Vrahovia mesiaca kvetov

Vraždy Osagov a zrod FBI

Začiatkom 20. storočia patria Indiáni z kmeňa Osagov medzi najbohatších ľudí na svete. Sú skutoční milionári. Po presídlení na drsné oklahomské územia ešte netušili, že neúrodná... Čítať viac

4,6 72 hodnotení
Vydavateľstvo
Absynt, 2020
306 strán
4-5 hodín čítania

Začiatkom 20. storočia patria Indiáni z kmeňa Osagov medzi najbohatších ľudí na svete. Sú skutoční milionári. Po presídlení na drsné oklahomské územia ešte netušili, že neúrodná zem pod ich nohami ukrýva obrovské bohatstvo... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

10,40 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Karin Lednická: Šikmý kostol. Aktuell, 2023

Viac o e-knihe

Milionársky indiánsky kmeň, séria nevysvetliteľných vrážd a prvý veľký prípad americkej FBI. Je to trochu western a trochu triler, no predovšetkým skvelý dokumentárny román, ktorého jadro tvoria dve tekutiny – ropa a krv.

Amerika sa s pôvodnými obyvateľmi veľmi nemaznala. Ak ich odsunuli kamsi na okraj, bol to ešte ten lepší prípad. Taký osud postretol aj kmeň Osagov, ktorému sa ušlo drsné a neúrodné územie na severe Oklahomy. Zrazu sa však ukázalo, že táto bezcenná zem ukrýva obrovské bohatstvo – ropu! Začiatkom 20. storočia sa z osažských Indiánov stali najbohatších ľudí na svete. Skutoční milionári! Ich mestá rozkvitali a neslýchané bohatstvo vyvolalo patričnú pozornosť. Niečo také sa totiž na tomto svete len tak neodpúšťa!
David Grann napísal fascinujúcu knižku Vrahovia mesiaca kvetov, v ktorej prezradí, ako sa k ohromne bohatým Osagom postavili bieli Američania. Po objavení ropy sa totiž nezačala len zlatá horúčka, ale aj nevysvetliteľná séria vrážd. Tento komplikovaný prípad sa usilovala vyriešiť novovzniknutá FBI na čele s legendárnym Edgarom J. Hooverom, no aj tí najlepší agenti ľahko uviazli v neprehľadnej sieti korupcie, strachu a násilia, ktorá prerástla celou osažskou rezerváciou.

Americký bestseller Vrahovia mesiaca kvetov sa stal predlohou pripravovaného filmu svetoznámeho režiséra Martina Scorseseho v hlavnej úlohe s Leonardom Di Capriom, ktorého premiéra je naplánovaná na rok 2021.
Čítať viac
Originálny názov
Killers of the Flower Moon
Počet strán
306
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
781017
Štýl
napínavý, dobrodružný
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

72 hodnotení

52
13
3
0
3

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Viete, čo sa stane, keď sa spoja prvky detektívky, histórie a kus kvalitnej novinárskej práce? Vznikne táto kniha. Úprimne, bála som sa, že to bude ťažký oriešok, ale doslova som ju zhltla za 2 dni a po dočítaní som si musela trošku posedieť v tichu. Tak bravúrne a do detailu spracovaný neslávne smutný príbeh systematického vyvražďovania Osagov ich bielymi "bratmi" sa už nepodarí napísať nikomu. Je tiež odkazom, aby sa na tento kus dejín nezabudlo, aby sa nezabudlo na to, čo je schopný človek urobiť kvôli honbe za hmatateľným majetkom. Páchatelia sú už síce dávno zabudnutí, no ako sa píše v závere "História je nemilosrdný sudca". Nehodí sa to, ale je krásna kniha.

Čítať viac
Určite patrí do mojej TOP 10! :)

Výborná kniha! Vtiahla ma do deja hneď na začiatku - i keď som sa jej dlhšie vyhýbala, keďže ma tematika Indiánov moc neberie. Nemohla som sa viac mýliť! Kniha opisuje nevysvetliteľné úmrtia Osagov nazývané aj "Vláda Teroru" na pozadí 20. rokov, v období, kedy cena ropy rýchlo rástla. V knihe až do poslednej chvíle naozaj neviete, čo sa vlastne deje a kto je za toto všetko zodpovedný, pretože naozaj - po každej prelistovanej strane sa dej dokáže okamžite zvrtnúť. V tomto príbehu sa naozaj nedá nikomu dôverovať.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

19.8.2023
VRAHOVIA MESIACA KVETOV je skutočný príbeh z 20.rokov minulého storočia, ale číta sa napínavejšie ako dobrý thriller. Raz darmo, najlepšie detektívky píše sám život.

Americkí Indiáni Osagovia boli koncom 19. storočia vytlačení zo svojej rezervácie v Kansase (do ktorej ich pôvodne zatlačili bieli prisťahovalci). Dôvod? Bielych prisťahovalcov pribúdalo a potrebovali viac územia. Vtedy sa nové pozemky prideľovali v pretekoch. Doslova. Vyznačili sa rozkúskované parcely a záujemcovia sa na pokyn rozbehli a obsadzovali si svoje nové pozemky, ktoré im potom americká vláda darovala. Že toto územie patrilo pôvodným obyvateľom, ktorí tu žili dlhé stáročia, nikoho nezaujímalo.

Osagovia si teda museli hľadať nové územie, kde by sa usadili. Po predošlých skúsenostiach sa chceli vyhnúť pôde, ktorá by mohla byť v budúcnosti pre belochov akokoľvek zaujímavá, lebo vedeli, že by sa opäť museli niekam sťahovať a čo je horšie, voľných území rapídne ubúdalo. Našli si teda skalnatú, na prvý pohľad neúrodnú pôdu v Oklahome a vytvorili si tam nový život.

Pokračovanie ich príbehu je z kategórie “Toto nevymyslíš.” Začiatkom 20.storočia sa totiž zistilo, že toto neúrodné, ničím nezaujímavé územie… skrýva bohaté náleziská ropy. A tak sa z Osagov stali z noci na deň najbohatší ľudia na svete (prenajímali záujemcom prístup k ťaženiu ropy na svojich pozemkoch). Vraj v tom období mal približne každý jedenásty Američan auto - a každý Osaga 11 aut)

Nasleduje obdobie, na ktoré dnes Osagovia spomínajú ako na “Vládu teroru”. Biely muž rozhodol, že Osagovia nevedia míňať svoje peniaze správne - dospelý Indián bol mentálne považovaný vraj za 6-8 ročné dieťa - a tak mali Osagovia poručníkov (samozrejme bielych), ktorí im ich financie spravovali a vyplácali im z nich vreckové. Že to nerobili nezištne a čisto, a že poručníci našli milión spôsobov, ako Osagov okradnúť, kde sa len dalo, asi nikoho neprekvapí.

A nielen to. Osagovia, ktorí mali pozemky, na ktorých sa ťažila ropa, začali hromadne umierať za záhadných okolností. Čo je horšie, nikoho to nejak extra nezaujímalo, dôkazy neboli alebo záhadne mizli, a všetky tieto vraždy zostávali nevyriešené. Až kým sa tomu nezačal venovať novo-vzniknutý Federálny úrad pre vyšetrovanie, ktorý možno lepšie poznáte pod skratkou FBI.

Táto kniha sa mi čítala veľmi zle. Biely človek napáchal voči iným rasám a národom neskutočné zverstvá v presvedčení o osvojej nadradenosti. Dá sa to vôbec niekedy nahradiť, napraviť, vziať späť? Opäť spomeniem v súvislosti s americkými pôvodnými obyvateľmi ďalšiu absyntovku, 27 smrtí Tobiho Obeda. Tá sa čítala ešte o dosť horšie.

Inak sú Vrahovia mesiaca kvetov ale absolútne výborná kniha, nedala sa pustiť z rúk. A na jeseň prichádza do kín film od Martina Scorseseho, s Leonardom diCapriom a Robertom DeNirom, tak ak ste ten typ ako ja, že film jedine po prečítaní knihy, neváhajte.
Čítať viac
4

Mám rád fantasy a science fiction. Nepohrdnem klasikou ako Traja mušketieri. Držím sa hesla, príliš veľa elfov, trpaslíkov alebo hobitov treba vyvážiť mušketiermi, alebou klasikou????

Tomáš Bocán
Overený nákup
18.7.2023
Ku knihe ma priviedol trailer na film s rovnomenným názvom. Našiel som knihu a doslova som ju zhltol. Odporúčam. Čítať viac
21
The Measure - Nikki Erlick, 2023
Práve čítam
The Measure

Rada citam fantasy a romany, ale aj skutocne pribehy. Kupujem tiez vela detskych kniziek pre mojich 2 synov.

Zuzana Vittekova
Overený zákazník
29.12.2022
Na konci knihy si asi clovek musi dat chvilu pauzu a popremyslat o ludskej ziskuchtivosti a zavisti ktora skutocne nema hranic ... Autor odviedol kus roboty-je to citit v premyslenom zurnalistickom formate a aj kvalitnych zaveroch jeho patrania a spominania. Čítať viac
29.4.2022
David Grann vracia čitateľa do 20. a 30. rokov 20. storočia, keď bieli Američania začali proces útlaku a rasovej nenávisti, kolonizovali domorodé obyvateľstvo Ameriky, vyhnali ich z úrodných pozemkov a prinútili žiť v pustých oblastiach. Osagovia mali o niečo viac šťastia - získali právo žiť na území dnešnej Oklahomy bohatom na zásoby ropy a zo dňa na deň sa stali vlastníkmi tých najcennejších pozemkov na severoamerickom kontinente. Hoci sa ich sociálny status zvýšil, federálna vláda ich nepovažovala za kompetentných a udelila im právnych a finančných poručníkov dohliadajúcich na všetky transakcie. Majetky Osagov sa čoskoro stali zdrojom nenávisti a ľudskej chamtivosti, čo vyústilo do záhadných vrážd členov kmeňa.

Autor zaobchádza s obšírnou témou citlivo, zhromaždil množstvo dokumentov, poznatkov (aj z vlastného pátrania) a svedectiev potomkov, rozpletá jednotlivé vraždy, očividne túži po spravodlivosti a snaží sa dať hlas obetiam série zločinov, z ktorých mnohé zostali nepotrestané. Privádza späť k životu Mollie Burkhartovú, ktorá prežila pokus o vraždu a stáva sa ústrednou postavou príbehu, ako aj jej rodinných príslušníkov, z ktorých väčšina bola zavraždená. Korupcia, nenásytnosť, zrada, rasizmus a ignorovanie ľudského života v tejto knihe sú také ohromujúce a zločiny a sprisahania také chladné a vykalkulované, že je ťažké ich pochopiť.

Písanie je miestami zaujímavé, inokedy zdĺhavé s množstvom zdanlivo irelevantných informácií, akoby sa autor spoliehal, že fascinujúci námet udrží pozornosť a potlačí akýkoľvek štylistický nedostatok. Text ilustrujú početné fotografie ľudí a miest, príbeh vyšetrovania je doplnený o detaily o živote Indiánov, vzniku FBI a faktografických údajov, ktoré však niekedy odvádzajú pozornosť od hlavnej dejovej línie. Tretia časť, ktorá je plná ďalšieho výskumu, odhaľovania stoviek ďalších potenciálnych úmrtí a dohadov o časovom období, ktoré FBI nezahrnula do oficiálneho spisu o vraždách, sa už javí nadbytočná.

Celkovo však kniha, pripomínajúca detektívku odohrávajúcu sa na Divokom západe a presahujúca do iných žánrov, prináša zaujímavé reportážne čítanie.
Čítať viac
11.12.2021
Mimoriadna kniha
Kniha s netradičným názvom Vrahovia mesiaca kvetov odkrýva neznámu kapitolu histórie USA. Autor David Grann je americký novinár, napísal aj známu knihu Stratené mesto Z.

Na začiatku 20. storočia sa ukázalo, že na území indiánskeho kmeňa Osagov sa nachádzajú obrovské ložiská ropy. Ropné spoločnosti začali platiť indiánom milióny a z Osagov sa stala najbohatšia skupina ľudí na svete. Niečo ako arabskí šejkovia tej doby. Ale nič netrvá večne a členovia kmeňa začínajú zomierať za záhadných okolností. Zastrelenia, otravy, pobodania, výbuchy... Do vyšetrovania sa zapája mladá FBI.

V knihe sú opísané osudy mnohých postáv. Osagov, rančerov, právnikov, sudcov, agentov FBI, dokonca aj J. E. Hoovera. Autor nezostáva len v minulosti, ale približuje aj súčasnosť kmeňa a otvorené rany ktoré zanechal tzv. Kruh násilia až do dnešných dní.

Priznám sa, že príbeh o Osagoch som počul prvý krát a to som v histórií celkom zbehlý. Pútavý príbeh ako chamtivosť stála život desiatky domorodých obyvateľov. A to sa nestalo v 16. storočí pri conquiste, ale v 20. rokoch 20. storočia. Dej je písaný polo príbehovo, polo dokumentačne, takže to nie je len čisto náučná kniha a človeka úplne pohltia rozprávania indiánov.

Za mňa je to určita najfascinúcejšia a mindfuck kniha, akú som čítal za dlhé obdobie.
Čítať viac
Elena
Neoverený nákup
8.12.2021
Absynt nikdy nesklame náročného čitateľa :)
Whaw, tak toto je môj objav roka! Neverila by som, že kniha s indiánskou tematikou ma bude tak baviť (v detstve som nečítala ani len Winnetoua). Je to v podstate faktografická kniha plná fotiek a reálnych dát, ktorá sa však číta ako napínavý thriller. Garantujem Vám, že sa od nej nebudete vedieť odtrhnúť, aby ste sa dozvedeli, kto z Osagov prežije a kedy, ako a či vôbec dolapia ich vraha. A popri tom sa dozviete mnohé zaujímavé fakty zo vzniku FBI. Vďaka Absynt za ďalšiu skvelú knihu :) Vďaka Samo Marec za objavenie, preklad a propagáciu tejto knihy :) Čítať viac
Daniela
Neoverený nákup
7.9.2021
Hodnotné dielo, ale nezaujalo
Autor sa na knihe určite namakal, klobúk dolu. Dozvedela som sa veľa nového celkom zrozumiteľnou formou, avšak táto téma ma príliš nezaujala. Štýl áno, ale téma nie. Väčšinu čítania som sa nudila. Je však dobre, že kniha vyšla a aj vďaka autorovej práci sa na vraždy Osagov nezabudne. Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Päť minút. Toľko stačí na to, aby sa vám zrútil svet.“

Končí sa to nami - Colleen Hoover, 2022
Končí sa to nami
Colleen Hoover