeh sa odohráva v dobe, kde byť „čiernym“ nebolo práve príjemné. Segregačné zákony stále platili, ale začalo sa čoraz viac hovoriť o hnutiach za ľudské práva. Epilóg knihy bol pre mňa prekvapujúci a zároveň veľmi smutný. Nenapadlo by mi, že sa príbeh takto skončí. Najhoršie na celom príbehu je to, že hoc je kniha fikcia, je inšpirovaná skutočným príbehom, ktorý sa naozaj dial. Nechcem sa ani vcítiť do kože ľudí, ktorí niečo takéto zažili na vlastnej koži. Kniha sa aj cez ťažkú tému, čítala veľmi dobre. Dopomohli tomu aj kratšie kapitoly, takže som mala stále čas, usporiadať si myšlienky. Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac
Kúpte spolu
30,15 €

„Osud je zákerný ako had, vždy to zariadi tak, aby sme stáli na nesprávnej strane plota.“

Uspávanka - Leila Slimani
Uspávanka
Leila Slimani