Pan Mercedes

Stephen King

Stephen King je najpredávanejší a najkultovejší žijúci spisovateľ v Spojených štátoch. Za necelých dvadsaťpäť rokov svojej literárnej činnosti napísal viac ako štyridsať kníh, z ktorých sa na celom svete predalo viac než dve miliardy výtlačkov. Podľa jeho knihy bolo nakrútených tridsaťpäť...

Okamžitý download
EPUB
MOBI
Vydavateľstvo
BETA - Dobrovský, 2015
1. diel série
Bill Hodges
376 strán
5-6 hodín čítania

Muž v ukradeném mercedesu úmyslně vjede do fronty na chodníku, na místě zůstane osm mrtvých a patnáct zraněných. Řidič z místa činu zmizí. Po několika měsících dostane vysloužilý zatrpklý policista ze stejného městečka... Čítať viac

Ďalšie formáty

Kniha 16,33 €

Muž v ukradeném mercedesu úmyslně vjede do fronty na chodníku, na místě zůstane osm mrtvých a patnáct zraněných. Řidič z místa činu zmizí. Po několika měsících dostane vysloužilý zatrpklý policista ze stejného městečka... Čítať viac

Ďalšie formáty

Kniha 16,33 €

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Muž v ukradeném mercedesu úmyslně vjede do fronty na chodníku, na místě zůstane osm mrtvých a patnáct zraněných. Řidič z místa činu zmizí. Po několika měsících dostane vysloužilý zatrpklý policista ze stejného městečka podivný dopis od kohosi, kdo se k činu přihlásí a zároveň oznámí, že chystá mnohem strašlivější útok – masakr tisíců lidí.
Detektivní příběh ve stylu drsné školy z pera mistra napětí umožní čtenářům děsivým a nezapomenutelným způsobem nahlédnout do mysli vyšinutého vraha. Příběh byl inspirován skutečnou událostí a další skutečnou událost, což je mnohem mrazivější, předpověděl.
Čítať viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
2014
Posielame do týždňa
16,33 €

E-knihy a audioknihy

E-kniha
2015
Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
EPUB
MOBI
9,69 €
Ďalšie
Originálny názov
Mr. Mercedes
376 strán
5-6 hodín čítania
Rok vydania
2015
ISBN MOBI
978-80-7306-680-2
ISBN EPUB
978-80-7306-681-9
Naše katalógové číslo
727847
Jazyk
čeština
1. diel série
Bill Hodges
Vydavateľstvo
BETA - Dobrovský

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti? Dajte nám o tom vedieť.

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

Ako sa vám páčila e-kniha?

Recenzie čitateľov

Peter
12.12.2018
B-čková detektívka
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Sklamanie, to bude asi prvá nedočítaná Kingovka. Asi 100 strán pred koncom a to už s tým bojujem dlhšie či to má význam. Priebeh vyšetrovania úplne amatérsky až žiadny, postavený na náhode. Zločin, ktorý by vyšetrovalo proti-teroristické komando, rieši detektív na dôchodku s pomocou náhodných postáv. Nie je tam jeden charakter, kladný či záporný, ktorý si obľúbite hneď na prvých stranách a máte pocit akoby ste sa už dávno poznali ako v iných kingovkách. Pôsobí to ako lacná detektívka z 80. rokov, ktorá sa snaží byť aktuálna lebo postavy používajú iphone, a "vyznajú" sa v počítačoch, a po dlhých stranách prídu na niečo, čo dnes vygooglite za 30 sekúnd.
Akože, nie je to až také hrozné ale ak by to napísal neznámy autor, tak sa tomu nedostane pozornosti. Jedine, že to zachráni záver ale k tomu sa treba odhodlať, nespomínajúc 2. a 3. pokračovanie.
Čítať viac
Daniel Krásný
3.1.2017
Hned z úvodu odhalený vrah, zatraceně pomalý rozjezd a ještě pomalejší ústřední postava. Do Pana Mercedese je zapotřebí kousat a až někde s polovinou knížky se prohryzáte k obvyklé kingovské kvalitě. Z těžkopádné kriminálky nakonec čtyřhvězdičková fajnovka, co předčasně vrcholí v excelentní vzpomínkové kapitole z Bradyho minulosti. Čítať viac
Slavka
12.8.2016
Názor čitateľa
Výborná kniha, skvelá detektívka. Ani sekundu som sa nenudila. Mám túto verziu v češtine a inak si ju ani neviem predstaviť. King majster opisu a vtipu opäť nesklamal :) Odporúčam ! Čítať viac
Karin Ghisiová
28.2.2016
Po Lunaparku je Pan Mercedes ještě větší detektivka. Tentokrát s detektivem ve výslužbě, jednou trochu bláznivou dámou a inteligentním mladým mužem, kteří stojí proti bláznivému maniakovi. Pan Mercesed, ten vrah, je dokonale psychologicky prokreslená postava se všemi těmi hrůznostmi, co to obnáší (nabízí se srovnání s vyšinutou Annie z Misery). Bohužel už od samého začátku víme, kdo je vrah, a proto nám nezbývá nic jiného, než se tahat za vlasy a doufat, že na to co nejdřív přijde vysloužilý detektiv Hodges (a že mu to teda trvá). Na jednu stranu jsem nadšená ze všech těch podrobností (kdo pije jakou kolu, kolik kafe a proč, pár odkazů na rockovou muziku), na tu druhou byla první polovina knihy šíleně zdlouhavá. Oživily ji snad jen přepsané dopisy od Mercedesového vraha a jejich následný rozbor. A pak konverzace detektiva a mercvraha pod Modrým deštníkem. Nelze nezmínit i mistrův smysl pro sarkastické poznámky, u kterých úlevně vyprsknete smíchy, než vás zase rychle vyděsí/šokuje/napne.
Mám mnohem raději jeho knihy o paranormálních jevech, kde se podle mě naplno projevuje jeho vypravěčský talent. Ale ano, líbila se mi. Jsem kingofil, nejsem nezaujatá.
Čítať viac
Andrea Miškovičová
22.6.2015
Starý známy Števko...
Kingovi fandím od mojich 13-tich (viac ako polovica môjho života), kedy som konečne presvedčila rodičov, aby mi dovolili prečítať si "Tretie oko" (jedna z mojich najobľúbenejších...), čím som mu úplne prepadla.. Mala som obdobie, kedy pre mňa iná knižka ako od Kinga neexistovala, čo v čase môjho dospievania bolo celkom v poriadku, keďže King toho napísal naozaj strašne veľa.. Najskôr som prečítala knižky rodičov, potom som si ich požičiavala z knižníc, kupovala, a keďže sa považujem za dedinského kingológa, svoju mániu som predávala ďalej kamošom, ktorí si začali kupovať ďalšie jeho knižky, a teda som získala nový zdroj potešenie z jeho tvorby :)
To len tak na úvod, aby bolo jasné, že Kinga milujem, aj napriek niektorým jeho pochybeniam (Svedectvo, ach jaj...) a dá sa povedať, že čo-to o jeho tvorbe viem..
Jeden z mojich najaktívnejších Kingo-padavanov - dlhoročná kamoška, si tiež rada kupuje jeho knižky, a samozrejme mi ich rada požičiava, a tak sa stalo, že mi posunula Pána Mercedesa. Detektívku bez akýchkoľvek nevysvetliteľných javov, Randalla Flagga či mystérie. A úprimne môžem povedať, že mi to prišlo osviežujúce.. Knižka sa mi páčila, čítala sa dobre, postavy som mala rada, "bachatel" ma vedel niekedy rozčúliť, (SPOILER ALERT) za Janey som smútila. Jednoducho, dobrá knižka, i keď nie najlepšia od "majstra".
Čo mi však prišlo ľúto, že s odstránením nadprirodzena Kingova invencia končí. Dej sa vyvíjal podľa akejsi Kingovej šablóny, celú dobu som mala pocit, že už som to niekde čítala. To isté platí o postavách - (SPOILER ALERT!) od výskytu Janey na scéne sme vedeli, že s ňou Bill skončí v posteli, že sa zamilujú, a časom sme aj tušili, že to pre ňu nedopadne dobre. Keď som čítala Pána Mercedesa, často som mala pocit, akoby si King pri písaní odškrtával jednotlivé položky z akéhosi jeho zoznamu...
Aj napriek tomu sa už neviem dočkať pokračovaní, a keďže som maniak na "ságy", rozmýšľam, že si detektívky o Billovi zadovážim do vlastnej knižnice :)
Čítať viac
oknaj
16.1.2015
Stephen, čo sa stalo?
Som fanúšik Kinga, mám celú jeho tvorbu načítanú a na túto jeho poslednú knihu som sa veľmi tešil- asi až veľa.

Pôvodne mala byť z toho len poviedka na pár strán, no nakoniec sa King rozhodol pre román- a to je zle. Jedná sa o detektívku zo starej školy. Kladná aj záporná postava je Vám predstavená hneď na začiatku- čo je veľká škoda, pretože sa vytratí nejaké to napätie a pocit prekvapenia ako to bolo u Lunaparku. Takže sledujeme konanie ,,báchateľa,, a starého vyslúžilého detektíva. Plusom je, že v knihe nie sú žiadne nadprirodzené javy a situácie, všetko je podané reálne a logicky- žiadna náhoda ako to pri detektívkach býva sa tu neobjaví. Mínusom knihy je ale celkové podanie príbehu: Všetko Vám je jasné už od začiatku, žiadne napätie, žiadne prekvapenie, žiadny VAUU moment. Postavy len chodia z bodu A do bodu B so zastávkou v bode C a nakoniec sa zase vrátia do bodu B.

A ten záver? Stephen, čo sa s tebou stalo? Si nám už naozaj tak zostarol? Toto naozaj nie je záver hodný ,,kráľa,,. A načo pokračovanie? Načo? V čom chceš pokračovať? Je veľa iných románov, ktoré by si zaslúžili pokračovanie, tak prečo táto nudná detektívka? Ach...
Inak knihu robí aspoň trošku nadpriemernou samozrejme dokonalý opis,štylistika, štýl písania, ktorý ovláda iba King. Ak by to nenapísal King určite si tú knihu nekúpim a určite ani ďalší ľudia.
Čítať viac
Miroslav Petrinec
2.1.2015
Dojem
Tak horúca novinka od Kinga padla a je čas sa podeliť o dojmy :) V skratke o čo ide : Detektív vo výslužbe ktorý sedí celé dni pred telkou smutne spomína aké to bolo keď bol jeho život plný adrenalínu a mal plné ruky práce. Teraz len sedí a ruka mu pričasto zviera zbraň....všetko ale zmení zvuk padajúcej obálky cez poštovú štrbinku vo dverách. Začína sa poctivá hra na mačku a myš....netradične King rozohral vskutku dokonalú a nefalšovanú detektívku...no ale povedzme si na rovinu...bojíte sa toho čo máte pod posteľou ? alebo toho čo buchlo v skrini ? no..možno sa bojíte ale je to väčšinou len výplod vašej fantázie...prečo to píšem ? King prichádza úplne s realistickým príbehom..niet tu ani stopa po príšerách alebo duchoch...je to oveľa horšie ! na scénu prichádza ... človek...duševne chorý jedinec ktorý dokonale a nenápadne žije vo svojej komunite...je to predsa len horšia predstava ako duch alebo temné čary...toto je niečo čo sa nám skutočne môže stať. King ak by nebol slávny spisovateľ by sa mohol od hodiny uživiť ako dokonalý psychológ...znovu a zase rozohráva sondu do všetkých zákutí ľudskej duše...či je to bývalý detektív a jeho pocity beznádeje a straty chuti do života alebo jedinec ktorý v matke nevidí len matku..ktorý potrebuje k životu to aby videl, počul niekoho umierať..ktorý je nadmieru inteligentný ale jeho emočný a empatický prístup je ... nulový....King skvelo napína...odhaľuje karty lebo vie,že čitateľa zmätie o pár stránok ďalej a hlavne v závere knihy ktorý je skutočne adrenalínová jazda, nebudete možno ani dýchať...bavil som sa....King do toho príbehu zašil aj jeho typický čierny..až morbídny humor...nechutné a zvrátené činy ktoré vďaka jeho talentu znalca psychiky omnoho ľahšie sedia v príbehu. Som rád,že autor nezmäkol a nedával si servítku pred ústa...napriek tomu trošku mi prekážal jeho miestami zbytočné popisný štýl udalosti. Koniec je podaný majstrovsky....neostáva len dodať..dovidenia.... Čítať viac
Peter S
27.12.2014
Nazor
Knihu som si kupil na cestu vlakom pred Vianocami z Prahy.
Kinga vzdy vsade opisuju ako top spisovatela - precital som od neho sagu Temna vez - hororove fantazy - udajne nieco, co sa trochu vymyka z jeho tvorby. Ta sa mi pacila velmi, tak som to riskol aj s touto knihou.
No... Bolo to asi nieco ine ako som cakal - proste 'klasicka' detektivka. Citalo sa to dobre, dej jednoduchy, ale ze by som mal po docitani nejaky pocit, ze toto si budem dlho pamatat... za mna tak 70%.
Čítať viac
Tomáš Dubecký
26.12.2014
Názor čitateľa
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Som dlhoročný fanúšik Stephena Kinga, ale z tohto románu mám zmiešané pocity.

POZOR: Kvantum veľkých spoilerov!

Hlavný problém je pre mňa opakovanie motívov z predchádzajúcich kníh (*SPOILER* hlavná hrdinka umierajúca po "hlúpej" náhode namiesto hlavného hrdinu - Bag of bones napríklad, i keď Janey je dopriaty menej drasticky opísaný koniec *SPOILER*) a vrstvenie všetkých možných klišé (starší policajt je automaticky technicky takmer negramotný, polo-autistická sesternica hlavnej hrdinky (?) je samozrejme zdatný IT expert a mladý černoch je ambiciózny a má skvelú budúcnosť kdekoľvek od Yale po Harvard, príbuzní sú figúrky / karikatúry, nie postavy - lakomá teta ktorú zaujíma len dedičstvo a tak ďalej). Toto King dokáže oveľa, oveľa, oveľa lepšie.

Najslabšia časť románu je jeho koniec. King mal vždy problém romány uzavrieť na rovnakej úrovni ako dokázal napísať príbeh a stvoriť atmosféru (case in point: To, Svedectvo), ale tento happy end je slabý ešte aj na jeho pomery. Škoda že tento román nenapísal Richard Bachman, Kingovo alter ego. *SPOILER* Ten by nechal na konci halu vyletieť do povetria a ešte by zrejme Billa nechal zomrieť po zásahu kusom tela niektorého z jeho priateľov. *SPOILER* To by bolo vzhľadom na atmosféru románu rozhodne lepšie ako toto sladké čudo, kde všetci žijú šťastne, ak ešte nepomreli.

Čo naopak funguje je motivácia hlavných postáv, všetko do seba logicky zapadá, rozumieme prečo kladné i záporné postavy robia to čo robia, a King sa majstrovsky dokázal vyhnúť obvyklým chybám detektívok - Bill nepotrebuje náhody aby našiel páchateľa, postupuje logicky a my s ním, žiadny deus ex machina. Veľké plus.

Podtrženo sečtěno, King svoju obvyklú latku ani na neobvyklom území (podvedome som stále očakával, kedy sa objaví nejaký nadprirodzený prvok, a... nič!) nepodliezol, ale zázrak sa nekoná. Nadšenie aké som cítil napríklad pri Lunaparku (nech nespomínam len obvyklé osvedčené "vojnové kone" typu Salem´s Lot alebo Needfull Things) sa nedostavilo, ale na úplné zatratenie to nie je.

PS: Pobavili ma narážky o knihách v knihe, ako keď si napríklad Bill kúpi DVD s "It", aby videl masku klauna Pennywise-a akú použil vrah pri svojej smrtonostnej jazde. Ej Stevie, Stevie, ty beťár...
Čítať viac
Vivaldi
8.12.2014
Názor čitateľa
Kingovi sa opäť podaril výborný román, no najmä sa mu podaril konečne výborný román s detektívnou zápletkou, čo som veril, že zvládne. Jeho predošlé pokusy dopadli síce dobre v poviedkach, no mal som aj na pamäti, ako to dopadlo z jeho prvým pokusom "The Coloradio Kid" (ktorý bol podľa mňa dosť zlý.) Ako to ale dopadlo tu?

Máme tu príbeh policajta Billa Hodgesa, ktorý jedného dňa dostane list od jediného zločinca, ktorého nikdy nedokázal zatknúť. Ten pred rokmi ukradnutým mercedesom vrazil do davu ľudí uchádzajúcich sa o zamestnanie. Preto dostal prezývku Mr. Mercedes. Nikdy ho nechytili, a teraz sa rozhodol zlikvidovať životy ľudí, ktorí sa nejakým spôsobom do jeho života zaplietli.

Príbeh je skvelý a to najmä z jedného podstatného dôvodu. Je to kriminálny príbeh, no nerieši veci tak, ako klasické detektívne príbehy. Poznáme hlavného hrdinu a poznáme hlavného zloducha. Príbeh je rozprávaný len z perspektívy týchto dvoch hrdinov, čo robí fantastický kontrast a najmä vieme presne ako jednotlivé akcie pôsobia na toho druhého. Toto je niečo, čo som u Kinga ešte asi nikdy nevidel a funguje to maximálne fantasticky. Bill Hodges ako policajt je skvelý. Brady ako zločinec je rovnako skvelý a psycho. A toto všetko je skvelé. Hlavná dejová línia jednoducho robí presne to, čo by ste od Kinga očakávali. A funguje to tak ako má.

Zaujímavosťou sú ešte aj Bradyho vynálezy a spôsoby, ktorými dokáže odomknúť autá, jeho bezpečnostný systém v izbe, aj jeho minulosť je zaujímavá, vzťah s jeho matkou by som ohodnotil ako ok. Jedinou ešte zaujímavejšou postavou je Holly, sesternica Billovej klientky Janey Pattersonovej, ktorej sestra spáchala samovraždu potom, ako ju Brady kontaktoval prostredníctvom internetu. Kde? Na stránke – Under The Debbie´s Blue Umbrella.

Holly je veľmi hanblivá, no veľmi inteligentná a schopná zistiť maximum aj z prázdnej peňaženky. To je skutočne super. Rovnako zaujímavé je aj to, že dokáže Billovi objasniť funkcie niektorej modernej techniky.

Teraz však prejdeme na ostatné prvky knihy. Medzi inými najprv je tu vzťah Billa s jeho klientkou Janey. Je to ok, len mám pocit, že sme to už videli v mnohých iných príbehoch. Nie je nezaujímavou postavou, no napriek tomu slúži ako žena, do ktorej sa zamiluje a po spoločnom sexe nešťastne príde o život. A Bill bude ešte viac rozhodnutý Bradyho dostať. Nie je to zlé, len mám pocit, že sme to videli už vo veľkom množstve iných thrillerov.

Jerome ako Billov parťák je fajn, no nepamätám si o ňom nič zaujímavé, čo by stálo za zmienku. Je to ako starý biely policajt spolupracuje s mladým čiernym policajtom. A viac k tomu asi neviem dať. A tak ako pri „Dr. Sleep“ niektoré scénky išli príliš rýchlo, tu je to zase opačne. Občas kniha ide veľmi pomaly. A už len chcete, aby sa nerozpitvával každý krok.

Keď to ale vezmem ako celok, „Mr. Mercedes“ je veľmi zaujímavým detektívnym thrillerom. Určite si ho potom pozrite, ak však neprekáža angličtina, doporučujem knihu v origináli. Stojí to za to. King ma veľmi potešil kam sa touto knihou pobral a dokonca som aj zvedavý na dve ďalšie pokračovania, ktoré majú prísť. Prvé z nich má byť už budúceho roku. Takže už teraz očakávam s napätím druhý diel – „Finders Keepers.“
Čítať viac

Čítať viac

„Známkou nezrelého človeka je, že chce za niečo vznešene zomrieť, kým známkou zrelého človeka je, že chce pre niečo pokorne žiť. “

Kto chytá v žite - J.D. Salinger
Kto chytá v žite
J.D. Salinger