Zvonením sa všetko začína - Marek Zákopčan
Zvonením sa všetko začína
12,90 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Zvonením sa všetko začína

Neberú drogy, neboli na infekčnom... Čo je to za mládež?

4-5 hodín čítania
Vydavateľstvo
Ikar, 2021

Ďalšie formáty

E-kniha
9,00 €

Život za múrmi strednej školy prebieha podľa vlastných pravidiel. Mladá profesorka Lívia Smolná nastúpila na nové pracovné miesto a už od prvého dňa čelí skúške trpezlivosti. Nie, študenti ju zatiaľ neničia, stala sa však tŕňom v oku kolegovi ...

Čítaj viac

Ďalšie formáty

12,90 €

Posielame do štyroch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Život za múrmi strednej školy prebieha podľa vlastných pravidiel. Mladá profesorka Lívia Smolná nastúpila na nové pracovné miesto a už od prvého dňa čelí skúške trpezlivosti. Nie, študenti ju zatiaľ neničia, stala sa však tŕňom v oku kolegovi v kabinete. Slovenčinára Daniela Riečana dráždi jej nadšenie, pokladá ho za prehnané. Študenti ho síce zbožňujú, ale on si drží profesionálny odstup. Ako dlho potrvá dvom pedagógom, kým zložia zbrane a začnú sa navzájom tolerovať? Podarí sa im to vôbec? V maturitnom ročníku študuje Líviin brat Marko. S priateľmi zažíva vzostupy aj pády, ale napriek občasným zakopnutiam príbehy každého z nich potvrdzujú známu pravdu, že najkrajšie roky života prežíva človek práve na strednej škole. Marko a jeho najlepší kamarát Lukáš sú miláčikmi dievčat. Mirka je do Marka už dlhšie zamilovaná a ani vo sne by jej nenapadlo, že to bude práve ona, kto mu pomôže zvládnuť náročné rodinné problémy.

Alkoholizmus žien, nedorozumenia, narušené vzťahy, tínedžerské lásky, vynucovanie autority, priateľstvo, význam vzdelania či podceňovanie druhých sú len zlomok tém, ktorým sa Marek Zákopčan venuje. Knihe nechýba humor a Zákopčanov príslovečný zhovievavý pohľad na študentov, ktorí sú iba o máličko mladší než on.Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
12,90 €

Posielame do štyroch dní

E-knihy a audioknihy

PDF
EPUB
MOBI
9,00 €

Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Ďalšie
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
3204-5 hodín čítania
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
307 g
ISBN
9788055175164
Rok vydania
2021
Edícia
YOLi
Vekové odporúčanie
14-18
Naše katalógové číslo
758179
Vydanie
1
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Ikar
Kategorizácia

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,3 / 5

7 hodnotení

2
5
0
0
0

3
8.9.2021
Pamätáte si na svoj maturitný ročník, stužkovú či dokonca samotnú maturitu?
?
Autor, Marek Zákopčan je učiteľom gymnázia a túto YA knihu zasadil do tohto prostredia, čo bola skvelá voľba. Cítila som v nej kúsok práve z autora a jeho skúseností. Je to nenáročný dej so študentmi v maturitnom ročníku a ich učiteľmi. Jednému z maturantov sa autor venuje o niečo viac, pretože nám odkrýva jeho rodinné zázemie, ktoré nie je vôbec ideálne a tak vytvára aj realistický pohľad na život niektorých študentov.
?
Na začiatku každej kapitoly sú citáty učiteľov, ktoré sa mi páčili. Nemôžem nespomenúť aj repliku jedného z učiteľov, ktorý sa dostal pod kožu nie len študentom v knihe, ale aj mne. Príbeh nie je vážny, je to v prvom rade zábavné čítanie, v ktorom nájdeme aj romantickú líniu. Je to čítanie, ktoré každého opäť prenesie do svojich maturitných čias a preto ju odporúčam každému.
Čítaj viac
14

Všetky moje recenzie nájdete na instagrame @luckylady.stories :)

Luckylady. Stories
8.8.2021
V prvom rade chcem povedať, že autor sa rozhodol ísť veľmi riskantnou cestou, ktorá mohla vypáliť všelijako. Autor zasadil príbeh do stredoškolského prostredia na Slovensku. Toto je podľa mňa dosť riskantné, pretože väčšinou zvykneme čítať young adult príbehy odohrávajúce sa v zahraničí a nejak nám to americké stredoškolské prostredie už proste prirástlo. A musím za toto nesmierne autora pochváliť, že spracovanie bolo naozaj skvelé.

Veľmi sa mi páčilo celé stredoškolské prostredie, ktoré bolo autentické a ja som sa vrátila v čase do čias na mojej strednej. Okrem toho, musím pochváliť aj autorov štýl písania, ktorý sa čítal veľmi dobre. Zároveň využil aj hovorový jazyk, ale v primeranej miere, a dokázal vytvoriť autentickú atmosféru prostredia strednej školy.

Máme tu linky bežného života, kde môžeme sledovať správanie sa postáv a ich vývoj a taktiež aj linky lásky. Páčilo sa mi, ako autor dal vyniknúť viacerým postavám v príbehu a páčil sa mi pohľad aj z tej učiteľskej stránky, ale aj zo študentskej stránky. Marko bol veľmi zaujímavá postava, ktorá mala veľa toho čo povedať a ponúknuť, a v knihe nachádzame výbornú hĺbku a hlbokú myšlienku. V jednej časti som nechcela, aby kniha skončila happyendom, pretože sa mi nepáčilo, čo Marko urobil. Ale aj tento prvok bol autentický, ktorý sa bežne na strednej škole deje.

Daniel Riečan bol jedna z najlepších postáv, ktorá mala skvelý charakter a takto by mal vyzerať učiteľ. Páčila sa mi časť Danielovho preslovu, kde sa snažil študentom prehovoriť do duše. Učiteľstvo je ťažký a náročný výchovno-vzdelávací proces, pri ktorom by učitelia nemali zabúdať, že svojim konaním ovplyvňujú žiakov, preto by ich mali viesť tak, aby cítili spravodlivosť.

Všetkým postavám dal autor priestor vyniknúť dostatočne, či už svojim správaním, skutkami alebo slovami. Veľmi sa mi páčilo ako autor vymyslel romantickú linku Livky, nebolo to také prvoplánové, práve naopak. Vystihol tu aj skvelú kolegiálnosť, ktorá môže na pracovisku vzniknúť, aj keď to tak možno hneď nemusí vyzerať. Na druhej strane načrtol aj niektoré problémy, ktoré v školstve prebiehajú a mohli by sa zlepšiť.

Nechýbal zmysel pre humor, a veľmi sa mi páčili citáty jednotlivých učiteľov na začiatku každej kapitoly. Knižka sa niesla v duchu prirodzenosti a ja držím autorovi palce pri pokračovaní, ktoré si určite prečítam. Toto je slovenský autor, ktorý má čo čitateľovi ponúknuť, a ktorého knihy môžu byť nielen pre tínedžerov zaujímavé, ale aj poučné.
Čítaj viac
3
28.6.2021
Táto knižka je presne vystihnutá zo žánru Young Adult. Mala všetky základné prvky.
Dej sa odohráva v prostredí gymnázia. Hlavní hrdinovia, Marko - maturant a Daniel - slovenčinár, perfektne zapadli do študijného života. Priznám sa, čakala som trošku iný príbeh, no ani tento nebol vôbec zlý.
Jednou z hlavných hrdinov je aj učiteľka Lívia, sestra Marka, ktorá je na škole nová.

Autor vyvážil učiteľský život so životom študentov, miestami ho aj dobre pospájal, vďaka čomu sa vytvorilo mnoho zaujímavých situácií. Charaktery postáv boli viac-menej realistické, a keďže aj ja som študentkou strednej školy, mnoho postáv som si prirovnala k reálnym ľuďom. Vo veľa veciach som sa videla a vedela si ich naživo predstaviť.

Autor má dobrý zmysel pre humor, ktorý vsadil do situácií a dialógov v knihe. Musím uznať, že som sa aj nie raz popri čítaní pousmiala.
V každej Young Adult knižke je aj niečo nie práve pozitívne, a ani tu to nebolo inak.

Koniec ma veľmi prekvapil, no nečakala som, že to skončí otvorene. Podľa toho by mohla mať kniha aj pokračovanie, no zatiaľ som nevidela, žeby sa niekto o druhom dieli zmieňoval. Uvidíme, čo môžeme od autora čakať.

Celkovo hodnotím knižku dobre, nič mi na nej nevadilo, popri čítaní som sa nenudila a postavy mi sadli.
Ak si chcete prečítať o tínedžeroch alebo učiteľoch, ktorí riešia vzťahy, školu alebo si len jednoducho užívajú život, začítajte sa do tejto novinky.
Čítaj viac
8
25.6.2021
Príbeh o učiteľoch i žiakoch
Zvonením sa všetko začína bola moja prvá kniha od tohto autora. Musím sa priznať, že zo začiatku som mala trochu problém začítať sa, ale keď sa príbeh rozbehol, jeho čítanie som si začala užívať. Školské prostredie je mi blízke, keďže študujem učiteľstvo (konkrétne slovenský jazyk a históriu, čo vyučovali aj Daniel a Lívia). Celkovo mám príbehy zo strednej/vysokej školy rada, takže v tomto smere mi príbeh sadol.

Príbeh je vyrozprávaný z pohľadu viacerých postáv, takže sme mali možnosť nahliadnuť nielen do sveta stredoškolákov, ale aj učiteľov. Oba svety boli dobre vyvážené a pekne sa dopĺňali. Daniel mi najskôr liezol na nervy, nechápala som, prečo je taký hnusný k novej kolegyni, ale postupne sa ukázal ako veľký sympaťák a nečudujem sa, že ho všetci žiaci mali tak riadi (tiež by som na strednej brala takého slovenčinára). Páčil sa mi jeho všeobecný rozhľad a najmä prístup k žiakom. Na druhej strane bol však záhadnou postavou, o jeho súkromnom živote sme sa nedozvedeli takmer nič. S Líviou som súcitila, úplne som dokázala pochopiť jej nervozitu začať vyučovať úplne neznámych žiakov, ale myslím si, že to zvládla dobre. Samozrejme, nesmú chýbať ani typy učiteľov, ktorých na škole nikto nemá radá, s takými vyučujúcimi sme sa stretli asi všetci.

Postavy stredoškolákov som si tiež obľúbila, najmä Marka, Lukáša a Mirku. Vďaka nim som sa aspoň na chvíľu mohla vrátiť do svojich stredoškolských čias. Priateľstvo medzi Markom a Lukášom bolo skvelé, páčilo sa mi to ich neustále doberanie. Autor tu riešil viaceré témy, napríklad alkoholizmus, rodinné problémy, prvé lásky a podobne. Príbeh je napísaný hovorovým štýlom, ktorý zodpovedá mládeži, takže nechýbajú slangy, anglicizmy či nadávky, no vďaka tomu pôsobilo toto prostredie vierohodne. Taktiež sa mi páčilo, že každá kapitola začínala nejakým učiteľským výrokom, na niektorých som sa dobre pobavila. Koniec príbehu je otvorený a doslova si pýta pokračovanie, tak dúfam, že sa ho dočkáme.
Čítaj viac
12

Milujem knihy a všetko, čo s nimi súvisí. Nie som len knihomoľ, ale som aj knihomoľ, ktorý to trošku prehnal a napísal dve knihy :D. Prísne tajný denník Miry Danesovej a Dovoľ mi všetko - pod dievčenským menom Mirka Novysedláková. Okrem toho som v roku 2019 začala aj knihy prekladať (z angličtiny do slovenčiny). Zatiaľ som preložila tituly: Večné puto od Laury Frantz (i527.net, 09/2019), Vražedný príliv od Dani Pettrey (01/2020, i527.net), Sídlo Haven Manor: Záhadná guvernantka (06/2020, i527.net) a Sídlo Haven Manor: Odvážna dáma (09/2020, i527.net)

Mirka Molnárová - Novysedláková
23.6.2021
Skvelý román nielen pre mladých! :)
Rozhodne odporúčam túto knižku všetkými desiatimi úplne každému bez ohľadu na vek, no možno ešte viac tým, čo už zo stredoškolských lavíc odišli dávnejšie, lebo pre nich to bude také milé spomienkové čítanie – ale aby ste si nemysleli, nejde o iba také nostalgické pokojné čítanie bez akcie – tej je tam neúrekom a tak budete doslova prilepení ku knižke a nebudete vedieť prestať čítať, kým túto knihu nedočítate.
Mnoho situácií a zážitkov týchto stredoškolákov mi pripomenulo tie moje stredoškolské časy, takže to pre mňa sčasti bolo ako nostalgické cestovanie v čase.
Skutočne nemôžem nič vytknúť takému skvelému spisovateľovi ako je Marek Zákopčan. Z príbehu je naozaj cítiť, že je to vypísaný autor, ktorý má nielen mnoho načítané i napísané, ale zároveň vníma život taký, aký je bez prehnaných príkras a melodrámy – a práve to sa mi na tomto románe zo stredoškolského prostredia páčilo najviac. V opisovaní emočného rozpoloženia postáva i situácií nezachádza do malicherností, ale s presnosťou skúseného ostreľovača triafa priamo do čierneho. Je neuveriteľné s akou gráciou sa tomuto mladému autorovi podarilo predostrieť pestrý príbeh a dokonale vykresliť štyri hlavné postavy – začínajúcu učiteľku Líviu Smolnú, ostrieľaného stredoškolského profesora Daniela Riečana, naivnú knihomoľku s romantickou dušou, študentku tretieho ročníka, Mirku Kučerovú a fešného maturanta Marka Smolného, ktorému neodolá takmer žiadna baba v okolí.
Za mňa absolútna spokojnosť a chcem ďalšie časti!
Čítaj viac
8
16.6.2021
Zvonením sa všetko začína
Knižka je zo stredoškolského prostredia, konkrétne z gymnázia. Máme tu niekoľko hlavných postáv. Síce mi postava profesora Daniela Riečana bola hneď od začiatku sympatická, nepáčilo sa mi jeho odmerané správanie voči novej kolegyni. Lívia mi imponovala, pretože bola veľmi priateľská, milá,s každým sa dala do reči, a to na ľuďoch veľmi obdivujem. Čo sa týka študentov, tak Líviin brat Marko bol v maturitnom ročníku, v tej istej škole. Mal partiu svojich kamarátov, o každom sa niečo dozvedáme. Žiadna postava nám nie je nejako cudzia,každú sa nám autor snažil priblížiť, či už jej skutkami alebo povahou. Okrem chystania sa na stužkovú a maturitné skúšky zažívajú študenti aj veľa zábavy. Rozvíjajú sa tu niektoré lásko-vzťahy, ale riešia sa aj súkromné problémy. Nie len tie tínedžerské, ale aj rodinné. Páčilo sa mi, ako autor vystihol, že nie každý to má doma ľahké a napriek tomu sa dokáže správať veľmi ľudsky, milo, ohľaduplne a navyše dokáže vypočuť svojich priateľov a pritom sám sa nesťažuje. Verím, že autor je vnímavý profesor, skvelý človek(rovnako ako pán profesor v knihe) ako aj spisovateľ. Na začiatku každej kapitoly bol výrok niektorého z profesorov učiteľského zboru gymnázia, kde sa príbeh odohrával,bolo to veľmi milé. Celá knižka sa nesie aj v znamení humoru, čo je pre tínedžerov prirodzené. Jediná vec, ktorá sa mi nepáčila, bol záver, pretože mi zostalo priveľa otáznikov. Kontaktovala som autora a prisľúbil pokračovanie, takže moje otázniky budú zodpovedané aj ja som veľmi spokojná! Už teraz sa teším na pokračovanie knihy a pevne dúfam, že to,ako si predstavujem vývoj postáv a vzťahov ja,mi autor splní. Čítaj viac
Neliss
24.5.2021
Odporúčam!
Asi najlepšie na tejto knihe je, že pôsobí skutočne slovensky a autenticky. Autor výborne zachytil bežný hovorový jazyk, v ktorom nechýbajú ani nadávky, a jedinečnú atmosféru strednej školy. Zároveň priblížil menej známe aspekty učiteľského života. Dej ako taký je vcelku jednoduchý, skôr sledujeme epizódne príhody a výzvy, ktorým čelia jednotlivé postavy. Tie pôsobia dojmom, že presne takých ľudí bežne stretávate na ulici (alebo teda v škole). Okrem toho sa tu nachádza nielen humor v rôznych podobách, ale aj dobre spracované vážnejšie témy. Celkovo tak vzniklo vydarené zábavné čítanie, v ktorom nechýba ani istá hĺbka. Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia